Delsdami kreiptis į gydytoją, pacientai rizikuoja patirti rimtas komplikacijas
Įkelta:
2021-11-09
Nuotrauka
k
Nuotraukos autorius:
G. Šiupario/lrytas nuotr.

Pasikeitusi mityba, sumažėjęs saulės šviesos kiekis ir vis dažniau užklumpantis nerimas – visa ši rudeninė puokštė atneša dažnesnius peršalimus ir lėtinių ligų paūmėjimą. Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Ieva Rainienė sako, jog daugeliui šių negalavimų galima užkirsti kelią, kol pacientas dar net nepajuto pirmųjų simptomų – tereikia kartą per metus atlikti profilaktinius sveikatos patikrinimus.

„Kasmetiniai sveikatos patikrinimai yra puiki priemonė įvertinti organizmo būklę ir užkirsti kelią įvairiems susirgimams – aterosklerozei, arterinei hipertenzijai, cukriniam diabetui, įvairios kilmės anemijai – dar nejaučiant jokių simptomų. Dėl šių patikrinimų taip pat galima laiku išvengti vėžinių susirgimų, o diagnozavus – pradėti gydymą. Onkologinių ligų prevencija yra veiksmingesnė už bet kokį gydymą“, – teigia Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Kraujo tyrimų svarba – nenuginčijama

Šeimos gydytoja sako, kad jaunam žmogui įprastai užtenka kartą per metus atlikti bendrojo kraujo tyrimą, biocheminius kraujo tyrimus ir cholesterolio lipidogramą.

„Vienas iš profilaktinę sveikatos patikrą sudarančių tyrimų – bendras kraujo tyrimas – padeda nustatyti, ar žmogus neserga lėtine liga, ar jo organizme nėra lėtinės infekcijos, anemijos, kraujo ar onkologinių susirgimų. Taip pat leidžia gydytojams stebėti jo fizinę būklę, įvertinti taikomo gydymo efektyvumą ir sekti sveikatos būklės pokyčius jau diagnozavus tam tikras ligas“, – teigia I. Rainienė.

Norint išsiaiškinti, ar žmogus serga mažakraujyste, būtina ištirti ir feritino atsargas – medžiagos, parodančios geležies atsargas organizme.

Profilaktinis sveikatos patikrinimas apima ir biocheminius kraujo tyrimus (gliukozės, inkstų, kepenų, kasos fermentų ir skydliaukės hormonų), kurie padeda įvertinti šių organų ir jų sistemų veiklą bei diagnozuoti pirmuosius sutrikimų simptomus. Vertėtų nepamiršti ir bendrojo šlapimo tyrimo, kuris labai anksti gali parodyti šlapimo takų infekcijas, inkstų ir kepenų ligas.

Šeimos gydytoja primena, kad širdies ir kraujagyslių ligos išlieka viena dažniausių mirtingumo priežasčių Europoje ir pasaulyje, o vienas pagrindinių jas sukeliančių veiksnių – padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje (dislipidemija). Ji ypač pavojinga 40–45 m. ir vyresniems pacientams, nes didina aterosklerozės, krūtinės anginos, miokardo infarkto ir insulto riziką. Norint užkirsti dislipidemijai kelią, labai svarbu profilaktiškai atlikti ir išsamų cholesterolio tyrimą – lipidogramą.

Sužinokite ir vitaminų atsargas

Kalis, natris ir magnis – organizmui gyvybiškai svarbūs mikroelementai. Pavyzdžiui, dėl kalio ir magnio trūkumo gali sutrikti širdies ritmas, o organizmui pritrūkus kalio – sutrikti medžiagų apykaitos procesai, atsirasti dehidratacija.

„Labai svarbus, tačiau nepelnytai užmirštamas – vitamino D koncentracijos kiekio tyrimas. Jo deficitą lemia nepakankamas pasisavinimas iš saulės, skurdus maisto produktų, kuriuose gausu vitamino D vartojimas, įvairios gretutinės ligos. O ilgalaikis šio mikroelemento trūkumas gali lemti įvairius negalavimus ir sveikatos sutrikimus – onkologines ligas, cukrinį diabetą, depresiją, lėtinį kaulų ir sąnarių skausmą ar net širdies veiklos sutrikimus“, – pasakoja I. Rainienė.

Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytoja priduria, kad kitas aktualus tyrimas yra vitamino B12. Jis itin svarbus kraujodaros procesams ir aminorūgščių pernašai. Užsitęsęs trūkumas skatina megaloblastinės anemijos – vitamino B12 stokos mažakraujystės – vystymąsi.

Profilaktinio patikrinimo metu svarbus ir arterinio kraujo spaudimo matavimas. Jis gali mus įspėti apie širdies ir kraujagyslių, smegenų ir inkstų ligų riziką. Tad minėti vitaminų tyrimai ir arterinio kraujo spaudimo matavimas kartą per metus neapsunkins, o galbūt ir atskleis problemas, kurių organizmas akivaizdžiai kol kas dar nesignalizuoja.

Simptomai – kada kreiptis į gydytoją?

Anot Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytojos Ievos Rainienės, nuolatinis nuovargis, energijos stoka, užsitęsęs bendras silpnumas ir prasta miego kokybė – vieni dažniausių šiandien girdimų nusiskundimų. Nors minėti simptomai dažnai rodo tam tikrų mikroelementų ir vitaminų trūkumą, jie gali būti ir depresijos ar kitų rimtų sutrikimų ženklai.

„Šiandien kas antras mūsų patiriame daug streso ir emocinės įtampos. Skausmas, ypač lėtinis, esant ir kitiems simptomams, tokiems kaip staigus svorio netekimas, sutrikusi virškinamojo trakto veikla, kraujas išmatose, diskomfortas krūtinėje, apsunkintas kvėpavimas, gali byloti apie rimtą sveikatos sutrikimą. Tad pajutus tokius negalavimus, būtina nedelsiant kreiptis į medikus“, – aiškina šeimos gydytoja.

I. Rainienė priduria, kad delsdami apsilankyti pas gydytoją, pacientai sudaro palankias sąlygas ligai ar sutrikimui įsisenėti, neretai ir komplikuotis.

„Pandemijos metu dažnas pacientas vengė kreiptis į gydytojus ir užsiimdavo savigyda. Vis tik savarankiškas ligų diagnozavimas ir gydymasis yra labai rizikingas: pirmiausia, pacientas gali netinkamai pasirinkti medikamentus, jų dozę ir kurso trukmę, taip pat savigydos tikslais vartojami vaistai gali užmaskuoti sunkesnę ligą ar sutrikimą, kurį po to bus sunku pašalinti. Tačiau laiku pradėjus gydymą su mediko priežiūra, užkertamas kelias pavojingoms komplikacijoms, o sveikimo procesas yra daug lengvesnis ir efektyvesnis“, – sako šeimos gydytoja.

Pacientų ir medikų duetas

„MediCA klinika“  gydytoja pasakoja, kad atlikus profilaktinius tyrimus, dažniausiai pakanka rekomenduoti nemedikamentines gydymo priemones, tokias kaip gyvensenos ir mitybos korekcija, svorio kontrolė, žalingų įpročių atsisakymas. Tačiau radus nerimą keliančių pakitimų tenka atlikti papildomų laboratorinių ir instrumentinių, vizualinių tyrimų arba siųsti gydytojo specialisto konsultacijai.

„Sėkmingo gydymo atvejai mūsų praktikoje galimi tik esant geriems paciento ir gydytojo tarpusavio santykiams, bendradarbiavimui, kai pats pacientas yra aktyvus veikėjas, dalyvaujantis priimant sprendimus dėl sveikatos problemų. Tai lemia efektyvesnius gydymo rezultatus, gerina fizinę ir emocinę būklę, sumažina sveikatos priežiūros išlaidas“, – teigia I. Rainienė.

Kaip stiprintis?

Gydytoja sako, kad užkirsti kelią įvairiems susirgimams galima ir stiprinant imunitetą ištisus metus, ne tik prasidėjus šaltajam sezonui. Žinoma, labai svarbu tam pasirinkti tinkamas priemones.

„Dažna pacientų klaida – per gausus įvairių papildų vartojimas. Vienos stebuklingos tabletės, stiprinančios imunitetą, nuvilsiu, nėra. Reguliarus sveikatos patikrinimas ir išsamių tyrimų atlikimas, ankstyva sutrikimų ir ligų diagnostika, savalaikis gydymas bei korekcijos priemonių taikymas padėtų išvengti ligų komplikacijų“, – aiškina I. Rainienė.

Gydytoja priduria, kad norint tinkamai pasiruošti artėjančiai žiemai, ištisus metus vertėtų daugiau dėmesio skirti aktyviai gyvensenai, daugiau laiko praleisti gryname ore, net ir šaltuoju sezonu. Taip pat laikytis subalansuotos visavertės mitybos: valgyti daugiau šviežių vaisių ir daržovių, atsisakyti cukraus, rafinuotų miltų, mėsą dažniau pakeisti žuvimi. Ne mažiau svarbus darbo ir poilsio režimas, kokybiškas miegas bei laisvalaikio leidimas su maloniais žmonėmis – tai suteikia energijos ir skatina geresnę nuotaiką.

 

Nuotrauka
viešvilė
Įkelta:
prieš 7 valandas
Kas yra šlapžemė? Ar žinote, kokių pelkių būna? Kas yra Ramsaro konvencija? Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija kviečia Šlapžemių dieną paminėti Artosios pelkėje ir visa tai sužinoti.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Artimiausiomis dienomis orai primins amerikietiškus kalnelius – bus tai šilčiau, tai šalčiau. Keliuose teks būti atidiems, nes dažnai tykos plikledis, vyraus mišrūs krituliai.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-23
​​​​​​​Tauragėje gimusio Lietuvos teatro ir kino aktoriaus, knygų autoriaus Juozo Gaižausko miesto gatvėse kraštiečiai kasdien nesutiks – meno kūrėjas jau 35-erius metus gyvena sostinėje. Šiandien aktorių galima pamatyti teatre, lietuviškuose filmuose ar serialuose, paklausyti jo kuriamų dainų, įgarsintų filmų, audioknygų ar paskaityti jo paties kurtose knygose išspausdintas mintis. Teatras, muzikavimas ir knygų rašymas aktoriui mylimiausi, o naujausią knygą – „Žaižaruojančios dangaus skeveldros“ jis išleido šių metų pradžioje. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-23
Šiandien sukanka 125 metai, kai gimė rašytoja, autobiografinių apysakų ir romanų kūrėja Ieva Simonaitytė – talentinga prozininkė, savo kūriniuose vaizdavusi išskirtinius lietuvninkų likimus ir garsinusi Klaipėdos krašto etnografinį savitumą. Siekdamas pažymėti šią sukaktį ir rašytojos kūrybos svarbą, Seimas 2022-uosius yra paskelbęs Ievos Simonaitytės metais. O Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka šia proga parengė parodą.
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-01-22
Šunis Justė pamilo dar vaikystėje. Dabar ji – Tauragės šunų mylėtojų klubo LOJA prezidentė ir Bordo dogų veislyno „Tylioji Kalva“ savininkė. Neseniai Justė Nausėdienė įsigijo ir į Tauragę atvežė dar mažai kam matytos veislės augintinį – kinų buldogą, kuris jau spėjo užkariauti mikrorajono šuniukų ir jų šeimininkų širdis. 
Nuotrauka
mazi
Įkelta:
2022-01-21
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Gamtos ekspozicija tampa mažųjų išradėjų eksperimentų erdve. Kaip atsiranda muilas, kaip pasigaminti „šlykštuką“, kaip susidaro vaivorykštė, kodėl išsiveržia ugnikalnis – šias ir kitas užduotis eksperimentuodami, tyrinėdami ir žaisdami bando išsiaiškinti patys vaikai. 
Nuotrauka
bijotai
Šilalės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-01-21
Šiais metais Mažąja Lietuvos kultūros sostine paskelbti Bijotai – visai netoli Tauragės įsikūręs miestelis. Be jau tradicinių Bijotų dvaro festivalio, kraštiečių šventės, numatyta ir visiškai naujų, iki šiol Bijotuose nematytų renginių. Kaimyninio Šilalės rajono miestelio seniūnas Ignas Gužauskis pasidalino savo mintimis apie artėjančius renginius.
Nuotrauka
vėjas
Gretos Savickienės nuotrauka
Įkelta:
2022-01-17
Savaitė startuos ypač vėjuotais orais, daug kur eismo sąlygas apsunkins ir mišrūs krituliai. Gūsingas vėjas išsilaikys ir kitomis dienomis, kritulių jau bus mažiau. Visgi, antroje savaitės pusėje vėl daug kur snigs, vietomis kris šlapdriba, orai bus šiek tiek šaltesni.
Nuotrauka
principas
Įkelta:
2022-01-14
Iš principo visi turi principus. Iš principo - principai yra svarbu. Visais laikais. Buvo, yra ir, turbūt, bus. Kartais tie principai virsta absurdiškai komiškomis situacijomis ir išprovokuoja dramatiškus konfliktus. Ypač – riboti, buki, beprasmiški, ne vietoje ir ne laiku. O ten, kur prasideda žmonių santykiai, na, patys suprantate... atsiranda tinkama erdvė emocijų amplitudei – nuo meilės iki neapykantos, pavydo ir kilnumo, nuoširdumo ir pozos, esmės ir smulkmeniškumo. Ir, štai, komedija virsta tragedija...
Nuotrauka
lietus
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-01-13
Antroje savaitės pusėje ne tik plūstels šiluma, bet ir sustiprės vėjas.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-01-10
Ilgųjų savaitgalių gerbėjams 2022-ieji metai bus tikrai neblogi. Šiais metais dirbančiųjų laukia net penki ilgieji savaitgaliai, du iš jų – vasarą, ilgesnis bus ir Kalėdų savaitgalis. Su savaitgalio diena sutaps tik gegužės 1-oji.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-01-09
Anksčiau dažniausiai aptikdavau, kad vaiko elgesio problemų, emocinių sunkumų, susikaupimo bėdų atsiranda dėl kokių nors nepalankių psichosocialinių veiksnių jį supančioje aplinkoje, kai tai nėra įgimti dalykai. Išties, dažnai taip ir yra. Neretai vaiko elgesio, emociniai, akademiniai sunkumai gali rastis dėl sudėtingų tėvų tarpusavio santykių, įvairiapusio smurto šeimoje ar mokykloje, dėl netekčių, ilgalaikio atsiskyrimo nuo tėvų, nelaimingos meilės ir kitų lėtinių arba stiprių trumpalaikių gyvenimo sukrėtimų. Tačiau per savo netrumpą psichologės praktiką teko stebėti vaikų psichologinių problemų raidą darbuojantis įvairiose švietimo institucijose. Vis dažniau atkreipiu dėmesį, kad daugelio vaikų psichologinių problemų priežastis nėra tiesiogiai psichologinė. Tai mūsų visuomenėje įsišaknijančios žalingos gyvensenos padarinys. Jeigu šeimoje formuojasi tam tikri netinkami vaiko gyvensenos įpročiai, psichologinės problemos ateityje tiesiog neišvengiamos. Kartais suaugusiesiems atrodo keista, kad psichologas jų paklausia apie vaiko mitybą. Tėvai gali nustebti: „Juk mes atėjome pasikalbėti apie tai, kodėl vaikas mūsų neklauso ir nuolat ginčijasi, o ne apie tai, ką pusryčiams valgo“. Tačiau šiandien sau leidžiu tvirtai teigti, kad stipriausi vaikų psichinės sveikatos kenkėjai yra netinkami gyvensenos įpročiai šeimoje ir visuomenės kultūroje. Išskirčiau penkis pagrindinius blogus įpročius.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-01
Iš Vilniaus universiteto bibliotekos restauratorių dirbtuvių į Tauragės krašto muziejų „Santaka“ jau netrukus grįš seniausia muziejaus turima knyga – 1611 m. išleista „Kronika“. Ją muziejui padovanojo Eugenija ir Antanas Stravinskai, išsaugoję šią vertybę net ištremti į Sibiro lagerius.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-31
Naujieji metai yra puiki proga duoti pasižadėjimą sau keisti senus įpročius ir pradėti gyventi sveikiau. Tai pradėti daryti galima jau šventinę naktį, ją sutinkant be alkoholio bei namuose gaminant nealkoholinius kokteilius. Juolab, kad pastarieji išties stebina skonių įvairove, yra sveikesnė alternatyva klasikiniams gėrimams ir leidžia rytą sutikti be galvos skausmo. Todėl lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ atstovai dalijasi šventinių nealkoholinių kokteilių receptais bei siūlo jais nustebinti bičiulius, taip į 2022-uosius drauge žengiant ir linksmai, ir pasiryžus pokyčiams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-31
Netrukus minėsime įžengimą į 2022-uosius metus. Ruošdami stalą Naujųjų metų šventei, galime būti dar kūrybiškesni nei per Kalėdas ir pagaminti naujus, o ne klasika namuose tapusius receptus. O štai duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „Mantinga“ vyriausiasis technologas Darius Anelauskas dalijasi kaip papildyti savo patiekalų sąrašą paprastai pagaminamų užtepėlių ar pašteto pagalba.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-26
Baigiantis gruodžiui Lomių kultūros namuose sureng šilta ir jauki šventinė kalėdinė popietė jauniesiems saviveiklininkams ir Vaikų dienos centro (VDC) ugdytiniams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-25
Tauragę ir Smalininkus, Viešvilę vienija ne tik panaši geografinė padėtis, bet ir „Amžinosios sienos“ istorija. Per šias vietoves daugiau nei 500 metų ėjo siena, iš pradžių tarp LDK ir Kryžiuočių ordino, vėliau – tarp Rusijos imperijos ir Prūsijos. Siena atskyrė vieną kultūrą nuo kitos, bet tuo pačiu vienijo pasienio gyventojus panašiais rūpesčiais ir aktualijomis. Visi pasienio džiaugsmai ir negandos liko surašyti Tauragės ir Smalininkų krašto kultūriniame ir gamtiniame pavelde. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras pasirašė jungtinės partnerystės sutartį, įsipareigodamas iki 2023 m. kartu įgyvendinti projekto „Gyvenimas šiapus ir anapus sienos“ veiklas. O jų išties nemažai.