Šventė, dovanojusi unikalų reginį ir priminusi karinių orkestrų ištakas
Įkelta:
2023-05-22
Nuotrauka
21orkestrai4
Nuotraukos autorius:
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotrauka
Aprašymas

Šventės akimirka

,
Nuotrauka
21orkestrai4
Nuotraukos autorius:
Linos Astrauskienės nuotrauka
Aprašymas

„Nuotraukoje su Lietuvos kariuomenės orkestro vadovu, senu pažįstamu majoru Egidijumi Ališausku po koncerto. Smagu, kad ši unikali šventė sugrįžo į Tauragę“, – savo feisbuko paskyroje rašo Eugenijus Šaltis

 

,
Nuotrauka
21orkestrai4
Nuotraukos autorius:
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotrauka
Aprašymas

Šventės akimirka

 

,
Nuotrauka
21orkestrai4
Nuotraukos autorius:
Tauragės kultūros centro feisbuko nuotrauka
Aprašymas

Šventės akimirka

Gegužės 13 d. Pilies aikštėje aidėjo orkestrų atliekamos melodijos – vyko X Lietuvos karinių orkestrų šventė „Muzika viena kalba“. Tauragiškiai išvydo kariuomenės, Karinių oro pajėgų, Karinių jūrų pajėgų bei Sausumos pajėgų orkestrus. Šventė dovanojo unikalų reginį ir priminė apie karinių orkestrų ištakas – ar žinojote, kad pirmasis nepriklausomos Lietuvos kariuomenės orkestro koncertas įvyko 1919 metais būtent Tauragėje? 

Aidėjo orkestrų muzika

Prieš aikštę užliejant orkestrų muzikai ji buvo pilna vaikų. Mat nors Šeimos diena minima gegužės 15-ąją, tauragiškiai pakviesti susiburti Pilies aikštėje šeštadienį. Aikštė buvo sklidina šurmulio ir juoko – vyko Tarptautinei šeimos dienai skirtas šeimadienis „Šeimos juda’23“.

O popiet į Tauragę sugrįžo X Lietuvos kariuomenės orkestrų šventė, užliedama Pilies aikštę skambiais ir didingais pučiamųjų instrumentų garsais. Kiekvienas orkestras pademonstravo išskirtinę muzikinę programą, jungtinius kūrinius. Melodingi kūriniai, atliekami pučiamųjų instrumentų, buvo lydimi ir išmoningų žygiuočių. Tauragiškiai gėrėjosi Lietuvos kariuomenės orkestro (kapelmeisteris majoras Egidijus Ališauskas, solistės Dovilė Kazonaitė, Akvilė Ališauskaitė, Aistė Bružaitė), Karinių oro pajėgų orkestro (kapelmeisteris kapitonas Ričardas Kukulskis), Karinių jūrų pajėgų orkestro (kapelmeisteris Egidijus Miknius) ir Sausumos pajėgų orkestro (kapelmeisteris vyr. leitenantas Ramūnas Valaitis) pasirodymais.  

Smagu, kad šventė atgaivinta

Tauragiškis kultūrininkas Eugenijus Šaltis, džiaugdamasis į Tauragę atkeliavusia 10-ąja Lietuvos kariuomenės orkestrų švente, sako:

– Malonūs prisiminimai iš praėjusiųjų, kaip šventės, jubiliejinių koncertų vedėjui, ir gražūs įspūdžiai iš šiandieninės šventės. Labai gerai, kad ta šventė atgaivinta. Ji turėjo puikias tradicijas. Vienu metu buvo tapusi net tarptautine. Juk turėjom ir vyrų chorų festivalį, jo nebeliko, taigi kad atgaivinta šita – labai džiugu.

Jis įsitikinęs, kad išsaugoti tokią šventę būtina – juk tai istorija. 2019 metais buvo minimas šimtmetis, kai Tauragėje surengtas pirmasis kariuomenės orkestro koncertas. E. Šaltis yra vedęs penkias ar šešias, pats gerai nebepamena, tokias šventes Vasaros estradoje. Orkestrai netgi pasklisdavo po rajoną, koncertuodavo kaimuose – pamarširuodavo, sukeldavo, pasak pašnekovo, didelį šurmulį. O paskui Vasaros estradoje orkestrai parodydavo savo programas, būdavo jungtinis visų orkestrų pasirodymas, defilė. 

„Nesam atidavę duoklės Juozui Gudavičiui“

– Jei jau kalbam apie tai, nesam atidavę duoklės nepriklausomos Lietuvos kariuomenės orkestro kapelmeisteriui Juozui Gudavičiui. Jis kilęs iš Tauragės apskrities, nuo Eržvilko, yra dirbęs Tauragės mokytojų seminarijoje. Jis ir suorganizavo tą pirmąjį kariuomenės orkestro koncertą. Šis žmogus daug nusipelnęs Lietuvai ir Tauragei, tačiau niekaip nėra pagerbtas, – teigia E. Šaltis. – Prisimenu, kai aplankiau ligoninėje savo draugą, kraštotyrininką Edmundą Mažrimą pora dienų iki pastarojo mirties, įsišnekom apie visokius istorinius reikalus, prisiminėm ir J. Gudavičių, kad jo atminimas niekaip nėra įamžintas. „Reiktų“, – tada sakė jis. 

E. Šaltis sako nežinąs, kokia forma tai reikėtų padaryti, – pavadinti jo vardu gatvę, aikštę, muzikos mokyklą ar kokią auditoriją, tačiau kad reikėtų, tai neabejotina.

Stebisi tauragiškių abejingumu

E. Šaltis pabrėžia, kad tai vienintelė tokio pobūdžio šventė Lietuvoje. 

– Koncertas ir šįkart buvo aukšto lygio, juk visi muzikantai – profesionalai, – įspūdžiais dalijasi jis. – Tik gaila, kad klausytojų ne itin daug buvo. Man pikta darosi, kad tauragiškiai į kokį popsą puola, o į rimtą, aukšto lygio koncertą ateina nedaug kas. O juk tai unikalus pasirodymas, kai į vieną vietą susirenka geriausi kariniai orkestrai, parengia bendrą programą, defilė programą. Įsivaizduokit, kaip sunku vienu metu groti, žygiuoti, visą choreografiją išlaikyti, kiek darbo reikia įdėti! Tai super sudėtingas dalykas.    

Pirmasis koncertas – Tauragėje

Šventė ne tik dovanojo unikalų reginį, bet ir priminė apie karinių orkestrų ištakas – pirmasis nepriklausomos Lietuvos kariuomenės orkestro koncertas 1919 metais įvyko būtent Tauragėje.

Pirmasis viešas, vadovaujamas kapelmeisterio Juozo Gudavičiaus, pasirodymas buvo surengtas tų metų gruodžio 25 d. Gaivindamas nepriklausomos Lietuvos  tradicijas, 1997 m. dimisijos majoras Justinas Jonušas pasiūlė 1-ąją kariuomenės orkestrų šventę organizuoti Lietuvoje ir būtent Tauragėje, nes čia – Lietuvos kariuomenės orkestro ištakos. Šiose šventėse dalyvauja visi Lietuvos kariuomenės pučiamieji orkestrai.

Lietuvos kariuomenės orkestrai dalyvauja Lietuvos kariuomenės iškilminguose ceremonialuose, aukštų užsienio svečių oficialiuose sutikimuose, valstybinių švenčių renginiuose. Orkestrai taip pat koncertuoja visuomenei, dalyvauja NATO šalių karinių orkestrų festivaliuose.

Nuotrauka
nuotrauka
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2023-12-11
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į Fotografijos galeriją, kurioje gruodžio 14 d., 17 val. bus atidaryta Virgilijaus Usinavičiaus-Augulio fotografijų serija „Rūko alchemija“. Renginyje dalyvaus ir parodos autorius.
Nuotrauka
sostine
Linos Buchlickajos ir Juozo Petkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2023-12-11
Po daugybės renginių, performansų, aukšto meno ir pasaulinio lygio atlikėjų, po labai ypatingų metų Tauragė tarė „Stop“.  Tauragės kultūros rūmuose surengtas iškilmingas Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 uždarymo renginys – „Kultūros muitinė. STOP“.
Nuotrauka
duetas
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-07
Dainavimas žmonių kelius kartais suveda netikėtai. Panaši smagi situacija nutiko ir draugėms Kamilei Šlepavičiūtei ir Martynai Juozupaitytei, šiemet tapusioms bendraklasėmis ir dainuojančioms duetu. Gimnazijos antrokes kartu dainuoti paskatino muzikos mokytoja. O šiuo metu merginų laukia nemenkas iššūkis – pasiruošti ir dalyvauti „Dainų daineles“ konkurse.
Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-01
Nepaisant prasidedančio ankstyvo pasiruošimo Kalėdoms, artėjantis advento laikotarpis po truputį į visų širdis atneša džiugesį, vidinę ramybę. Įpusėjus lapkričiui prasideda advento vainikų pynimo edukacijos, primenančios gilias šio laikotarpio tradicijas. Kokios jos ir ką reiškia, plačiau papasakoti sutiko Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vedėja, renginių organizatorė-edukatorė Jurgita Brazauskienė.
Nuotrauka
regina
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-30
Regina Fominichienė save laiko tikra tauragiške, nors yra gimusi Skaudvilėje. O ir daugelis tauragiškių ją pažįsta, bent jau iš matymo – ją galima sutikti įvairiuose renginiuose, o ir gatvėje jos šypsena šviečia iš tolo. Savo amžiaus ji neslepia: Reginai – 68-eri, tačiau ją matydamas supranti, kad amžius nesvarbus, jei eini per gyvenimą atvira širdimi. O dabar visą gyvenimą poeziją mėgusi moteris tapo slemere. Ir jai puikiai sekasi!
Nuotrauka
renata
Renatos Karvelis feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-24
Renata Karvelis, tauragiškiams jau puikiai žinoma įvairių kultūrinių renginių ir akcijų organizatorė, performansų kūrėja, rašytoja, menininkė, išleido knygą „mOterOs“, kurioje – ironiški, provokuojantys, nenuspėjami eilėraščiai, apimantys moteriškumo temas, jas atskleidžiantys įvairiuose kontekstuose – nuo šeimos iki virtualybės ar biurokratijos profesiniame gyvenime. Juose gausu kritikos šiuolaikinio pasaulio detalėms, vis dar dažnai pasitaikančioms vyrų ir moterų nelygybės apraiškoms. Lapkričio 9-ąją knyga pristatyta B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. 
Nuotrauka
kvartetas
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-22
Kartu su rudeniu į Tauragę atėjusi kasmetinė teatro šventė „Kvartetas“ teatro mėgėjams vėl suteikė džiaugsmo. Šįkart festivalio spalva buvo ruda. Pasirodo, ruda gaunama sumaišius žalią su raudona, be to, ją mėgstantys žmonės nevengia sunkaus darbo... Taigi festivalis sužibėjo visomis spalvomis ir jų atspalviais. Festivalio sumanytoja ir puoselėtoja, Tauragės liaudies teatro režisierė Genovaitė Urmonaitė džiaugiasi – festivalis pavyko šimtu procentų ir įkvėpė naujiems darbams.
Nuotrauka
saulekalnis
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Spalio 27 dieną folkloro ansamblio „Saulėkalnis“ nariai susirinko paminėti ne tik penkerių metų veiklos sukakties, bet ir sudalyvauti naujų kolektyvo narių krikštynose. Prieš penkerius metus spalio 19-ąją susibūręs ansamblis savo dainomis ne tik džiugina Tauragės kraštą, bet garsina jį ir už rajono ribų.
Nuotrauka
kvartetas
Godos Virbickaitės nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-09
Su rudeniu į Tauragę ateina ir kasmetinė teatro šventė – tokia pat ir kitokia, bent jau festivalio spalva. Šįkart festivalio spalva ruda. Atrodo tamsu? Ogi sužinojome, kad ruda gaunama sumaišius žalią su raudona... Taigi festivalis sužibės visomis spalvomis ir jų atspalviais. Pakalbinome festivalio sumanytoją ir puoselėtoją, Tauragės liaudies teatro režisierę Genovaitę Urmonaitę.
Nuotrauka
aukso vainikas
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-10-29
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre surengta XIX liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Regioniniame ture pirmoji vieta skirta batakiškei Onai Paulauskienei.
Nuotrauka
piliakalniai
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-10-28
Spalio 19-osios vakarą Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje vyko fotomenininko Alberto Švenčionio fotografijų parodos „Piliakalniai ir legendos“ bei fotografijų albumo „Būtsargiai“ pristatymas. Nespėjusieji į pristatymą parodą galės apžiūrėti iki lapkričio 10-osios. 
Nuotrauka
rita
Tauragės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 25-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus Etnografijos ekspozicijoje vyks Ritos Balkutės paskaita „Vėlių laikas: apeigos ir mirties augalai“. Tai tęstinio muziejaus projekto „Vėlių mėnuo“, skirto bendruomenės edukavimui Vėlinių laikotarpiu, renginys.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotraukos
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 14-ąją Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblis „Saulėkalnis“ su vadove Jolanta Kažukauskiene iš Joniškio kultūros centre vykusio respublikinio konkurso „Aušta aušrelė“ grįžo laimėję pirmąją vietą. Kitą savaitę penkerių metų gyvavimo sukaktį minėsiantis kolektyvas šiame konkurse dalyvavo pirmą kartą ir labai sėkmingai. Tarp 13-os stipriausių šalies kolektyvų geriausiai įvertintiems tauragiškiams atiteko ir piniginė premija.
Nuotrauka
pleneras
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Tauragėje birželį surengtas menininkų pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ apjungė iš įvairių Lietuvos miestų šešis menininkus, gebančius prakalbinti ne tik medį, bet ir akmenį. Per penkias dienas jie sukūrė vieną akmens ir penkias medžio skulptūras. Svarstyta, kur statyti medžio skulptūras, ir nuspręsta jas įkurdinti parke prie Jūros gatvės. 
Nuotrauka
foto
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-16
Mažeikių muziejuje paskelbti jau 15-us metus rengiamo tarptautinio fotografijos konkurso „Gyvos žemės mintys“ laureatai. Tarp jų – ir tauragiškis fotografas Vytautas Butkus, konkursui pateikęs keletą fotografijų iš savo kelionės į Černobylį, kur prieš 37-erius metus įvyko didžiausia pasaulyje atominės jėgainės avarija, turėjusi globalaus masto pasekmių. 
Nuotrauka
karieta
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-13
Tarp Tauragės savivaldybės ir pašto pastatų neseniai sutvarkytame plote, akmenimis grįstoje aikštelėje, pastatyta ir tauragiškiams pristatyta kalvio Kęstučio Plyskaičio sukurta pašto karieta. Šis monumentas skirtas pašto 180 metų sukakčiai paminėti.  Šventės metu prisiminta istorija, žymūs žmonės, lankęsi pašte. 
Nuotrauka
elvis
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
ELVIS (elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems sunku skaityti. Praėjusią savaitę ELVIS autobuso komanda atvyko į Tauragę.  
Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
lauksargiai
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-09
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“.