Darbo paieškos kuriozai – automechanikui pasiūlė elektriko darbą
Įkelta:
2021-12-22
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Aprašymas

Autoriaus nuotrauka

Tauragiškio darbo paieškos atvėrė skaudžią Lietuvos problemą – darbdaviai nevengia užgauliojimų ir patyčių. Be to, kartais stebina ir Užimtumo tarnybos specialistų sprendimai. Su „Tauragės žiniomis“ susisiekusi moteris papasakojo, kad elektriko darbo kvalifikacijos neturintis jos vyras buvo nusiųstas į vieną įmonę darbintis ne kuo kitu, o elektriku. Darbo pokalbis vyko ne bendrovės biure, kaip būna įprastai, o automobilių stovėjimo aikštelėje. Moteris viską matė savo akimis. „Darbdavio tonas buvo chamiškas. Iš mano vyro išsityčiojo, viskas vos nesibaigė muštynėmis“, – atvirai pasakojo moteris, nepanorusi būti įvardyta viešai (vardas, pavardė redakcijai žinoma). Be to, ją nustebino ir darbdavio pasiūlytas atlyginimas. 

Užimtumo tarnyba skelbia, kad šiuo metu šalyje registruotas nedarbas siekia 10,1 procento. Šalyje yra 175 927 bedarbiai. „Užimtumo tarnybos duomenimis, gruodžio 1 d. Tauragės rajono savivaldybėje registruoti 2124 darbo neturintys asmenys, iš jų 43,3 proc. sudaro ilgalaikiai bedarbiai“, – informavo Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento vyriausioji specialistė Aušra Kaluzevičienė. Vienas iš darbo ieškančiųjų – ir „Tauragės žinių“ pašnekovės vyras.

Pasiūlė dirbti elektriku

Tauragėje automechaniku anksčiau dirbęs vyriškis dėl sveikatos problemų turėjo palikti gerai apmokamą darbą, už kurį kas mėnesį gaudavo 1,8 tūkst. eurų atlyginimą neatskaičius mokesčių. Negalėdamas dirbti vieno darbo, vyras nusprendė susirasti kitą. Užimtumo tarnyboje Tauragės rajone registruoti 211 darbo pasiūlymai.

– Nieko konkretaus to pokalbio metu taip ir nesutarė. Tik vėliau tą pačią dieną netikėtai darbdavys perskambino ir pasakė, kad Tauragėje tvarko reikalus ir jie gali susitikti. Buvo jau tamsus vakaras. Žinote, kur vyko darbo pokalbis? Automobilių stovėjimo aikštelėje. Mano vyras atvažiavo į sutartą vietą, aš važiavau kartu, o darbdavys kalbėjosi sėdėdamas kitame automobilyje, – neįprasto darbo pokalbio detales prisiminė pašnekovė.

– Jis užsiregistravo Užimtumo tarnybos Tauragės skyriuje ir darbo ieško jau pusantro mėnesio. Gauna bedarbio išmokas. Kartą jis apsilankė pas specialistę, kuri kažkodėl nusprendė, kad mano vyras kuo puikiausiai galėtų dirbti elektriku. Jis išties dirbo automechaniku, bet, grubiai tariant, kur padangas montuoti, kažkokius mechanizmus be elektros taisyti, o kur dirbti su elektros įrenginiais, laidus vedžioti... Tai du skirtingi dalykai. Toks specialistės sprendimas tikrai pasirodė keistas, tačiau vyras turėjo nuvykti į darbo pokalbį, nes priešingu atveju Užimtumo tarnyba teigtų, kad jis atsisakė darbo be pateisinamos priežasties. Taip gali ir išmokas nubraukti. Būtų skaudu. Teko susitikti su darbdaviu, – kalbėjo tauragiškė. 

Šaukė ir tyčiojosi

Vyras gavo elektriko ieškančio darbdavio kontaktus, tačiau ilgą laiką negalėjo susisiekti – šis nekėlė telefono ragelio. Tačiau vieną dieną įmonės savininkas perskambino.

– Nieko konkretaus to pokalbio metu taip ir nesutarė. Tik vėliau tą pačią dieną netikėtai darbdavys perskambino ir pasakė, kad Tauragėje tvarko reikalus ir jie gali susitikti. Buvo jau tamsus vakaras. Žinote, kur vyko darbo pokalbis? Automobilių stovėjimo aikštelėje. Mano vyras atvažiavo į sutartą vietą, aš važiavau kartu, o darbdavys kalbėjosi sėdėdamas kitame automobilyje, – neįprasto darbo pokalbio detales prisiminė pašnekovė.

Jos teigimu, darbdavys nuo pat pirmos akimirkos bendravo grubiai, net šiek tiek agresyviai.

– Mano vyras, išvydęs kitame automobilyje sėdintį žmogų, paklausė, ar su juo tarėsi susitikti. Tai šis atsakė: „Ar tu žinai, kiek aš per dieną susitikimų turiu? Kiek aš skambučių padarau? Maža su kuo aš tariausi...“ Toks tonas stebino. Mano vyras stengėsi išlikti ramus, kalbėti mandagiai, bet vėliau baigėsi ir jo kantrybė – jis aiškino, kad neturi žinių elektriko darbui, darbdavys kalbėjo, kad gal kokią kitą pareigybę gali pasiūlyti, bet jo tonas buvo žeminantis, kurį laiką jis šaukė. Darbdavys ėmė kalbėti „naglai“, lyg su žemesnio rango žmogumi, toks jausmas, kad norėjo tiesiog pasityčioti. Mano vyras tokio elgesio netoleravo. Jie abu kone susiriejo. Vėliau, kai jau išvažiavome iš aikštelės, jis man prasitarė, kad jeigu nebūtų reikėję iš darbdavio gauti rašto, patvirtinančio, kad jis nėra tinkamas kandidatas į darbo vietą, būtų neištvėręs ir įsivėlęs į muštynes, – apie tai, kuo galėjo baigtis toks nemalonus darbo pokalbis, prabilo tauragiškė. 

Negana to, ji stebėjosi ir tuo, jog anksčiau 1,8 tūkst. eurų uždirbdavusiam jos vyrui buvo pasiūlyta viso labo 750 eurų neatskaičius mokesčių siekianti alga, nors atsakomybės ir pavojų dirbant elektriko darbą – apstu. 

Vertina individualiai

Šią situaciją paprašėme pakomentuoti Užimtumo tarnybos. 

„Konsultantas, siūlydamas darbo ieškančiam asmeniui darbą, kartu su klientu aptaria darbo pasiūlymą ir jo tinkamumą darbui bei išduoda nustatytos formos rekomendaciją įsidarbinti. Klientas, gavęs konkretų pasiūlymą įsidarbinti, kreipiasi į darbdavį. Minėtą atvejį įvertinti būtų paprasčiau žinant konkretaus kliento situaciją“, – teigė Užimtumo tarnybos atstovė A.Kaluzevičienė.

Paklausta, ar atsisakęs darbo dėl nepagarbaus darbdavio elgesio, bedarbis neprarastų savo statuso Užimtumo tarnyboje, ji komentavo: „Pagal aprašytą situaciją galima daryti prielaidą, kad tai nebūtų pagrindas nutraukti asmeniui registraciją Užimtumo tarnyboje, nes jis priėmė pasiūlymą įsidarbinti“.

Pasak A. Kaluzevičienės, viena iš priežasčių panaikinti bedarbio statusą – bedarbis be svarbių priežasčių atsisako siūlomo tinkamo darbo arba sudaryti individualų užimtumo veiklos planą. 

„Kitais atvejais bedarbio statusas nėra naikinamas ir registracija Užimtumo tarnyboje tęsiama. Tikslinami tolesni kliento konkretūs veiksmai siekiant užimtumo“, – aiškino A. Kaluzevičienė.

– Mūsų praktika rodo, kad tai nėra pavieniai atvejai. Susidaro toks vaizdas, kad žmonės, dirbantys arba ieškantys darbo, nusivylę, nes ir atsiliepimai socialiniuose tinkluose po įvairiais įrašais liudija panašias patirtis, kai dauguma susiduria su labai neigiamu darbdavio požiūriu į darbuotojus, o ypač – provincijos regionuose, mažesnėse įmonėse. Užgauliojimai, net ir fizinis smurtas, baisios darbo sąlygos... Tai patiria kai kurie darbuotojai. Jeigu darbdavys jau taip elgiasi, tai dažniausiai būna visas problemų paketas, – teigė R. Motiejūnaitė-Pekkinen. 

Paklausta, ar už itin nederamą elgesį darbą siūlantis asmuo gali prarasti teisę kreiptis į Užimtumo tarnybą, ji atsakė: „Užimtumo tarnyba paslaugas teikia visiems darbo ieškantiems ar darbuotojų ieškantiems klientams. Žinoma, kad darbo ieškantis asmuo gali informuoti apie darbdavio, į kurį kreipėsi dėl darbo pasiūlymo, nepagarbų bendravimą jam priskirtą specialistą. Situacija vertinama individualiai“.

Padeda „bizūnas“?

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos viešųjų ryšių specialistė Ramunė Motiejūnaitė-Pekkinen dėstė, kad tiek darbo pokalbiuose, tiek ir įsidarbinus darbdaviai nevengia taikyti įvairių psichologinio smurto priemonių. 

– Mūsų praktika rodo, kad tai nėra pavieniai atvejai. Susidaro toks vaizdas, kad žmonės, dirbantys arba ieškantys darbo, nusivylę, nes ir atsiliepimai socialiniuose tinkluose po įvairiais įrašais liudija panašias patirtis, kai dauguma susiduria su labai neigiamu darbdavio požiūriu į darbuotojus, o ypač – provincijos regionuose, mažesnėse įmonėse. Užgauliojimai, net ir fizinis smurtas, baisios darbo sąlygos... Tai patiria kai kurie darbuotojai. Jeigu darbdavys jau taip elgiasi, tai dažniausiai būna visas problemų paketas, – teigė ji. 

Paklausta, galbūt problemą padėtų spręsti kokios nors valstybės institucijų prevencinės priemonės, R. Motiejūnaitė-Pekkinen tokią galimybę įvertino gana skeptiškai: 

– Nesu tikra, ar įmanoma prevencija, jeigu yra toks darbdavių  mentalitetas, požiūris į darbuotojus. Tokią situaciją stebime jau daugelį metų. Nors skamba nepopuliariai ir galbūt banaliai, bet darbdavius išgąsdina baudimas už tokį elgesį, nes jie tuomet paskaičiuoja, kad neapsimoka taip elgtis. <...> „Bizūnas“ vis dėlto yra veiksmingesnė priemonė. 

Nevilioja ir atlyginimai

Be to, R. Motiejūnaitė-Pekkinen pakomentavo ir tai, kad dalis žmonių vengia darbintis Lietuvos verslo įmonėse dėl nepakankamai gerai apmokamo darbo.

– Šią savaitę Lietuvoje yra 19 tūkst. laisvų darbo vietų. Taigi, mums pagrįstai kyla klausimas, ar darbdavių kalbėjimas radijuje, laikraščiuose, televizijoje, jog trūksta darbuotojų, yra pagrįstas. Skamba toks teiginys tikrai įtartinai. Manome, kad darbdaviai gali specialiai taip elgtis, pučia burbulą, kad būtų palengvintos sąlygos įsivežti darbuotojus iš trečiųjų šalių, nes jie dar nėra gerai susipažinę su rinka, sutinka dirbti ir už mažesnį atlyginimą, ir prastesnėmis darbo sąlygomis, nereikalauja užtikrinti teisių. Tokie darbuotojai „patogesni“, – kalbėjo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos atstovė. 

Siūlo skaičiuoti

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas nesutinka su tokia  R. Motiejūnaitės-Pekkinen pozicija. Jis tikina gerai susipažinęs su regionų, tarp jų – ir Tauragės situacija darbo rinkoje. 

Paklaustas, ar išties maži atlyginimai yra priežastis, kodėl darbdaviams sunku rasti darbuotojų, D. Arlauskas sakė, kad tam įtakos turi bent keli faktoriai.

– Nėra paprasta situacija, yra kone trys kintamieji su vienu nežinomuoju, kad būtų galima rasti šios lygties sprendimą, – vaizdžiai padėtį apibūdino jis. 

D. Arlauskas aiškino, kad žmonės dažnai lygina atlyginimus tarp Lietuvos, Švedijos, Danijos ir pan. Tačiau svarbu palyginti ir perkamąją galią. Estijoje, pasak jo, atlyginimai net 30 proc. didesni nei Lietuvoje, bet perkamoji galia – ta pati.

– Taigi, Estijoje tu uždirbi daugiau, bet už tą atlyginimą gauni tiek pat, kiek Lietuvoje gauna žmogus, uždirbantis mažiau. Estams apsimoka atvažiuoti į Lietuvą apsipirkti, nes čia mažesnės kainos. Lygiai taip pat, kaip ir mums apsimoka važiuoti apsipirkti į Lenkiją, – aiškino D. Arlauskas ir pabrėžė, kad žmonės, vertindami atlyginimus, lygina skaičius, bet pamiršta perkamosios galios rodiklius. 

Be to, pasak Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidento, darbuotojai neskaičiuoja ir to, kiek sukuria vertės.

– Žinoma, galima klausti, ar tai jiems turėtų rūpėti, čia darbdavių klausimas. Bet tuomet reikia orientuotis į darbuotojų mokymus, kvalifikacijos kėlimą, technologinius dalykus, – sakė D. Arlauskas. 

Pasak jo, Tauragėje veikia daugiausia mažos įmonės, kurios negali sugeneruoti daug vertės, todėl negali pasiūlyti ir didelio atlyginimo. 

– Negali parduoti brangiau, taigi, negali ir mokėti darbuotojui daugiau, – dėstė pašnekovas. 

 

Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
prieš 17 valandų
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.