Patarimai, kaip skaitant geriau įsiminti informaciją
Įkelta:
2022-04-28
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka

Skaitymas yra labai svarbus įgūdis. Tiek moksleiviams, tiek studentams ir net darbuotojams neretai tenka skaityti knygas, padedančias tobulėti. Tačiau kartais perskaitytą tekstą atsiminti sunku. Todėl dalinamės patarimais, kurie padės skaitant efektyviau įsiminti informaciją.

Skaitykite tai, ką norite

Renkantis knygas laisvalaikiui nėra jokių taisyklių – rinkitės tokias, kurios jums iš tiesų naudingos. Kuo įdomesnė ir aktualesnė mums atrodo knyga, tuo didesnė tikimybė, kad ateityje prisiminsime jos turinį. Renkantis knygas, puiku pasikliauti kitų rekomendacijomis. Populiariausios knygos ir TOP geriausi kūriniai ne veltui sulaukia tiek daug teigiamų atsiliepimų.

Idealiausia, kad knygos atitiktų šiuos 3 kriterijus:

  1. Atlaikiusios laiko išbandymą;
  2. Jus dominančios;
  3. Aktualios jūsų dabartinei situacijai.

Pasidomėkite kontekstu

Puiku pradėti nuo mažo tyrimo apie knygos parašymo aplinkybes. Kai kurie kūriniai įgauna visai kitokią prasmę, kai šiek tiek sužinome apie autoriaus gyvenimą. Senesnių knygų atveju pasistenkite suprasti istorinį kontekstą. Jei knygos parašytos nepažįstamoje šalyje, panagrinėkite kultūrinius ypatumus. Verta sau užduoti tokius klausimus:

  • Kodėl autorius tai parašė?
  • Kokia autoriaus kilmė?
  • Ką dar autorius yra parašęs?
  • Kur tai buvo parašyta?
  • Kokia buvo ekonominė, politinė ir kultūrinė situacija rašymo metu?
  • Ar knyga buvo išversta arba perspausdinta?

Skaitykite reguliariai ir efektyviai

Įsipareigokite reguliariai skaityti ir užblokuokite dėmesį blaškančius dalykus. Efektyviam skaitymui reikia tinkamos erdvės ir laiko. Mičigano sveikatos universiteto atlikto tyrimo duomenimis, žmonės turėtų skaityti mažiausiai 30 minučių per dieną. Tai ne tik padeda greitai perskaityti knygas. Nustatyta, kad nuoseklus skaitymas didina dėmesio koncentraciją ir daro mus empatiškesnius.

Kad pasiektumėte savo kasdienio skaitymo tikslą, patariama blokuoti dėmesį blaškančius dalykus. Į tai įeina išmanieji įrenginiai ir socialinių tinklų tikrinimas. Taip labiau susikoncentruosite į kūrinį ir nepraleisite svarbių detalių.

Žinokite, kodėl skaitote

Patariama turėti skaitymo tikslą ir galvoti apie tai, kaip tą tikslą įgyvendinti paties skaitymo metu. Nuolatinis tikrinimas, kaip sekasi judėti link tikslo, padeda skaitytojui sutelkti dėmesį į svarbesnes teksto dalis. Tai taip pat gelbsti taupant laiką ir pastangas, nes didžiausias dėmesys efektyviai kreipiamas tik į svarbius dalykus.

Nustatyti tikslą turėtų būti lengva. Tiesiog paklauskite savęs: „Kodėl aš tai skaitau?“. Jei tai yra pramoga ar laisvalaikio praleidimas, tuomet didelių problemų nekyla. Tačiau gali būti ir begalė kitų priežasčių, pavyzdžiui, reikia įvykdyti akademinio kurso reikalavimą. Tuomet turėtumėte paklausti savęs: „Ką turiu iš to išmokti?“.

Pirmiausia tekstą perskaitykite paviršutiniškai

Kartais kai kurias teksto vietas reikia tik peržvelgti. Tinkamai skaitant reikia atkreipti dėmesį į antraštes, paveikslėlius, grafikus, lenteles ir pradžios bei pabaigos pastraipas. Priklausomai nuo tikslo, turėtumėte sulėtinti tempą ir atidžiai perskaityti tik tas dalis, kurios padeda įgyvendinti skaitymo tikslą.

Net medžiagą, kurią reikia atidžiai išstudijuoti, pirmiausia rekomenduojama perskaityti paviršutiniškai, tik pabraukiant svarbesnes vietas. Taip užgrūdinama atmintis, todėl lengviau atsiminti skaitant antrą kartą. Ši technika orientuoja mąstymą, padeda tiksliai žinoti, kur tekste yra svarbus turinys, ir sukuria bendrą knygos pojūtį – tai savo ruožtu palengvina tam tikrų detalių įsiminimą.

Įspūdis, asociacija, pakartojimas

Domintis tekstų įsiminimu, reikėtų suprasti keletą pagrindinių būdų, kaip mūsų smegenys saugo informaciją. 3 elementai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti, yra įspūdis, asociacija ir pakartojimas.

Įspūdis – įsitraukite į pasakojimą. Sustokite ir mintyse įsivaizduokite aprašytą sceną, pilnai pajauskite atmosferą ir emocijas, kad įspūdis būtų stipresnis. Dar vienas triukas, susijęs su įspūdžiu – garsiai perskaityti svarbią ištrauką. Tai pravartu tiems, kurie turi garsinę, o ne vaizdinę atmintį.

Asociacija – susiekite tekstą su tuo, ką jau žinote. Ši technika labai veiksmingai naudojama įsimenant. Tarkim, jei knygoje aprašytas konkretus principas, kurį norite įsidėmėti, prisiminkite, kada savo gyvenime patyrėte su tuo principu susijusį pavyzdį. Ankstesnės žinios yra puikus būdas kurti asociacijas.

Kartojimas – kuo daugiau kartojate, tuo daugiau įsimenate. Galite pažodžiui iš naujo skaityti tam tikrą ištrauką, ją pabraukdami arba užsirašydami, o vėliau vėl prie jos grįžti.

Kelkite klausimus

Nagrinėdami tekstą užduokite klausimus, kad skaitymo procesas taptų labiau patirtinis. Jei norite pakeisti savo smegenis iš tokių, kurios tik skaito, į tokias, kurios prisimena, turite skaitymą patirti. Vienas veiksmingiausių būdų tai atlikti – kelti klausimus.

Galite pradėti nuo pačių paprasčiausių klausimų: kas? Kada? Kur? Kodėl? Kaip? Tačiau geriau įprasti juos kelti konkretesnius ir daug dažniau – kiekviename puslapyje. Kokia yra autoriaus intencija? Kam tai naudinga, jei tai tiesa? Kada šis teiginys gali būti neteisingas?  Koks yra kontrargumentas?  Kokios yra pasekmės?

Kuo daugiau užduosite šių sudėtingesnių klausimų, tuo daugiau prisiminsite, nes skaitymą patirsite. Šiuos klausimus naudinga užduoti ne tik skaitant, bet ir prieš bei po knygos skaitymo.

Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka

Nors kartais kyla sunkumų įsidėmėjant informaciją, reikia nenustoti skaityti. Tai stimuliuoja intelektą, praturtina žiniomis ir plečia akiratį. O vadovaujantis šiais patarimais, perskaitytus tekstus pavyks atsiminti kur kas lengviau.

Užs. Nr. 48 

Nuotrauka
APVA
Įkelta:
2022-07-01
Svarstote apie renovaciją, bet trūksta informacijos? Nepamirškite patikrinti aktualios informacijos apie ją interaktyviame Lietuvos renovacijos žemėlapyje. Jame rasite informaciją apie vykdomus ir baigtus daugiabučių namų renovacijos projektus, jų metu pasiektus sutaupymus ir kt. 
Nuotrauka
vr
Įkelta:
2022-06-27
Virtualios realybės arenos Tauragėje įkūrėjas ir naujo socialinio projekto „Partizanų paslaptys“ vykdytojas Vytautas Merkelis pasakoja, kad virtuali realybė labai populiarėja švietimo bei mokslo srityje. Dar didelis potencialas neišnaudotas, tokia priemonė dalyvius labai įtraukia, įdomiai ir suprantamai perduoda informacija. Šitą priemonė turėtų būti naudojama ne vien dėl savo inovatiškumo, bet dėl to, kad visų pirma tai veiksmingas metodas, padedantis produktyviai realizuoti mokymo tikslus. Virtualios realybės pagalba vykdant edukacinius renginius ar imituojant kokią situaciją, lavinami kognityviniai įgūdžiai, lengviau įsisavinama informacija.
Nuotrauka
apva
Įkelta:
2022-06-23
Nors vis dar yra abejojančių daugiabučių renovacijos nešamomis naudomis, gerieji pavyzdžiai kaimynystėje paneigia visus sklandančius mitus. Pastatams senstant, prastėjant jų energiniam efektyvumui bei šildymo kainoms nuolat augant, vis daugiau žmonių pasiryžta renovacijai.
Nuotrauka
TELE2
Įkelta:
2022-06-20
Vasara – puikus metas leistis į keliones! Jei planuojate poilsį prie jūros ar sodyboje, tačiau su savimi visuomet norite turėti internetą, suskubkite pasinaudoti išskirtiniu mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ pasiūlymu ir tapkite plačiausio* interneto Lietuvoje vartotoju – dabar „Laisvo interneto“ sutartį sudaryti galite vos 6 mėn. laikotarpiui!
Nuotrauka
APVA
Įkelta:
2022-06-17
Daugiabučio renovacija – rimta investicija į savo nekilnojamąjį turtą, prie kurios prisideda ir valstybė, skirdama finansinę paramą. Butų savininkams, turintiems teisę gauti kompensacijas už šildymą, visos renovacijos išlaidos padengiamos 100 proc. Be to, gyventojams suteikiama galimybė pasinaudoti kreditais su lengvatinėmis palūkanomis, kurie skirti energinį efektyvumą didinančioms priemonėms bei atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui. 
Nuotrauka
implantera
Įkelta:
2022-06-10
Prieš 13 metų Tauragėje įkurta klinika „Implantera“ – puikus įrodymas, kad aukšto lygio gydymo paslaugos gali būti prieinamos ne tik didelių miestų gyventojams. Šioje klinikoje dirba Lietuvoje ir pasaulyje pripažinti specialistai, nuolat diegiamos naujausios technologijos, padedančios rūpintis pacientų sveikata ir puoselėti grožį. Apie klinikos išskirtinumą ir galimybes kalbamės su jos įkūrėju, 20 metų darbo patirties turinčiu burnos chirurgu dr. Bahaa Al Arbied.
Nuotrauka
apva
Įkelta:
2022-06-10
Posakį „gera pradžia – pusė darbo“ puikiai galima pritaikyti ir kalbant apie renovacijos projektus. Pirmieji gyventojų susirinkimai, sprendimų priėmimas dėl energinio efektyvumo priemonių diegimo, pasiruošimas rangos darbams – ypač svarbūs žingsniai, siekiant kokybiško daugiabučio modernizacijos proceso.
Nuotrauka
tele2
Įkelta:
2022-06-10
Išankstinio mokėjimo paslaugos „Pildyk“ vartotojai vasarą turės galimybę dalyvauti neeiliniame žaidime, kurio prizų fonde net 1 tūkst. naujų „Samsung“ telefonų. Įrenginių dalybos prasideda birželio 9 dieną ir tęsis iki rugpjūčio 5 dienos. Klientai beveik 2 mėnesius galės rinkti taškus ir išmėginti savo sėkmę išmaniųjų telefonų loterijoje.
Nuotrauka
APVA
Įkelta:
2022-06-03
Praėjusią žiemą daugelyje Lietuvos miestų kainos už šildymą gerokai šoktelėjo į viršų. Rinkos tyrimų bendrovės atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, jog tai dažną privertė susimąstyti ne tik apie būsto renovaciją, bet ir atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą siekiant sutaupyti ateityje. 
Nuotrauka
skelbimas
Įkelta:
2022-05-30
Netrukus legendinė „Bellanca“, Stepono Dariaus ir Stasio Girėno „Lituanicos“ sesė, lankysis Tauragės aerodrome. Todėl čia visų lauks didelė, išskirtinė šventė, skirta visai šeimai.
Nuotrauka
meistras
Įkelta:
2022-05-30
Licencijuoto elektriko samdymas yra svarbus žingsnis bet kuriame namo projekte – nuo ​​apšvietimo įrengimo iki visiškai smulkių darbų. Kadangi jie  gali būti pavojingi, labai svarbu samdyti patikimą ir kvalifikuotą profesio
Nuotrauka
APVA
Įkelta:
2022-05-27
Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą Lietuvoje administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) informuoja, kad šiuo metu šalyje vykdoma per 670 daugiabučių atnaujinimo darbų už daugiau kaip 300 mln. eurų, o šįmet atnaujinti jau 122 gyvenamieji namai. Kas dar naujo renovacijos srityje?
Nuotrauka
APVA
Įkelta:
2022-05-20
Lietuva turi didelių planų – iki 2050 m. planuojama modernizuoti apie 30 tūkst. šalies energetiškai neefektyvių ir senų daugiabučių. Skaičiuojama, kad po atnaujinimo jų energinis efektyvumas padidės daugiau nei 60 proc., o CO2 emisijos sumažės daugiau kaip 80 proc. 
Nuotrauka
kelione
Įkelta:
2022-05-18
Kiekvienas mūsų nugyventa diena yra dar viena diena šiame pasaulyje, tad atrodytų, jis nebeturėtų mūsų stebinti. Tačiau, taip tik atrodo iš pirmo žvilgsnio, nes jei pažiūrėsime atidžiau, netruksime pastebėti, kad pasaulis kiekvieną sekundę keičiasi ir kiekvieną iš jų galėtų mus nustebinti dar negirdėtu faktu. Tad pats metas sužinoti apie tai daugiau.
Nuotrauka
stresas
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2022-05-18
Lėtinis stresas – viena opiausių problemų,  kadangi su juo susiduria ypač didelė dalis žmonių ir šis skaičius kiekvienais metais vis auga. Belieka tik pridurti, kad lėtinis stresas gali sukelti ir labai rimtų problemų. Tad, kokios jos ir kaip to išvengti?
Nuotrauka
vaskas
Įkelta:
2022-05-11
Depiliacija vašku - tai plaukų šalinimo procesas, kurio metu naudojamas juostinis depiliacinis vaškas, kad plaukai būtų veiksmingai pašalinti nuo šaknų. Salonams.eu naudojame tik geriausius produktus, kurie specialiai sukurti taip, kad nedirgintų odos.
Nuotrauka
bendravimas
Įkelta:
2022-04-28
Šiandieninė kultūra neretai teigia, kad santykiai gali būti sėkmingi tik tada, kai asmenys yra fiziškai arti vienas kito. Tačiau vis dažniau susiduriama su santykių per atstumą iššūkiu. Tokie santykiai tikrai nėra pasmerkti žlugti – tik pasikeičia jų pobūdis ir sustiprėja komunikacijos svarba
Nuotrauka
metalai
Įkelta:
2022-04-28
Metalo menas – unikali meno forma, suteikianti neribotas galimybės. Kai įvaldote pagrindus, jus riboja tik vaizduotė. Šiame straipsnyje pateiksime idėjas bei visą informaciją, kurią reikia žnoti pradedantiesiems, nusprendusiems konstruoti iš metalo.
Nuotrauka
savaitgalis
Įkelta:
2022-04-28
Kas gali būti geriau, nei dienai ar dviem pabėgti iš rutinos ir pailsėti? Juk tam ir skirti savaitgaliai – pakeisti aplinką ir užsiimti tuo, kas Jus labiausiai džiugina. Dažnu atveju tam puikiai tinka kelionės. Tad ką galima aplankyti Lietuvoje savaitgaliais?
Nuotrauka
šildymo sistema
Įkelta:
2022-04-28
Dažnam namo savininkui kyla klausimai apie ekonomiškesnį vandens šildymo sistemų naudojimą. Juk reikia apsvarstyti tiek dalykų: ar boilerį prišildyti kiekvieną kartą, kai vanduo atšąla, ar pastoviai laikyti įjungtą, kada metas jį keisti? Čia dalinamės patarimais, kaip sutaupyti naudojant vandens šildymo sistemas.
Nuotrauka
APRANGA
Įkelta:
2022-04-28
Coco Chanel yra pasakiusi, kad paprastumas – elegancijos pagrindas. Ji buvo visiškai teisi: kad atrodytumėte prabangiai, nebūtina išleisti daug pinigų. Tereikia žinoti keletą gudrybių, kurios padės atrodyti stilingai ir elegantiškai.
Nuotrauka
sodas
Įkelta:
2022-04-26
Įsibėgėjantis pavasaris signalizuoja apie artėjančius sodo darbus, tačiau, norint džiaugtis išpuoselėta ir jaukia aplinka, teks įdėti ne tik pastangų ir laiko, bet ir investicijų. Ekspertai pastebi, jog pastaraisiais metais keičiasi ir supratimas apie sodą: neapsiribojama nuo smalsių akių apsaugančiomis žaliuojančiomis gyvatvorėmis, vis daugiau dėmesio skiriama šiuolaikiškiems ir kompleksiškiems projektams. Kiek jų įgyvendinimas paplonina piniginę ir kodėl vis tik verta investuoti?