2019 Balandžio 23 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Kaip pradėti verslą Tauragėje? Patarimai iš pirmų lūpų

  • Įkelta: 2017-11-14
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Norint sukurti nuosavą verslą neužtenka tik idėjos – dažnai verslo naujokai susiduria su daugybe klausimų – kaip tvarkyti dokumentus, išspręsti finansinius klausimus, su kuo pasitarti. Apie sėkmingą verslo startą kalbiname Tauragės apskrities verslininkų asociacijos pirmininkę Giedrę Stulginskienę. Anot jos, turint aiškų tikslą, konsultuojantis su patyrusiais verslininkais, ieškant informacijos ir kovojant už idėją, verslo kūrimas gali tapti naujo įdomaus gyvenimo etapo pradžia.

– Kaip ir kodėl kinta naujų įregistruojamų įmonių skaičius Tauragėje? Ar tauragiškiai drąsiai imasi kurti verslą?

– Tauragės rajone 2015 m. buvo įregistruota 60, 2016 m. – 90 naujų įmonių. Normalu, kad augant ekonomikai, žmonės drąsiau pradeda verslą. Per minėtą laikotarpį įregistruotų ir veikiančių įmonių skaičiaus teigiamą pokytį lėmė įvairūs veiksniai: auganti šalies ekonomika, tuo pačiu gerėjanti verslo aplinka, paprastesnė ir labiau prieinama naujos įmonės įregistravimo procedūra. Juo daugiau naujų įmonių kuriasi, tuo didesnė tikimybė, kad išsivystys tvarių verslų. Taip pat norisi tikėti, kad augant ekonomikai, verslūs žmonės ryžosi steigti naujas įmones ir traukėsi iš šešėlinio verslo.

 – Verslą kurti pasiryžta ne visi apie tai svajojantys. Kodėl?

– Verslo kūrimas ir įmonės įregistravimas – atsakingas žingsnis. Nors įregistruoti įmonę pakankamai nesudėtinga, tačiau daugelį, kurie ruošiasi šiam žingsniui, apninka abejonės – ar turėsiu pakankamai žinių vykdyti tęstinę pelningą veiklą, tvarkyti dokumentus, bendrauti su verslą kontroliuojančiomis institucijomis. Patarčiau pirmiausia apgalvoti ir įvertinti produktą ar paslaugą, kokiems klientams tai būtų parduodama, kokios investicijos reikalingos, iš kokių lėšų finansuoti verslą, pirmiausia įvertinant nuosavas lėšas.  Verslui kurti dažniausiai labai didelės investicijos nereikalingos. Be to, verslo pradžia yra remiama įvairiomis finansinėmis arba mokestinėmis priemonėmis. Tauragės rajono savivaldybė taip pat remia besikuriantį verslą, padengia įmonės įregistravimo išlaidas bei subsidijuoja darbo vietų steigimą.

 – Kas gali padėti pradedančiajam verslininkui, jeigu pritrūksta žinių?

 – Yra sakoma: kad svajonė išsipildytų, ją reikia garsiai pasakyti. Apie verslo idėją taip pat reikia kalbėti  su profesionalais – verslo žmonėmis, konsultantais, taip pat su galimais investuotojais. Patarčiau apie verslo kūrimą konsultuotis su Valstybinės mokesčių inspekcijos, Lietuvos Darbo biržos specialistais, savivaldybės verslumo ugdymo ir verslumo skatinimo specialistu, banko konsultantais. Taip pat pradedantys verslininkai gali pasinaudoti konsultacinėmis VšĮ „Versli Lietuva“ paslaugomis. Daug informacijos galima rasti  Ūkio ministerijos ir „Versli Lietuva“ tinklalapiuose.

– Visgi, bene svarbiausias aspektas – kapitalas naujam verslui. Taigi, kaip išspręsti finansinius klausimus?

Kaip minėjau, vertinant įmonės kūrimo projektą, vienas iš kertinių dalykų yra apgalvoti verslo priemones ir įvertinti finansines investicijas. Mažiausia įmonės kūrimo rizika, jei pradžiai pakanka nuosavo kapitalo. Jei projektas didesnis, nei turimos nuosavos lėšos, reikėtų ieškoti papildomų finansavimo šaltinių. Ūkio ministerija įgyvendina  finansines priemones, pagal kurias įmonės gali gauti paskolas verslo pradžiai ar plėtrai, kreiptis dėl garantijos už paskolas ir lizingo sandorius tuo atveju, kai trūksta nuosavo užstato, pasiūlyti investuoti į savo idėją rizikos kapitalo fondui. Taip pat galima pasinaudoti paskolų, paskolų garantijų, rizikos kapitalo priemonių, dalinio palūkanų kompensavimo teikiama nauda, šiuo metu ypač populiarėjančia verslo finansavimo forma – sutelktiniu finansavimu. Taigi, jei tikite savo idėja, galimybių ją paversti pajamų šaltiniu tikrai yra.

Sėkmės istorija: sulčių-salotų baras Tauragėje

Beatričė ir Donatas Gimbutai savo pavyzdžiu įrodo, kad naujovės gali prigyti ne tik didmiesčiuose, bet ir mažesniuose miestuose. Prieš dvejus su pusę metų jie atidarė sulčių-salotų barą „Laukinis slėnis“, kuriame tauragiškiai ir miesto svečiai gali pasimėgauti kokteiliais, ledais ar kitais skanumynais.

Jie tokio baro idėją parsivežė iš Vilniaus – čia moteris domėjosi sveika gyvensena ir mityba. Apsigyvenusi Tauragėje ji pasigedo vietos, kur galėtų išgerti vaisių kokteilių ir įsigyti sveikų produktų, tad pati ėmėsi tokio verslo.

Beatričė sako, kad šio verslo specifika – tai ne pačios prekės, tačiau ir konsultacijos apie sveiką mitybą, todėl patys nuolat sukasi šeimos versle, atsako į klientų klausimus. Dėl šios priežasties jie artimiausiu metu neplanuoja plėsti verslo į aplinkinius rajonus – gali būti sunku rasti kvalifikuotų darbuotojų, kurie žinotų apie sveiką mitybą tiek pat, kiek jie.

Šiuo metu pora valdo ne tik kokteilių barą, tačiau ir krautuvėlę, kurioje galima rasti platų džiovintų vaisių, riešutų, šalto spaudimo aliejaus bei kitų sveikai mitybai subalansuotų produktų. Jie bendradarbiauja ne tik su egzotiškų vaisių tiekėjais – produktai perkami ir iš vietos ūkininkų.

Kokios pagalbos gali tikėtis pradedantys verslininkai?

Žmogus, norintis pradėti savo verslą, gali gauti nemokamas VšĮ „Versli Lietuva“ konsultacijas telefonu, el. paštu ir gyvai visais verslo pradžios klausimais. Specialistai gali patarti, kokią verslo formą pasirinkti konkrečiam atvejui, paaiškinti kaip įsteigti verslą, padeda sukurti verslo planą ir bazines jo dalis, paaiškina svarbiausius verslo mokestinius ir apskaitos aspektus, informuoja, kokią finansinę valstybės paramą verslas gali gauti.

Ūkio ministerija 2014–2020 m.  Europos Sąjungos investicijų periodu yra suplanavusi skirti investicijų smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumui skatinti. Šios investicijos pasieks labai mažas, mažas ir vidutines įmones ir bus panaudotos verslumui skatinti, mažų ir vidutinių įmonių tarptautiškumui bei konkurencingumui didinti. Taip pat smulkusis ir vidutinis verslas gali gauti finansavimą darbuotojų mokymams bei mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų veikloms, jei įmonė vykdo vieną iš sumaniosios specializacijos krypčių veiklų.

Ūkio ministerija įgyvendina ir finansines priemones, pagal kurias įmonės gali gauti paskolas verslo pradžiai ar plėtrai, kreiptis dėl garantijos už paskolas ir lizingo sandorius tuo atveju, kai trūksta nuosavo užstato, pasiūlyti investuoti į savo idėją rizikos kapitalo fondui.

Lietuvoje veikia VšĮ „Versli Lietuva“  konsultantų tinklas, kuris sudaro galimybę pradedantiesiems ir jau vykdantiems veiklą verslininkams greitai  gauti profesionalių ir plataus spektro verslo konsultacijų. Iš patyrusių ekspertų gavę individualių, teminių patarimų verslininkai gali greičiau priimti sprendimus, būtinus veikti konkurencinėje aplinkoje, greičiau ir efektyviau išspręsti kilusius sunkumus bei išvengti klaidų.

Užs. Nr. 90

Lapkričio 10-ąją Tauragėje organizuojamas Regionų lyderystės forumas  po vienu stogu sukvies šalies įvairių sričių lyderius. Visą dieną gyvoje debatų ir diskusijų erdvėje įžvalgomis dalinsis visiems puikiai pažįstami veidai – ekonomistai Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda, Laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros  vadovas Kęstutis Šetkus, inovatorius, verslininkas Vladas Lašas ir kiti žinomi lyderiai. 

Mokyklines uniformas Tauragės švietimo įstaigoms siuvusi UAB „Dangija“ paskelbė apie visų 28 darbuotojų atleidimą ir įmonės likvidaciją. Bendrovės direktorius Adas Gavėnia neslėpė, jog tokį sprendimą įmonės akcininkai priėmė todėl, kad siuvykla nebesusidoroja su rinkos iššūkiais – didėjančia minimalia alga bei darbuotojų trūkumu. 

Tauragė toliau išlieka geriausia apskrityje besitvarkančia savivaldybe. Laisvosios rinkos institutui paskelbus 2016-ųjų indeksavimo rezultatus paaiškėjo, kad 12–13 vietas Lietuvoje užimanti Tauragės savivaldybė pavyzdingai tvarkosi finansų, mokyklų infrastruktūros gerinimo srityse. 

Tauragės rajono savivaldybės Tarybos posėdyje nustatyti fiksuotų pajamų mokesčio dydžiai, taikomi įsigyjant verslo liudijimą. Nors kainos, lyginant su praėjusiais metais, nepasikeitė, Tarybos narys Silverijus Statkus išreiškė rūpestį, kad per mažai apmokestinti gyvūnus kerpantys asmenys.

Tauragės rajone yra 239 įmonės, kuriose atlyginimai nesiekia minimumo. Vos dviejų ar trijų šimtų eurų atlyginimą moka žinomi autoservisai, maitinimo įstaigos, parduotuvės ir net medžio apdirbimo įmonės. Šiuos viešus duomenis skelbia „Sodra“, siekdama mažinti vieną iš šešėlinės ekonomikos reiškinių – dalies darbo užmokesčio mokėjimą „vokeliuose“.