Turgelį miesto centre prikels naujam gyvenimui
Įkelta:
2019-09-04
Nuotrauka
Aprašymas

Projekto vizualizacija – tik viena iš modernizavimo vizijų.

„Tauragės žinių“ montažas

Turgelis pačiame miesto centre, prie Muzikos mokyklos, pasigėrėjimo nekelia niekam. Greičiau atvirkščiai – dažnam tauragiškiui ir pačiam akis bado apleistai, vargingai atrodantys paviljonai, o ir prieš miesto svečius gėda. Kad reikia kažką daryti, aišku visiems. Pirmą žingsnį artimiausiame posėdyje ketina žengti rajono savivaldybės taryba: norima priimti sprendimą sutvarkyti prekyvietę. Turgaus prekeiviai sako, kad prabangos jiems nereikia, bet tvarkos ir patogumo išties trūksta. Tačiau nuogąstauja, kur reikės kraustytis, kol vyks remontas.

Komitete – ginčai

Kitą savaitę rengiamo savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkėje įrašytas klausimas sutvarkyti prekyvietės Tauragėje, Spaustuvės g. 1, aikštę, įpareigoti Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorių teisės aktų nustatyta tvarka organizuoti prekyvietės aikštės sutvarkymo techninio projekto parengimą ir pavesti Tauragės rajono savivaldybės administracijai vykdyti statybos projektavimo ir darbų užsakovo funkcijas.

Pasitarti susirinkusius Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto narius Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėja Genovaitė Pukelytė informavo, kad valstybei priklausančiame žemės sklype, kurio paskirtis – prekyvietė, du prekybiniai paviljonai įregistruoti kaip savivaldybės nuosavybė. Daugiau turto savivaldybė ten neturi, kiti kioskai priklauso privatiems asmenims. Savivaldybė turgeliu naudojasi panaudos teise.

– Statiniai, tvora yra seni ir negražūs. Užsakydama techninį projektą, nesvarbu, ar tai bus nauja statyba, ar rekonstrukcija, ar kapitalinis remontas – užsakovė bus savivaldybė. Be techninio projekto sutvarkyti prekyvietės negalima. Buvo atlikta galimybių studija, buvo įvairių pasiūlymų, bet sprendimą priimti turi Taryba, – sakė G. Pukelytė.

Anot jos, užsakius techninį projektą bus galima teikti pasiūlymus, projektines užduotis, kas ten turi būti ir kas tai turi daryti. Leidimas teikti techninį projektą – tai principinis klausimas, ar reikia pradėti visas šias procedūras.

Administracijos direktorius Modestas Petraitis tvirtino, kad svarstant, koks turgelis turėtų būti, galės dalyvauti ne tik komitetas, bet ir visa Tauragės bendruomenė.

Opozicijos narys Viktoras Kovšovas klausė, ar jau savivaldybės administracija apsisprendė, kad reikia šią prekyvietę tvarkyti, ar tai galimas vienintelis sprendimas, ar taryba turi pasirinkimo laisvę, ir piktinosi, kad tarybos nariai iki šiol nesusipažinę su galimybių studija.

V. Kovšovas siūlė pirmiausia apsvarstyti, kaip ateityje mieste vystysis visos turgavietės.

– Mano klausimai buvo: kada nebebus spygliuota viela atitvertos teritorijos mieste, iš mašinos išlipti be guminių neina. Čia apie didįjį turgų kalbu. Negi negalim pasakyti, kad taip nedera. Reikia juos ir kitus prekeivius prisikviesti, pasikalbėti apie bendrą Tauragės turgaviečių viziją. Tada apsispręstume bendrai, ir tada atskiri sprendimai logiškai iš to išeina. O dabar elgiamės priešingai – iš visos sistemos ištraukiam galbūt pačią opiausią problemą, bet nematom bendro vaizdo, – teigė V. Kovšovas.

M. Petraitis į šią repliką atsakė, kad įtakos savivaldybė turi tik savo turtui, o ne svetimam. Pasak komiteto pirmininkės Giedrės Stulginskienės, galimybių studija bus pateikta bendrame visų komitetų posėdyje.

– Taryba priims sprendimą, bus sudaryta darbo grupė, pasikviesim tarybos narius, prekeivius, diskutuosim. Tada turėtų gimti priešprojektinė užduotis projektuotojams, kuri dar bus svarstoma, – paaiškino Sigitas Mičiulis.

Baiminasi dėl mokesčio

Pasak V. Kovšovo, nuomonės apie turgelio perspektyvas labai prieštaringos – vieni sako, kad prekyba menksta, kažin, ar beverta čia investuoti, kiti gi tvirtina, kad turgelis čia būtinas.

„Tauragės žinių“ pakalbinti turgelio prekeiviai naujieną, kad bus rengiamas turgelio techninis projektas, sutiko palankiai. Jie svarstė, kad turgelis išties po truputį menksta, nes žmonių mažėja, tačiau kad jis reikalingas – abejonių nėra. Mat čia miesto centras, patogu apsipirkti daugeliui žmonių.

– Paprastai visokie pertvarkymai labai brangiai kainuoja, todėl paskui ir mums mokestis tikriausiai kils. Dabar mokam po 3 eurus, o tada gal po 15 mokėsim... Mums čia jokios prabangos nereikia, svarbu, kad būtų tvarkinga ir patogu, tegu štai grindinį sutvarko, stogelius, sienas vienoda danga užkloja, ir bus gerai, – viena per kitą kalbėjo turgelyje prekiaujančios Vida ir Rita.

O Vytautui, kioskelį čia pasistačiusiam  prieš daug metų ir prekiaujačiam mėsa, įdomu, kur teks dėtis, kol turgelyje vyks darbai.

– Jei iškels kur į miesto pakraštį, tai nieko gero, – svarstė jis. – Tačiau ir nedirbti kokį pusmetį, kol vyks darbai, – ne išeitis. Tai ką reikės daryti?

Kioskus nukels

Savivaldybės administracijos direktorius M. Petraitis, paklaustas, koks likimas laukia privatiems asmenims priklausančių paviljonų, sakė, kad turgelio remonto metu jie bus nukelti.

– Yra trys variantai – gali savivaldybė išpirkti už simbolinį mokestį iš savininkų, jie gali kioskus palikti „Dunokams“, kad išvežtų, jeigu nenori patirti išlaidų, nes nukėlimas irgi kainuoja – reikia krano ir pan. Abiem atvejais reiškia, kad jie atsisako nuosavybės teisės. Taip pat gali patys savo nuožiūra ir lėšomis išsivežti. Kai kurių kioskų būklė tokia, kad nukėlus vieną, kiti gali patys nugriūti. Bet kuriuo atveju, kol vyks turgavietės remontas, viskas turės būti išvalyta, – sakė administracijos direktorius.

Atliktoje galimybių studijoje pažymima, jog savivaldybė, nukeldama kioskus, siektų pagerinti esamą infrastruktūrą, estetinę miesto būklę, t.y. savo veiksmais situacijos nepablogins, tad laikini kioskai gali būti nukelti siekiant įgyvendinti Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 37 punkto nuostatą.

Anot M. Petraičio, prekybininkų savivaldybė likimo valiai nepaliks. Veiklą remonto metu jie greičiausiai galės vykdyti šalia turgelio esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje, pastačius stelažus.

Administracijos direktoriaus žiniomis, šiuo metu turgavietėje yra apie 30 kioskų, iš kurių 6 jau yra palikti „Dunokų“ valiai, kiti priklauso maždaug 20-čiai fizinių ir juridinių savininkų. Kai kurie jų turi po kelis kioskus, kuriuos pernuomoja prekybininkams. Tokios praktikos, anot M. Petraičio, sutvarkius turgelį turės nelikti. Visi prekybininkai prekybos vietas nuomosis vienodomis sąlygomis iš administratoriaus. Kas administruos naują turgavietę, taip pat neaišku. Šiuo metu sutartis su „Dunokais“ vieneriems metams pratęsta. Tačiau, kaip žinia, bendrovę siekiama privatizuoti. Tad gali būti, kad ateityje atnaujintos turgavietės administravimo imsis pati savivaldybė arba bus ieškoma privataus administratoriaus.

Pavyzdžiui, Gedimino g. prie IKI esančiame ūkininkų turgelyje prekyba vyksta pagal savivaldybės nustatytas taisykles, ja rūpinasi miesto seniūnija, mat ten yra ne turgavietė, o laikina vieta prekybai viešoje vietoje. 2016-aisiais iš drėgmei atsparių medžiagų ir metalo pagaminti 7 prekystaliai, talpinantys 21 prekybos vietą. Prekybos vietos nuoma ten kainuoja 12 eurų.

Ateities vizija

Pernai savivaldybės užsakymu parengta Tauragės turgelio modernizavimo galimybių studija ir projekto vizualizacija kaip viena iš modernizavimo vizijų, tačiau galutiniai techniniai sprendimai bus išgryninti techninio projekto rengimo metu. Prekyvietės ateities vizija bus formuojama remiantis galimybių studijos rezultatais.

Techninių galimybių studiją, kainavusią 4 339,20 Eur, parengė UAB „Eurointegracijos projektai“.

Galimybių studijoje pateikta apklausų analizė. Tyrimas atliktas Tauragės turgelio prekyvietėje 2018 m. sausio mėnesį. Buvo apklausti 30 vietos prekeivių. Apklausa parodė, kad turgelyje prekiauja ilgamečiai prekeiviai, kurie gana patenkinti esama situacija ir vietos keisti nesiruošia. Nors jaučiama vidinė konkurencija, vietos pardavėjus džiugina pastovus klientų ratas. Tauragės turgelio prekeiviai labiausiai norėtų uždaros prekybos vietos, tačiau nemažas dėmesys turėtų būti skiriamas turgavietės reklamai.

Siekiant išsiaiškinti prekeivių nuomonę apie prekybos sąlygas Tauragės turgelio teritorijoje bei galimybes didinti šios prekyvietės patrauklumą, buvo apklausta 218 pirkėjų. Didžioji dalis apklaustųjų – Tauragės miesto gyventojai (67,8 proc.), kurių išsilavinimas yra aukštasis, dirbantys asmenys, ir kurie turguje išleidžia 11–20 Eur. Pirkėjai – ne tik miesto, bet ir rajono gyventojai, kurie prekyvietėje apsilanko bent kartą per mėnesį.

Nurodytos pagrindinės turgavietės stiprybės – patogi vieta, tinkama kaina, prekių įvairovė. Tauragės turgelio pirkėjas visada ieško namuose augintos produkcijos. Prekyvietės modernizavimas tiesiogiai įtakotų dažnesnį pirkėjų lankymąsi turgavietėje. Tuo atveju, jei turgelis veiktų ir šeštadienį, ateitų bent pusė visų apklaustųjų. Tarp pasiūlymų dažniausiai minimi galimi turgavietės pakeitimai: turgavietės stogas, prekyviečių modernizavimas, automobilių parkavimosi vietos, ekologiška ir šviežia produkcija.

Nuotrauka
a
LRT nuotr.
Įkelta:
prieš 19 valandų
Nuo lapkričio 29 d. nepasiturinčius šalies gyventojus pasieks šiais metais paskutinė parama maisto produktais ir higienos prekėmis. Paramos nepasiturintieji šiemet sulaukė vasario, balandžio, birželio, rugpjūčio ir spalio mėnesiais. Paramos dalijimus organizuoja savivaldybių administracijos ir dvi nevyriausybinės organizacijos: labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija, – praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Nuotrauka
siunta
Įkelta:
prieš 1 dieną
Artėjant šventiniam laikotarpiui, Lietuvos paštas primena, kad tinkamas adresavimas ypač svarbus sklandžiam siuntos pristatymui. Ne pilnas adresas, senas pašto kodas, automatiškai suvesti neatnaujinti duomenys iš el. parduotuvių – tai tik kelios priežastys, dėl kurių siuntos kartais vėluoja arba visai nepasiekia gavėjų. Pastebima, kad iki šiol net iki 10 proc. siuntų Lietuvos paštą pasiekia netinkamai adresuotos.
Nuotrauka
 nuotrauka
Įkelta:
2021-11-27
1956 m. darbščių ir kūrybingų žmonių iniciatyva Tauragėje gimė dainų ir šokių ansamblis, vėliau gavęs gražų „Jūros“ vardą. Pilnutėlėje Kultūros rūmų salėje šiandien kolektyvas švenčia 65-ąjį jubiliejinį gimtadienį.
Nuotrauka
a
Jovarų pagrindinės mokyklos konkurse dalyvavusių mokinių apdovanojimas. Tarp apdovanotųjų – ir pagrindinio prizo laimėtoja Kamilė Kuraitė su savo piešiniu. „Lions“ klubo nuotrauka
Įkelta:
2021-11-26
Ar pastebėjote piešinių parodą B. Baltrušaitytės bibliotekos languose? Tai tarptautinio Taikos plakato konkurso „We Are All Connected“ („Mes visi esame susiję“) rajoninio turo dalyvių piešiniai. Konkurse dalyvavo trisdešimt septyni mokiniai iš Tauragės Jovarų pagrindinės mokyklos, „Aušros“ ir Martyno Mažvydo progimnazijų bei Žygaičių ir Skaudvilės gimnazijų, Skaudvilės gimnazijos Batakių skyriaus. Mokinius dalyvauti konkurse pakvietė Tauragės „Lions“ klubas.
Nuotrauka
a
Margaritos Rimkutės nuotrauka
Įkelta:
2021-11-26
Tauragėje šiandien atidaryta knygų mugė. Tauragės knygų mugė apjungia dviejuose kultūros įstaigos, Tauragės kultūros centre ir B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vykstančius renginius: knygų pristatymus, susitikimus su autoriais.
Nuotrauka
a
SAM nuotrauka
Įkelta:
2021-11-26
Europos vaistų agentūrai (EVA) rekomendavus skiepyti 5-11 metų vaikus nuo COVID-19 ligos, šios amžiaus grupės vakcinacija kitą mėnesį prasidės ir Lietuvoje. Specialiai šios amžiaus grupės vaikams skirtos mažesnio tūrio „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“) vakcinos Lietuvą turėtų pasiekti gruodžio antroje pusėje, – praneša Sveikatos apsaugos ministerija.
Nuotrauka
taryba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-11-26
Trečiadienį vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje rajono politikai patvirtino naujas pareigybes Tauragės ligoninėje, priėmė kelis sprendimus, susijusius su turtu.  
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-11-25
Metų pradžioje skolą iš VšĮ „Tauragės futbolas“ išsireikalauti nusprendusi Tauragės rajono savivaldybė tada priėmė sprendimą kreiptis į  teismą. Varžytynėse parduoti stadioną ir atgauti skolą nepavyko. Savivaldybės taryba trečiadienį posėdžiaudama rinkosi iš dviejų variantų: perimti iš varžytynėse neparduotą turtą, tokiu atveju būtų tekę iš biudžeto antstoliams sumokėti beveik trečdalį milijono eurų, arba neperimti turto. Plačiau skaitykite rytojaus numerio vedamajame. 
Nuotrauka
a
Užimtumo tarnybos nuotrauka
Įkelta:
2021-11-25
Išbandymu tapusi pandemija skaudžiausiai  darbo rinkoje palietė vyresnio amžiaus žmones. Šalyje gyvena 282 tūkst. 50-64 metų amžiaus darbingo amžiaus gyventojų, o rudenį į darbo paieškas įsitraukė net 78 tūkst. žmonių, kuriems yra daugiau nei 50 metų. Užimtumo tarnybos vyresnių klientų struktūroje daugumą (68,1 proc.) sudaro  vyresni nei  55 metų amžiaus asmenys.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-11-25
Tauragės jaunimo ir jaunimo organizacijų sąjunga „Tauragės apskritasis stalas“ kviečia jaunus žmones nuo 14 iki 29 m. savanoriauti. Šiuo metu jaunuoliams duris atveria trylika Tauragės rajono įstaigų ir organizacijų.
Nuotrauka
vėliava
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotraukos maketas
Įkelta:
2021-11-25
Ketinimai Dariaus ir Girėno gatvėje, Jūros krantinėje, įrengti 24 metrų vėliavos stiebą jau įgyvendinami. Neseniai su UAB „AKA Baltic“ pasirašyta darbų atlikimo sutartis.
Nuotrauka
k
Margaritos Rimkutės nuotrauka
Įkelta:
2021-11-24
Šios savaitės pradžioje žiema pirmą kartą priminė apie save iškritusiu sniegu. Panašu, kad mišresnių kritulių banga Lietuvą pasieks ir šį savaitgalį, o kitą savaitę sulauksime ir rimtesnio šalčio. 
Nuotrauka
k
Margaritos Rimkutės nuotrauka
Įkelta:
2021-11-24
Šiandien po mėnesio pertraukos duris atvėrė „Iki“. Sugrįžtančius pirkėjus prekybos centras pasitinka vaišindamas nemokama kava ir vaisiais.
Nuotrauka
k
Pagramančio bendruomenės centro „Gramančia“ nuotrauka
Įkelta:
2021-11-23
Kaip „Tauragės žinioms“ sakė  Pagramančio bendruomenės centro „Gramančia“ vadovė Raselė Stružeckienė, apie piliakalnio apšvietimą pagramantiškiai svajojo jau seniai. Norėta, kad labiausiai pasididžiavimo vertą objektą būtų galima lankyti ir pavakarę.
Nuotrauka
k
„Sodros“ nuotr.
Įkelta:
2021-11-23
„Sodra“ pradėjo mokėti vienišo asmens išmokas, kurios šiais metais yra skiriamos vienišiems šalpos pensijų ir kompensacijų gavėjams, mažesnes nei 260 eurų pensijas gaunantiems senjorams ar 60 ir daugiau procentų darbingumo netekusiems žmonėms. Vienišo asmens išmokos pasiekia gavėjus tokiu pat būdu, kaip pensijos ar kitos „Sodros“ išmokos.
Nuotrauka
a
Eugenijaus Skipičio nuotr./Pagėgių savivaldybės feisbuko paskyra
Įkelta:
2021-11-23
Neseniai asfaltuotas prie Rambyno kalno vedantis kelias. Imta tvarkyti ir aplink esantį kraštovaizdį: pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“, kurį inicijavo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, o vykdė Rambyno regioninio parko direkcija, neseniai Rambyno kraštovaizdžio kompleksas naujai pritaikytas lankymui.
Nuotrauka
a
Tauragės Literatų Klubas Žingsniai feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-11-23
Antradienį literatų klubas žingsniai mini savo veiklos 25-metį. Eilėmis ir kultūriniais renginiais tauragiškius džiuginantys poetai, rašytojai visai neseniai išrinko ir naują klubo pirmininkę – ja tapo klubo narė Lina Astrauskienė.
Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotrauka
Įkelta:
2021-11-23
Tauragėje, Sandėlių gatvėje vyksta baigiamieji gatvės asfaltavimo darbai, kuriuos atlieka UAB „Šilutės automobilių keliai“. Gatvė pradėta asfaltuota verslo subjektų iniciatyva, kurie pateikė Savivaldybei prašymą gatvės remonto darbus atlikti drauge su jų prisidėjimu. 
Nuotrauka
turgus
Reginos Vaičaitienės nuotraukos
Įkelta:
2021-11-23
Įvažiuojančius į Tauragę nuo Kryžkalnio pusės pasitinka ne pats gražiausias vaizdelis – dešinėje kelio pusėje plytinti didžiulė turgaus teritorija, pilna nugyventų, apsilaupiusių, griūvančių kioskų, sutręšusių prekystalių, apjuosta surūdijusia tvora, po lietaus skęstanti balose. Taigi pirmas įspūdis apie miestą – išties prastas. O ir tauragiškiai į turgų užsuka vis rečiau. Kas tai lemia – prastos sąlygos ar tiesiog turgūs „išeina iš mados“?
Nuotrauka
ŠALTIS
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-11-22
Paskutinė lapkričio savaitė startuos šaltesniais orais, jau daug kur gali pasirodyti snaigės. Visgi, apie savaitės vidurį termometrų stulpeliai vėl sparčiai stiebsis aukštyn, o krituliai bus skystesnio pavidalo.
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-11-22
Lapkričio 17-ąją buvo minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Šiai dienai paminėti Tauragės rajono savivaldybė kvietė prisidėti prie iniciatyvos ir megzti kojinytes anksčiau laiko gimusiems kūdikiams – ankstukams.