Grįžimas į gamtą: kaip miškas gali padėti mūsų sveikatai
Įkelta:
2022-08-06
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Ina Kalvanienė

,
Nuotrauka
Miško maudynių akimirkos
Aprašymas

Miško maudynių akimirka. Inos Kalvanienės asmeninio archyvo nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

 

Miško maudynių akimirka. Inos Kalvanienės asmeninio archyvo nuotrauka

 

Japonai įrodė, kad 2 val. nors kartą per savaitę pasivaikščiojus miške poveikio užtenka visai savaitei. Japonų gydytojai išrašo tokio tipo terapiją savo pacientams. Miško maudynės – pojūčius, sąmoningumą, atsipalaidavimą žadinanti Japonijoje gimusi terapija shinrin-yoku, pamažu įsitvirtinanti ir Lietuvoje. „Tauragės žinių“ skaitytojams apie miško maudynes papasakojo psichologė, miško maudynių gidė Ina Kalvanienė. 

Pasak jos, miško maudynės yra viena iš gamtos terapijos rūšių: tai patyriminė, moksliniais tyrimais pagrįsta sveikatingumo praktika, kai su miško maudynių gidu arba savarankiškai lėtai vaikštoma miške (arba žaliojoje erdvėje) tam tikru maršrutu atliekant praktikas, kurios padeda užmegzti gydantį ryšį su gamta. 

– Su vandeniu tai visiškai nesusiję. Maudymasis čia reiškia panirimą į miško atmosferą visais penkiais savo pojūčiais. Tyrinėjami garsai, vaizdai, kvapai, tekstūros ir skoniai. Miško maudynių metu nėra analizuojamos problemos, galima sakyti, kad atvirkščiai – nuo problemų yra atsitraukiama, dėmesys perkeliamas į savo kūno pojūčius. Miško maudynių metu mūsų nervų sistema atsinaujina, kūnas ir protas sugrįžta į optimalią būseną, – tvirtina I. Kalvanienė.

O kaip vyksta miško maudynės? Pasak psichologės, įprastai miško maudynių seanse dalyvauja 4–12 žmonių. Tačiau miško maudynės gali būti vedamos ir vienam žmogui individualiai, porai, šeimai, kolegoms, draugams. Miško maudynių seansas trunka apie 2,5–3 valandas, nueinama ne daugiau 2 km, po kiekvieno ryšio su gamta užmezgimo pratimo dalyviai rate dalinasi patyrimais, nėra diskutuojama ar vertinama. Pabaigoje įprastai vyksta arbatos gėrimo ceremonija. Dirbant su dalyviais daugiau nei vieną seansą sudaromi individualūs sveikatingumo planai, kuriuose integruojamos įvairios praktikos, susijusios su gamta. Žmonės kviečiami atlikti jas savarankiškai 4 savaites, kitame susitikime aptariama, kaip keičiasi žmogaus gyvenimo kokybė.

I. Kalvanienė tikina, kad daugėja šalių, kur gydytojai „išrašo“ buvimą gamtoje kaip receptą, pateikdami rekomendacijas, kiek, kur ir kaip būti gamtoje. Stebimas reikšmingas efektas sveikatai. Po pasivaikščiojimų miške pagerėja ir vaikų, turinčių dėmesio sutelktumo ir hiperaktyvumo sindromą, akademinė sėkmė. Miško maudynės iš tiesų labai naudingos vaikams ir paaugliams. Jos gerina atmintį, dėmesio koncentraciją, socialinį funkcionavimą.

– Geriausia į mišką išeiti dviem valandoms – teigiamas poveikis fiziniam kūnui ir psichikai juntamas visą savaitę. 30 minučių pasivaikščiojimas turi ir vienkartinį streso lygio sumažinimo efektą, – teigia ji.

I. Kalvanienė pasakoja, kad miško maudynės (japoniškai „Shinrin-yoku“) kilusios iš Japonijos. 

Nuotrauka
nuotrauka

– Japonai yra miškų tauta, nors ir viena tankiausiai apgyvendintų valstybių, bet viena ir žaliausių. Japonų kultūros, filosofijos ir religijos pamatas irgi yra miškas. 1982 m. Japonijoje buvo pristatyta nacionalinė miško maudynių sveikatos programa. Vyriausybė reagavo į modernumo sukeliamas problemas. Japonai buvo pervargę, miestai perpildyti, buvo stebima neigiamos urbanizacijos pasekmės sveikatai. Japonams pradėjus plūsti į miškus pasisemti gryno oro ir tylos, buvo stebima pagerėjusi žmonių sveikata. Buvo pradėti reikšmingi moksliniai miško maudynių tyrimai, kurie įrodė šios praktikos veiksmingumą, – pasakoja miško maudynių gidė.

Pasak jos, žmonės daug laiko leidžia ne lauke, o uždarose patalpose. Europos Sąjungos aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, europiečiai vidutiniškai 90 proc. laiko praleidžia patalpose. 

– Prie išmaniųjų prietaisų ekranų praleidžiame daugiau laiko nei jo skiriame miegui. Kuo daugiau laiko praleidžiame įnikę į technologijas, tuo labiau tikėtina, kad žmogus kentės nuo vadinamojo technostreso. Technostresas – tai liguistas elgesys, susijęs su šiuolaikinėmis technologijomis. Technostresą gali sukelti įvairiausi kasdieniai įpročiai – telefono tikrinimas, kompulsyvus dalinimasis informacija socialiniuose tinkluose, jausmas, kad reikia būti visada prisijungusiam. Simptomai varijuoja nuo nerimo, galvos skausmo, depresijos, protinio nuovargio, akių ir kaklo įtampos iki nemigos, padidėjusio irzlumo bei savitvardos praradimo. Stresą sukeliančių problemų srautas niekad neišsenka, ypač tai būdinga miesto gyventojams. Pasaulio sveikatos organizacija stresą vadina XXI amžiaus sveikatos epidemija. Rasti veiksmingų būdų valdyti įtampą – svarbiausias ateities sveikatos iššūkis, – įsitikinusi I. Kalvanienė.

Nuotrauka
Miško maudynių akimirkos

Pasak jos, žmogus turi biologinį poreikį panirti į gamtą, tai yra biofilija – meilė gyvenimui ir viskam, kas gyva šiame pasaulyje. Mes išsivystėme gamtoje, mums būdingas biologinis ryšio su gamta poreikis. Meilė gamtai nulemta genetiškai, ji įrašyta į mūsų DNR. Ryšys su gamta toks pat svarbus mūsų gerai savijautai kaip ir sveika mityba bei reguliarus judėjimas. Kai būname gamtoje, mūsų sveikata gerėja, ir atvirkščiai – kai prarandame ryšį su gamta, sveikata nukenčia. Moksliniai tyrimai rodo, kad žmonės, turintys artimesnį ryšį su gamta, patiria daugiau laimės ir pasitenkinimo savo gyvenimu, jų santykiai su aplinkiniais pozityvesni, jie turi daugiau autonomijos, jaučia daugiau prasmės gyvenime, yra gyvybingesni.

– Surinkta daugybė duomenų, įrodančių, kad miško maudynės gali sumažinti kraujospūdį, sumažinti stresą, pagerinti širdies bei kraujagyslių būklę bei metabolinę sveikatą, sumažinti cukraus kiekį kraujyje, pagerinti koncentraciją ir atmintį, palengvinti depresijos simptomus, padidinti skausmo slenkstį, suteikti daugiau energijos, sustiprinti imuninę sistemą (dėl miške įkvepiamų fitoncidų padaugėja natūraliųjų organizmo ląstelių žudikių), padidinti priešvėžinių baltymų gamybą, padėti atsikratyti nereikalingų kilogramų, – pasakoja psichologė.

Miško maudynėmis savo sveikatą gerinti gali ir tauragiškiai – siekdamas stiprinti Tauragės rajono gyventojų psichologinę gerovę ir didinti psichikos sveikatos raštingumo įgūdžius,  Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamus miško maudynių užsiėmimus su psichologe, miško maudynių gide Ina Kalvaniene. Galima registruotis pavieniui, su draugais, kolegomis ar kita bendruomene.  Sužinoti išsamiau ir užsiregistruoti galima telefonu 8 607 41 646.

 

Nuotrauka
Įkelta:
2022-09-09
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 17 laipsnių šilumos, trumpas lietus prognozuojamas šeštadienį.
Nuotrauka
tarailiai
Įkelta:
2022-09-08
Tarailiškiai su vasara atsisveikino „žaliai“ – lenktyniavo baidarėmis, irklentėmis ir savadarbiais plaustais – taip jie taikė į žaliąjį Tauragės kursą. Žinoma, šventėje netrūko ir muzikos, dainų, šėlionių batute ir skanios košės bei cukraus vatos.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-09-06
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 19 laipsnių šilumos, lietaus neprognozuojama.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-09-04
Aktyviai besirūpinantys buitimi ir mėgstantys suktis prie puodų žino, jog actas yra itin universali priemonė, todėl visuomet turi jo savo virtuvėje. Labiau patyrę ekspertai priduria, jog actas vertas net daugiau nei nepamainomo pagardo titulo – tai ir puiki valymo bei dezinfekavimo priemonių alternatyva. Tačiau kaip išsirinkti iš daugybės rūšių ir ar visos jos pasižymi vienodu universalumu?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-09-03
​​​​​​​Naujajam sezonui RKL besiruošianti „Tauragė“ į aikštelę spalio mėnesį žengs stipriai pasikeitusi. Nuo praėjusio sezono finalo įvyko daug permainų – atnaujintas trenerių štabas, pasitraukė ilgamečiai žaidėjai. Vis dėlto ekipos branduolį išlaikyti pavyko, jį papildžius pajėgiais žaidėjais iš aukštesnės lygos vadovų siekis lieka maksimalus – išsilaikyti stipriausių ketverte.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-31
Rugpjūčio 27-ąją Norkaičiuose surengta tradicinė kaimo šventė „Šypsausi savo kaimui“, kurioje netrūko pramogų ir veiklos tiek vaikams, tiek ir suaugusiesiems.
Nuotrauka
saje
Įkelta:
2022-08-31
Skaudvilėje veikianti atvira jaunimo erdvė (SAJE) atnaujinama, o joje vykstančios veiklos vis tobulinamos. Kaip pasakojo Skaudvilės atviros jaunimo erdvės koordinatorė–jaunimo darbuotoja Agnė Gailienė, prie pasikeitimų jaunimo erdvėje prisideda ne tik darbuotojai, bet ir jaunimas, norintis susikurti sau gražesnę aplinką. 
Nuotrauka
jazz
Įkelta:
2022-08-29
Tarptautinis Tauragės džiazo festivalis, turbūt vienintelis regione vykstančių festivalių, gali pasigirti atlikėjų geografija. Festivalio programoje, per aštuonerius metus koncertavo Armėnijos, Estijos, Gruzijos, Lenkijos, Latvijos, Airijos, Prancūzijos, Vokietijos, Malio, JAV ir dar daugelio kitų šalių džiazo profesionalai. Kitą trečiadienį festivalio programoje koncertuos spalvinga trijulė iš Lietuvos, JAV ir Puerto Riko. 
Nuotrauka
vasara gamta orams
Įkelta:
2022-08-26
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 31 laipsnį šilumos, trumpas lietus prognozuojamas pirmadienį.
Nuotrauka
biuras
Įkelta:
2022-08-24
Gerinant gyventojų sveikatą, mitybą bei skatinant rinkoje atsirasti daugiau sveikatai palankesnių maisto produktų, Lietuvoje 2014 m. buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema. Kaip rašoma Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės Karolinos Preikšaitienės straipsnyje, simbolio „Rakto skylutė“ tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Tai įprasti produktai, tačiau juose mažiau įdėta cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.
Nuotrauka
vasara
Įkelta:
2022-08-23
Lietuvą šiandien pasiekė ne tik labai šilta oro masė iš pietryčių, tačiau ir nešvarus oras savyje turintis daug dulkių bei dūmų.
Nuotrauka
 nuotrauka
Įkelta:
2022-08-21
Dailios pakeltos lysvės ir jaukus šiltnamiukas, kuriame daržovių nedaug, užtat daug vietos poilsiui ir geram laikui – šventėms su smagia kompanija, filmų žiūrėjimui ir vakarui su knyga. Tokią stilingą erdvę dar pernai savo kieme sukūrė dvi seserys Jovita ir Lina ir iki šiol negali ja atsidžiaugti. Kaip gimė šis gražus kampelis, kas pavyko, o ką galima buvo padaryti geriau? 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-21
Tauragės rajone, ketinant sutvarkyti poilsiavietę prie Balskų užtvankos, čia turėtų išdygti lauko pavėsinė ir stoginė. Savivaldybė paskelbė viešąjį konkursą ieškodama darbus atliksiančios įmonės. Nors terminas, iki kada įmonės galėjo siūlyti savo darbų paslaugas, jau baigėsi, nugalėtojas kol kas neskelbiamas – vyksta pirkimo vertinimas.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-20
Po treniruotės, žygio, ruošiantis velomaratonui ar kitos sportinės veiklos svarbu atgauti jėgas ir pavalgyti. Į tai, ką pasportavę dedate į burną, reikėtų atkreipti dėmesį. Pavyzdžiui, po fizinio krūvio patariama rinktis daugiau baltymų turinčius produktus: jogurtą, mėsą, žuvį, pupeles. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad vasarą išauga susidomėjimas sveiku maistu.
Nuotrauka
svente
Įkelta:
2022-08-19
Rugpjūčio mėnesį veiklų bus tiek mėgstantiems aktyvų laisvalaikį, tiek norintiems ramiai pažiūrėti filmą po atviru dangumi ar sudalyvauti kaimelių šventėse.
Nuotrauka
STOVYKLA
Įkelta:
2022-08-17
Prisiminimuose lieka įspūdžiai, poilsis nuo pamokų, pažintys su Lietuvos kampeliais, edukacijos, išplėsti  kūrybiniai  vaikų gebėjimai. Lomių kaimo bendruomenės organizuota dieninė stovykla „Vasaros atostogų keliu – 2022“ buvo skirta kaime gyvenantiems vaikams. Vienas pagrindinių stovyklos tikslų – stovyklautojų akiračio plėtimas,  pagarbos ir meilės gimtojo krašto praeičiai ir dabarčiai ugdymas.
Nuotrauka
muge
Įkelta:
2022-08-11
Nuo ankstaus ketvirtadienio ryto prekybininkai plušėjo ir ruošė prekybai visa ką turi geriausio. Prekių mugėje, kaip visada, didelis pasirinkimas. Nespėję apsilankyti mugėje šiandien – tai padaryti galės ir rytoj.
Nuotrauka
pagramantis
Įkelta:
2022-08-11
Akmenos ir Jūros upių santakos bus įrengtas apžvalgos bokštas – regykla. Nuo šios vietos atsivers nuostabaus grožio panorama, kuria lankytojai galės pasigrožėti nuo 2023 metų pradžios. Pagramančio regioninis parkas skelbia, kad bokšto statyba jau prasideda.