2020 Lapkričio 27 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Teisėtvarka

Vyrą šokiravo pažinčių programėlėje gauta žinutė apie narkotikus

  • Įkelta: 2020-11-18

„Labas, gal turi mdma/ekstazi?“ – tokia vienoje pažinčių programėlėje gauta žinute su „Tauragės žinių“ redakcija nusprendė pasidalyti vienas skaitytojų. Nagrinėjant šią istoriją žurnalistams pavyko išsiaiškinti, kokios Lietuvoje gali būti narkotikų vartojimo tendencijos. Statistika – neraminanti: auga vieno narkotiko vartojimas, tačiau į gydytojus besikreipiančių asmenų mažėja.
 
Išsigando provokacijos
 
Anoniminiame susirūpinusiojo laiške, kurį jis atsiuntė į „Tauragės žinias“, buvo teigiama, kad pažinčių programėlėje šią žinutę jam atsiuntęs vartotojas greičiausiai atsiuntė ne jam vienam.
„Tiesiog norisi įspėti jaunus žmones, kad būtų atsargūs. Būtent narkotikai ir plinta per pažinčių programėles. O tai gali būti ne tik mėginimas nusipirkti, bet ir provokacija, kuri jauniems žmonėms gali sugadinti gyvenimą“, – savo spėjimais dalijosi skaitytojas.
Vyras aiškino, kad akronimu MDMA sutrumpintai vadinamas narkotikas ekstazis. Ši medžiaga yra paplitusi tarp jaunimo, todėl nieko nuostabaus, kad jaunuoliai mėgina įvairiais būdais jos prasimanyti.
 
Pateikė skaičius
 
Vis dėlto toks veiksmas gali kaip reikiant atsirūgti – gresia baudžiamoji atsakomybė. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Greta Kęsminaitė „Tauragės žinias“ informavo, kad šiais metais iki rugsėjo mėnesio vien šios apskrities policijos pareigūnai užregistravo net 54 nusikalstamos veikos atvejus, susijusius su narkotinėmis medžiagomis.
Dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti asmenys sučiupti 33 kartus. Išaiškinti 2 narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimo nepilnamečiams atvejai, 15 kartų pareigūnai ištyrė veikas, susijusias su medžiagomis, kai asmenys turėjo tikslą jas platinti ar disponuoti labai dideliu kiekiu.
Be to, pareigūnams teko tirti nusikalstamą veiką, kai narkotikai ar psichotropinės medžiagos buvo pavogtos ar kitaip neteisėtai užvaldytos.
Tauragės apskrityje buvo išaiškintos 3 nusikalstamos veikos, kai asmuo įkalbinėjo kitą asmenį vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas.
 
Dėl suėmimo sprendžiama atskirai
 
Tauragės apskrities policijos atstovė G. Kęsminaitė sakė, kad tiriant nusikalstamą veiką, susijusią su narkotinėmis medžiagos, klausimas, ar įtariamas asmuo sulaikomas, sprendžiamas kiekviename ikiteisminiame tyrime atskirai.
„Jei nėra pagrindo ir būtinumo, asmuo nėra sulaikomas. Pagal praktiką paprastai asmuo sulaikomas, kad netrukdomai būtų galima atlikti neatidėliotinus ikiteisminio tyrimo veiksmus. Visos paimtos galimai narkotinės ar psichotropinės medžiagos supakuojamos į paketus ir išsiunčiamos į kriminalistinių tyrimų centrą (KTC), kur ekspertai nustato, kokia tai medžiaga, koks tikslus jos kiekis ir koncentracija. <...> Ikiteisminio tyrimo metu visada stengiamasi surinkti visus duomenis, patvirtinančius įtariamojo kaltę, t. y. liudytojo apklausos, kratos, parodymų patikrinimai, įtariamąjį charakterizuojanti medžiaga“, – sakė G. Kęsminaitė.
 
Problemų kelia ir elektroninės cigaretės
 
Narkotikai Lietuvoje atsiduria ne tik tam, kad pasiektų vietos vartotojus, bet ir yra gabenami tranzitu.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorius Renaldas Čiužas teigė, kad dėl savo geografinės ir ekonominės padėties Lietuva yra nelegalių tabako gaminių tranzito, perkrovimo, laikino sandėliavimo ar pasirengimo tolesniam gabenimui į Vakarų Europos valstybes šalis. 
„Per Lietuvą tranzitu vežamos narkotinės ir psichotropinės medžiagos, skirtos Rusijos, Skandinavijos ar Vakarų Europos rinkoms. Nepaisant bendrų Europos Sąjungos valstybių narių pastangų, internetas, naujos technologijos ir globalizacija kelia naujus iššūkius tabako gaminių priežiūros srityje. Rinkoje atsiranda naujoviškų produktų, platintojai ir gamintojai diegia naujus nuotolinės prekybos tabako gaminiais ar su jais susijusiais gaminiais būdus ir skatinimo priemones. Pastaruoju metu ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje itin daug diskusijų kelia elektroninės cigaretės“, – teigiama NTAKD parengtoje 2020 metų ataskaitoje „Psichoaktyvios medžiagos: tendencijos ir pokyčiai“. 

Kokaino vartojimas auga, tačiau besigydančiųjų mažėja

Departamentas informuoja, kad 2016–2018 metų keturiolikoje Europos šalių buvo atliktas bandomasis Europos internetinis narkotikų tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 50  tūkst. jaunuolių, iš jų 3,2 tūkst. – Lietuvoje. 
Europos narkotikų internetinis tyrimas atskleidė, kad kanapės yra populiariausias narkotikas, antra pagal populiarumą medžiaga, nurodyta respondentų vartota per paskutinius 12 mėnesių, buvo MDMA (ekstazis), trečia – kokainas, toliau rikiuojasi amfetaminas ir metamfetaminas.
„Internetinis narkotikų tyrimas atskleidė, kad Lietuva pagal kai kurių medžiagų vartojimą lenkia netgi kai kurias kitas tyrime dalyvavusias šalis, pavyzdžiui, Lenkiją pagal kanapių vartojimą arba Latviją ir Italiją pagal MDMA ir amfetamino vartojimą. Kokainas Lietuvoje buvo trečia pagal populiarumą vartojama medžiaga po kanapių ir MDMA“, – rašoma NTAKD parengtoje ataskaitoje.
NTAKD Stebėsenos ir analizės skyriaus vedėja Lina Jurgelaitienė „Tauragės žinioms“ komentavo, kad bendrosios populiacijos tyrimą tarp 15–64 metų amžiaus asmenų dėl COVID–19 buvo nukeltas iš 2020 m. į 2021 metus. 
Be to, atliekant tyrimą 2016–2018 metais 7 dienas buvo renkami Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos nuotekų mėginiai, kuriuose buvo ieškoma nelegalių sintetinių narkotikų – amfetamino, kokaino, MDMA (ekstazis) ir metamfetamino metabolitų  – skilimo produktų.
„Palyginti su 2018 m. duomenimis, 2019 m. tyrimas parodė tolesnį kokaino vartojimo augimą. Kokaino koncentracijų augimas nuotekų mėginiuose užfiksuotas 2016 m. ir nuo to laiko nuolat auga daugumoje miestų. Didžiausios kokaino likučių koncentracijos nustatytos Vakarų ir Pietų Europos miestuose, ypač Belgijos, Nyderlandų, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės miestuose. Labai mažos koncentracijos aptinkamos daugumoje Rytų Europos miestų“, – teigiama ataskaitoje.
Tačiau kartu per 5 metų laikotarpį nuolat mažėjo stebimų gydytų asmenų (atvejų), kuriems nustatyti psichikos ir elgesio sutrikimai dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo, skaičius. Nuo 2015 m. stebimų asmenų skaičius sumažėjo daugiau nei tris kartus.

„Nekask duobės kitam, nes pats įkrisi“, – skelbia gerai žinoma lietuvių liaudies patarlė. Dėl tyčia sukelto gaisro ir vagystės Tauragės rajono Sartininkų kaimą pašiurpinęs jo gyventojas T. P. stojo prieš teismą. Norėdamas išsisukti, vyras dėl vagystės ėmė kaltinti savo brolį, o dėl padegimo teisinosi, kad sukėlė jį netyčia, neatsargiai elgdamasis su vogtomis cigaretėmis, tačiau kaltinamąjį prispaudė dar ikiteisminio tyrimo metu surinkti įrodymai.

Mirė sulaikymo kameroje
  • Įkelta: 2020-11-16

Vakar vakare Šilutės rajono policijos komisariato laikino sulaikymo kameroje buvęs vyras rastas negyvas.

Posūkyje neapskaičiavo
  • Įkelta: 2020-11-16

Iš Vytauto į Dariaus ir Girėno gatvę sukęs lengvojo automobilio vairuotojas neapskaičiavo sukimosi kampo ir kliudė ant šaligatvio esantį kelio ženklą. Laimei, žmonės nenukentėjo.

Dar 2006 metais už nužudymą nuteistas ir 2016 metais iš įkalinimo įstaigos paleistas šilutiškis A. U., pripažintas recidyvistu, šiais metais ir vėl pateko į pareigūnų akiratį. Tauragės apylinkės teisme buvo nagrinėjama byla, kurioje A. U. buvo kaltinamas dėl smurto prieš sugyventinę. 

Penktadienį, lapkričio 13-ąją, pareigūnai skubėjo į du neeilinius iškvietimus. Meldikvišių ir Mažonų kaimuose rasti du mirę vyrai. Vienas kūnų jau buvo pradėjęs irti. Ketvirtadienis, lapkričio 12-oji, taip pat buvo paruošęs savo staigmenų: Vileikių kaime rasta žmogaus kaukolė.

 

Policija praneša nuo pirmadienio pradėsianti vykdyti prevencines priemones, kurių metu pareigūnai tikrins ar vairuotojai nesinaudoja mobiliojo ryšio priemonėmis. 

 

Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (AVPK) praneša apie vakar gydymo įstaigoje mirusį švėkšniškį. Prieš tris savaites vyrą einant miesteliu ištiko epilepsijos priepuolis. Vyras virto ir prasiskėlė galvą.

Šilalės rajono gyventojai informavo pareigūnus apie netikėtus romų tautybės asmenų apsilankymus jų namuose. Atvykę nekviesti „svečiai“ įkyriai gyventojams siūlo įvairiausias prekes.

Balandžio 24 dieną Šilutėje policijos pareigūnai skubėjo malšinti brolių muštynių, dėl kurių šį rudenį šilutiškiui T. G. teko aiškintis Tauragės apylinkės teisme. 

Šių metų birželį teisę vairuoti automobilį praradęs tauragiškis K. Š. nepasimokė. Vyras rugpjūčio pabaigoje ir vėl kaip reikiant prisivirė košės. Tačiau Tauragės apylinkės teisme K. Š. nesugebėjo papasakoti, kas tiksliai įvyko, nes dėl girtumo tauragiškis nė neprisiminė savo veiksmų, kurie jam kainavo solidžią piniginę baudą.

Teismus kiekvienais metais pasiekia graudžios istorijos, kaip neatsakingi tėvų poelgiai gali sužaloti vaikų gyvenimą. Kartais nepilnamečius privalu gelbėti iš tokių šeimų. Teisėjams tenka narplioti ir bylas, kuriose vienas iš tėvų vengia išlaikyti savo atžalą, smurtauja prieš sutuoktinį ar girtuokliauja ir dėl to išyra santuoka. „Tauragės žinios“ aiškinosi, kokias skaudžias bylas, susijusias su negailestingai susiklosčiusiais vaikų likimais, Tauragės apylinkės teismui teko nagrinėti rugsėjo mėnesį. Saugodami nepilnamečių privatumą, neatskleisime nei tėvų vardų ar pavardžių ar jų inicialų, nei gyvenamosios vietos ir kitų aplinkybių, kurios leistų identifikuoti, kokioje šeimoje įvyko istorija.

Dar 2017 metais nuo vasario iki liepos net 7 kartus nuteistas už vagystes, nesunkų sveikatos sutrikdymą, viešosios tvarkos pažeidimą, pasikėsinimą padaryti nusikaltimą, grasinimą nužudyti arba sužaloti, V. M. šiais metais ir vėl pajuto Temidės rūstybę. Recidyvistu pripažintas bedarbis sugebėjo įsipainioti net į 3 teisėsaugą sudominusias istorijas.

 

Į teisiamųjų suolą sėdo Šilalėje gyvenantis ir apvogti kitą vyrą su bendrininkais nusprendęs jaunuolis. Regis, vagys nusprendė pasmaguriauti, mat įsibrovę į nepažįstamam vyrui priklausantį namą nusitaikė ne į saugomus pinigus ar brangią techniką, kaip būna įprastai, o griebė šokoladukų krūvą, traškučių pakelį, įvairaus alkoholio butelius ir pasišalino.

Rastas miręs
  • Įkelta: 2020-11-05

Šio ryto policijos įvykių suvestinėse pranešama apie Taurų kaime rasto vyro kūną.

Policija tiria 53 metų Galnės kaimo gentojo mirties priežastį. Negyvas vyras buvo rastas savo namuose, su kirstine žaizda galvoje.

Policijos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamąjį kodeksą ameniui, kuris sirgdamas COVID-19 paliko saviizoliacijos vietą.

Artėjant ilgajam savaitgaliui didžioji dalis gyventojų  leis laiką viešosiose vietose, lankys kapines, artimuosius, padidės ir automobiliais vykstančių gyventojų srautai. Pareigūnai minėtu laikotarpiu pasirengę ypatingą dėmesį skirti viešosios tvarkos užtikrinimui ir karantino bei saviizoliacijos sąlygų laikymosi kontrolei.

Rastas miręs
  • Įkelta: 2020-10-30

Vakar nerami žinia apskriejo Lomių kaimą. Savo namuose rastas mirusio vyro kūnas.

Klaipėdos apygardos teismas paskelbė nuosprendį Tauragės rajone žiauriai prieš merginą smurtavusiam ir išžaginti bandžiusiam jurbarkiškiui Mantui. Smurtavimas paauglių šventėje jurbarkiškiui laisvės nekainuos – teismas paskelbė, kad iš dalies bausmė sugriežtinama, tačiau laisvės atėmimo bausmei pagrindo nėra.

Trečiadienio vakaro įvykiai ant Šešuvės kranto puikiai tikrų kriminalinės komedijos siužetui. Šešuvės krantinę tikrinęs aplinkosaugininkas aptiko žvejybos įrankius. Netoliese ir tamsoje besislepiantį žvejį. Įvyko susirėmimas.

Apie 10.30 val. Dariaus ir Girėno gatvėje motociklu važiavęs jaunuolis trenkėsi į prie pėsčiųjų perėjos sustojusį visureigį. Po įvykio iš motociklo liko tik laužo krūva, jo vairuotojas išgabentas į ligoninę.

Tauragės apylinkės teismas šį rudenį nagrinėjo neįprastą bylą – į teisiamųjų suolą sėdo 2618,08 eurų  vertės pareigūnų sekimo ir įrašymo įrangą, pritvirtintą prie jo gyvenamojo namo, sugadinęs tauragiškis R. V.

Apie 13.20 val. į miesto pakraštį Dariaus ir Girėno gatve skubėjo policijos ekipažas ir greitoji medicinos pagalba, pranešta apie partrenktą dviratininką.

Tauragiškis S. A. dar ilgai prisimins šią vasarą įvykusį konfliktą su gyvenimo drauge. Dėl to, kaip rutuliojosi įvykiai apsižodžiavus su kartu gyvenančia moterimi, vyras galiausiai atsidūrė policijoje, o vėliau  – ir Tauragės apylinkės teisme.

Vakar, apie 11.30 val., į ligoninę dėl žaizdos galvoje pristatytas keturiolikmetis. Vaikinas papasakojo, kad prieš keletą dienų dėl nelaimingo atsitiktinumo pažįstamas septyniolikmetis į jį šovė dujiniu pistoletu.