2020 Balandžio 02 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Daržininkai jau raitojasi rankoves – pavasario nelaukia

  • Įkelta: 2020-02-18

„Kad augtų ir žydėtų“ savininkas Vladas Alijevas teigia, jog daržininkai sėklas pirkti pradėjo dar sausį. Autorės nuotrauka

Dėl neįprastai šiltos žiemos šiemet pavasarinė sėja prasidėjo itin anksti – sėklų parduotuvėse ant palangės šviežių svogūnų laiškų ar pomidorų daigų užsiauginti trokštantys tauragiškiai šiemet ėmė lankytis jau sausio mėnesį. Tačiau klimato pokyčiais džiaugtis anksti: dėl įšalo trūkumo dirvoje gali būti išlikę ir daržų kenkėjų.

Apie prasidedančią sėją „Tauragės žinios“ paprašė papasakoti Šilalės gatvėje įsikūrusios sėklų parduotuvės „Kad augtų ir žydėtų“ savininką Vladą Alijevą. Parduotuvėlė po pertraukos duris atvėrė sausio 5-ąją, netrukus pradėjo lankytis sėklas perkantys pirkėjai:

– Jau sėja ridikus, svogūnlaiškius, krapus, porus, morkas. Šiemet palankesnės oro sąlygos ridikėliams, jie nebijo šalnų, jų vegetacija gera. Pirkėjai klausia geresnių pomidorų rūšių, kadangi ant palangės jau pradeda auginti ir pomidorų daigus, – pasakojo daržininkas.

Įprastai ridikėliai, morkos, porai sėjami, kai jau oro temperatūra leidžia – kovo vidury. Pasak pašnekovo, tai pats pagrindinis sezonas, kai pradedamos auginti daržo gėrybės. Kai kurie rizikuoja sodinti ir anksčiau, tačiau prasidėjus šalnoms atsiranda papildomų darbų susijusių su apsauga nuo šalnos.

Kaip sako V. Alijevas, pomidorus auginantys vis palankiau vertina beicuotas sėklas, kurios šiek tiek brangesnės, tačiau atsparesnės nepalankioms gamtos sąlygoms.

– Skirtumas tarp beicuotos ir nebeicuotos sėklos tas, kad beicuota sėkla atsparesnė ligoms. Kadangi jos vakuumuotos, jų daugiau ir išdygsta. O vertinant šią žiemą, kai stipraus įšalo nebuvo, bus daug ligų ir kenkėjų. Todėl labiau apsimoka investuoti ir, tarkim, perkant pomidorų sėklas, geriau mokėti 2,50 euro, o ne rinktis pačią pigiausią produkciją ir vienur taupyti, o kitur išleisti, – dėstė daržininkas.

Pasak pašnekovo, vertinant paskutiniuosius keletą metų, sąlygos tampa vis palankesnės grambuoliams veistis.

Šiltos žiemos suteikia puikias sąlygas peržiemoti grambuoliams. „Mano namai“ nuotrauka

– Kenkėjai puikiai peržiemojo. Baltasparniai, šiltnamiuose besiveisiantys vabalėliai. Jų naikinimui patarčiau deginti techninę sierą. Aišku, jei šiltnamyje nėra metalinių konstrukcijų. Taip pat po žiemos išliks ir voratinklinių erkučių, kolorado vabalų, amarų. Nebuvo įšalo, tad jų sezonas bus ankstesnis ir intensyvumas didesnis, – dėstė „Kad augtų ir žydėtų“ savininkas V. Alijevas.

Į augalus gali kėsintis ir kai kurios ligos: puvinys, rudligė.

Pasak daržininko, šiltnamio žemės atgaivinimui pravers 100 proc. biohumusas. Maišant jį su dirva santykiu 1:4 jis veikia kaip trąša, kuri gali derlių padidinti iki 30 proc.

– Jo reikėtų pabarstyti ant viršaus, kiti apkasa su kalio chloridu, kuris išvalo chlorą iš dirvos. Galima naudoti medienos pelenus, kurie padeda neutralizuoti žemės Ph. Pavyzdžiui, jeigu šiltnamiuose kaupiasi samanos, pelenų barstymas yra vienas paprastesnių būdų joms naikinti. Galima žemę nurūgštinti kreida. Svarbu nepadauginti, – patarimus dalijo daržininkas.

Ant palangių visą sezoną galima sodinti prieskoninius augalus, kai kurie žmonės, pasak pašnekovo, jau daigina ir salotas. Paskui jas perkelia į šiltnamį. O kokie augalai gali būti persodinami?

– Ant sėklų pakelių dažniausiai būna nurodyta. Ar perkamas augalas augs namų sąlygomis vazonėlyje, kaip dekoratyvinis augalas, ar jį galima perkelti. Praktiškai žmogus niekada neprašaus, jei pradės daiginti ant palangės, o paskui, stebėdamas oro temperatūrą, priims sprendimą perkelti. Kai nakties ir dienos temperatūros vidurkis pasiekia 8 laipsnius, tai vienas pirmųjų pranašų, jog jau galima augalus perkelti į šiltnamį, pradėti tręšti, – sakė V. Alijevas.

Anot jo, pernelyg ankstyvas tręšimas naudos neduoda – didelis kritulių kiekis gali viską išplauti. Be to, dažnai maitinami augalai pripranta ir tampa lepūs, tad nuo dirbtinio augalų budinimo anksti pavasarį reikėtų susilaikyti.

Sodininkas mylintiems augalus pataria stebėti gamtą, besikeičiančias oro sąlygas ir veiksmų imtis tik pamačius pirmuosius gamtos pabudimo požymius.

Dariaus ir Girėno gatvėje jau 1,5 metų veikia šunų grožio salonas „Čiau“. Šunys čia išmaudomi, apkerpami, nukerpami jų nagai, jei yra poreikis, nugaros kailis gali būti išskutinėtas itin madingai –„eglute“. Į grožio saloną augintinius atveda ne tik savo šunis trokštantys papuošti savininkai, pasitaiko gyvūnų augintojų, kurie į „Čiau“ atvyksta su ką tik nuo būdos atrištu šuneliu. Tauragėje šias paslaugas viešai siūlo tik keletas asmenų, nors pasak šunų kirpėjų – paklausa gana didelė.

Tauragiškio Gedimino Tamulyno vadovaujama kūrybos studija „Wide wings“ švenčia septintąjį gimtadienį. Per šį laikotarpį komanda išaugo iki 17 žmonių, o jų kuriami vaizdo klipai užkariauja ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio rinkas. Šią savaitę pristatyta Vilniaus reklaminė kampanija „Vilnius – nuostabus, kur bebūtų“, taip pat neapsiėjo be kūrybiškųjų „Wide Wings‘ų“. Istorijos, kurios keičia pasaulį, – taip savo kūrybą pristato kompanija.

Bažnyčių gatvėje prieš gerą mėnesį įsikūrė Lenkijoje populiarios siuntų tarnybos „Ship Center“ padalinys. Frančizės principu šio centro paslaugos yra teikiamos knygyne „Pegasas“. Čia teikiamos ir spausdinimo bei kopijavimo paslaugos bei inovatyvių, „Flash“ antspaudų gamyba.

„Tele2“ paruošė viliojančių pasiūlymų populiariesiems „Samsung“ ir „iPhone“ telefonams įsigyti. Jais pasinaudoti galima operatoriaus salonuose bei internetinėje parduotuvėje www.tele2.lt.

Įgyvendinant projektą „Naujos kartos interneto prieigos infrastruktūros plėtra“ Tauragės regione prie šviesolaidinio tinklo prijungta 15 esamų ryšio objektų nutiesus 46,663 kilometro šviesolaidinių linijų. Siekiant užtikrinti teikiamų ryšio paslaugų kokybę Tauragės ir Jurbarko savivaldybėse įdiegti elektros generatoriai. Projektas sėkmingai įgyvendinamas ne tik dėl šiltos žiemos, tačiau ir savivaldos institucijų, bendruomenių, kurioms sukurtas tinklas suteiks galimybę naudotis naujos kartos interneto prieigos privalumais, įsitraukimo ir bendradarbiavimo.