Mokesčių susigrąžinimas po darbo užsienyje – 5 mitai ir juos paneigianti tiesa
Įkelta:
2021-04-15
Nuotrauka
Nemokama nuotrauka iš unsplash.com
Nuotraukos autorius:
Nemokama nuotrauka iš unsplash.com

Mokesčių susigrąžinimas yra labai konkretus ir apibrėžtas procesas, leidžiantis, pvz., dirbusiems užsienyje ir grįžusiems namo susigrąžinti dalį sumokėtų mokesčių. Visgi apie šį procesą vyrauja ir klaidinančių mitų, kurie galbūt prisideda prie to, jog nemaža dalis sugrįžusiųjų delsia imtis mokesčių susigrąžinimo, todėl rizikuoja prarasti pinigus, kurie priklauso jiems. Taigi, kas labiausiai klaidina dirbusius užsienyje ir kokius mitus apie mokesčių grąžinimą laikas pamiršti?

1 mitas - dvigubas pajamų mokestis sugrįžusiems emigrantams

Nemažai iš užsienio šalių sugrįžusių piliečių vengia pateikti pajamų deklaracijas, vien dėl įsitikinimo, kad deklaravus mokesčius teks susimokėti ir savo valstybei. Visų pirma, pateikti pajamų mokesčių deklaracijas yra privaloma kiekvienam dirbančiam piliečiui, net jei jis kurį laiką gyveno ir dirbo užsienyje. Tačiau papildomai mokėti sugrįžus į gimtąją šalį nereikia. To išvengti padeda „Tarptautinio dvigubo apmokestinimo išvengimo“ sutartis, kurią Lenkija yra pasirašiusi su užsienio valstybėmis. Tarp jų visos pagrindinės kryptys, kur gali būti aktualus mokesčių susigrąžinimas iš užsienio: Olandija, Vokietija, Anglija, Norvegija, Švedija, JAV ir kitos.

2 mitas - mokesčių susigrąžinimas be tarpininkų pagalbos - neįmanomas

Naudojantis tarpininkų paslaugomis mokesčių susigrąžinimas įvykdomas greičiau ir paprasčiau, nes tokiu atveju visi  proceso veiksmai atliekami už klientą. Tačiau to gali savarankiškai imtis kiekvienas, turintis teisę į mokesčių susigrąžinimą. Tokiu atveju visas procedūras suinteresuotas asmuo turės atlikti ir jomis pasirūpinti pats. Pradėti, žinoma, reikės nuo šio proceso ir taisyklių pažinimo bei būtinųjų dokumentų gavimo. O toliau reikėtų žiūrėti kiekvienos šalies nustatytą tvarką konkrečiai.

Padedant tarpininkaujančiai įmonei mokesčių susigrąžinimas įprastai trunka nuo 3 mėnesių iki pusės metų. Nusprendus pinigus susigrąžinti patiems, procesas gali užsitęsti ir iki metų. Dažnai tai priklauso nuo individualaus pasiruošimo ir žinių apie tos šalies mokesčių sistemą. Taip pat tai užtrukti gali ir dėl kalbos barjero, nes bendravimas ir dokumentų pildymas bei registravimas vyksta tos šalies kalba.

Kur slypi tarpininkų privalumai? Vienas jų - jog tarpininkaujančios įmonės specialistai prisiima visą atsakomybę už pilną proceso koordinavimą, t.y. klientui gali nereikėti rūpintis nei dokumentų gavimu, nei teisingu jų užpildymu, nei užregistravimu, taip pat galėsite išvengti bendravimo su institucijomis ir pan. Kitas svarbus dalykas – puikus užsienio šalių mokesčių sistemų ir įstatymų išmanymas leidžia specialistams pasirūpinti, jog klientui būtų sugrąžinta maksimali galima permokėtų mokesčių suma. Visgi visa tai gali atlikti ir teisę į mokesčių grąžinimą turintis bet kuris fizinis asmuo, todėl tereikia tik pasiryžimo ir atkaklumo bei anglų kalbos žinių.

3 mitas - mokesčių susigrąžinimas atima teisę į senatvės pensiją

Šis vyraujantis mitas bene paplitęs labiausiai. Ir tai galbūt kam nors tampa svaria priežastimi suabejoti ar verta deklaruoti užsienyje uždirbtas pajamas ir delsti imtis mokesčių susigrąžinimo. Yra tikinčių, kad atgavus permokėtų mokesčių pinigus, jie nebegalės pretenduoti į senatvės pensiją ir kitas socialines garantijas. Dėlto labai svarbu žinoti, jog mokesčių susigrąžinimas neturi jokių neigiamų sąsajų su pensijos išmoka, socialiniu draudimu ar kitomis socialinėmis garantijomis.

Gyventojų pajamų mokesčių permoka, pateikus paraišką, visada teisėtai grąžinama mokesčių mokėtojui, neatsižvelgiant į tai, ar šis yra šalies pilietis, ar atvykęs iš užsienio šalies. Jei buvo dirbama pagal darbo sutartį ir tvarkingai mokami mokesčiai, net ir grįžus į gimtąją šalį ir susigrąžinus pinigus už permokėtus mokesčius teisė į socialines garantijas ir senatvės pensiją išlieka nekintanti tiek gimtojoje, tiek užsienio šalyje.

4 mitas - mokesčių susigrąžinimas užveria duris antrą kartą darbintis svečioje šalyje darbintis

Dar vienas gana stipriai įsišaknijęs mitas, kurį vertėtų pamiršti. Mokesčių deklaracija ir pinigų susigrąžinimas nėra mokesčių vengimo ar slėpimo forma, o atgauti mokesčių permoką gali kiekvienas, ilgesnį laiką dirbęs užsienio šalyje. Tai yra legalu, teisėta ir sąžininga. Be to, mokesčių grąžinimas neturi nieko bendra su teise darbintis užsienyje dar kartą. Drąsiai galima ne tik grįžti į užsienio šalį sezoniniam darbui ar likti ilgiau, bet ir keliauti užsidirbti papildomų pinigų į kitas užsienio valstybes.

5 mitas - pinigus susigrąžinti galima tik pradirbus užsienio šalyje kelerius metus

Neretai supainiojama informacija apie mokesčių susigražinimo senaties terminą su išdirbtu laiku. Nepasigilinus, ką tai reiškia, dažnai susidaromas įspūdis, kad išvykus padirbėti trumpesniam laikotarpiui, pavyzdžiui, sezoniniam darbui, mokesčių permoka nėra grąžinama. Atskyrus šiuos visiškai skirtingus dalykus viskas tampa kur kas aiškiau. Visiškai nesvarbu, kiek buvo laiko dirbama svečioje šalyje – vieną vasarą, ar kelerius metus. Išdirbtas laikas gali lemti iš sumokėtų mokesčių susidarančią permokos sumą, tačiau tai neturi įtakos pačiai galimybei susigrąžinti mokesčius. Visai kas kita yra mokesčių susigrąžinimo senaties terminas. Jis, priklausomai nuo šalies, įprastai būna 3-5 metai. Tai reiškia, kad už tokį laikotarpį galite pretenduoti į mokesčių susigrąžinimą. Taigi, jei dirbote užsienyje 6 metus, o mokesčių susigrąžinimas toje šalyje atliekamas ne daugiau kaip už 5 metus, vadinasi vienerių metų permoka jums jau bus negrąžinta.

Visiškai nesvarbu, kiek laiko dirbote svečioje šalyje, sugrįžę turite pilną teisę susigrąžinti mokesčių permoką, neprarasdami galimybės vėl darbintis užsienyje, pretenduoti į senatvės pensiją ir socialines garantijas. Būkite tikri, kad tai padaryti galite tiek patys, tiek patikėdami šį procesą specialistams.

Užs. Nr. 27

Nuotrauka
liber
Įkelta:
2021-05-03
Tauragės liberalus jaunimas dalyvavo Lietuvos liberalaus jaunimo inicijuotame projekte ,,Jaunimo lyderis tavo mieste‘‘. Šis projektas buvo apie jaunimo politiką ir solidarumą bei apie tai, kaip galima dar geriau vystyti jaunimo politiką Tauragės mieste.
Nuotrauka
asolution
Įkelta:
2021-04-30
Šiltasis sezonas daugeliui asocijuojasi su atostogomis – nesvarbu, ar tai būtų trumpa savaitgalio išvyka, ar kelionė į dar šiltesnius kraštus, labai svarbu kruopščiai apgalvoti savo garderobą. Šiuo atveju svarbiausia pirmenybę teikti universaliems, lengvai derinamiems drabužiams: niekuomet nesuklysite, jei bagažą papildysite žemiau išvardintomis stiliaus detalėmis.
Nuotrauka
vvg logo
Įkelta:
2021-04-30
Tauragės rajono vietos veiklos grupė kviečia teikti paprastus kaimo vietovių vietos projektus pagal kaimo vietovių vietos plėtros strategijos „Tauragės rajono vietos veiklos grupės 2016 – 2023 metų vietos plėtros strategija“ (toliau – VPS) prioriteto Nr. 2 ,,Kaimo gyventojų socialinio ir kultūrinio aktyvumo ir jaunimo užimtumo skatinimas, kompetencijų didinimas“ priemonės ,,Vietos projektų pareiškėjų ir vykdytojų mokymas, įgūdžių įgijimas“ Nr.  LEADER-19.2-SAVA-3 finansavimo sąlygas.
Nuotrauka
tiltas
Įkelta:
2021-04-30
VšĮ „Pagėgių krašto turizmo ir verslo informacijos centras“ kartu su partneriu – Sovetsko miesto savivaldybės administracija, nuo 2019 rugpjūčio 10 d. pradėjo įgyvendinti tarptautinį projektą Nr. LT-RU-1-031 „Tikslinės turizmo traukos vietovės tarp rytų ir vakarų Europos sukūrimas, propagavimas ir plėtra“, finansuojamą 2014-2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis (toliau – EKPP).  VšĮ ,,Pagėgių krašto turizmo ir verslo informacijos centras“ yra pagrindinis paramos gavėjas. Bendra projekto vertė -698 867,00 eurai, iš kurių - 628.980,30 EUR yra finansuojama ES lėšomis. Projekto įgyvendinimo trukmė – 24 mėnesiai.
Nuotrauka
Komentaras po foto: Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Komentaras po foto: Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Įkelta:
2021-04-30
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. balandžio 23 d. priimamos paraiškos daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos išteklių, diegimui.
Nuotrauka
duru spyna
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-04-26
Kai viskas klojasi ne taip, kaip norisi ar suplanuota, atrodo, žemė slysta iš po kojų. Aišku, padėti išeiti iš vienos ar kitos, nepalankiai susiklosčiusios padėties padėti gali ir...namų sienos. Nebent...problema, apie kurią kalbame, ir yra susijusi su tais pačiais namais, o tiksliau – negalėjimu į šiuos patekti dėl pamesto, lūžusio ar dėl kitų priežasčių nefunkcionuojančio rakto ar sugedusios durų spynos. Visų tipų avarinis spynų atrakinimas – paslauga, kurią primygtinai rekomenduojama patikėti tik patikimiems, profesionaliems šios srities specialistams, priešingu atveju rizikuojama susidurti su dar didesnėmis problemomis.
Nuotrauka
zum
Reikalavimus atitinkantys ūkio subjektai, patyrę sunkumų dėl COVID-19 ligos protrūkio, gali gauti lengvatinę paskolą apyvartiniam kapitalui finansuoti. Nuotr. iš mediakatalogas.lt
Įkelta:
2021-04-23
Ūkininkai, norintys modernizuoti savo ūkius, nuo gegužės 3  d. iki birželio 30 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį  „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Pareiškėjai kartu su investicine parama gali gauti ir lengvatines paskolas, tik paskolas (investicijoms ir apyvartiniam kapitalui) arba paskolas, kurios skirtos patyrusiems sunkumų dėl COVID-19 ligos protrūkio apyvartiniam kapitalui finansuoti.
Nuotrauka
sdg1
Įkelta:
2021-04-23
Balandžio 28-oji – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Šia proga sveikiname visus darbuotojus ir linkime būti saugiais sveikais ir darbingais!
Nuotrauka
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Įkelta:
2021-04-23
Kalbant apie daugiabučių namų renovaciją ,  pastebimas įsitikinimas, kad modernizavus pastatą yra keliama šildymo kaina ir sąskaitos už šildymą nesumažėja. Siekdama išsklaidyti šį mitą, Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) pasitelkė į pagalbą profesionalus, kurie padės suprasti, kas sudaro šilumos kainą ir dėl kokių priežasčių laikui bėgant ji kinta.
Nuotrauka
siauliu
Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos vadovo pareigas laikinai einantis gydytojas chemoterapeutas Aleksandras Petrauskas tikino – gydant krūties vėžį per pastarąjį dešimtmetį pasikeitė daug kas.
Įkelta:
2021-04-22
Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje sumontuotas ir metams baigiantis  pradėjo veikti naujas antras mamografijos aparatas, įsigytas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų. Tad gydymo įstaigoje daugėja pacienčių ne tiktai iš Šiaulių, bet ir iš visos apskrities. Ligoninėje  sėkmingai veikia ir  vadinamieji žalieji koridoriai pacientams, kuriems įtariama onkologinė liga. Šio projekto tikslas – nustatyti diagnozę per 14 darbo dienų. Gydymo įstaigos medikai siekia, kad liga būtų diagnozuojama kuo anksčiau, o pažengusiai ligai gydyti būtų taikomi patys moderniausi metodai. Apie sergančiųjų krūtų vėžiu gydymą kalbamės su Onkologijos klinikos vadovo pareigas laikinai einančiu gydytoju chemoterapeutu Aleksandru PETRAUSKU:
Nuotrauka
smurtas
Įkelta:
2021-04-21
Lietuvos statistikos departamentas pradeda gyventojų apklausą, kurios metu sieks išsiaiškinti, kiek iš tikrųjų paplitęs smurtas visuomenėje. Bus renkama informacija apie gyventojų asmeninio saugumo pažeidimus darbe, smurto paplitimą ir pobūdį artimoje aplinkoje ir už jos ribų, pagalbos nukentėjusiems teikimą. Tyrimas unikalus tuo, kad apie smurtą bus siekiama išsiaiškinti daugiau nei patenka į policijos suvestines, o tai Lietuvoje anksčiau buvo bandyta padaryti tik kartą ir tai – labai seniai.
Nuotrauka
Komentaras po foto: „Metų renovacijos projekto 2021” laimėtojai. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Komentaras po foto: „Metų renovacijos projekto 2021” laimėtojai. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Įkelta:
2021-04-16
Kaip ir kiekvienais metai, šį pavasarį vyko Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) inicijuoti „Metų renovacijos projekto 2021“ rinkimai, kurių metu žmonės turėjo galimybę susipažinti su 2020 m. renovuotų daugiabučių istorijomis bei atiduoti savo balsą už labiausiai patikusį projektą. Iš rinkimuose dalyvavusių 14 projektų, išrinkti 3 nugalėtojai: Taikos pr. 3, Klaipėdoje, Draugystės g. 25A, Marijampolėje ir  Stoties  g. 14, Šiauliuose.
Nuotrauka
asolution
Įkelta:
2021-04-15
Virtuvėje daugeliui iš mūsų tenka praleisti nemažai laiko, todėl visuomet stengiamės sukurti kuo jaukesnę ir patogesnę šios erdvės aplinką. Pavykus tai įgyvendinti, visi maisto gaminimo procesai vyksta greičiau, o ir patys galime jaustis gerokai maloniau. Išplėtoti tokią aplinką yra kur kas paprasčiau, nei kad galėtų pasirodyti – užteks, jei vadovausitės žemiau pateiktais patarimais.
Nuotrauka
Dariaus Šypalio nuotr.
Kretingos muziejaus Tradicinių amatų centras, kuriame gausu edukacijų, įsikūręs istorinėje vietoje – buvusiame Dvaro šiltnamyje. Dariaus Šypalio nuotr.
Įkelta:
2021-04-02
Nuo balandžio 1-osios iki birželio 30 d. tradicinių amatų puoselėtojai galės teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklą „Tradicinių amatų centrų plėtra“.
Nuotrauka
revu2
Įkelta:
2021-03-30
Kuomet pavasarį vieni susiduria su sezoniniu plaukų slinkimu, kitiems nerimą kelia artėjanti vasara, bikini sezonas ir erzinantys bei papildomas problemas keliantys nepageidaujami kūno plaukeliai. Tačiau šią problemą šiuolaikinės estetinės technologijos gali efektyviai išspręsti pakankamai ilgam. Daugiausia klientų pasitenkinimo ir pagyrimų sulaukusi technologija – plaukų šalinimas lazeriu.
Nuotrauka
beta
Renovuotas daugiabutis Tauragėje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Įkelta:
2021-03-26
Kiekvienais metais Būsto energijos taupymo agentūra organizuoja „Metų renovacijos projekto rinkimus“, kuriais siekia visuomenę supažindinti su renovacijos privalumais bei geraisiais atnaujintų daugiabučių pavyzdžiais. Vienas iš dalyvaujančių rinkimuose daugiabučių – Gedimino g. 8, Tauragėje įsikūręs gyvenamasis namas. Modernizacijos metu buvo kompleksiškai išspręstos visos iki tol daugiabutyje buvusios šilumos punkto, vandentiekio, kanalizacijos, stogo dangos, sienų priežiūros bei kitos problemos.
Nuotrauka
zum
Patobulinus KPP priemonių įgyvendinimo taisykles, parama žemės ūkio subjektams bus prieinama lengviau. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka
Įkelta:
2021-03-19
Žemės ūkio ministerijoje vykusiame Lietuvos kaimo plėtros Programų valdymo komiteto posėdyje patobulintos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonių įgyvendinimo taisyklės, siekiant sėkmingesnio KPP įgyvendinimo.
Nuotrauka
kede
Įkelta:
2021-03-19
Įvairios šalys šiandien sudaro galimybę įsigyti jose pagamintos produkcijos. Baldai – taip pat ne išimtis; šiandien jau tikrai galime įsigyti įvairiose šalyse pagamintų baldų, o Baltarusija yra vienas iš galimų pasirinkimų. Visgi, kai šalių įvairovė tokia didelė, nieko keista, kad neretai būna sunku nuspręsti, kada vienas ar kitas pasirinkimas yra geriausias. Taigi, šį kartą kviečiame sužinoti daugiau apie baldus iš Baltarusijos. Tad, dėl ko ypač palankiai yra vertinami baltarusiški baldai?
Nuotrauka
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.
Įkelta:
2021-03-19
Pratęsus paraiškų atnaujinimui teikimo terminą iki birželio 1 d., Būsto energijos ir taupymo agentūra informuoja, ką reikia daryti, norint spėti laiku pateikti paraišką daugiabučiui modernizuoti.