Turbūt kiekvienas žmogus daugiau ar mažiau gali įsivaizduoti, kaip atrodo ir kas yra odos ataugos. Nors nedaug kas žino, ką tiksliai jos reiškia ir, kaip jos atsiranda, tačiau tokias žinias turėti būtų tikrai naudinga. Pasistenkime apžvelgti tai, kas yra odos ataugos, kas jas sukelia ir ar jos kenksmingos sveikatai. Na ir, jeigu kenksmingos – kur ir kada kreiptis dėl pagalbos?
Odos ataugos – pagrindinė informacija ir tipai
Galime išskirti tris, pagrindines ir dažniausiai pasitaikančias odos ataugų rūšis.
Išaugos – tai odos nereguliarumai, kurie gali pasireikšti pakitusia spalva (patamsėjimais arba poodinio sluoksnio spalva). Dažniausiai išaugas pastebime aplink akių vokus, kaklą, tarpkojį, pažastyse arba aplink krūtis. Dauguma išaugų būna neskausmingos ir nejautrios, tačiau tam tikrais atvejais gali sudirgti ir imti niežėti.
Apgamai – turbūt geriausiai žinomas odos ataugų tipas. Kiekvienas žmogus vidutiniškai turi 10-40 apgamų, kurie gali būti išsibarstę po visą kūną. Jie atsiranda dėl pigmentą gaminančių organizmo ląstelių persistengimo pagaminant per daug pigmento. Apgamai pavojaus nekelia, jeigu nėra labai dideli arba, laikui bėgant, nekinta jų fizinės savybės. Apgamus galima šalinti ne tik dėl rizikos sveikatai, bet ir dėl estetinių tikslų.
Karpos – dažniausiai nepavojingi dariniai – ataugos, kurias sukelia virusinė infekcija. Karpos plinta kontaktiniu būdu ir vystosi labai lėtai. Nors gali atsirasti bemaž bet kurioje kūno dalyje, tačiau daugiausiai jų būna drėgnose vietose, kurios dažniausiai turi kontaktą su aplinka (kojų ir rankų tarpupirščiai, veidas ar net aplink lytinius organus). Karpos dažniausiai yra šalinamos. Apie šią procedūrą galite pasiskaityti - https://www.lazeriniscentras.lt/lt/paslaugos/karpu-salinimas.
Kada verta kreiptis į specialistus dėl odos ataugų?
Jeigu pastebite, kad odos ataugos plinta, kinta, auga, kelia diskomfortą, skauda, tinsta, kraujuoja ar net kelia diskomfortą estetiniais klausimais – net nedvejokite kreiptis į dermatologus ir specialistus. Tam tikrais atvejais kosmetinė procedūra padės jaustis daug geriau, o kitais – išvengti pavojų ir sumažinti ligos riziką ar fizinį diskomfortą.
Tinkamai įvertinus grėsmės bei rizikas, dermatologai gali skirti gydymą, atlikti šalinimo procedūras arba nuraminti ir padėti toliau gyventi įprastu ritmu!
Užs. Nr. 33