DAR KARTĄ APIE ATLIEKŲ RŪŠIAVIMĄ
Įkelta:
2021-12-17
Nuotrauka
siukslės

Apie atliekų rūšiavimą kalbame jau ne vieną dešimtmetį. Atliekų rūšiavimas daugeliui jau tapo įpročiu ir savaime suprantamu reiškiniu. Informacijos apie rūšiavimą pilna visur – ant konteinerių, internete, žiniasklaidos priemonėse, TV laidose ir visur, kur tik pasisuksi. Net darželinukas išvardins, ką reikia mesti į žalią, mėlyną ar geltoną konteinerį. Atrodo, viskas puiku – galimybės rūšiuoti sudarytos visiems, informacijos pakanka, įpročiai susiformavę, visi rūšiuojame puikiai. Tačiau vieną dieną lyg perkūnas iš giedro dangaus trenkia atliekų sudėties tyrimų rezultatai, kurie parodo, kad pakuočių atliekų konteineriais iš Tauragės miesto individualių namų gyventojų surinktose antrinių žaliavų bei pakuočių atliekose yra 49 procentai mišrių komunalinių bei kitokių atliekų priemaišų. 

  Todėl dar kartą norisi priminti, kad atliekų rūšiavimas susidarymo vietoje, t.y. mūsų namuose – kiekvieno iš mūsų pareiga. Nevertinant fakto, kad už nerūšiavimą numatyta ir gali būti taikoma atsakomybė, rūšiuoti yra svarbu ir finansiškai – išrūšiavę atliekas į atitinkamus konteinerius mes nemokame antrąkart už jų tvarkymą. Tvarkymo sąnaudos yra įtrauktos į supakuoto gaminio kainą, todėl išrūšiuotų pakuočių atliekų tvarkymo sąnaudas turi finansuoti gamintojai ir importuotojai. Tačiau jie negali apmokėti mišrių komunalinių, statybinių ar automobilių ardymo atliekų sutvarkymo. Todėl tokių atliekų rūšiavimo konteineriuose neturi būti. Neišrūšiuotų ar neteisingai išrūšiuotų atliekų tvarkymas yra nepigus, todėl nerūšiuojant žymiai didėja tvarkymo sąnaudos ir kartu – įmokos už atliekų tvarkymą. 

KAIP RŪŠIUOTI?

Rūšiuojamas atliekas yra svarbu atskirti pagal rūšį (popierius, plastikas, metalas, stiklas) ir mesti į joms skirtus atskirus konteinerius: popierių – į popieriaus, stiklą – į stiklo, skirtingus plastikus, metalą, kombinuotąsias pakuotes – į plastiko. Individualių namų gyventojai popieriaus, plastiko, metalo pakuotes bei buityje susidariusias popierines, plastikines, metalines antrines žaliavas meta į konteinerį mėlynu dangčiu su užrašu „Popierius, plastikas, metalas“. Tačiau atlikti tyrimai rodo, kad gyventojai vis dar klysta.

PAGRINDINĖS RŪŠIAVIMO KLAIDOS

Tikrinant rūšiavimo konteinerius bei konsultuojant gyventojus rūšiavimo klausimais, pastebėta, kad gyventojai, rūšiuodami atliekas, neretai klysta dėl to, kad nežino, kur kokias atliekas mesti. Galima išskirti keletą dažnai daromų klaidų:

  • Į stiklo konteinerį metami langų stiklo lakštai. Langų stiklas susidaro namų remonto metu; tai ne kasdienėje buityje susidaranti atlieka, todėl jis turi būti pristatomas į didžiųjų atliekų surinkimo aikštelę (DASA).
  • Į plastiko konteinerį metamos plastikinės dailylentės. Tai taip pat statybos/remonto atlieka, kuri pristatoma į DASA.
  • Į plastiko konteinerį metami automobilių ardymo plastikai. Tai ne buityje susidarančios atliekos. Jas reikia pristatyti į DASA.  
  • Į popieriaus/plastiko konteinerį metamos sauskelnės, tualetinis popierius, popieriniai rankšluosčiai. Jie netinka perdirbimui ir turi būti metami į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.
  • Į plastiko konteinerį metami elektros prietaisai. Nors dažnai jie pagaminti iš plastmasės, tačiau visi elektriniai prietaisai turi būti pristatomi į DASA arba paliekami smulkiai elektronikai skirtuose konteineriuose, esančiuose kai kuriose prekybos vietose ar ugdymo įstaigose.
  • Į rūšiavimo konteinerį metami drabužiai ir avalynė. Tekstilės atliekas reikia mesti į specialius tekstilės konteinerius arba pristatyti į DASA. Užterštą tekstilę reikia mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.
  • Į plastiko konteinerį metama tara užteršta tepalo, dažų ar kt. cheminių medžiagų likučiais. Tokias atliekas reikia pristatyti į DASA.  

Patikrinimų metu gyventojų konteineriai, kuriuose buvo aptiktos aukščiau išvardintos atliekos, nebuvo ištuštinami, gyventojai informuojami apie netinkamą rūšiavimą. Reikia pažymėti, kad ir toliau bus tikrinami konteineriai, o netinkamai išrūšiuotos atliekos nebus išvežamos. Tad nors ir kaip gyventojai piktinsis, atliekas teks persirūšiuoti patiems.  

KAIP TEISINGAI RŪŠIUOTI?

Į kolektyvinį plastiko arba individualų popieriaus, plastiko, metalo konteinerį galima mesti: polietileno maišelius ir plėvelę, plastikinius butelius nuo gėrimų, aliejaus, Tetra Pak pakuotes, indelius nuo padažų, majonezo, jogurto, margarino ir kitos maisto produktų pakuotės, indelius nuo ploviklių, skalbiklių, šampūnų ir pan., saldainių, ledų, traškučių, sūrelių pakuotes, plastikinius indus, žaislus (be elektronikos įtaisų), prekių pakavimo putplastį, metalines pakuotes, dėžutes, aliuminio lėkštes, kepimo skardas, metalinius dangtelius, foliją, kitas buityje susidarančias metalo atliekas.

Į kolektyvinį popieriaus arba individualų popieriaus, plastiko, metalo konteinerį galima mesti: popierines ir kartonines pakuotes, laikraščius, žurnalus ir kitus spaudinius, reklamines skrajutes, lankstinukus, bukletus, biuro popierių ir vokus, knygas, atvirukus, pakavimo popierių.

Į kolektyvinį arba individualų stiklo konteinerį galima mesti: stiklinius butelius, stiklainius, stiklo indus, smulkias stiklo duženas.

Taip pat svarbu į konteinerius pakuočių atliekas mesti be maisto likučių, kuo labiau suspaustas, dėžes išardyti ir suplėšyti, kad konteineryje jos užimtų mažiau vietos. 

Daugiau patarimų, kaip teisingai rūšiuoti atliekas rasite internete adresu  https://uabtratc.lt/atlieku-rusiavimas/. Neradus atsakymų internete prašome konsultuotis su UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro specialistais telefonu 8 446 71 872.   

Raginame gyventojus nesidairyti kaip daro kaimynas, nesiklausyti apie rūšiavimą sklandančių mitų, kurie jau daugybę kartų yra paneigti, o vadovautis savo sąžine ir atsakingai rūšiuoti atliekas, kad žiūrėdami į akis savo vaikams ir anūkams galėtume drąsiai ištarti – taip, aš padariau viską, kas nuo manęs priklauso, kad jūs gyventumėte ir augintumėte savo vaikus švaresnėje planetoje.

Užs. Nr. 95

Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.
Nuotrauka
klimato
Įkelta:
2024-03-19
Tauragės misija tapti klimatui neutraliu ir išmaniu miestu įgauna pagreitį. Praeitą savaitę, kovo 14 dieną įvyko pirmasis susitikimas su bendruomene. Renginio tikslas - supažindinti susirinkusius gyventojus, verslo ir įstaigų atstovus bei suinteresuotus asmenis su misija ir vykstančiu procesu, bei pakviesti diskusijai.
Nuotrauka
caritas
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 15 d. Tauragėje, atidarytas Užimtumo tarnybos regioninis karjeros centras.  Taip pat atidarytos naujos socialinės dirbtuvės žmonėms su negalia – Tauragės Švč. Trejybės parapijos Carito socialinės dirbtuvės „Draugų kiemelis“. Šių visuomenei svarbių įstaigų atidaryme  dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 
Nuotrauka
Maisto bankas
Įkelta:
2024-03-14
Jau šį penktadienį ir šeštadienį visoje Lietuvoje vyks tradicinė „Maisto banko“ akcija, kurios metu daugelyje šalies parduotuvių budės savanoriai, kviesiantys stokojantiems paaukoti ilgiau negendančių maisto produktų. Šiais metais „Maisto banko“ akcija vyks 74 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, 379 parduotuvėse, akcijoje dalyvaus 256 skirtingos nevyriausybinės organizacijos, prie „Maisto banko“ akcijos šį pavasarį jungiasi rekordinis daugiau nei 7400 savanorių būrys. Labiausiai prašoma aukoti aliejaus, taip pat mėsos ar žuvies konservų.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Daugiau nei 120 tūkstančių senatvės pensijos ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų toliau dirba, o dirbdami kaupia stažą ir pensijų apskaitos vienetus. Dėl to daugumai jų pensijos kasmet padidėja. 2023 metais dirbusiems pensijų gavėjams šiemet atnaujintos pensijos pradedamos mokėti nuo kovo. Dalį gavėjų jos pasieks jau šį mėnesį, kitus – vėlesniais mėnesiais. Visos dirbančiųjų pensijų gavėjų pensijos bus perskaičiuotos iki liepos.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad 2024 m. kovo 18 d., pirmadienį, valstybinio lygio civilinės saugos kompleksinių pratybų metu vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GPIS) patikrinimas.
Nuotrauka
vyskupai
Įkelta:
2024-03-14
2024 m. kovo 13 dieną įvyko tradicinis Telšių vyskupo Algirdo Jurevičiaus susitikimas su savivaldos vadovais – merais. Telšių vyskupijos teritorija pagal civilinį administracinį paskirstymą siejasi su penkiolikos savivaldybių administracinėmis teritorijomis. Merus į susitikimą su vyskupu atlydėjo tų vietovių dekanai arba klebonai.
Nuotrauka
masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-03-13
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad netrukus beveik 260 gyventojų ir 100 įmonių, dėl kurių automobilių pardavimo kainos realumo kyla klausimų, pasieks informaciniai pranešimai. Pranešimus gavę asmenys raginami įvertinti įformintą pardavimo kainą, ir jei ji neatitinka realybės – deklaracijose deklaruoti tikrąją transporto priemonių pardavimo kainą.
Nuotrauka
aplinkosauga
Įkelta:
2024-03-13
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Administracinių nusižengimų kodekso ir Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimams, kuriais siūloma baudas diferencijuoti pagal pažeidimo mastą, daromą neigiamą poveikį aplinkai, griežtinti baudas fiziniams asmenims ir nustatyti atsakomybę juridiniams asmenims už pažeidimus gyvosios gamtos srityje, ūkinės ir kitos veiklos vykdymą nesilaikant aplinkosauginių reikalavimų.