XXVIII tarptautinio Thomo Manno festivalio atidarymas
Įkelta:
2024-07-17
Nuotrauka
festivalis
Nuotraukos autorius:
Andriaus Pelakausko nuotrauka

Šių metų festivalis, kurio pagrindinė tema šiais metais yra „Kultūros kraštovaizdžiai. Viršūnės“ šeštadienį, liepos 13 d. prasidėjo su Pradžios koncertu Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Stovinti ant kalvos neogotikinė raudonų plytų bažnyčia buvo pastatyta 1888 m. ir pati savaime yra Neringos kultūros kraštovaizdžio savotiškas simbolis, būdama viso XX amžiaus liudininke.

Į gausiai susirinkusius po bažnyčios skliautais žiūrovus kreipėsi Thomo Manno kultūros centro Nidoje direktorė dr. Lina Motuzienė – savo kalboje ji pabrėžė vieno iškiliausių XX amžiaus rašytojų, Thomo Manno, kūrybos ir palikimo svarbą.

„Šis festivalis yra skirtas pagerbti rašytoją, kurio darbai ne tik praturtino literatūros pasaulį, bet ir įkvėpė daugybę žmonių mąstyti giliau, suvokti gyvenimą plačiau ir ieškoti atsakymų į svarbiausius egzistencinius klausimus“ – teigė dr. Motuzienė.

Festivalio svečius pasveikino Vokietijos Federacinės Respublikos ambasadorius Lietuvoje dr. Cornelius Zimmermann.

„Su didžiuliu malonumu kartu su žmona skaitėme Thomo Manno kūrinius ir mėgavomės jo sukurtais literatūriniais personažais, tokiais kaip madam Šoša žydromis kirgiziškomis akimis, Hansas Kastorpas, konsulas Buddenbrokas ar Tonio Krögeris“ – pasakė dr. Zimmermann.

Ambasadorius kalbėjo apie Thomo Manno kūrybos svarbą kalbant kaip apie kultūrą bendrąja prasme, taip ir apie viršūnes, kurias žmogus gali siekti, pasipriešindamas blogiui.  

Šį blogį ambasadorius įvardino – Thomo Manno laikais tai buvo nacionalinis socializmas, kuriam rašytojas nuosekliai ir ryžtingai pasipriešino.

„Kai žvelgiu žemyn tarp pušų į vadinamąjį itališką vaizdelį priešais Manno namelį, mane apima didingas jausmas, tarsi būčiau kalno viršūnėje. Suprantama, kodėl paskutiniaisiais metais prieš egzilę Thomas Mannas čia išgyveno neįtikėtinai produktyvų ir įkvepiantį laikotarpį.

Greta savo literatūrinės kūrybos, ypač darbo ties „Juozapas ir jo broliai“ trilogija, Thomas Mannas būdamas Nidoje, prisiėmė politinę ir visuomeninę poziciją aktualiais laikmečio klausimais. Jis ragino ryžtingai kovoti su nacionalsocializmo įsigalėjimu ir su juo susijusia grėsme pagrindinėms žmonių sambūvio vertybėms. Thomo Manno muziejaus pirmame aukšte galite pamatyti 1932 m. laikraštyje pasirodžiusį jo straipsnį pavadinimu „Ko turime reikalauti“. Šis raginimas liko neišgirstas ir tai turėjo siaubingų pasekmių.

Šiandien susiduriame su panašiais iššūkiais, bet šį kartą mes prisiimame atsakomybę. Brutalus Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą pažeidė pagrindines Europos vertybes ir mūsų taikos tvarką. Vokietija ir Lietuva šio iššūkio imasi kartu. Pasakysiu lietuviškai: Jūsų saugumas yra ir mūsų saugumas.“ – užbaigė savo kalbą ambasadorius.

Neringos savivaldybės mero Dariaus Jasaičio sveikinimo žodį festivalio dalyviams ir svečiams perdavė savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Edita Radzevičienė.

„Šis festivalis Neringos vasaras jau XXIII kartą praturtina koncertais, literatūros skaitymais, kino vakarais, įtraukiančiomis diskusijomis, atveria Neringos erdves meno kūriniams. Turininga festivalio programa praplečia mūsų žinias, praskaidrina mūsų mintis ir įaudrina mūsų vaizduotę.

Neringos ribas šis festivalis peržengė nuo pat pirmųjų savo egzistavimo dienų. Atverdami Neringos erdves Thomo Mano festivaliui, jo dalyviams ir svečiams, Neringą ir Lietuvą atveriame pasauliui.“ – pasakė p. Radzevičienė.

Per atidarymo koncertą, kurį pristatė muzikologė Vytautė Markeliūnienė, nuskambėjo unikalus dviejų kompozitorių dialogas, kuris darniai susiliejo į vientisą melodiją. Dirigento Karolio Variakojo vadovaujamas orkestras atliko Mortono Feldmano (1926-1987), JAV kompozitoriaus kūrinius Durations I-V, kuriuos papildė specialiai festivaliui jauno lietuvių kompozitoriaus Dominyko Digimo (g.1993) kompozicijos pavadintos „Aukštumos“. Tokiu būdu paraleliai nuskambėjo XX a. II pusės Niujorko avangardo atstovo ir jaunosios kartos lietuvių kompozitoriaus muzika.

Pasak Dominyko Digimo „Feldmano kūriniai geriausiai atsiskleidžia tuomet, kai jie užima visą koncerto laiką – vienas kūrinys skamba kaip vienas garsinis įvykis. Tad norint išlaikyti šią logiką man beliko įsiterpti tarp penkių Durations dalių ir įprasminti skambantį laiką, pasibaigus vienai daliai, bet dar neprasidėjus kitai.“

Koncertą sudarė penkios dalys, kaip ir Feldmano Durations, palydinčios kiekvieną Feldmano kūrinio dalį, naudojančios tą pačią instrumentų sudėtį. Savo kūrinį autorius apibūdino šitaip:

„Penkios kūrinio dalys, tarsi stovint ant kalvos ir stebint lėtą kismą monumentaliose gamtos struktūrose, tampa plačiai aprėpiančiais žvilgsniais. Šie žvilgsniai, per trumpi, kad pamatytume pokytį, todėl veikiau tampa trapiais prisilietimais prie vėjo formuojamos nuoseklios tėkmės. Sykiu tai tarsi stebėjimas to paties iš skirtingų aukštumų – matome tą patį, tačiau nuolatinė atsitiktinumų kaita atskleidžia vis naują perspektyvą į stebimą objektą. Keičiasi šviesa, reljefas, spalva ir garsas“.

Pasak dr. Motuzienės, festivalio metu svečiai turės unikalią galimybę ne tik gilintis į Thomo Manno kūrinius, bet 8 dienas klausytis kamerinės muzikos koncertų, dalyvauti diskusijose, klausytis pranešimų, stebėti teatrinius pastatymus ir filmų peržiūras.

„Šiandien prasideda kelionė, kuri mus ves per literatūrines erdves, atvers naujus horizontus ir suteiks galimybę atrasti dar nepažintas Thomo Manno kūrybos gelmes.“ – pasakė dr. Motuzienė.

Nuotrauka
bareikis
Įkelta:
prieš 1 dieną
Trečiadienį susitikti su tauragiškiais į biblioteką atvyko muzikantas ir teatralas Vidas Bareikis. Kaip sako autorius, „VB knygos“ idėja gimė prieš dvejus metus, kai po daugybės gerbėjų prašymų išleisti savo natų ir tekstų rinkinį nuspręsta tai pagaliau įgyvendinti.
Nuotrauka
bibiolteka
Įkelta:
2024-09-10
Penktadienio vakarą į Viešąją biblioteką rinkosi savo sveikatai neabejingi tauragiškiai. Čia vyko gyd. onkologės chemoterapeutės Editos Bronės Juodžbalienės sveikatingumo paskaita.
Nuotrauka
turkija
Įkelta:
2024-09-06
Trečiadienio vakarą bibliotekos lankytojus kvietėme pasinaudoti išskirtine galimybe pažinti Turkijos kultūrą. Tauragėje viešinti studentė iš Turkijos sutiko papasakoti apie šiai šaliai būdingus apdarus, šokius ir tradicijas. Renginio metu vyko šios šalies tradicinių patiekalų ir gėrimų degustacija.
Nuotrauka
elena
Įkelta:
2024-08-27
Prieš 37 metus – 1987 m. rugpjūčio 23 d. – disidentė Felicija Nijolė Sadūnaitė sakė kalbą mitinge prie Adomo Mickevičiaus paminklo. Mitingą, kuris buvo vienas iš svarbių žingsnių vaduojantis iš Sovietų Sąjungos, organizavo  Lietuvos laisvės lyga (LLL) – pogrindinė disidentų organizacija, siekusi atkurti Lietuvos nepriklausomybę.
Nuotrauka
bilioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-08-26
„Baltijos kelias“ – vienas iš svarbiausių istorinių įvykių Baltijos valstybių istorijoje. „Baltijos kelias“ – neprievartinio pasipriešinimo kelias kovoje už savo valstybių nepriklausomybę.
Nuotrauka
Prie garažų
Žanetos Maziliauskienės nuotraukos
Įkelta:
2024-08-15
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka jau trylika metų organizuoja poetų ir dainų atlikėjų vakarą „Prie garažų“. Šiemet šis projektas paskelbtas festivaliu ir įgyvendintas trijų renginių ciklas, kurį vainikavo poetinė-muzikinė programa Žalgirių mikrorajone įsikūrusiame Kartų parke. Programą, pavadintą „Tiems kurie šiandien gimė“, atliko poetas eseistas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Rimvydas Stankevičius, dainų autorius ir atlikėjas, poetas, gitaristas, kompozitorius, radijo laidų vedėjas, atlikėjų asociacijos AGATA Tarybos pirmininkas Domantas Razauskas bei muzikas, pučiamųjų instrumentų virtuozas, solistas, multiinstrumentalistas Saulius Petreikis.
Nuotrauka
Jazz
Įkelta:
2024-08-12
Kai išgirsti žodžių darinį „kartą Amerikoj“, iškart galvoje iškyla vaizdiniai, kuriuose sukasi kažkoks juodai baltas versternas: šmėžuoja kaubojai, skamba kantri muzika salūnuose, prerijose ganosi laukiniai arkliai arba girdisi kažkokia retro muzika.
Nuotrauka
garazu
Žanetos Maziliauskienės nuotrauka
Įkelta:
2024-08-09
Trečiadienio vakarą Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka jau antrus metus organizavo poetų ir dainų atlikėjų vakaro „Prie garažų“ aidą – gyvos akustinės muzikos vakarą miesto senamiestyje įsikūrusios D‘oro picerijos terasoje. Tauragiškius šį kartą džiugino dainų autorius ir atlikėjas Lukas Pilkauskas. Svajingasis neošlagerių autorius susirinkusiems žiūrovams sukūrė ypatingą, jaukią ir atpalaiduojančią aurą.
Nuotrauka
a
Inesos Vaigauskienės nuotraukos
Įkelta:
2024-08-06
Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio proga prie istorinės Lietuvos sienos šalia Lauksargių pastatytas paminklas. Šios iniciatyvos autorius – Tauragės krašto muziejaus „Santaka" direktoriaus pavaduotojas, istorikas Darius Kiniulis. Skulptūrų ansamblio autorė - dizainerė Areta Didžionienė. Projektą finansavo Tauragės rajono savivaldybė
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2024-08-06
Alfonsas Čepauskas, gimęs netoli Skaudvilės Tauragės rajone, š. m. rugpjūčio 7 d. 16:00 val. Tauragės kultūros centre pristato savo jubiliejinę parodą „Būties pėdsakai”. Šis kūrėjas yra nepailstantis eksperimentuoti ir begaline kūrybine energija pasižymintis grafikas, parodų, meno renginių, konkursų organizatorius. Jo kūrybos sfera išsiplėtojo plačiai ir apėmė leidinių dizainą, iliustracijų ir ekslibrisų, mažosios ir lakštinės grafikos, estampų, tapybos, asambliažo ir kitokio meno kūrimą. Skaudvilėje iš dovanotų kūrinių yra įkurta „Lietuvos istorijos ekslibrisų galerija” ir „Alfonso Čepausko dailės galerija”.
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2024-08-05
„Gyvųjų miestas/Mirusiųjų miestas“ – tai Roberto Wilczyńskio fotografijų projektas. Naudodamasis fotoaparato dvigubos ekspozicijos nustatymu, menininkas sujungia archyvines Varšuvos gete darytas žmonių ir vietų nuotraukas (iš Varšuvos geto muziejaus rinkinių) su dabartiniais Varšuvos vaizdais ir taip sugrąžina bei parodo dramatišką miesto istorijos laikotarpį.
Nuotrauka
kmt
Martyno Aleksos nuotraukos
Įkelta:
2024-08-02
Praėjusių metų Klaipėdos festivalio kulminacija tapęs videografinis spektaklis pagal to paties pavadinimo Carlo Orffo sceninę kantatą „Carmina Burana" rugpjūčio 8 dieną 22.30 valandą publikos prašymu grįžta į senąjį elingą. Šio Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro spektaklio traukai atsilaikyti nelengva, nes magišką reginį ant marių kranto sukūrė žinomas didžiulių spektaklių ir renginių lauke kūrėjas – režisierius Dalius Abaris ir jo komanda.
Nuotrauka
prie garazu
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-07-30
Penktadienio vakarą Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kiemas jau 13-ąjį kartą virto smagia poezijos ir dainų erdve. Tauragiškiai pakviesti į dainų ir poezijos vakarą, kuriame žiūrovus ir klausytojus džiugino atlikėjai Šarūnas Joneikis-Šarukas ir Mantas Joneikis (grupė „Garbanotas“), Gytis Ambrazevičius, Andrius Zalieska-Zala („Arbata“), Darius Žvirblis, poetas, vertėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Antanas A. Jonynas.
Nuotrauka
MENU FESTAS
Įkelta:
2024-07-24
Paskutinį liepos savaitgalį – 25–27 dienomis – Tauragė kviečia į jau tradicija tapusį menų ir muzikos festivalį „Menų Festas“. Lankytojai galės nemokamai mėgautis alternatyvios muzikos atlikėjų pasirodymais, tarp kurių – ir nauji, ir visiems puikiai pažįstami vardai. Festivalio metu bus galima susipažinti ir su kitomis meno formomis.
Nuotrauka
bijotai
Įkelta:
2024-07-24
Jei galvojate, kad prieš porą savaičių šurmuliavęs Bijotų dvaro festivalis baigėsi, jūs labai stipriai apsirinkate. Juk tai, kas smagu, reikia tęsti. Tad festivalis tęsiamas. Tik šį kartą ne pačiuose Bijotuose, o ir vėl Girdiškėje. Taip taip, festivalis savo baigiamajam renginiui kviečia į Girdiškės Švč. Mergelės Marijos Snieginės bažnyčią. Tą pačią, kurioje rugpjūčio mėnesį sninga, tą pačią, kurios altorius dabinasi ąžuolais.
Nuotrauka
Omaha
Įkelta:
2024-07-22
Įsivaizduojate orkestrą pasivadinusį jaunaisiais liūtais? Būna ir taip. „USA-Lithuania Young Lions Jazz Orchestra“. Tokį skambų pavadinimą pasirinko dviejų žemynų, dviejų bendradarbiaujančių miestų bendras jaunimo orkestras. Šiauliai ir Omaha suvienijo savo jėgas muzikoje ir subūrė unikalų kolektyvą iš jaunų džiazo muzikantų, kurie šią vasarą pradėjo savo gastroles po Ameriką ir Europą.
Nuotrauka
Zaneta
Įkelta:
2024-07-18
Tradiciškai, paskutinį liepos penktadienį tauragiškiai kviečiami į poetų ir dainų atlikėjų vakarą „Prie garažų“. Šiemet renginys paskelbtas festivaliu ir „įgijo veidą“ – jam sukurtas logotipas. O jame – renginio sielos, Meilutės Parnarauskienės veido siluetas. Kaip sako Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, laikinai direktoriaus pareigas einanti Žaneta Maziliauskienė, taip norėta įamžinti mylima kolegę.
Nuotrauka
bijotai
Organizatorių nuotraukos
Įkelta:
2024-07-17
Ką planuojate veikti ateinantį šeštadienį? Susitikti su draugais, padrybsoti prie jūros ar padirbėti sode? Bijotų dvaro festivalio organizatoriai turi kitokį pasiūlymą: pabaigus suplanuotus darbus, su draugais ir bičiuliais ar šeima atvykti į Bijotus ir praleisti šeštadienio pavakarę Bijotų ąžuolų paunksmėje, kur vyks šeštasis Bijotų dvaro festivalis.  Nors sukaktis dar nedidelė – tik šešeri  metai, bet Bijotų dvaro festivaliui – tai jau nemažas istorijos ir gyvavimo tarpsnis. Ir tradiciškai festivalyje bus pramogų skirtingų pomėgių, muzikos, amžiaus grupių žmonėms.
Nuotrauka
Snekuciai
Įkelta:
2024-07-16
Klasika – nemiršta. Keičiasi laikai, santvarkos, kūrinių pavadinimai, bet tai, kas tikra – išlieka nežiūrint į visas aplinkybes. Ir tai, kas tinka bei patinka tūkstančiams žmonių ne viena dešimtmetį, galima jau drąsiai vadinti klasika. Tokią klasiką jau ateinantį penktadienį, liepos 19 dieną, bus galima pamatyti ir išgirsti Bijotuose. Bijotų dvaro festivalio scenoje karaliaus lietuviškas miuziklas „Šnekučiai“.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-07-05
Atidesni Tauragės radijo klausytojai, o ir mėgstantieji džiazą, dar labiau bliuzą puikiausiai prisimena radijo laidą „Su Meile apie bliuzą“.  Toks dviprasmiškas pavadinimas labai gražiai tiko šiai laidai: apie bliuzą su meile gražiai, informatyviai, išraiškingai, profesionaliai  kalbėdavo pati Meilė. Taip, tos laidos vedėja keletą metų buvo (koks negeras veiksmažodžio būtasis kartinis laikas – buvo) Meilė arba Meilutė Parnarauskienė, kurią tauragiškiai vadindavo tiesiog Meile, o rakiškėnai, mat Meilė buvo kilusi nuo Rakiškia krašta vadindavo Meila.
Nuotrauka
dainu
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2024-06-12
Keli šimtai pagal lietuvių liaudies muziką sinchroniškai šokančių asmenų – toks reginys 2022 metais į atmintį įsirėžė ne vienam Vasaros estradoje Tauragės apskrities dainų šventę stebėjusiam tauragiškiui. Panašūs vaizdai bei pakili nuotaika susirinkusiųjų laukia šį šeštadienį Jurbarke. Apie pora tūkstančių šventės dalyvių bursis Jurbarko dvaro parke.