Regina Bliūdžiuvienė: „Gimtinė – visko pradžia“
Įkelta:
2022-06-12
Nuotrauka
bliudziuviene
Aprašymas

Regina savo mėgstamoje vietoje po obelimi. Autorės nuotraukos

 

Reginą Bliūdžiuvienę galima pristatyti įvairiai: poetė, tautosakininkė, pedagogė, aktyvi Žygaičių miestelio bendruomenės narė. Regina apie savo darbus girtis nėra linkusi, tik žaviais eilėraštukais retsykiais pasidalija savo feisbuke.

Naujausias kūrinys – „Renkuosi abu“ 

Viena šiemet išleistų Reginos Bliūdžiuvienės knygų sudomina vien pavadinimu – „Renkuosi abu“.  Pasak R. Bliūdžiuvienės, knygos pagrindinė mintis paprasta – ji labai domėjosi apaštalu Pauliumi ir norėjo aprašyti jo asmenybę. 

– Kadangi faktiškai apkeliavau visas apaštalo Pauliaus gyventas vietas – Izraelį, Maltą, Graikiją, tik nebuvau Turkijoje, parašiau pirmąją knygą apie jį „Kelionė su pasaulio piligrimu“. Vėliau, kiek labiau viską apsvarsčiusi, sumąsčiau parašyti apie apaštalą Paulių tiesiog kaip apie žmogų – ką mėgo, kaip bendravo, kaip buvo priimamas kitų, – kaip kilo mintis išleisti knygą, pasakojo Regina.

Į knygą moteris pridėjo šiek tiek ir savo asmeninės patirties. 

– Kalbama apie kvailą ir protingą. Kodėl apaštalas Paulius sako „Paklausykit manęs kaip kvailo“? Pagalvojau – kas yra kvailas, o kas yra protingas? Pavyzdžiui, mes, vaikai, dūkome pamiškėje ir pamatėme seną vyriškį, ganantį karves. Pastebėjome, kad jis toje pievoje kažką rado. Pasilenkęs lyg glostė, kalbino. O mes vaikai, pagalvojom, kad senukas rado žvėriuką ar paukščių lizdą. Susidomėję pribėgome artyn, o ten, pasirodo, labai gražus prinokusių žemuogių krūmelis. Mes trypėm aplinkui, kaip norėjom suvalgyti, o tas senukas tik pakilnojo šakeles ir nuėjo, palikęs visą gėrį mums. Mes, apsidžiaugę radiniu, tik kapt ir viską suvalgėm. O aš tik dabar pagalvojau, kas šioje vietoje kvailys? Mes, vaikai, tuomet sakėm, kad senukas kvailys – rado tokių uogų, o nė vienos neparagavo. Tada nesupratom, kad tas senukas uogas paliko mums. Štai ir situacija, parodanti, kas yra kvailys, o kas protingas, – moteris pasakoja, kad per šiuos prisiminimus ji bando pažinti save. 

– O pavadinimas „Renkuosi abu“, nes yra Kristus ir apaštalas Paulius. Aš juos abu ir pasirinkau, – šypsosi moteris. 

Poetė prisipažįsta, kad ši knyga jai pačiai labai patinka. Ją papuošė Tauragės rajono mokinių piešiniai. Pasak jos, katalikių moterų draugija rengė konkursą ir vėliau leido jai pasirinkti patinkančius darbelius. Pirmą kartą gyvenime išleidus knygą jai žmonės skambino ir dėkojo: 

– Viena moteris sakė negalinti užmigti nepabaigusi skaityti knygos, o kita sakė negalinti skaityti, nes vis verkia. 

Autorė – Regina

Buvo įdomu, kodėl knygas Regina pasirašo vien tik vardu.

– Todėl, kad aš Regina esu nuo pat krikšto, o Bliūdžiuvienė – tik nuo 1971 metų, – šypsosi Regina. – Beveik visas knygas pasirašau tik vardu. Tai gali būti net kaip ir slapyvardis.

O su pavarde ji pasirašo tik knygas, kurios buvo rašomos pagal projektą – ten privaloma rašyti ir vardą, ir pavardę. Jos nuomone, nebūtina žinoti pavardės, įdomiau turėtų būti, kas parašyta knygoje.

Kuria nuo mokyklos laikų

R. Bliūdžiuvienė jau mokykloje turėjo polinkį rašyti:

– Buvo metas, kai laimėjau visų trijų rajone vykusių konkursų pirmąsias vietas. 

Studijos ir mokykla buvo darbas, kasdienybė, o kai nebedirbo mokykloje, pasak jos, atsivėrė kitos durys. Tai, ką ji dalijo mokiniams, dabar dalija visiems, tik kitokia forma. 

– Tiesiog atėjo toks momentas, kai beveik 40 metų dirbus mokykloje reikia išeiti ir tuomet pajauti, kad kažko trūksta. Taip ir bandžiau užpildyti savo laisvą laiką, – teigia ji. 

Mėgstamiausi žanrai

Moteris teigė labiausiai mėgstanti kurti mitologiją bei pasakojimus:

– Patinka ir lyrinė kūryba, bet labiausiai mėgstu pasakojimus su įdomiu siužetu. Pasakojimai daugiausia proziniai, bet vis tiek tai yra pasakojimai. Mėgstu kurti ir sakmes apie tėviškę. 

Patinka jai kurti ir lyrinius eilėraščius, bet sako, kad parašyti apie ropojantį vorą sugebėtų daug kas – ir štai jau eilėraštis.

Viena temų yra kelionės bei etnografija. Štai dabar moteris sako turinti jau paruoštą medžiagą apie Žygaičių kapines – paminklus, simbolius. Etnografine tema moteris turi parašiusi knygutę apie Žygaičius „Žodžio takais po gimtąjį kraštą“ – ten aptartos žmonių pravardės, vardų kilmės, parašyta ir apie keliones su bendruomene.

– Buvo laikas, į Kalvariją važiuodavome tiek žmonių, kad vykdavo net 3 autobusai. O šiemet, gaila, nenuvažiuos nė vienas… – užsiminė Regina.

Kūrė ji ir knygutes vaikams. Vienuolika anūkų turinti moteris sukūrė savo anūkams skirtų knygučių, kad jie prisimintų savo vaikystę. Šių knygų yra vos keletas egzempliorių. 

Jeigu pavyks projektas, kurį parašė Žygaičių biblioteka, bus išleistos Žygaičių sakmės „Kažkada kadų kadaise“. Knygoje – sakmės apie Draudenių ežerą, Žygaičių gimnaziją, koplytėlę, Plynąją. Iš viso bus 9 sakmės, kurias iliustruos Teresės Beitienės piešiniai. 

Tikėjimo reikšmė kūryboje

– Turbūt tai yra pati būtis. Pats buvimas kitoks. Sovietmečiu studijose viskas buvo užgniaužta, darbe, mokykloje – tuo labiau. Tada tikėjimas buvo pogrindyje ir neryškus, – pasakojo Regina.

Tikėjimas, pasak knygų autorės, yra realus dalykas, tik kai kurie žmonės nenori jo priimti:

– Atrodo, kad žmogus kaip prie to žemuogių krūmelio – viską žino, viską mato. Iš tikrųjų taip nėra. Krikščionybė yra gyvenimo sankloda, tai yra tai, kuo tu gyveni. Žmogus yra ne tokia būtybė, kuri vien tik savo poreikius tenkina, žmogui yra duota didžiulė galia mylėti ir būti sąmoningai veikiančia būtybe. Bitės, pavyzdžiui, korio akutes kaip gražiai nulipdo, kokie taisyklingi tie rombeliai, bet tai nėra sąmoninga, tai daroma instinktyviai, o žmogus gali arba griauti, arba kurti. Iš tikrųjų ne pati religija yra vertybė, o tikėjimas. Religija gali būti mitologija, pagonybė, gali būti ir sukurta religija, juk visokių dabar turime. O tikėjimas yra tai, kuo tu pats pasirenki tikėti. 

Visko pradžia ir pabaiga

Studijų metu R. Bliūdžiuvienė paruošė pirmuosius tautosakos rinkinius iš medžiagos apie savo gimtąją kaimą. Gimtinė jai reiškia turbūt viską. 

– Tai yra visko pradžia ir pabaiga. Ten norisi ir pelenais sugrįžti atgal. Kur gyvenu dabar, žinoma, yra miela vieta, bet tai yra vaikų tėviškė, ne mano. Man yra miela ten, kur tėvai gyveno, kur namas tebestovi. Tėviškė tikriausiai ir yra ta starto vieta, kur tu pakilai, apsukai ratą ir vėl nusileidai. Ten ir įspūdžiai pirmieji, pasaulio pažinimas, – svarsto moteris. 

Būtent tėviškė visada išliks ta vieta, kuri jai šventa. Apie savo tėviškę Regina turi sukūrusi žemaitišką knygutę „Žuodžiu skuonis“. Jai labai gaila, kad tėviške daug kam tampa butas daugiaaukštyje.

Iš Laukuvos į Žygaičius ji persikėlė, nes baigusi universitetą galėjo pasirinkti, kur norėtų dirbti, o prieš pusmetį buvo ištekėjusi. 

Darbas buvo atgaiva

Regina 39 metus dirbo lietuvių kalbos mokytoja. Žygaičių gimnazijoje ji dirbo nuo 1972 metų.

– Šiemet būtų jubiliejiniai metai, – prisiminė moteris. 

Mokytojos darbas Reginai patiko. Pasakojant apie tuos metus galima pastebėti džiaugsmą jos akyse:

– Atgaiva buvo šis darbas. Nors per tiek metų visko buvo, vis tiek džiugu prisiminti, – atsidūsta ji.

Karantino lyrika

Regina papasakojo ir apie netikėtai atsiradusią knygutę „Gyvenimas yra gyvas“. Šioje knygoje viskas yra iš jos kiemo. 

Moteris juokais ją pavadino karantino lyrika. Prie visų eilių ji pridėjo ir po pačios darytą nuotrauką. Knygą Regina parašė per pirmąjį karantiną, kai viskas buvo griežtai kontroliuojama. Šią knygutę pasiėmė Vilniaus nacionalinis muziejus, planuojantis surengti ekspoziciją apie per karantiną nuveiktus darbus. 

– Tada negalėjai niekur išeiti, išvažiuoti, tai ir įsižiūrėdavai į tai, kas arti tavęs – į sraigę, į apvirtusį karkvabalį. Atrodė, kad pasaulis susirenka prie tavęs, – pasakojo Regina.

Moteris pasakojo labai mėgstanti žemę – ravėti, sodinti, prižiūrėti. Dažnai ir laukinių žolių prisirenkanti – jų puokštė ir pokalbio metu stovėjo ant stalo. Dar ji mėgsta sėdėti po obelimi, rytais ten geria kavą. 

Nuotrauka
spaudos
Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-05
Advento laikotarpis skirtas apmąstyti, nurimti ir neskubant ruoštis gražiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms. Bendruomenėse prasideda pasiruošimas šventėms, vyksta įvairios edukacijos. Pirmajam advento savaitgaliui buvo ruošiamasi kurti advento vainikus. Pačios įvairiausios edukacijos organizuojamos daugelyje bendruomenių.
Nuotrauka
krastotyra
Tauragės kraštotyros draugijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2022-11-19
Praėjusią savaitę atšvęsta pirmoji atsikūrusios Tauragės kraštotyros draugijos gyvavimo sukaktis. Šia proga patvirtintas ir naujasis draugijos logotipas, aptarti metų pasiekimai bei pasidalinta naujais planais.
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių kultūros namų nuotrauka
Įkelta:
2022-11-19
Po visų rudens darbų šeštadienį į Lauksargių kultūros namuose organizuojamą šventę „Šv. Martyno šokiai ir dainos“ sugužėjo seniūnijos gyventojai ir svečiai. Dalyviai supažindinti su šios šventės tradicijomis, legendomis bei burtais.
Nuotrauka
diksaitis
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-10-31
Prieš Visų šventųjų ir Vėlinių dienas daugelis mūsų vis dažniau susimąsto ne tik apie mirusius artimuosius, bet ir neišvengiamą savo pačių gyvenimo pabaigą. Daugeliui pažįstamos katalikų tradicijos bei papročiai, tačiau Tauragės rajone gyvena nemažai ir  evangelikų liuteronų. Tad kaip jie suvokia mirtį bei mini šias dienas?  
Nuotrauka
helovinas dvare
Tauragės dvaro bendruomenės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-29
Po praūžusio šviesos ir moliūgų  festivalio Švėkšnoje pasigrožėti, o gal ir pasibaisėti helovino grožybėmis galėsime Tauragės dvaro šiurpnakčio vakarėlyje. Organizatoriai žada, kad išgąsčio tikrai netrūks. Nepamirškite įėjimo mokesčio – pokštų ir saldainių.
Nuotrauka
aukso vainikas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2022-10-29
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ surengta liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Iškilmingo parodos uždarymo metu komisija įvertino pateiktus darbus, paskelbė laureatus ir atrinko geriausius kūrinius respublikiniam turui, kurio metu trys geriausi meistrai iš visos Lietuvos bus apdovanoti simboliniais „Aukso vainikais“.
Nuotrauka
geguzine
Bronislovo Ambrozos nuotrauka
Įkelta:
2022-10-26
Spalio 15-ąją Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras „į krūvą sudėjo“ net du renginius: vos pasibaigus respublikinei tradicinių kapelų šventei „Mildos gegužinė“ visi nuskubėjo į tradicinių šokių vakaronę suaugusiesiems „Grajyk, muzikonte, – kaimynele šuoks“. Smagu buvo visiems – skambėjo dainos ir melodijos, trepsėjo visi – ir jaunas, ir senas.
Nuotrauka
paroda jazz
Mortos Mikutytės/„Fotojūra“ nuotraukos
Įkelta:
2022-10-07
Nuaidėjo VIII tarptautinio festivalio „Džiazo dienos Tauragėje“ akordai. O atmintin įsirėžę momentai, nuotaikos prisimintos dviejų fotografų parodoje, atidarytoje Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Fotografijos galerijoje rugsėjo 29-ąją. Tauragiškiai kviesti pamatyti fotografų užfiksuotus įspūdingiausius bei jaukiausius momentus.
Nuotrauka
alekna
Joanos Suslavičiūtės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-24
Tauragiškis 16-metis Vilius Alekna aktyviai įsitraukia į savanorišką veiklą, o šiemet dar ir išrinktas į Jaunimo Europos komandą (JEK). Nors „Versmės“ gimnazistas mokslams skiria daug laiko, jo randa ir užsiimti mėgstamais dalykais – domisi informacinėmis technologijoms, dalyvauja šaulių bei JEK veiklose.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-12
​​​​​​​Tauragėje vienas kitą atradę ir grupę, pavadintą „Neradau“, subūrę, o šiuo metu Vilniuje studijuojantys 4 atlikėjai su šypsena prisimena ir labiausiai įsiminusius kuriozus, ir nesėkmes, patirtas ant scenos. Tauragiškiai Kostas Patašius (20 m.), Julius Bučinskas (19 m.), Anelė Matrosovaitė (20 m.) ir Greta Jonelytė (19 m.) aistrą muzikai atrado skirtingai, tačiau pradėję groti kartu išmoko ir ne vieną bendrą pamoką. 
Nuotrauka
MENU FESTAS
Įkelta:
2022-08-19
Praėjusį savaitgalį Tauragėje nugriaudėjo penktą kartą surengtas „Menų Festas“, tapęs puikia terpe skleistis jauniems menininkams. Šiemet į festivalio rėmus tilpo įvairiausios meno formos: performatyviosios poezijos varžytuvės „Slemas su ragais“, kuriose susirungė net 14 poetų, savo darbus eksponavo dešimtys dailininkų ir fotografų iš visos Lietuvos, scenoje pasirodė net 12 muzikos grupių. „Tauragėje jaunimo organizuojamas muzikos, vizualiųjų menų, slemo festivalis orientuotas į jaunimo auditoriją yra vertas dėmesio reiškinys“, – įsitikinusi Renata Karvelis.
Nuotrauka
moxie
Įkelta:
2022-08-13
Praėjusių metų lapkritį susikūrusi jaunimo roko grupė „Moxie“ skinasi savo kelią į žvaigždes. Grupę sudaro šauni penkių nenustygstančių vietoje narių komanda: gitaristė Luka Bagdonaitė, solistas Mantas Aldukevičius, gitaristas Matas Jonas Piečia, būgnininkas Mantas Jancevičius bei bosine gitara grojantis Kristupas Andriukaitis. Po truputį pradėjusi groti Tauragės atviroje jaunimo erdvėje vėliau grupė persikėlė į Tauragės kultūros centro rūsį. Jaunuoliai džiaugiasi, kad Tauragės kultūros centro direktorius juos priėmė ir suteikė galimybę repetuoti. Laikui bėgant juos po truputį pradėjo kviesti į renginius.
Nuotrauka
ignas
Įkelta:
2022-08-11
16-metis „Versmės“ gimnazijos moksleivis Ignas Plienaitis piešti mėgo nuo vaikystės. Kaip ir daugelis bendraamžių,  piešinius jis padovanodavo tėvams. Tačiau po kurio laiko pomėgis piešti išaugo į šį tą daugiau – vaikinas piešti išmoko taip gerai, kad dabar yra raginamas surengti parodą. 11-ą klasę lankysiantis jaunuolis ne tik piešia pasitelkęs grafitinius pieštukus, bet ir tapo guašo akvarele. „Vasarą planuoju išmėginti ir aliejinius dažus“, – kalbėjo jis. Meniškos sielos moksleivis, regis, turėtų būti atitrūkęs nuo vadinamų tiksliųjų mokslų ir pasinėręs į paslaptimis apipintą meno sritį, tačiau vaikinas atskleidė planuojantis studijuoti ne ką kitą, o inžineriją. 
Nuotrauka
paulius
Įkelta:
2022-07-31
Tauragiškis Paulius Mikalauskas egzaminų rezultatais nustebino, ko gero, ne vieną – keturi iš penkių laikytų įvertinti šimtukais, o iki penktojo aukščiausio įvertinimo pritrūko vos dviejų balų. Devyniolikmetis vaikinas džiaugiasi savo pasiekimais ir jau seniai svajoja studijuoti mediciną Vilniaus universitete. Beje, šimtukai – tai dar ne visi Pauliaus pasiekimai: šiemet vaikinas laimėjo auksą Lietuvos mokinių biologijos olimpiadoje ir visai neseniai – bronzą tarptautinėje biologijos olimpiadoje.
Nuotrauka
jonines
Įkelta:
2022-07-01
Ilgąjį savaitgalį Joninių vainikais puošėsi visa Lietuva. Joninės arba Rasos – ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – siautulingai minėta ir Tauragės rajone – Jovaruose, Taurų parke, Dacijonuose, Pagramantyje, Adakave ir daugelyje kitų vietų.
Nuotrauka
Antaninių šventės akimirka. Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Šeštadienį Kęsčiuose su trenksmu nuaidėjusi Antaninių šventė „Pieno kelias: nuo šienapjūtės iki sūrio“ sulaukė nemažo aplinkinių kaimų gyventojų susidomėjimo. Netrūko smalsavusių susipažinti su šios šventės, dar kitaip vadinamos – šienpjovių švente, tradicijomis. Tą dieną pagerbti varduvininkai, jubiliatai, bendruomenės naujagimių tėveliai bei naujakuriai.
Nuotrauka
pilies teatras
Įkelta:
2022-05-20
Gegužės 11-ąją Tauragės meno mokyklos (TMM) Pilies teatras pakvietė į spektaklio, pastatyto Krystal Sutherland romano „Mūsų širdžių chemija“ motyvais, premjerą. Pilnutėlėje Pilies salėje žiūrovai kiek ilgiau nei valandą stebėjo pasirodymą, kuris ne vieną privertė braukti ašarą – jaunųjų aktorių emocijos abejingų nepaliko. Toks ir buvo Pilies teatro tikslas. 
Nuotrauka
muz
Įkelta:
2022-05-16
Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, visi keliai veda į pažinimą. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir jo padaliniai – Tremties ir rezistencijos muziejus, įkurtas buvusioje NKVD būstinėje, tauragiškių vadinamas Šubertine, Skaudvilės krašto muziejus, Alfonso Čepausko dailės galerija, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras – tądien kviečia ne tik apsilankyti muziejuose nemokamai, bet ir dalyvauti gausybėje renginių.
Nuotrauka
sondra
Įkelta:
2022-05-15
Šiandien minime Šeimos dieną. Kiek mums visiems svarbi šeima? Ko gero, paprasčiausias meilės savo šeimai įrodymas – domėjimasis jos istorija. Sondrai Vaišvilaitei, pribloškiančios savo grožiu knygos „Šviesybių namai“ autorei, be galo svarbi kiekviena, net ir smulkiausia giminės istorijos detalė, kurias ji kartu su seserimi Danguole rinko po kruopelytę ne vienerius metus ir sudėliojo iš jų ištisą paprasto gyvenimo epą, įdomų ir vertingą ne tik artimiesiems. Susirinkusieji į Sondros Vaišvilaitės knygos „Šviesybių namai“ pristatymą vos tilpo B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje – žinia apie šią ypatingą leidinį priviliojo ne tik  autorės draugus, artimuosius, bet ir kraštotyra, istorija, etnografija besidominčius žmones. 
Nuotrauka
paulinos
Įkelta:
2022-05-05
Daugiau nei 10 metų fotografuojanti tauragiškė Paulina Dubė rimčiau šio darbo ėmėsi baigusi mokyklą – tada, pasak jos, atsirado ir laiko, ir noro užsidirbti. Visą savo laiką darbui skirianti moteris sako nežinanti, kaip daugiau save įvardinti nei fotografe. Ji pasakoja, kad pomėgiui tapus darbu laisvalaikio ji nelabai ir turi – didžiąją dalį laiko skiria fotosesijoms ir nuotraukų redagavimui.
Nuotrauka
viktorija
Įkelta:
2022-04-28
Tauragės „Versmės“ gimnazijos trečiokė Viktorija Rezgytė Lietuvos moksleivių liaudies dailės parodos-konkurso „Sidabro vainikėlis IX“ regioniniame ture už savo siuvinėtus darbelius jau trečią kartą laimi prizinę vietą. Mergina turi daug įvairių pomėgių – nuo siuvinėjimo adinukės stiliumi, piešimo, grojimo gitara iki pasivaikščiojimų gamtoje, knygų skaitymo bei domėjimosi istorija.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-04-18
Praėjusiais metais mokyklą baigusi tauragiškė Simona Bendikaitė nusprendė ieškoti savo gyvenimo kelio. Apie tolesnes studijas svarsčiusi mergina nebuvo iki galo apsisprendusi, ką būtent toliau studijuoti, tačiau pradėjusi savanoriauti Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ji suprato, kad norėtų pasinerti į kultūros pasaulį.