Sakoma, kad laimė – kaip sveikata: jeigu jos nepastebi, vadinasi, ji yra. Paskutinįjį balandžio savaitgalį net 33 tauragiškiai praleido Tauragės visuomenės sveikatos biuro organizuotoje antrojoje sveikatinimo stovykloje. Tikslas – stiprinti širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatą, suteikti žinių ir formuoti sveikatai palankius įgūdžius, keisti elgseną ir ugdyti asmeninę atsakomybę už savo sveikatą. Džiaugiamės, kad vos tik paskelbus registraciją mūsų antrąjį kartą rengiama suaugusiųjų stovykla sulaukė didžiulio susidomėjimo. Aktyvus tauragiškių noras bent trumpam atitrūkti nuo rutinos, darbų bei skirti kokybiško laiko sau tikrai žavi.
Vos tik atvykę balandžio 29–osios rytą stovyklos dalyviai žengė žingsnį sveikatai palankesnio gyvenimo būdo link. Visuomenės sveikatos specialistai atliko dalyvių kūno sudėties analizę, kraujospūdžio, pulso matavimus ir juos aptarė su dalyviais. Šie objektyvūs rodikliai turi galią atskleisti realią situaciją bei padidinti žmogaus motyvaciją keisti savo gyvenseną.
Stovykla, kaip ir įprasta, prasidėjo nuo nuotaikingo susipažinimo. Po jo stovyklautojai kartu su sveikos gyvensenos ugdymo specialistu Artiomu Šabajevu leidosi į motyvacinę diskusiją apie širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksnius ir jų profilaktiką, mokėsi suprasti sveikatos rodiklius ir didino motyvaciją keisti sveikam gyvenimui nepalankius įpročius. Lektorius pateikė naudingą vaizdinę informaciją apie užslėpto cukraus vartojimą, pakeitusią stovyklos dalyvių būsimus maisto produktų pasirinkimus parduotuvėse.
Visi teoriškai žino, kad reikia gyventi sveikai, maitintis sveikai, bet ne visada žino, kaip tai įgyvendinti praktiškai. Tad stovyklautojai drauge su biomedicinos mokslų daktare Gintare Šabajeviene gamino sveikatai palankius užkandžius, gamybos proceso metu analizavo sveikatai palankaus maisto gamybos principus bei dalyvavo alyvuogių aliejaus degustacijoje.
Ar iškart pavyks pakeisti savo gyvenimo rutiną? Tikriausiai ne. Žinias ir motyvaciją labiau rūpintis savo sveikata ir atidžiau atsižvelgti į tai, ką ir kaip patiekiame ant savo pusryčių, pietų ar vakarienės stalo, ar kokius užkandžius pasirenkame tarp šių valgymų, dalyviams dovanojo visuomenės sveikatos specialistė, dietistė Ieva Drochnerytė.
O kaipgi judėti sveikesnio gyvenimo link be fizinio aktyvumo? Niekaip – tai tiesiog būtina! Tad stovyklautojai mankštinosi gryname ore, įveiklindami visus kūno raumenis. Dėl neblėstančių šypsenų kone labiausiai dirbo veido raumenys. Mankštą vedė visuomenės sveikatos specialistė Amanda Meirytė.
Tiesa paprasta – sveikas, laimingas ir pailsėjęs žmogus šalia mūsų yra tikra dovana. O kokių sąlygų reikia, kad neužvaldytų stresas, išliktų motyvacija, kaip mokėti priimti gyvenimą čia ir dabar, kuo svarbus žmogaus santykis su gamta, stovyklos dalyviams akcentavo psichologas Paulius Rakštikas paskaitoje „Gamtos terapija kaip būdas streso valdymui“. Pasak psichologo, vienas iš efektyviausių būdų norint paragauti tikrojo gyvenimo – teigiamo ryšio su gamta palaikymas, kuomet žmogus vadovaujasi penkiais pojūčiais – lytėjimu, ragavimu, uostymu, išgirdimu ir regėjimu to, kas aplink jį.
Kartojimas – visų mokslų motina, o kartojant sveikatos protmūšio pagalba puikios emocijos ir įgytų žinių užtvirtinimas garantuoti. Tuo pasirūpino visuomenės sveikatos specialistė Eglė Arlauskienė. Džiaugiamės dalyvių aktyvumu ir teisingų atsakymų gausa.
Kas dar mums padeda atsipalaiduoti? Būdų yra įvairių, vienas iš jų – Jurgitos Valančiauskienės vesta gongų ir Tibeto dubenų garsų terapija. Patogiai įsitaisę ant kilimėlių stovyklautojai stiprino psichikos sveikatą – ne vienam tokia patirtis buvo pirmoji. Dienos pabaigą vainikavo patirtas emocijas įprasminusio motyvacinio filmo peržiūra ir kaitri pirtis su maudynėmis gaiviame tvenkinyje.
Antrąją pavasarišką dieną pradėjome pozityviai nuteikusia ryto mankšta, gelsvų narcizų ir subtiliai ryto tylą savo balsais sklaidančių paukščių apsuptyje. Vėliau, po sveikatai palankių ir energijos suteikiančių pusryčių klausėme dalyvių, kaip dažnai jie skiria dėmesio akims. Atsakymas – deja, retai, tad visuomenės sveikatos specialistė Raminta Lešinskaitė pakvietė kartu atlikti akių mankštą ir palmingą, kad kiekvienas iš dalyvių į pasaulį pažvelgtų atviromis ir pailsėjusiomis akimis.
Tam, kad padidintume kasdieninio judėjimo svarbos supratimą, stovyklautojams teorinių žinių apie fizinio aktyvumo naudą sveikatai suteikė kineziterapeutė Gintarė Jonikė. Specialistė akcentavo, kad kiekvieną dieną privalome treniruoti savo „kompiuterį“ – smegenis ir „variklį“ – širdį. Vėliau dalyviai dalinosi atsiliepimais, kad kineziterapeutė nustebino ne vienu sulaužytu mitu, tad išvykdama buvo tiesiog apgulta norinčiųjų pasitikslinti, paklausti, pasikonsultuoti.
Ar kada susimąstėte, ką žinote apie laukuose ir pievose augančius augalus? Ar jie gali būti naudingi sveikatos stiprinimui? Kaip juos atskirti? Į šiuos ir daugelį kitų klausimų atsakė vaistininkas–žolininkas, mokslų daktaras Marius Lasinskas paskaitoje „Vaistažolių nauda sveikatai“. Gaminome ir degustavome žaliosios druskos mišinius, su nuotaikingomis asociacijomis diskutavome apie įvairiausių augalų gydomąsias savybes. Vienas laimingasis gavo vaistininko˗žolininko dovaną – knygą.
Čia netrūko ir šiltais pokalbiais, skambiu juoku praturtintų bei emocinę sveikatą stiprinančių laisvo laiko minučių, lengvo fizinio aktyvumo, pasivaikščiojimo lauke pertraukėlių. Daugiausia susikaupimo ir susimąstymo apie save ir savo poreikius pareikalavo laiško sau rašymas. Sakoma „mylėk artimą kaip pats save“, tad mokėmės meilės, dėmesingumo, atjautos sau pačiam.
Kaip įprastai – kiekvieną sekmadienį – visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Genienė kviečia tauragiškius į šiaurietiško ėjimo žygius Šilinės girininkijoje, o balandžio 30–osios popietę šia galimybe (tik kitoje vietoje) pasinaudojo stovyklautojai. Taisyklingo šiaurietiškojo ėjimo technikos subtilybių kartu su instruktore Daiva Geniene saulės spinduliams glostant veidus mokėsi net 33 stovyklos dalyviai.
Mūsų antroji suaugusiųjų sveikatinimo stovykla buvo užbaigta siautulingai emocingu motyvatorės Lidijos Laurinčiukienės užsiėmimu „Psichologinis imunitetas – puikus gydytojas“, kuris skambiu dalyvių juoku ir užkurtu motyvaciniu varikliu vainikavo šias dvi minčių apie save ir savo poreikius perkratymo dienas.
Atsisveikinome, pasidalinę emocijomis, išvadomis ir dėkingumu. Džiugu, jog sulaukėme ypatingai šilto jų grįžtamojo ryšio, daug motyvuojančių, nuoširdžių padėkos žodžių, atsiliepimų: „Norime dar ir dar!“, „Nuostabi stovykla! Ačiū už nuoširdumą, gerą emociją, už „super“ suorganizuotą renginį, už nuostabiai pateiktas žinias – visam VSB kolektyvui.“, „Ačiū už jūsų atsidavimą darbui, už perteiktas žinias. Tiek visko daug ir taip sustyguota! Iki kitų malonių kartų!“, „Tai buvo nepakartojama. Ačiū už galimybę dalyvauti. Ačiū visam kolektyvui, kurie rūpinosi mumis! Ir nuostabių žmonių būriui, su kuriais praleidau dvi nerealias dienas! Apkabinu visus!“ – visko ir neišvardinsi. Keleto dalyvių akyse suspindusios ir pabirusios dėkingumo ašaros tarsi atsikartojo ir kitų dalyvių akyse, o Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistams žmonės nuoširdžiai plojo atsistoję – buvo be galo gera ir tikra.
Visi drauge sukūrėme tikrą pavasarišką atgimimo stebuklą – dėkingumo, dėmesingumo sau ir aplinkiniams, draugystės ir bendrystės. Ačiū, kad buvote kartu ir taip žingeidžiai dalyvavote stovyklos veiklose. Tariame „iki kitų susitikimų“ ir laukiame kituose Tauragės visuomenės sveikatos biuro organizuojamuose renginiuose!
Parengė Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Raminta Lešinskaitė