Nacionalinę bibliotekų savaitę buvo ką veikti ir bibliotekininkams, ir skaitytojams
Įkelta:
2023-05-07
Nuotrauka
metu bibliotekininke
Nuotraukos autorius:
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Aprašymas

Meilutė Parnarauskienė, Jovita Masidunskienė ir Lietuvos bibliotekininkų draugijos Tauragės skyriaus pirmininkė Greta Dagienė.

 

Ką tik pasibaigusi 23-oji Nacionalinė bibliotekų savaitė buvo kupina renginių: bibliotekininkai keliavo, diskutavo, rungėsi protmūšiuose, rinko geriausias knygas, rengė susitikimus ir parodas. O paskutinis mėnesio penktadienis, kvalifikacijos diena, virto tikra švente – paskelbti Metų geriausieji, į svečius atvyko, ko gero, populiariausias ir protingiausias šuo Lietuvoje – Kuršis, kuris su savo šeimininke mokymus pavertė ne tik įdomiais, naudingais, bet ir žaismingais.

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė buvo skirta apibendrinti, kokios įtakos bibliotekų bendruomenei turėjo įvairiausios krizinės situacijos – ar pandemija, infodemija, informacinis triukšmas, karo ir kitos informacijos gausa, būdinga krizinėms situacijoms, turėjo įtakos bibliotekų darbui, kaip į tai reagavo bendruomenės, besinaudojančios bibliotekų paslaugomis. Balandžio 23–29 dienomis šalies bibliotekininkai buvo kviečiami dalyvauti profesinėse iniciatyvose, o skaitytojai – kultūros renginiuose tiek savo bibliotekoje, tiek virtualiose erdvėse.

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė prasidėjo tradiciniu bibliotekininkų pėsčiųjų žygiu. Daugiau nei 300 bibliotekininkų ir jų draugų iš visos Lietuvos kartu žygiavo 12 kilometrų trasa gražiomis Kazlų Rūdos apylinkėmis.

Balandžio 24–29 dienomis vyko akcija „Nerimstanti biblioteka“, kurios metu Viešojoje bibliotekoje ir visuose jos filialuose skaitytojo bilietai buvo dovanojami, o pirmieji 20 naujų skaitytojų dovanų gavo kavos puodelį studijoje „ResPublica“. 

Edukacijos, kelionės, protmūšiai

Balandžio 26-ąją Vaikų literatūros skyriuje moksleivių grupėms vyko edukacija „Veltos vilnų istorijos“ su Inga Norkūniene ir šunimi Kuršiu, o B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje – protmūšis „Kartų kovos“, kuriame savo jėgas išbandė jaunimo ir senjorų komandos. Žaidimą laimėjo patirtis – Trečiojo amžiaus universiteto komanda. Šią dieną kitame žaidime fortūna nusišypsojo ir B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos komandai – iš 27 komandų, dalyvavusių žaidime „Šįryt nedirbu. Su Marium ir Marium“, kurio organizatoriai – Klaipėdos I. Simonaitytės viešoji biblioteka, pirmoji vieta atiteko B. Baltrušaitytės viešajai bibliotekai.

Nacionalinės bibliotekų savaitės metu bibliotekos darbuotojai buvo nuvažiavę į Kuldigos (Latvija) biblioteką. 

Metų knygos rinkimai

Tauragės rajono savivaldybės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje įvyko 10-ojo konkurso „Tauragės metų knyga“ apdovanojimų vakaras ir autografuotų knygų parodos „Su meile – tauragiškiams skaitytojams“ pristatymas. Vaikų literatūros skyrius kvietė į susitikimą su rašytoja Agnesa Kenešyte-Grice, lankytojams dovanojo spektaklį „Margaspalvė uodega“, Skaudvilės miesto filialas – į teatro „Avilys“ improvizaciją pagal Vytauto V. Landsbergio kūrinį „Arklio Dominyko meilė“, pristatė Pagramančio kultūros namų vokalinį duetą – bibliotekininkę Ernestą ir jos mamą Rasą.

„Tylu bibliotekoje būna tik kartais“

Paskutinį mėnesio penktadienį, kaip įprasta, Viešojoje bibliotekoje – kvalifikacijos diena. Kadangi šį kartą ji vyko 23-osios Nacionalinės bibliotekų savaitės metu, kolegų suvažiavimas tapo švente. Susitikimo metu paskelbtas Metų bibliotekininkas. 

Šį kartą Metų bibliotekininke tapo Lauksargių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Jovita Masidunskienė. 

„Tauragės žinioms“ ji sakė bibliotekoje dirbanti visai neseniai, vos dvejus metus. Jovita prisipažino niekada negalvojusi, kad dirbs bibliotekoje: 

– Taip jau išėjo. Tačiau galiu teigti, jog tai tikrai svajonių darbas. Man patinka bendrauti su žmonėmis, dauguma čia ateina ne tik pasiimti knygų, paskaityti spaudos, tačiau ir pasikalbėti, ir mokesčius sumokėti, ir pas gydytoją užsiregistruoti, ir arbatos puodelio išgerti. Lauksargių kaime nėra vaikų dienos centro, todėl biblioteka yra vaikų ir jaunimo susibūrimo ir susitiko vieta. Vieni ateina laukti autobuso po pamokų, kiti, vietiniai, – šiaip praleisti laiko, tuo tarpu ir prie kompiuterių žaidžia, ir stalo žaidimus, ir knygą vieną kitą išsirenka, – pasakojo ji.

Pernai Lauksargių bibliotekoje buvo 190 registruotų skaitytojų. 

– Kiek bus šiemet, tiksliai atsakyti negaliu, tačiau panašiai apie 200, gal kiek daugiau, kadangi žmonės vis dažniau naudojasi bibliotekos teikiamomis paslaugomis.

O ką jie mėgsta skaityti? 

– Negalėčiau išskirti vieno žanro, ką mėgsta skaityti lankytojai, – čia jau pagal skonį, vieni mėgsta romanus, kiti – detektyvus ar istorines knygas, kiti apskritai knygą renkasi pagal viršelį – jei viršelis gražus ir knyga nauja, galvoja, kad bus įdomi, kiti priešingai, jei knygos viršelis patrintas, galvoja, kad ją daug kas skaitė ir ji bus įdomi. Vieni labiau mėgsta lietuvių rašytojus, kiti dažniau renkasi užsienio autorių knygas, – pasakoja J. Masidunskienė.

Ji prisipažįsta pati paskutiniu metu randanti laiko paskaityti tik vietinę spaudą ir žurnalus, šiaip jai  labiau patinka meilės romanai.

Paklausta, kas šiame darbe ją žavi labiausiai, Jovita sakė:

– Žavi tai, jog darbas nėra monotoniškas, lankytojų ir skaitytojų netrūksta. Kitoje kelio pusėje, šalia bibliotekos, įsikūrusi mokykla, tad labai daug jaunųjų lankytojų ir skaitytojų, todėl ir bibliotekoje tylu būna tik kartais. Suaugusį žmogų sunku kažkuo sudominti ir paskatinti jį skaityti, o mažuosius vis dar labai lengva, paskatinu įvairiomis smulkmenomis, mažomis dovanėlėmis, džiaugiuosi, kai užėję į biblioteką vaikai ne tik žaidžia prie kompiuterių, tačiau renkasi knygas ir jas skaito. Bendradarbiauju su Tauragės atvira jaunimo erdve (TAJE), kas dvi savaites vyksta žaidimų vakarai, jų metu ir stalo žaidimus žaidžiame, ir su jaunimu apie įvairias kasdienes problemas kalbamės. Vos tik orai atšyla, stengiuosi suorganizuoti kokį renginį lauke. Prieš keletą savaičių kaip tik vyko Atvelykio popietė „Vaikų velykėlės“, bendradarbiavau su TAJE, kepėme ant grilio ir su mamytėmis vaikams gaminome dešrainius, kartu žaidėme „karštą bulvę“, įvairius stalo žaidimus, ir vaikams buvo papildoma pramoga – virtualios realybės akiniai.

Nominacijos – ir rimtos, ir linksmos

Išdalinta ir daugiau nominacijų. Metų iniciatyvos nominacija atiteko Laimai Bajoraitei už Skaitymo iššūkio akcijos koordonavimą ir iniciatyvas, Metų leidėjos – Laisvutei Pavalkienei už svarų prisidėjimą prie Batakių krašto kūrėjų knygų išleidimo, Metų geriausio vaikų draugo – Ernestai Giačienei už įvairias edukacijas ir veiklas su vaikais, Metų bendruomeniškiausios bibliotekos – Reginai Vingienei už bendradarbiavimo koordinavimą tarp LAB Elvis bibliotekos ir Adakavo bendruomenės, Metų kūrybiškiausios bibliotekos – Žydrei Macienei už poezijos, vaidmenų, tapybos išraiškas ir taikymą tiesioginiame darbe ir bendruomenės veikloje, Metų knygnešio – Vaivai Keserauskaitei už TBA ir LAB Elvis bibliotekos koordinavimą. Skirtos ir linksmosios nominacijos: Žalias klevo lapas – Kristinai Tymalkienei, Vaidai Balašaitienei; Ramunei Petravičiūtei-Kinderienei; Algoritmas – Laimai Bajoraitei; Panelė Kontora – Editai Laugalytei; Savaitinės spartuolės – Žanetai Maziliauskienei, Martynai Pikoraitienei, Gintarei Pavalkytei-Vasiliauskienei; Kaniterapijos specialistų ugdytoja – Inai Steponaitytei.

Po apdovanojimų surengti praktiniai kūrybiškumo ir darbo komandoje mokymai bibliotekos darbuotojoms su edukatore Inga Norkūniene ir erdelio terjeru Kuršiu. Nacionalinę bibliotekų savaitę užbaigė Nijolės Oželytės knygos „Atatrankos“ pristatymas.

Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
lauksargiai
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-09
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“. 
Nuotrauka
genutes spektaklis
Genovaitės Urmonaitės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-02
Ak, tos tradicijos! Kaip įsiveržė 2005-aisiais su spektakliu Žemaitės „Trys mylimos“ į Jūros gatvėje stovinčią Košių sodybą, taip ir nerimsta... „Okupuotos“ buvo Agutės ir Zenono Radvilų, Rimutės ir Vaclovo Karbauskių, Danguolės ir Raimondo Ramanauskų, Petro Dedūros sodybos. Ir vis su naujom premjerom, su kokia nors vakaro staigmena, gausa žiūrovų ir visiškai neliūdint, kad baigiasi vasara.
Nuotrauka
laiko zenklai
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-08-19
Smagi rugpjūčio popietė Tauragės kultūros centro prieigose – ten surengtame renginyje „Laiko ženklai“ susiliejo poezija, muzika ir fotografija. 
Nuotrauka
zoline
Tomo Kalašinsko nuotrauka
Įkelta:
2023-08-19
Nuo medžių žemėn bumbsi raudonskruosčiai obuoliai, prinokusios slyvos jaukiai supasi ant šakų, vėjyje banguoja javai. Palengva būriuojasi gandrai, jau tuoj tuoj jie išskirs, mums palikę tik kleketavimo prisiminimus… Gamta ruošiasi rimčiai ir dovanoja mums gausų derlių. Tad lentynos pildosi atsargomis žiemai. Lietuvoje ši šventė pradėta švęsti dar ikikrikščioniškais laikais ir buvo susijusi su padėka už gausų derlių, kuris užaugo per vasarą. Žolinės metu renkami žolynai, jais puošiami namai. Tikėta, kad tądien nuskinti žolynai saugos namus ir šeimynas visus metus, o jų kvapas suteiks vilties ir drąsos įveikti sunkumus. Yra tekę girdėti tokį posakį: jei per Žolines neturėsi rankose gėlių, velnias uodegą įkiš... Žolinė daug kur minėta ir Tauragės rajone: Dauglaukyje, Aukštupiuose, Skaudvilėje ir kitur. 
Nuotrauka
nuotrauka
Pauliaus Žižliausko nuotrauka
Įkelta:
2023-08-10
Šį savaitgalį jau šeštą kartą vyksiantis muzikos ir menų festivalis „Menų Festas“ užims Tauragės pilies erdves. Festivalis kiekvienais metais plečiasi ir Tauragei švenčiant Lietuvos kultūros sostinės metus grįžta su programa, kuri turėtų nepalikti abejingų.
Nuotrauka
nuotrauka
Mortos Mikutytės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-10
Jau rugpjūčio 10 d., 20 val., tauragiškių laukia geros energijos ir kūrybiškumo pliūpsnis – Tauragės pilyje vyks performatyviosios poezijos varžybos „Slemas su ragais‘23“. Nuo 2019 metų vykstantis renginys – kasmet vis populiaresnis.  
Nuotrauka
nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-08-07
Jau dvyliktus metus Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka visus poezijos ir muzikos mylėtojus tradiciškai pakvietė „Prie garažų“, kur buvo galima mėgautis poezija ir muzika. Į laukiamiausią bibliotekos renginį susirinko rekordiškai daug žiūrovų. Buvo dainų, buvo istorijų, buvo juoko ir ašarų... Buvo geras vakaras!   
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-07-27
Birželio pabaigoje Tauragės gatvėse buvo galima sutikti išties išskirtinę moterį. Praeivių akis traukė jos ryškiai raudona suknelė, rankų darbo papuošalai – megzti raudonai balti karoliai ir medžiaginiai tautiniais baltarusių raštais siuvinėti auskarai, o labiausiai – šukuosena: trumpai kirpti jos plaukai buvo nudažyti raudonai ir baltai – Baltarusijos vėliavos spalvomis. Turbūt ne vienam ją sutikusiam kilo klausimas – kas ji tokia? Tai va, ta moteris apsilankė ir „Tauragės žiniose“. Susipažinome: ji – Galina Bottcher-Treschkova, baltarusė, jau per keturis dešimtmečius gyvenanti Vokietijoje, tačiau savo gimtosios šalies neužmiršusi ir visomis išgalėmis kovojanti už jos laisvę. O į Tauragę ją atvedė pažintis su baltarusių žurnalistu ir poetu Konstantinu Severinecu, mūsų mieste praleidusiu keletą jaunystės metų, pamilusiu Tauragę ir net skyrusiu jai eiles. Nors jo jau nebėra tarp gyvųjų, Galina jo šeimai pažadėjo aplankyti Tauragę.
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių kultūros namų feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-07-14
Šeštadienį Lauksargių padangę drebino vasaros kaimo šventės garsai. Suaugusieji galėjo pasiklausyti puikių koncertų, o mažųjų laukė pramogos batutuose bei animatorės.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotrauka
Įkelta:
2023-07-07
Smagiai prabėgusi Norkaičių kaimo šventė turėjo net dvi progas – tai buvo ne tik kasmetinė šventė „Šypsausi savo kaimui“, bet ir baigiamoji projekto „Prakalbintų puodynių paslaptys“ dalis.
Nuotrauka
pleneras
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-07-07
Visą savaitę vykęs pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ šiandien tauragiškius kviečia į uždarymo renginį.
Nuotrauka
jonines
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-30
Ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – Joninės – turi labai senas tradicijas. Rašytiniuose šaltiniuose jos pirmą kartą paminėtos XIV a. Senovės lietuviai vietoj šiandieninių Joninių šventė Rasos šventę. Joninės Tauragėje minėtos ne tik Taurų parke, bet ir bendruomenėse. O Pilies aikštėje net dvi naktis džiugino įspūdinga šviesų instaliacija „Kultūros vainikas“. 
Nuotrauka
KVADRATU
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-12
Iki spalio 15-osios vyksiantis menų festivalis KVADRATU organizuojamas jau penktus metus ir apjungia profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį ir kita bei visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves fotografijos galerija po atviru dangumi. Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ organizuojamas festivalis šiemet įsilieja į „Tauragės – Lietuvos kultūros sostinės 2023“ programą. 
Nuotrauka
Skaudvilės kultūros namų nuotrauka
Skaudvilės kultūros namų nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Paskutinį pavasario penktadienį Skaudvilėje siautė tikra muzikos fiesta – vyko net du muzikos festivaliai, abu turinys senas tradicijas ir pamėgti ne tik skaudviliškių. Vasarą muzikos mėgėjai pasitiko su jaunųjų atlikėjų festivaliu „Jaunasis talentas‘23“. Tuo muzikos šventė Skaudvilėje nesibaigė – jau po kelių valandų prasidėjo kitas festivalis – ilgametes tradicijas turintis respublikinis „Alio, talentai!“.
Nuotrauka
frejus
Arūno Baltėno nuotrauka
Įkelta:
2023-05-31
Iš Tauragės kilusio skulptūros genijaus Edmundo Frėjaus (1949–2009), garsėjusio unikalia technika kurti iš įkaitintos geležies, kūrinių paroda, pavadinta „Metalo alchemija. Edmundo Frėjaus sugrįžimas“, birželio 3-ąją, 16 val., pristatoma Pilyje. Kadaise autorius mokėsi čia buvusioje I-ojoje vidurinėje mokykloje. Pats Edmundas apie savo paauglystę yra sakęs: „Būdamas 14 metų Tauragėje pradėjau dirbti Makso Preso kalvėje mokiniu „gizeliu“, nuo to laiko su kalvyste nesiskyriau“, dažnai pabrėždavo savo žemaitišką kilmę. Tad tam tikra, simboline, prasme E. Frėjaus „neskraidančios paukštės“ sugrįžta ten, kur išsiskleidė menininko sparnai. Viena čia ir liks – skulptūrą „Moteris su sparnais“ skulptoriaus dukros padovanojo Tauragei, 16.30 val. ji bus atidengta.
Nuotrauka
21orkestrai4
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Gegužės 13 d. Pilies aikštėje aidėjo orkestrų atliekamos melodijos – vyko X Lietuvos karinių orkestrų šventė „Muzika viena kalba“. Tauragiškiai išvydo kariuomenės, Karinių oro pajėgų, Karinių jūrų pajėgų bei Sausumos pajėgų orkestrus. Šventė dovanojo unikalų reginį ir priminė apie karinių orkestrų ištakas – ar žinojote, kad pirmasis nepriklausomos Lietuvos kariuomenės orkestro koncertas įvyko 1919 metais būtent Tauragėje? 
Nuotrauka
jurgines sartininkuose
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-28
Balandžio 23-iąją minimos Jurginės – lietuviška pavasario žalumos šventė. Senovės Lietuvoje Jurginės būdavo reikšminga diena žemdirbiams ir arkliaganiams. Sekmadienį Sartininkų kultūros namuose Jurginių proga skambėjo gražios tradicinės liaudies dainos. Tradicijos nesibaigė vien dainomis – žaisti žaidimai, spėliotos mįslės ir prisiminti Jurginių posakiai.