Bibliotekai – 90 metų: viskas prasidėjo nuo dešimties knygų
Įkelta:
2021-10-15
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Nuotraukų koliažas
Aprašymas

Bibliotekos pastatas 1984 m. (kairėje) ir 1994 m.

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko nuotrauka
Aprašymas

Renginio akimirka

 

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko nuotrauka
Aprašymas

 „Didžiuojuosi visais profesinės bendruomenės  nariais – nuo viešosios bibliotekos iki kiekvieno kaimo filialo“, – sako M. Parnarauskienė (sėdi pirma iš dešinės)

 

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos archyvo nuotrauka
Aprašymas

Larisa Kopaitė

 

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos archyvo nuotrauka
Aprašymas

Pastatas Bažnyčių gatvėje, kuriame 5-7 dešimtmetyje veikė rajoninė biblioteka ir vasaros skaitykla.

 

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos archyvo nuotrauka
Aprašymas

Bibliotekos pastatas 1984 m.

 

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos archyvo nuotrauka
Aprašymas

Bibliotekos pastatas 1994 m.

 

 

margarita@taurageszinios.lt
A
A

Praėjusį penktadienį Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka paminėjo ypatingą datą – Tauragės valstybinio centralinio knygyno skyriaus (dabartinė biblioteka) 90-ųjų įsteigimo metinių šventę. Ta proga viešojoje bibliotekoje rinkosi garbingi svečiai, perskaityta  laudacija pirmajai bibliotekos vadovei Larisai Kopaitei ir bibliotekos darbuotojams. O bibliotekos gyvenimas mūsų mieste prasidėjo 1931 m. Ir pirmosios patalpos nebuvo net panašios į įstaigą – tada įsikurta mažame kambarėlyje Vytauto gatvėje. Miestiečiams buvo siūloma pasirinkti vieną iš dešimties knygų. Pirmoji bibliotekos vadovė nustebtų išvydusi, kokia biblioteka dabar.

Pradžia – 10 knygų

Praėjusį penktadienį susirinkusius į B. Baltrušaitytės bibliotekos skaitykloje vykusį šventinį renginį su bibliotekos istorija supažindino renginio vedėjas, kraštietis aktorius Juozas Gaižauskas. 

Nuotrauka
a
Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko nuotrauka

– Šiandien bibliotekoje yra daugiau nei septyniasdešimt tūkstančių leidinių. Įkurta 1931 m. biblioteka turėjo dar vieną labai unikalų dalyką – jai vadovavo Larisa Kopaitė. Ji buvo pirmoji direktorė, o įstabu tai, kad ji buvo vienintelė moteris tuo metu Lietuvoje turėjusi du aukštojo mokslo diplomus. Ji turėjo matematikos ir fizikos daktaro laipsnį. Mirė L. Kopaitė 1952 m. ir yra palaidota senosiose miesto kapinėse. Tai toks išsilavinęs ir garbus žmogus vadovavo pirmajai Tauragės bibliotekai, – renginio metu kalbėjo J. Gaižauskas.

Nuotrauka
a
Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos archyvo nuotrauka

Apie pirmuosius įstaigos gyvavimo dešimtmečius biblioteka yra išsaugojusi duomenis iki 1952 bei nuo 1955 metų. Ko gero, viena svarbiausių įstaigos datų yra 1931 m. birželio mėnuo, kai Švietimo ministras Tauragėje leido įsteigti Valstybės centralinio knygyno skyrių, o jo vedėja patvirtinta aukštąjį matematikės ir fizikės išsilavinimą įgijusi L. Kopaitė. 

1931 m. biblioteka įsikūrė mažame kambarėlyje Vytauto gatvėje, privačiose patalpose, fonde turėdama tik 10 knygų. Vėliau jų paaukojo privatūs asmenys, įvairios organizacijos. Metų pabaigoje bibliotekoje jau buvo 480 knygų. Didesnė lankytojų dalis buvo mokyklinis jaunimas, mažiau – inteligentų ir darbininkų, kaimo žmonės užeidavo tik turgadieniais.

Kaip „Tauragės žinioms“ sakė Laima Pikčiūnienė, Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vyr. bibliografė kraštotyrai, kur tiksliai stovėjo namas, kuriame įsikūrė pirmoji biblioteka, nėra žinoma.


Šaulių rūmuose nebuvo patogu

B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos duomenimis, 1934 m., Tauragėje pastačius Šaulių rūmus (dabartiniai Kultūros rūmai), biblioteka-skaitykla buvo įkurta viename kambaryje antrajame aukšte. Vėliau skaityklai buvo skirtas dar vienas kambarys, tačiau patalpos buvo blogos, nepritaikytos. Ten kultūrinė įstaiga veikė iki 1940 m. vidurio. Prieš karą sovietinė valdžia biblioteką iš Šaulių rūmų iškėlė į namelį Vytauto gatvėje, kurį tiksliai, tokių duomenų neišliko.

1937 m.  Valstybinio centralinio knygyno Tauragės skyrius perorganizuotas į Tauragės valstybinę viešąją I eilės biblioteką.

Naujai įstaigai trūko lėšų, inventoriaus. Skaitytojai mokėdavo užstatą ir abonentinį mokestį. Nuo jo buvo atleidžiami mokiniai, kareiviai, beturčiai. Už kiekvieną pavėluotą dieną grąžinti knygą imta 10 ct bauda. Ši tvarka galiojo iki 1940 m.

1941–1944 m. karo metu namas Vytauto gatvėje, kuriame buvo įkurdinta biblioteka, išliko sveikas, tačiau knygų fondas labai nukentėjo. Buvę bibliotekos skaitytojai prisiminė, kad vedėja L. Kopaitė neturėjo ką pasiūlyti jiems skaityti. Viskas buvo išvogta, išnešiota, išdraskyta.

Pokario metais bibliotekai trūko ne tik knygų, bet ir baldų. Buvo silpnas apšvietimas, nebuvo kuro, todėl vakarais biblioteka būdavo uždaryta.

Nuotrauka
a
Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos archyvo nuotrauka

Sovietinė valdžia kaimuose steigė klubus-skaityklas, užversdama jas beverte stalinine literatūra. Nepaisant darbo ideologizavimo, rajono bibliotekos stengėsi vykdyti savo tikrąją misiją – šviesti ir informuoti žmones.

Ima nebetilpti

Kaip „Tauragės žinioms“ sakė dabartinė įstaigos direktorė Meilutė Parnarauskienė, keitėsi santvarkos, knygų turinys, ideologiniai dalykai, bet žmonės visada mokėjo atsirinkti tai, kas jiems reikalinga, išmoko skaityti tarp eilučių.

– Pirmoji bibliotekos vadovė turėjo vieną nepritaikytą bibliotekai kambarį ir mažą knygų fondą. XXI amžiuje mes turime didžiulį fondą ir labai daug veiklų, kurios išplečia bibliotekos paslaugų sąrašą. Atsirado kompiuterių klasė, robotikos mokymų komplektai, dronai, vyksta daug susitikimų, vakarų, parodų, edukacinių veiklų. Grįžtame prie panašios situacijos, kai imame nebetilpti. Larisa Kopaitė, manau, nustebtų pamačiusi bibliotekos visumą ir virsmą. Ji tikrai didžiuotųsi, susipažinusi su bibliotekininkėmis, pamačiusi  jų kompetencijas, mūsų veiklas. Ir, aišku, ją išmuštų iš vėžių knygų įvairovė, jų poligrafinė kokybė, turinys ir vaizdas, – apie bibliotekos pokyčius ir tai, kas nustebintų pirmąją bibliotekos vadovę, kalbėjo M. Parnarauskienė.

Nuotrauka
a
Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos feisbuko nuotrauka

Buvę vadovai

Kaip renginio metu pasakojo renginio vedėjas, nuo 1952 m. iki 1955 m. bibliotekos istorijos laikotarpis nėra ištirtas, nuo 1955 m. iki 1962 m. bibliotekai vadovavo Pranas Šebeda. Renginyje dalyvavo buvusio direktoriaus dukra Audronė Eidukevičė.

1963–1977 m. bibliotekai vadovavo Janina Birutė Venckienė. Tuo metu biblioteka buvo rajoninė, o vėliau įgijo centrinės bibliotekos statusą ir ėmė plėstis. Įstaiga turėjo tris miesto ir 29 kaimo filialus.

– Štai taip įstabiai augo Tauragės biblioteka. 1979–2009 m. bibliotekai vadovavo Vida Kazakevičienė, 2009–2017 m. – Sigitas Kancevyčius. Ir dar vienas dėmesio vertas faktas yra tas, jog nuo 1995 m. biblioteka pavadinta viešąja biblioteka. Ir lygiai prieš dešimt metų, 2011 m., šiai bibliotekai suteiktas Birutės Baltrušaitytės vardas, – pasakojo renginio vedėjas J. Gaižauskas.

Šiuo metu bibliotekai vadovauja Meilutė Parnarauskienė. Jos dėka įstaiga kasmet modernėja, čia dirba jaunatviškas kolektyvas, organizuojama aibė renginių, o artimiausiuose planuose – įstaigos pastato rekonstrukcija. Tikimasi įrengti priestatą su terasa ir renginiams skirtomis erdvėmis.

Nuotrauka
s

 

Nuotrauka
moxie
Įkelta:
prieš 17 valandų
Praėjusių metų lapkritį susikūrusi jaunimo roko grupė „Moxie“ skinasi savo kelią į žvaigždes. Grupę sudaro šauni penkių nenustygstančių vietoje narių komanda: gitaristė Luka Bagdonaitė, solistas Mantas Aldukevičius, gitaristas Matas Jonas Piečia, būgnininkas Mantas Jancevičius bei bosine gitara grojantis Kristupas Andriukaitis. Po truputį pradėjusi groti Tauragės atviroje jaunimo erdvėje vėliau grupė persikėlė į Tauragės kultūros centro rūsį. Jaunuoliai džiaugiasi, kad Tauragės kultūros centro direktorius juos priėmė ir suteikė galimybę repetuoti. Laikui bėgant juos po truputį pradėjo kviesti į renginius.
Nuotrauka
ignas
Įkelta:
2022-08-11
16-metis „Versmės“ gimnazijos moksleivis Ignas Plienaitis piešti mėgo nuo vaikystės. Kaip ir daugelis bendraamžių,  piešinius jis padovanodavo tėvams. Tačiau po kurio laiko pomėgis piešti išaugo į šį tą daugiau – vaikinas piešti išmoko taip gerai, kad dabar yra raginamas surengti parodą. 11-ą klasę lankysiantis jaunuolis ne tik piešia pasitelkęs grafitinius pieštukus, bet ir tapo guašo akvarele. „Vasarą planuoju išmėginti ir aliejinius dažus“, – kalbėjo jis. Meniškos sielos moksleivis, regis, turėtų būti atitrūkęs nuo vadinamų tiksliųjų mokslų ir pasinėręs į paslaptimis apipintą meno sritį, tačiau vaikinas atskleidė planuojantis studijuoti ne ką kitą, o inžineriją. 
Nuotrauka
paulius
Įkelta:
2022-07-31
Tauragiškis Paulius Mikalauskas egzaminų rezultatais nustebino, ko gero, ne vieną – keturi iš penkių laikytų įvertinti šimtukais, o iki penktojo aukščiausio įvertinimo pritrūko vos dviejų balų. Devyniolikmetis vaikinas džiaugiasi savo pasiekimais ir jau seniai svajoja studijuoti mediciną Vilniaus universitete. Beje, šimtukai – tai dar ne visi Pauliaus pasiekimai: šiemet vaikinas laimėjo auksą Lietuvos mokinių biologijos olimpiadoje ir visai neseniai – bronzą tarptautinėje biologijos olimpiadoje.
Nuotrauka
jonines
Įkelta:
2022-07-01
Ilgąjį savaitgalį Joninių vainikais puošėsi visa Lietuva. Joninės arba Rasos – ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – siautulingai minėta ir Tauragės rajone – Jovaruose, Taurų parke, Dacijonuose, Pagramantyje, Adakave ir daugelyje kitų vietų.
Nuotrauka
Antaninių šventės akimirka. Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Šeštadienį Kęsčiuose su trenksmu nuaidėjusi Antaninių šventė „Pieno kelias: nuo šienapjūtės iki sūrio“ sulaukė nemažo aplinkinių kaimų gyventojų susidomėjimo. Netrūko smalsavusių susipažinti su šios šventės, dar kitaip vadinamos – šienpjovių švente, tradicijomis. Tą dieną pagerbti varduvininkai, jubiliatai, bendruomenės naujagimių tėveliai bei naujakuriai.
Nuotrauka
bliudziuviene
Įkelta:
2022-06-12
Reginą Bliūdžiuvienę galima pristatyti įvairiai: poetė, tautosakininkė, pedagogė, aktyvi Žygaičių miestelio bendruomenės narė. Regina apie savo darbus girtis nėra linkusi, tik žaviais eilėraštukais retsykiais pasidalija savo feisbuke.
Nuotrauka
pilies teatras
Įkelta:
2022-05-20
Gegužės 11-ąją Tauragės meno mokyklos (TMM) Pilies teatras pakvietė į spektaklio, pastatyto Krystal Sutherland romano „Mūsų širdžių chemija“ motyvais, premjerą. Pilnutėlėje Pilies salėje žiūrovai kiek ilgiau nei valandą stebėjo pasirodymą, kuris ne vieną privertė braukti ašarą – jaunųjų aktorių emocijos abejingų nepaliko. Toks ir buvo Pilies teatro tikslas. 
Nuotrauka
muz
Įkelta:
2022-05-16
Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, visi keliai veda į pažinimą. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir jo padaliniai – Tremties ir rezistencijos muziejus, įkurtas buvusioje NKVD būstinėje, tauragiškių vadinamas Šubertine, Skaudvilės krašto muziejus, Alfonso Čepausko dailės galerija, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras – tądien kviečia ne tik apsilankyti muziejuose nemokamai, bet ir dalyvauti gausybėje renginių.
Nuotrauka
sondra
Įkelta:
2022-05-15
Šiandien minime Šeimos dieną. Kiek mums visiems svarbi šeima? Ko gero, paprasčiausias meilės savo šeimai įrodymas – domėjimasis jos istorija. Sondrai Vaišvilaitei, pribloškiančios savo grožiu knygos „Šviesybių namai“ autorei, be galo svarbi kiekviena, net ir smulkiausia giminės istorijos detalė, kurias ji kartu su seserimi Danguole rinko po kruopelytę ne vienerius metus ir sudėliojo iš jų ištisą paprasto gyvenimo epą, įdomų ir vertingą ne tik artimiesiems. Susirinkusieji į Sondros Vaišvilaitės knygos „Šviesybių namai“ pristatymą vos tilpo B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje – žinia apie šią ypatingą leidinį priviliojo ne tik  autorės draugus, artimuosius, bet ir kraštotyra, istorija, etnografija besidominčius žmones. 
Nuotrauka
paulinos
Įkelta:
2022-05-05
Daugiau nei 10 metų fotografuojanti tauragiškė Paulina Dubė rimčiau šio darbo ėmėsi baigusi mokyklą – tada, pasak jos, atsirado ir laiko, ir noro užsidirbti. Visą savo laiką darbui skirianti moteris sako nežinanti, kaip daugiau save įvardinti nei fotografe. Ji pasakoja, kad pomėgiui tapus darbu laisvalaikio ji nelabai ir turi – didžiąją dalį laiko skiria fotosesijoms ir nuotraukų redagavimui.
Nuotrauka
viktorija
Įkelta:
2022-04-28
Tauragės „Versmės“ gimnazijos trečiokė Viktorija Rezgytė Lietuvos moksleivių liaudies dailės parodos-konkurso „Sidabro vainikėlis IX“ regioniniame ture už savo siuvinėtus darbelius jau trečią kartą laimi prizinę vietą. Mergina turi daug įvairių pomėgių – nuo siuvinėjimo adinukės stiliumi, piešimo, grojimo gitara iki pasivaikščiojimų gamtoje, knygų skaitymo bei domėjimosi istorija.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-04-18
Praėjusiais metais mokyklą baigusi tauragiškė Simona Bendikaitė nusprendė ieškoti savo gyvenimo kelio. Apie tolesnes studijas svarsčiusi mergina nebuvo iki galo apsisprendusi, ką būtent toliau studijuoti, tačiau pradėjusi savanoriauti Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ji suprato, kad norėtų pasinerti į kultūros pasaulį.
Nuotrauka
AutOrės nuotrauka
Įkelta:
2022-04-16
Didžioji savaitė prieš Velykas, ko gero, ne vienam asocijuojasi su vaško kvapu – gi juo dažnas margina kiaušinius. Tada ir vaikystės prisiminimai užplūsta – kaip varžytasi dėl gražesnio ir ryškesnio margučio, kaip laukta antrosios Velykų dienos, kad galėtum bėgti pas kūmą pinigėlio. Nuo darbų sustirusios Pagramančio socialiniuose globos namuose įsikūrusių senolių rankos kiaušinių marginimo edukacijos metu bando prisiminti ir atkartoti margučio raštus – vieni rezultatu labai patenkinti, kiti lyg ant savęs pyksta ir sako, kad anksčiau ir brūkšneliai būdavo tiesesni, ir ranka labiau klausydavo. Bet džiaugsmo pamačius spalvą įgavusį margutį netrūksta, o ir stalo kaimynui pasigirti smagu. Stebi smagų senolių šurmulį ir tiki – artėja graži  ir prasminga šventė. 
Nuotrauka
kulturos muitine
Įkelta:
2022-04-05
„Kultūros muitinė“, jau tradicija tapęs renginių ciklas, šiemet prasidėjo neįprastai –  austrių degustacija Pilies menėse, o po kelių dienų į kitą renginį irgi kulinarine tema pakvietė Skaudvilės krašto muziejus.
Nuotrauka
mmm
Įkelta:
2022-04-05
Balandžio 6-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Pilies menėse bus atidaryta ypatinga paroda. Tai kolektyvinė paroda, o jos eksponatai – moterų, lankančių Tauragės suaugusiųjų dailės studiją „MMM“ (Moterys mokosi meno, meno mokyklos moterys), darbai. Parodos pavadinimas visaapimantis ir daugiaprasmis – „Interpretacijos“.
Nuotrauka
batakiai
Įkelta:
2022-03-18
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai dauguma bendruomenių bei kultūros namų kvietė atvykti į renginius bei susibūrimus ir pasidžiaugti mūsų tautos laisve. Dauguma jų prasidėjo maldomis ne vien tik už mūsų laisvę – nepamirštas ir Ukrainoje vykstantis karas.
Nuotrauka
uzgavenes
Įkelta:
2022-03-06
Pirmoji pavasario diena šįmet prasideda Užgavėnėmis, simbolizuojančiomis žiemos palydėtuves ir pavasario sutiktuves. Nors pasaulį šiandien yra apėmęs nerimas dėl karo Ukrainoje, ir, atrodytų, linksmybėms vietos nebeliko, vis dėlto šios linksmos šventės atsisakė ne visi, o ją organizavusieji įsitikinę, kad  tradicijos padeda susitelkti. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-02-18
Lietuvos valstybės atkūrimo dieną visa šalis, o kartu ir tauragiškiai, paminėjo kaip laisvės, nepriklausomybės, demokratinės šalies dieną. Ši tautai svarbi diena minėta Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje, kur Šv. Mišios aukotos už Lietuvą ir Lietuvos žmones, Tauragės kultūros rūmuose surengtame iškilmingame koncerte dalyvavo Kultūros centro kolektyvai ir atlikėjai, kai kurios bendruomenės leidosi į pėsčiųjų žygius, vieni kitus džiugino dainomis, šypsenomis.
Nuotrauka
16
Įkelta:
2022-02-16
Praėjo 104 metai, kai tautos šviesuoliai pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą. Mūsų tėvai ir seneliai gali pasidalinti prisiminimais, kaip šią šventę švęsdavo praeityje. „Šaltinio“ progimnazijoje, kai klases retina vis įsisukdama COVID epidemija, mokytojai pasiūlė 5–8 klasių mokiniams pasidalinti mintimis, kaip mokinių šeimose švenčiama Vasario 16-oji, ką jaunajai kartai reiškia žodžiai Tėvynė, Laisvė... Pabiro tiek gražių, nuoširdžių žodžių, kuriuos jau šią savaitę mokyklos fojė mokiniai skaito per pertraukas televizijos ekrane. Kitame mokyklos koridoriuje – Vėjų pievoje – paroda „Lietuva pro mano langą“. Penktadienį, paskutinę savaitės dieną, bus suvedami rezultatai, kaip šiai šventei paminėti 1–8 klasių mokiniai papuošė savo kuprines. „Švenčiame ir švęsime visi: 1–8 klasių mokiniai, mokyklos administracija, klasių ir  būrelių vadovai, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos...“, – sako mokyklos bendruomenė ir dalijasi mokinių istorijomis, kaip šeimos švenčia Vasario 16-ąją. 
Nuotrauka
betrice
Įkelta:
2022-02-10
Artėjant svarbiausioms valstybinėms šventėms progą tautiškumą perteikti piešiniuose turėjo ir jaunieji Lietuvos menininkai. Iš 423 konkursui „Ateities miestai“ siųstų piešinių atrinkta 20 favoritų, kurių skaitmeninį katalogą kovo 1–15 dienomis ketinama pristatyti Lietuvos Respublikos Seime Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti skirtoje parodoje. Sėkmės sulaukusio ir į 20-uką patekusio piešinio autorė tauragiškė abiturientė Beatričė Arštikytė pasakoja, kad laisvė jai svarbi ne tik kaip Lietuvos pilietei, bet ir kaip meno kūrėjai. 
Nuotrauka
jencevicius
Įkelta:
2022-02-06
Tauragėje gimė daug pasaulinio garso žmonių – Jozefas Šereševskis, Davidas Kacelenbogenas, Robertas Lemanas, Taurogeno žeme vaikščiojo net keturi Rusijos carai, legendinis karo strategas Karlas Klauzevicas, pasaulinio garso kompozitoriai Aleksandras Borodinas, Hektoras Berliozas, Robertas Šumanas, rašytojas ir politikas Aleksandras Gercenas, „Kruvinojo sekmadienio“ herojus popas Gaponas, Aleksandro Puškino žudikas Žoržas Dantesas… Šiuos ir dar daugybę mažai kam žinomų ar netgi visai negirdėtų Tauragės istorijos faktų atkapstęs kraštietis Alvidas Jancevičius sudėjo juos į knygą-straipsnių rinkinį „Užmirštasis Tauroggenas“, kurią jau netrukus pristatys Tauragės krašto muziejuje „Santaka“. O belaukiant susitikimo – pokalbis su jos autoriumi.   
Nuotrauka
slaviunas
Įkelta:
2022-01-30
Žymusis tautosakininkas Leonardas Sauka rašė: „Nedaug tėra žmonių, kurie lygiai gerai galėtų nagrinėti liaudies buitį, papročius, apeigas, tikėjimus, muzikinę ir poetinę liaudies kūrybą“. Šie žodžiai skirti tautosakininkui, etnografui ir folkloristui Zenonui Slaviūnui (iki 1939 m. – Slavinskui), prieš 105 metus, 1907 m. sausio 14 dieną, gimusiam Skaudvilėje, vargonininko šeimoje. Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka šios sukakties proga paskelbė savo surinktą medžiagą apie šį garsų kraštietį.