Neįgaliuosius stulbina noras juos nešioti
Įkelta:
2022-06-25
Nuotrauka
zmogus
Aprašymas

Eglė Laurinaitytė

Autoriaus nuotrauka

 

,
Nuotrauka
zmogus
Aprašymas

Kristina Liolaitė

Autoriaus nuotrauka

 

,
Nuotrauka
zmogus
Aprašymas

Dr. Margarita Jankauskaitė

Autoriaus nuotrauka

 

Neįgalūs žmonės turi ne tik sveikatos problemų, bet ir kitokių rūpesčių – tenka įveikti kliūtis, apie kurias kiti nė nesusimąsto. Ratukuose judantys žmonės Tauragėje vis dar neretai susiduria su stačiais ir neįveikiamais įvažiavimais prie įvairių įstaigų. Kartais nebūna nė jų. Problema kyla ir tuomet, kai dalis verslininkų bėdos matyti nenori ir tartum užsiriša akis. „Nieko nedarysim“, – atšauna kai kurių įmonių vadovai, kai neįgalieji šiems primena, kad neįmanoma patekti į patalpas ir šią problemą reikėtų išspręsti. Tiesa, tauragiškiai kalba, kad yra ir geranoriškų verslininkų. Tačiau negalią turinčias moteris vis dar stebina įsivaizdavimas, kad reikalui esant neįgalųjį, sėdintį vežimėlyje, pasitelkus porą stiprių vyrukų, galima lyg niekur nieko pakelti. „Ar norėtumėte, kad jus kas nors kilnotų?ׅ“ – klausia jos.

Prasidėjo diskusijos

Tauragėje susibūrė judėjimo negalią turinčių moterų iniciatyvinė grupė, pasiryžusi mieste sukurti jaukią aplinką sau bei sugriauti mitus apie tai, kad neva neįgalūs žmonės nieko negali, o tai, ko jiems reikia, esą pajėgūs nuspręsti visi kiti, tik ne patys neįgalieji. 

Praėjusią savaitę Lygių galimybių plėtros centro atstovė, žmogaus teisių aktyvistė dr. Margarita Jankauskaitė, atvykusi į Tauragės šeimos gerovės centrą, pasakojo, kad diskusijos apie neįgaliųjų įtrauktį į aktyvų gyvenimą Tauragėje prasidėjo vykdant projektą „Lyties ir negalios sankirtoje: prabilti, įkvėpti, įveikti“. 

– Pradėję šį projektą nėrėme šiek tiek į nežinią. Iš literatūros žinojome, kad kai susilieja lytis ir negalia, atsiranda nauja specifika, tai nebėra atskiriami dalykai lyg kokie salotų ingredientai. Pažeidžiamumas tampa naujos rūšies. <...> Literatūroje apie tai skaitėme daug. O projektas leido prisiliesti praktiškai, susipažinti su moterimis, kai ėmėme su jomis bendrauti. Ką aš pamačiau? Lietuvoje kalbant apie moteris su negalia yra daug paternalizuojančių nuostatų, esą mes esame tie galintys, todėl ateisime, pasakysime, kaip ir ką reikia daryti, o jeigu jos viso to nedarys, tai kaip čia dabar neklauso... Taigi, projekto metu surengėme 5 įžanginius susitikimus. Tai nebuvo seminarai ar mokymai. Tiesiog norėjome užmegzti kontaktą, aptarti esamą situaciją ir paieškoti, kur ta lyderystė galėtų pasireikšti, – pasakojo ji.

Tauragės moters užimtumo ir informacijos centre įvyko ne vienas susitikimas, kuriuose moterys aptarė, ko reikia miestui, kad jis taptų saugesnis žmonės, turintiems negalią.

– Tai, kas įvyko Tauragėje, pranoko bet kokius mūsų lūkesčius, nes aš matau, kad čia labai daug potencialo sukurti instrumentą, kuris leistų ir pačiai Tauragei po truputį sukurti tą tvarumą, judumą, o Lietuvos mastu tai yra visiška inovacija: nuodugnus ištyrinėjimas, kur ir kokios sąlygos yra, pavyzdžiui, kur yra privažiavimas, kur jo nėra. Lietuva yra ratifikavusi žmonių su negalia konvenciją. Žinome, kad visos ugdymo įstaigos iki 2024 metų turi būti  pritaikytos negalią turinčių žmonių studijoms be jokių trukdžių, – kalbėjo dr. M. Jankauskaitė.  

Parodė geranoriškumą

Judėjimo negalią turinčių moterų iniciatyvinės grupės narės Kristina Liolaitė ir Eglė Laurinaitytė, po miestą judančios ratukais, pasakojo šiais metais pradėjusios tyrinėti, kokiose vietose Tauragėje neįgalieji gali apsilankyti be nepatogumų, o kur jiems reikia gerokai pasistengti. Tauragiškės iš viso patikrino 35 objektus. Būta ir tokių įstaigų, į kurias patekti, deja, neįmanoma, tačiau ledai pajudėjo – problemas kai kurios ėmė spręsti. 

Moterys prisiminė vieną gerą pavyzdį – kavinę „De Feng“, kuri, jų žodžiais, parodė didelį supratingumą. 

– Jeigu esi vienas, be pagalbos įvažiavimas negalimas, nes jis yra per status, – apie tai, ką iš pradžių pamatė prie kavinės, pasakojo K. Liolaitė. 

Tauragiškė kalbėjo, kad susisiekusi su kavinės vadovais ji išgirdo tokį pasiūlymą, – įrengti skambutį, kurį nuspaudus kavinės darbuotojai užstumtų ratukais judančius žmones. Pasak K. Liolaitės, tai – geranoriškas gestas, parodantis, kad įmonė linkusi spręsti įvairiems žmonėms kylančius sunkumus. 

Ji atkreipė dėmesį, kad Tauragėje beveik nėra ir viešbučių, kuriuose neįgalieji galėtų be vargo apsistoti, tačiau, pasak jos, padėtis ir šioje srityje po truputį keičiasi. Moteris pasidžiaugė tuo, kad kavinėje-viešbutyje „Banga“, taip pat viešbutyje „Senamiesčio apartamentai“ pradėti projektai, kuriais bus siekiama pritaikyti patalpas neįgaliesiems. 

– Tačiau vienos kavinės atstovai atšovė – nieko nedarysime. Joje net į lauko terasą pakilimas toks aukštas, kad paprastam žmogui reikia gerokai į aukštį pakelti koją, kad užliptų. Kai sulaukėme atsakymo, kad nieko nedarys, atsisveikinome, bet nepasidavėme ir ėjome į kitas įstaigas, – sakė K. Liolaitė.

Tauragiškės pasakojo susiekusios ir su „Holivudo“ kavine. 

– Padėkojo, kad pasakėme, ir pažadėjo įrengti ne tokį statų įvažiavimą, koks yra dabar, – kalbėjo K. Liolaitė.

Dr. M. Jankauskaitė teigė, kad visuomenė vis labiau vertina socialiai atsakingus verslus, tad net ir negalios neturintys žmonės gali rinktis paslaugas tų įmonių, kuriose galimybės apsilankyti sudarytos visiems.

– Aš remiu tą verslą, kuris yra atsakingas. Manau, kad tokią žinutę klientai galėtų pasiųsti tiems verslininkams, kurie pasako – nieko nedarau ir nedarysiu. Galvokite, verslininkai, nes klientai tampa vis labiau išrankesni. Skaniai paruošti valgį gali daug kas, bet juk svarbūs ir kiti aspektai, – dėstė ji. 

Nuotrauka
zmogus

Į Tremties ir rezistencijos muziejų – be šansų

Į pagrindinį „Santakos“ muziejaus pastatą K. Liolaitė ir E. Laurinaitytė pasakojo patekusios be problemų, bet į Tremties ir rezistencijos muziejų, anot jų, patekti visiškai neįmanoma. 

Tremties ir rezistencijos muziejaus vedėjas Raimondas Matemaitis „Tauragės žinioms“ teigė, kad istoriniame pastate, statytame dar 1936 metais, pritaikyti patalpas neįgaliesiems – labai sudėtinga. 

– Pastato konstrukcija tokia, kad sunkiai matome galimybę, ypač turint dabartines patalpas, jas pritaikyti neįgaliesiems. Yra siauri laiptai, ekspozicija rūsyje... Tai yra tikrai didžiulis iššūkis, – kalbėjo R. Matemaitis. 

Pasak jo, reikėtų ieškoti sudėtingų techninių sprendimų, kurie pareikalautų milžiniškų finansinių investicijų. 

– Mes problemą žinome, bet tai labai komplikuota. Aš esu ankstesnėse darbovietėse dirbęs ir susipažinęs, kaip svarbu aplinką pritaikyti neįgaliesiems. Bet mūsų atveju, kaip ir minėjau, tai sunkiai išsprendžiama techniškai, reikalauja daug finansų ir savo jėgomis muziejus tikrai nieko negali padaryti, – sakė R. Matemaitis. 

Ne į visus kreipiamasi

K. Liolaitė taip pat atkreipė dėmesį, kad neįgalieji neturi galimybių patekti ir į prokuratūrą, notarų biurus.

– Kartą manęs paklausė: „O kam mums tie notarai?ׅ“ Atsiprašau, o tai mes ne žmonės? Netvarkome dokumentų, mums nieko nereikia? – retoriškai klausė ji. – Buvo atvejų, kai notarai vasarą, kai gražus oras, išeidavo ir popierius tvarkydavo lauke. Tačiau jau reikėdavo vaikščioti. 

Sudėtinga padėtis ir privačiuose odontologijos, gydytojų kabinetuose.

– Su vienos įmonės vadovu kalbėjausi, ar būtų galima įrengti keltuvą, tai atsakė: „Į mus iki šiol niekas dėl to nesikreipė“. Kartu jis pats pripažino, jog problema egzistuoja. Vyriškis teigė, kad kai jam lūžo koja ir po operacijos teko lipti į antrą aukštą, buvo tikras košmaras. Nepatogu ir senesniems žmonėms, kuriems judėti taip pat jau sunkiau, – kalbėjo tauragiškė. 

Moteris teigė, kad dalyje įmonių veikia nuomojamuose patalpose, tad imtis kokių nors projektų negali. 

Pasiūlė dalyti „ratukus“, nupiešti žemėlapį

Neretai lankydamiesi svečiose šalyse naudojamės viešbučių paslaugomis ir mums rūpi, kiek žvaigždučių jis turi, nes būtent jos atspindi apgyvendinimo kokybę. Dr. Jankauskaitė, prisimindama tai, pasiūlė naują idėją – Tauragės ir kitų Lietuvos miestų įmonėms, kurios stengiasi pritaikyti savo paslaugų prieinamumą neįgaliesiems, dalyti „ratukų“ ženkliukus. Kuo daugiau „ratukų“ bendrovė turėtų, tuo ji, reiškia, draugiškesnė neįgaliesiems.

– Įmonės, ko gero, taptų patrauklesnės, sulauktų ir daugiau klientų, – kalbėjo dr. M. Jankauskaitė.

E. Laurinaitytė akcentavo, kad būtų galima žemėlapyje nupiešti ir vietas, kurios yra draugiškos įvairioms žmonių grupėms.

Nuotrauka
zmogus

Geriau – visiems

Kartais pasigirsta kalbų – jeigu žmogus neįgalus, jis turi leisti laiką savo namuose, nesirodyti visuomenėje, nes esą taip nesukels jokių nepatogumų, nereikės leisti pinigų neįgalių žmonių judėjimo pritaikymui viešosiose vietose. Tačiau dr. M. Jankauskaitė atsako – negalime sau leisti rūšiuoti žmonių ir vieniems sudaryti sąlygas gyventi patogiai, o kitus palikti likimo valioje. Pasak jos, neįgalieji visuomenėje sukuria įvairovę, parodo, kokie žmonės gali būti skirtingi, net ir turėdami vieną ar kitą negalią, gali būti veiklūs.

–Tyrimai rodo, kad tose visuomenėse, kurios atsiveria įvairovei, gyvenimas tampa geresnis visiems. Pavyzdžiui, kokios sąlygos gyventi sukurtos Rusijoje – žodžio laisvės nėra, įvesta daugybė apribojimų, vykdomi persekiojimai. Daugybė oligarchų iš šios sistemos susikrauna turtus, bet savo šeimų toje valstybėje jie nelaiko. Jie pasirūpina, kad jos išvyktų į tą taip vadinamą supuvusį vakarų pasaulį, į Londoną, į kitas Europos valstybes, kurios Rusijos standartų neatitinka. <...> Tai iliustratyvus pavyzdys, bet aš tik noriu pasakyti, kad kai mes sukuriame aplinką, kurioje daugiau įtraukumo, mes kartu aplinką paverčiame žymiai šaunesne visiems, – pastebėjo dr. M. Jankauskaitė. 

K. Liolaitė atkreipė dėmesį, kad kaip ir kiti žmonės, taip ir neįgalieji taip pat turi socialinių poreikių, nori viešosiose miesto erdvėse arba kavinėse pasišnekučiuoti su draugais. 

– Ne todėl, kad labai turtingi būtume ir dėl to siektume pasipuikuoti, kad galime sau tą leisti, bet tiesiog, pavyzdžiui, vasaros metu tikrai kartais norisi kur nors prisėsti, pabūti, pasidžiaugti. Mums reikia vietų, kuriose galėtume susitikti. Vasarą lengviau – yra terasos. Tačiau norisi, kad būtų galimybių ir žiemą, – sakė tauragiškė. 

Nenori būti nešiojami

Be to, neretai įsivaizduojama, kad neįgaliesiems nebūtina įrengti jokių įvažiavimų ar keltų. Esą užtenka poros stiprių žmonių, sugebėsiančių pakelti ir vežimėlį, ir jame sėdintį žmogų.

– Pačiam merui Tauragės savivaldybės pastate tekdavo nusileisti pas mus į apačią, nes nebūdavo galimybės pas jį pakilti. Kartą man sako: „Ateis 2 vyrukai, užnešim“. Net išsigandau ir atsitraukiau, atsisakiau to nešimo. Yra didelė įtampa. Aš labiau pavargstu nei tie, kurie mane neša. Pavargstu, išpila prakaitas, išmuša raudonis. Man baisu, kad manęs neišmestų ir dar labiau nesužalotų , – sakė tauragiškė.

Šiuo metu Tauragės savivaldybės administracijos pastate veikia liftas, todėl problemų nebekyla. 

 

 

Nuotrauka
miskasodis
Įkelta:
2022-08-12
Dideliais žingsniais vienu švariausių ir tvariausių regionų siekianti tapti Tauragė imasi dar vienos iniciatyvos – kartu su VšĮ „Myliu mišką“ ruošiasi pasodinti mišką ten, kur šiandien plyti pieva. Kad tikslas būtų įgyvendintas, prie iniciatyvos kviečiami prisidėti visi rajono gyventojai: jau šiandien tai padaryti galima įsigijus sodinukų, kuriuos spalio mėn. bus siūloma sodinti kartu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-08-11
Po nelaimės Panevėžyje, kai įvyko „Ekrano“ užtvankos avarija ir lūžo užtvankos šliuzas, aiškėja, kodėl įvyko nelaimė, – paseno metalas. Įvykis atvėrė seniai žiojinčią žaizdą – nemaža dalis užtvankų Lietuvoje neprižiūrimos arba pernelyg pasenusios. Kaip sako iš Tauragės kilęs hidrologas Kęstutis Šetkus, kai kurioms užtvankoms nebeatliekant funkcijų reikėtų pagalvoti apie jų demontavimą. Jis mano, kad diskusiją dėl demontavimo vertėtų pradėti ir dėl Tauragės mieste esančios užtvankos. Itin didelį nerimą jam kelia ir Balskų užtvanka. Jeigu griūtų ši, pasekmės būtų kur kas skaudesnės nei įvykus Tauragės miesto užtvankos avarijai, sako jis. Išsamiau apie Tauragės rajono užtvankas ir jų bėdas – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
saskrydis
Įkelta:
2022-08-11
Ariogaloje, Dubysos slėnyje, 32-ą kartą į sąskrydį „Su Lietuva širdy“ šeštadienį buvo susirinkę tremtiniai, politiniai kaliniai ir laisvės kovų dalyviai. Sąskrydžio metu priimta rezoliucija, išreiškianti palaikymą kariaujančiai Ukrainai ir raginanti griežtinti sankcijas Rusijai. Kaip visada, sąskrydyje dalyvavo ir būrys tauragiškių bei choras „Tremtinys“ vadovaujamas Romualdo Eičo. 
Nuotrauka
vaistinele
Įkelta:
2022-08-11
2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas šalies vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius. Iki šio termino likus keliems mėnesiams, vaistininkai ragina neatidėlioti vaistinėlės įsigijimo paskutinei akimirkai ir primena, kokios priemonės būtinai turi joje būti ir kokiu atitikties ženklu jos turi būti paženklintos.
Nuotrauka
turizmas
Įkelta:
2022-08-09
Savarankiškai keliaujantys turistai pažintį su nauja teritorija pradeda turizmo informacijos centruose. Mūsų gimtajame mieste šis centras perkeltas į autobusų stotį. Būtent čia iš Pilies perkeltas turistų į Tauragės kraštą pritraukimu nuo kovo mėnesio besirūpinančiai VšĮ „Žaliasis regionas“ priklausantis Turizmo informacijos centras. Šios funkcijos perimtos iš Tauragės krašto muziejaus „Santaka“. Nors intensyviai šioje srityje dirbama tik keturis mėnesius, turizmo vadybininkė jau vardija pirmuosius darbo rezultatus. 
Nuotrauka
Asociatyvi freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2022-08-08
​​​​​​​Mažėjant mokytojų skaičiui stengiamasi jų pritraukti į šalies mokyklas. Valstybės skiriama parama naudojasi ir Tauragės rajono savivaldybė. Šiuo metu Tauragėje ieškoma 8 mokytojų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-06
​​​​​​​Vakar minėtos Žygaičių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus parapijos 160-osios įkūrimo metinės. Ta proga aukotose šv. Mišiose dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Prezidentas  Gitanas Nausėda su savo tėvu ir žmona Diana.
Nuotrauka
Įkelta:
2022-08-05
Šį sekmadienį – išskirtinis renginys prie Draudenių ežero. Vyks vidutinio nuotolio Lietuvos triatlono taurės etapas. Renginys turėjo vykti Skaudvilėje, tačiau dėl Skaudvilės užtvankkos vandens nuleidimo ir dėl žuvitakio įrengimo darbų, perkeltas į Draudenius. Dėl varžybų Žygaičių seniūnijoje nuo 9 iki 14 val. bus ribojamas eismas. Visų Žygaičių krašto gyventojų ir ūkininkų prašoma supratimo, atidumo ir kantrybės.
Nuotrauka
sachmatai
Įkelta:
2022-08-05
Šachmatininkės seserys Grikšaitės Plungės rajone, Plateliuose, surengtame tarptautiniame turnyre iškovojo prizines vietas. Ieva buvo antra tarp merginų jaunimo grupėje. Eglė – trečia tarp moterų suaugusiųjų grupėje. Ji ruošiasi Europos šachmatų turnyrui.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-08-04
Prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, šildymo sezonas – vis artyn. Tačiau vos pagalvojus apie jį dažną ima siaubas: gyventi šiltai ir pigiai, ko gero, nebepavyks niekam: sparčiai brangsta malkos ir kitoks biokuras, nuosavus namus besišildantiems elektra naujienos irgi nekokios, kadangi elektros kainos taip pat kopia į viršų. Nėra kuo džiaugtis ir besišildantiems centralizuotai: Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Audriaus Arcišausko prognozės – niūrios. Išsamiau apie artėjančio šildymo sezono iššūkius – laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
sam
Įkelta:
2022-08-04
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad trečiadienį Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) patvirtintas pirmasis Lietuvoje beždžionių raupų atvejis asmeniui, priklausančiam 40–49 m. amžiaus grupei.
Nuotrauka
ligoniu kasa
Įkelta:
2022-08-03
Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Visgi ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia.
Nuotrauka
gatves
Įkelta:
2022-08-03
Tauragės rajono savivaldybės administracija liepos mėnesį pasirašė sutartis dėl 5 Tauragės rajono gatvių asfaltavimo darbų. Šią vasarą asfaltavimo darbai bus vykdomi Batakių mstl. Mokyklos, Lauksargių k. Klevų, Šidagių k. Molio, Skaudvilės m. Taikos ir Aukštupių k. Vingio gatvėse.
Nuotrauka
ideja tauragei
Įkelta:
2022-08-02
Šiandien Tauragės savivaldybėje pasveikinti „Idėjos Tauragei“ dalyvaujamojo biudžeto projektų laimėtojų atstovai. Jiems įteikti diplomai. Kaip ir skelbta, trijose kategorijose išrinkta po vieną projektą.
Nuotrauka
aplinkeliis
Įkelta:
2022-08-02
Per pastarąsias dvi savaites Tauragės savivaldybė pranešė apie trijų didelės vertės infrastruktūros projektų įgyvendinimo pradžią – pasirašyta sutartis dėl tauragiškių keiksnojamos Gedimino gatvės asfaltavimo, startuos aplinkkelio tiesimo darbai, o į Dacijonus bus tiesiamas pėsčiųjų ir dviračių takas. Daugiausia lėšų pareikalaus ir ne vienerius metus  truks viso 15 kilometrų Tauragės aplinkkelio tiesimas. Pasak rajono mero Dovydo Kaminsko, jau vien pirmasis šio grandiozinio projekto etapas yra vienas didžiausių viešųjų investicijų projektų Tauragėje nuo Nepriklausomybės atgavimo. 
Nuotrauka
kirpykla
Įkelta:
2022-08-02
Visi verslai nuolat brangina savo paslaugas, ir tai nenuostabu – ir medžiagų, ir elektros, ir nuomos kainos nuolat kyla. Ne išimtis – ir grožio salonai. Ekonomistų teigimu, nebus nieko keisto, jeigu paslaugos per šiuos metus brangs du ir daugiau kartų – tam yra aiškių priežasčių. 
Nuotrauka
ligoniu kasa
Įkelta:
2022-08-01
Nors iki naujų mokslo metų liko dar mėnuo, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai ragina tėvus nedelsti ir jau dabar atlikti privalomą profilaktinę vaikų sveikatos patikrą. Neapsilankius pas šeimos gydytojus dar vasarą, rudenį prie medikų kabinetų gali nutįsti ilgos eilės.
Nuotrauka
turgelis
Įkelta:
2022-08-01
Centro turguje sparčiai vyksta baigiamieji kioskų ir prekyviečių įrengimo darbai. Dar vienas numatytas darbas – terasų įrengimas – kol kas atidedamas, nes antradienį turėjęs pasibaigti terasų įrengimo darbų konkursas nutrauktas. Antrasis darbų pirkimas turi baigtis rugpjūčio 2-ąją. Paskelbtas ir turgaus administratoriaus konkursas.