2020 Gegužės 28 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Teisėtvarka

Klaipėdos apygardos teismas patvirtino – tautodailininko kolekcija priklauso muziejui

  • Įkelta: 2020-05-19
15min / Indrės Bungardaitės nuotrauka
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Tauragės garbės pilietis, tautodailininkas Antanas Bagdonas po mirties paliko didžiulę kūrinių kolekciją – bemaž 400 darbų. Iki šiol jie saugomi kaimo turizmo sodyboje „Griežpelkiai“, kurios savininkas tikino, kad kolekcija priklauso jam paveldėjimo teise. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ginčijo, kad kolekcija buvo padovanota muziejui. Tauragės apylinkės teismo sprendimas – kad kolekcija priklauso muziejui. Klaipėdos apygardos teismas patvirtino – šis sprendimas teisingas, ir paliko jį nepakeistą.

Griežpelkių kaimo turizmo sodyboje, kuri priklauso Dedūrų šeimai, nuo 2006 metų saugomi ir seniausi Antano Bagdono ir jo žmonos Elenos kūriniai bei paskutinieji jo darbai – iš kriauklelių ir akmenukų suklijuoti bokštai, iš ąžuolo gilių ir pjaustytų graikiškų riešutų padaryti kryžiai, rėmeliai fotografijoms ir kt. Iš viso ekspozicijoje yra 380 kūrinių, kuriuos, kaip skelbia Tauragės krašto muziejus „Santaka“, 2013 m. A. Bagdonas padovanojo muziejui. Tuomet Tauragės krašto muziejus neturėjo kur jų saugoti, todėl P. Dedūra įrengė vietą ekspozicijai savo sodyboje.

Ginčas kilo, kai Tauragės krašto muziejus norėjo pratęsti Tauragės garbės piliečio, garsaus tautodailininko Antano Bagdono eksponatų, muziejui padovanotų dar 2013-aisiais, panaudos sutartį, o P. Dedūra buvo įsitikinęs, kad „Griežpelkių“ kaimo sodyboje eksponuojami tautodailininko Antano Bagdono dirbiniai – jo nuosavybė, palikti jam testamentu.

Tauragės apylinkės teismas buvo konstatavęs, kad kaimo turizmo sodybos šeimininkas P. Dedūra meno kūrinių, kurie buvo padovanoti muziejui, paveldėti negali. A. Bagdonas eksponatų dovanojimo muziejui aktą pasirašė 2013 m. liepos 3 d. Pasak teismo, notarė, išrašiusi paveldėjimo teisės P. Dedūrai patvirtinimą, buvo suklaidinta, nes nežinojo, kad A. Bagdonas visą savo kūrinių kolekciją buvo dovanojęs muziejui. Konstatuota, kad 2013 m. pasirašytas eksponato dovanojimo muziejui aktas yra galiojantis ir nenuginčytas. P. Dedūros su notarų kontora sudarytas sutartis, kuriomis jis pripažįstamas A. Bagdono kolekcijos paveldėtoju, teismas pripažino negaliojančiomis, taigi nuspręsta, kad P. Dedūrai teks grąžinti visus eksponatus muziejui.

Balandžio 30-ąją Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija išnagrinėjo apeliacinį skundą dėl Tauragės apylinkės teismo 2019 m. gruodžio 19 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovų Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešą interesą, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ patikslintą ieškinį atsakovui P. Dadūrai, tretiesiems asmenims Tauragės rajono 3-ojo notaro biuro notarei V. J., kaimo turizmo sodybai „Griežpelkiai“ dėl paveldėjimo teisės liudijimų dalių pripažinimo negaliojančiomis, turto išreikalavimo iš svetimo neteisėto valdymo, pagal atsakovo P. Dadūros ir trečiojo asmens atsakovo pusėje kaimo turizmo sodybos „Griežpelkiai“ priešieškinį ieškovams Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorei, ginančiai viešą interesą, Tauragės krašto muziejui „Santaka“, trečiajam asmeniui Tauragės rajono 3-ojo notaro biuro notarei V. J. dėl dovanojimo sutarties ir perdavimo-priėmimo akto pripažinimo negaliojančiais.

Teisėjų kolegija konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas tinkamai ištyrė byloje esančių rašytinių įrodymų visumą, jų pagrindu tinkamai nustatė bylos faktines aplinkybes ir pagrįstai konstatavo, kad Tauragės krašto muziejus „Santaka“, pasirašydamas eksponatų priėmimo-perdavimo aktą, laikinai, tai yra penkerių metų laikotarpiui, perdavė muziejui nuosavybės teise priklausančius ginčo eksponatus apeliantams eksponuoti juos kaimo turizmo sodyboje, be to, atsižvelgiant į liudytojų paaiškinimus, rašytinius įrodymus, įrodymų vertinimą reglamentuojančias teisės normas, padarė teisėtą ir pagrįstą išvadą dėl panaudos sutarties ir priėmimo-perdavimo akto pasirašymo aplinkybių, todėl priėmė teisėtą bei pagrįstą sprendimą dalyje dėl panaudos sutarties ir perdavimo-priėmimo akto pripažinimo negaliojančiais ir apeliacinių skundų argumentai nesudaro pagrindo panaikinti ar pakeisti šį teismo sprendimą. Teisėjų kolegija konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas tinkamai ištyrė ir įvertino bylos aplinkybes, tinkamai taikė materialinės teisės normas, priėmė teisėtą ir pagrįstą sprendimą, todėl pirmosios instancijos teismo sprendimas paliktas nepakeistas ir apeliacinis skundas atmestas.

P.Dedūra ir Griežpelkių kaimo turizmo sodyba turės atlyginti Tauragės krašto muziejui bylinėjimosi išlaidas – 350 Eur.

Šią nutartį dar galima skųsti Aukščiausiajam Teismui.

 

Vakar vagys naršė po Žygaičių seniūnijoje esančio Draudenių kaimo fermą. Iš ten pavogė įvairių elektrinių įrankių.

Vakar į policiją kreipėsi žaidimų kompiuterį pirkęs, tačiau prekės taip ir nesulaukęs vyras. Panašų atvejį aprašėme prieš savaitę. Sukčiavimo schema ta pati: internete sukčiai patalpina skelbimą apie parduodamą žaidimų kompiuterį, sulaukę pirkėjų skambučių sutaria daiktą atsiųsią iš kart jiems pervedus pinigus.

Policija praneša, jog sekmadienį popiet iš rūkyklos pavogta mėsos už 200 eurų. Vagys įsibrovė į Žygaičių seniūnijoje esančią sodybą.

Skaudi žinia ketvirtadienį apskriejo Šikšnių kaimo gyventojus. Smaugvirvės kilpoje rastas 76 m. vyriškio kūnas.

Pirmadienį Strepeikių kaime (Pagėgių sen.) atlikdami užduotis pareigūnai XX a. evangelikų liuteronų kapinaitėse atsitiktinai pastebėjo du atkastus kapus. Šalia kapaviečių rasta ir kaulų.