Jaunasis bitininkas kuria ypatingus avilius, kurių Lietuvoje – vis mažiau
Įkelta:
2021-11-21
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Luko Dailidės asmeninio albumo nuotraukos
,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Luko Dailidės asmeninio albumo nuotraukos
,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Luko Dailidės asmeninio albumo nuotraukos

Šakių rajone gyvenantis 19-metis Lukas Dailidė savo sodyboje ne tik augina bites, bet ir arbūzus, o kai lieka laisvo laiko – gamina obuolių sūrį, kurį vėliau parduoda. Jį perkantys tauragiškiai stebisi, kaip vaikinui pavyksta išgauti tokį gardų skonį. Tauragės apskritį savo sugebėjimais garsinantis jaunasis bitininkas pasakojo nebaigęs mokyklos, tačiau sprendimas mesti mokslus buvo vienas geriausių, kuriuos jis galėjo priimti.

Ryšys su bitėmis – nuo vaikystės

Vaikinas pasakojo, kad bitėmis rimtai pradėjo domėtis dar būdamas 12–13 metų, tačiau apie tai, kad galėtų būti bitininkas, pasvajodavo dar vaikystėje. 

–  Bitės mane traukė nuo pat mažens. Maždaug 12–13 metų pradėjau ieškoti avilių, domėtis. Taip viskas ir prasidėjo, – kalbėjo L. Dailidė. 

Nors nemažai žmonių bičių baidosi, nes bijo, kad įgels, vaikinas teigė tokios baimės niekada neturėjęs.

– Mažas būdamas, kai dar net nėjau į mokyklą, kokių 5-erių metų, gaudydavau bites stiklainiu. Tikriausiai jau tuo metu jaučiau ryšį su bitėmis. Ir dabar nėra baimės, jeigu reikia prieiti prie avilio. Vasaromis einu prie avilių net be specialios aprangos. Tuo metu dėviu kepurę, šortus, marškinėlius, – kalbėjo jis.

Nuotrauka
a
Luko Dailidės asmeninio albumo nuotraukos

Reikia kantrybės

L. Dailidė pasakojo, kad norint pradėti auginti bites reikia turėti tam žinių. Taigi jaunuolis nemažai skaitė apie bitininkystę.

– Tačiau, žinoma, geriausia praktika yra tuomet, kai bičių jau turi ir reikia darbuotis prie avilių. Neįgijau tokių įgūdžių, kol neišmokau pagrindinių dalykų. Beje, įdomu, kad pačios bitės tave tarytum išmoko, ką reikia tam tikru laiku daryti. Tiesiog imi suprasti, ko tos bitės reikalauja, –  sakė pašnekovas.

Anot jo, auginant bites svarbu turėti kantrybės.

– Prižiūrint ir auginant bites smalsumą reikia labai kontroliuoti. Sezono metu pas bites galima nueiti tik kokius 3–4 kartus. Einama apžiūrėti medų, patikrinti, ar bitės neserga, kad lizdą išplėstum. Kuo dažniau lįsi į avilį, tuo labiau drumsi bičių gyvenimą, dėl to jos suneš mažai medaus, – teigė L. Dailidė.

Įrengė senovinius avilius

Teigiama, kad bitės skirtingu laiku gali sunešti skirtingos rūšies medų priklausomai nuo to, kokie augalai pradeda žydėti. Tačiau vaikino auginamų bičių sunešamas medus, kaip jis sako, nėra tik vienos kultūros. 

– Kad būtų nešamas medus iš vieno augalo ir išeitų tik liepų ar rapsų, tai čia nutinka labai retai. Dabar turiu beveik gryno liepų medaus. Tačiau negaliu sakyti, kad visiškai gryno. Tuo metu, kai žydi liepos, žydi ir kitų augalų, gėlių. Kiek skaičiau ir žinau apie bites, nėra tokio medaus sudėties, kad jis būtų sudarytas tik iš tam tikros rūšies augalų. Lietuvoje nektaringi augalai žydi maždaug vienu metu. Beje, man dažniausiai bitės neša medų iš rapsų

Jaunasis bitininkas iš viso turi 6 avilius: 3 tradicinius ir 3 senovinius, pagamintus iš šiaudų. Pasigaminti pastaruosius nebuvo lengva, tačiau, kaip sakė L. Dailidė, jam patinka neįprasti dalykai. 

 

Nuotrauka
a
Luko Dailidės asmeninio albumo nuotraukos

Ar eksperimentas pavyks, paaiškės pavasarį

– Netradiciniai dalykai, kuriais visuomenė mažiau užsiima, man įdomesni. Man patinka išskirtinės veiklos, įrenginiai. Manau, kad tai gali būti įdomu ir visuomenei. Mes dažnai matome vadinamuosius tradicinius avilius, o štai senovinių lieka vis mažiau, – sakė vaikinas. 

Senovinius avilius L. Dailidė ėmė gaminti po to, kai internete pamatė vaizdo įrašų, kaip tai reikėtų padaryti. Jis vadovavosi senoviniais tradiciniais patarimais.

Kadangi Lietuvoje klimatas pakankamai drėgnas, reikėjo užtikrinti, kad aviliai būtų sandarūs. Vaikinas sumaišė šiaudus, molį, pelenus, dirvožemį. 

– Visa tai išdžiovinęs ir avilį paruošęs apgyveninau bites. Tai padariau šiais metais. Laukiu pavasario ir tikiuosi, kad jos išgyvens. Šiek tiek bijau, kaip jos ištvers ateinančią žiemą. Labai viliuosi, kad žiema bus šalta ir sausa, kadangi drėgmė ir šiluma bitėms sukelia sunkumų tiek dėl maisto stygiaus, tiek dėl sąlygų avilių viduje. Ar mano eksperimentas pavyks, paaiškės pavasarį atšilus orams. Jeigu bitės išgyvens, mėginsiu toliau didinti senovinių avilių skaičių, – kalbėjo vaikinas.

Augina arbūzus

Kitą pavasarį L. Dailidė planuoja pasėti arbūzų. Tai jis jau mėgino daryti, tačiau, kaip pats sako, arbūzai išaugo nevykę.

– Tikriausiai taip nutiko todėl, nes per vėlai pasėjau. Tačiau dabar sėsiu gegužę – toks laikas labiau tinkamas. Manau, kad šįkart pasiseks, – sakė jis. 

Ūkį L. Dailidė prižiūri tėvų sodyboje. Čia jis pasidalijo žeme su tėvais. Jaunuolis džiaugėsi, kad tėvas palaiko jo užsidegimą prižiūrėti bites, auginti augalus, todėl pykčių dėl užimamos žemės šeimoje nekyla.

Vaikinas, be kita ko, gamina obuolių sūrį. Iš to jis užsidirba.

– Manęs vis klausia, kaip man pavyksta ta obuolių sūrį pagaminti. Kai kurie žmonės po kelis kartus tą daro, bet sako, kad tokio skonio kaip mano sūrio neišgauna. Taigi pirkėjų netrūksta. Kai kurie jų užsisako iš anksto, – džiaugėsi jis. 

Nuotrauka
a
Luko Dailidės asmeninio albumo nuotraukos

Pasitraukimas iš mokyklos išėjo į gera

Dailidė nebaigė 12-kos klasių. Jis teigė, kad mokslai jam patiko, tiesa, klasiokai elgėsi itin netinkamai – tyčiojosi. 

– Atėjęs į mokyklą galvodavau, kaip reikės tą pusdienį ištverti, – patirtomis emocijomis dalijosi jis. 

Vieną dieną vaikinas nusprendė mesti mokslus ir imtis veiklos, kuri jam patinka.

– Svarstau, kad priėmiau teisingą sprendimą. Manau, kad tai daug naudingiau užsiimti tuo, kas patinka, o ne kentėti sukandus dantis. Pasitraukimas iš mokyklos man išėjo tik į gera, – kalbėjo L. Dailidė. 

Dabar jaunuolis kuria vaizdo įrašus „Youtube“ kanale pavadinimu „Luko laikas“. Siužetuose galima pamatyti, kaip jis šeimininkauja ūkyje, prižiūri bites, gamina obuolių sūrį. 

– Sukūriau tai, nes manau, kad galbūt ir kitiems gali prireikti kokio patarimo, taigi žmogus gali peržiūrėti, kaip ir ką padaryti, – sakė jis. 

L. Dailidės kanalą seka beveik pusė tūkstančio prenumeratorių.

 

 

 

Nuotrauka
viešvilė
Įkelta:
prieš 8 valandas
Kas yra šlapžemė? Ar žinote, kokių pelkių būna? Kas yra Ramsaro konvencija? Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija kviečia Šlapžemių dieną paminėti Artosios pelkėje ir visa tai sužinoti.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Artimiausiomis dienomis orai primins amerikietiškus kalnelius – bus tai šilčiau, tai šalčiau. Keliuose teks būti atidiems, nes dažnai tykos plikledis, vyraus mišrūs krituliai.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-23
​​​​​​​Tauragėje gimusio Lietuvos teatro ir kino aktoriaus, knygų autoriaus Juozo Gaižausko miesto gatvėse kraštiečiai kasdien nesutiks – meno kūrėjas jau 35-erius metus gyvena sostinėje. Šiandien aktorių galima pamatyti teatre, lietuviškuose filmuose ar serialuose, paklausyti jo kuriamų dainų, įgarsintų filmų, audioknygų ar paskaityti jo paties kurtose knygose išspausdintas mintis. Teatras, muzikavimas ir knygų rašymas aktoriui mylimiausi, o naujausią knygą – „Žaižaruojančios dangaus skeveldros“ jis išleido šių metų pradžioje. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-23
Šiandien sukanka 125 metai, kai gimė rašytoja, autobiografinių apysakų ir romanų kūrėja Ieva Simonaitytė – talentinga prozininkė, savo kūriniuose vaizdavusi išskirtinius lietuvninkų likimus ir garsinusi Klaipėdos krašto etnografinį savitumą. Siekdamas pažymėti šią sukaktį ir rašytojos kūrybos svarbą, Seimas 2022-uosius yra paskelbęs Ievos Simonaitytės metais. O Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka šia proga parengė parodą.
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-01-22
Šunis Justė pamilo dar vaikystėje. Dabar ji – Tauragės šunų mylėtojų klubo LOJA prezidentė ir Bordo dogų veislyno „Tylioji Kalva“ savininkė. Neseniai Justė Nausėdienė įsigijo ir į Tauragę atvežė dar mažai kam matytos veislės augintinį – kinų buldogą, kuris jau spėjo užkariauti mikrorajono šuniukų ir jų šeimininkų širdis. 
Nuotrauka
mazi
Įkelta:
2022-01-21
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Gamtos ekspozicija tampa mažųjų išradėjų eksperimentų erdve. Kaip atsiranda muilas, kaip pasigaminti „šlykštuką“, kaip susidaro vaivorykštė, kodėl išsiveržia ugnikalnis – šias ir kitas užduotis eksperimentuodami, tyrinėdami ir žaisdami bando išsiaiškinti patys vaikai. 
Nuotrauka
bijotai
Šilalės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-01-21
Šiais metais Mažąja Lietuvos kultūros sostine paskelbti Bijotai – visai netoli Tauragės įsikūręs miestelis. Be jau tradicinių Bijotų dvaro festivalio, kraštiečių šventės, numatyta ir visiškai naujų, iki šiol Bijotuose nematytų renginių. Kaimyninio Šilalės rajono miestelio seniūnas Ignas Gužauskis pasidalino savo mintimis apie artėjančius renginius.
Nuotrauka
vėjas
Gretos Savickienės nuotrauka
Įkelta:
2022-01-17
Savaitė startuos ypač vėjuotais orais, daug kur eismo sąlygas apsunkins ir mišrūs krituliai. Gūsingas vėjas išsilaikys ir kitomis dienomis, kritulių jau bus mažiau. Visgi, antroje savaitės pusėje vėl daug kur snigs, vietomis kris šlapdriba, orai bus šiek tiek šaltesni.
Nuotrauka
principas
Įkelta:
2022-01-14
Iš principo visi turi principus. Iš principo - principai yra svarbu. Visais laikais. Buvo, yra ir, turbūt, bus. Kartais tie principai virsta absurdiškai komiškomis situacijomis ir išprovokuoja dramatiškus konfliktus. Ypač – riboti, buki, beprasmiški, ne vietoje ir ne laiku. O ten, kur prasideda žmonių santykiai, na, patys suprantate... atsiranda tinkama erdvė emocijų amplitudei – nuo meilės iki neapykantos, pavydo ir kilnumo, nuoširdumo ir pozos, esmės ir smulkmeniškumo. Ir, štai, komedija virsta tragedija...
Nuotrauka
lietus
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-01-13
Antroje savaitės pusėje ne tik plūstels šiluma, bet ir sustiprės vėjas.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-01-10
Ilgųjų savaitgalių gerbėjams 2022-ieji metai bus tikrai neblogi. Šiais metais dirbančiųjų laukia net penki ilgieji savaitgaliai, du iš jų – vasarą, ilgesnis bus ir Kalėdų savaitgalis. Su savaitgalio diena sutaps tik gegužės 1-oji.
Nuotrauka
vaikai
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-01-09
Anksčiau dažniausiai aptikdavau, kad vaiko elgesio problemų, emocinių sunkumų, susikaupimo bėdų atsiranda dėl kokių nors nepalankių psichosocialinių veiksnių jį supančioje aplinkoje, kai tai nėra įgimti dalykai. Išties, dažnai taip ir yra. Neretai vaiko elgesio, emociniai, akademiniai sunkumai gali rastis dėl sudėtingų tėvų tarpusavio santykių, įvairiapusio smurto šeimoje ar mokykloje, dėl netekčių, ilgalaikio atsiskyrimo nuo tėvų, nelaimingos meilės ir kitų lėtinių arba stiprių trumpalaikių gyvenimo sukrėtimų. Tačiau per savo netrumpą psichologės praktiką teko stebėti vaikų psichologinių problemų raidą darbuojantis įvairiose švietimo institucijose. Vis dažniau atkreipiu dėmesį, kad daugelio vaikų psichologinių problemų priežastis nėra tiesiogiai psichologinė. Tai mūsų visuomenėje įsišaknijančios žalingos gyvensenos padarinys. Jeigu šeimoje formuojasi tam tikri netinkami vaiko gyvensenos įpročiai, psichologinės problemos ateityje tiesiog neišvengiamos. Kartais suaugusiesiems atrodo keista, kad psichologas jų paklausia apie vaiko mitybą. Tėvai gali nustebti: „Juk mes atėjome pasikalbėti apie tai, kodėl vaikas mūsų neklauso ir nuolat ginčijasi, o ne apie tai, ką pusryčiams valgo“. Tačiau šiandien sau leidžiu tvirtai teigti, kad stipriausi vaikų psichinės sveikatos kenkėjai yra netinkami gyvensenos įpročiai šeimoje ir visuomenės kultūroje. Išskirčiau penkis pagrindinius blogus įpročius.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-01
Iš Vilniaus universiteto bibliotekos restauratorių dirbtuvių į Tauragės krašto muziejų „Santaka“ jau netrukus grįš seniausia muziejaus turima knyga – 1611 m. išleista „Kronika“. Ją muziejui padovanojo Eugenija ir Antanas Stravinskai, išsaugoję šią vertybę net ištremti į Sibiro lagerius.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-31
Naujieji metai yra puiki proga duoti pasižadėjimą sau keisti senus įpročius ir pradėti gyventi sveikiau. Tai pradėti daryti galima jau šventinę naktį, ją sutinkant be alkoholio bei namuose gaminant nealkoholinius kokteilius. Juolab, kad pastarieji išties stebina skonių įvairove, yra sveikesnė alternatyva klasikiniams gėrimams ir leidžia rytą sutikti be galvos skausmo. Todėl lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ atstovai dalijasi šventinių nealkoholinių kokteilių receptais bei siūlo jais nustebinti bičiulius, taip į 2022-uosius drauge žengiant ir linksmai, ir pasiryžus pokyčiams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-31
Netrukus minėsime įžengimą į 2022-uosius metus. Ruošdami stalą Naujųjų metų šventei, galime būti dar kūrybiškesni nei per Kalėdas ir pagaminti naujus, o ne klasika namuose tapusius receptus. O štai duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „Mantinga“ vyriausiasis technologas Darius Anelauskas dalijasi kaip papildyti savo patiekalų sąrašą paprastai pagaminamų užtepėlių ar pašteto pagalba.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-26
Baigiantis gruodžiui Lomių kultūros namuose sureng šilta ir jauki šventinė kalėdinė popietė jauniesiems saviveiklininkams ir Vaikų dienos centro (VDC) ugdytiniams.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-25
Tauragę ir Smalininkus, Viešvilę vienija ne tik panaši geografinė padėtis, bet ir „Amžinosios sienos“ istorija. Per šias vietoves daugiau nei 500 metų ėjo siena, iš pradžių tarp LDK ir Kryžiuočių ordino, vėliau – tarp Rusijos imperijos ir Prūsijos. Siena atskyrė vieną kultūrą nuo kitos, bet tuo pačiu vienijo pasienio gyventojus panašiais rūpesčiais ir aktualijomis. Visi pasienio džiaugsmai ir negandos liko surašyti Tauragės ir Smalininkų krašto kultūriniame ir gamtiniame pavelde. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras pasirašė jungtinės partnerystės sutartį, įsipareigodamas iki 2023 m. kartu įgyvendinti projekto „Gyvenimas šiapus ir anapus sienos“ veiklas. O jų išties nemažai.