Teismas: dovanos rinkimų laikotarpiu besąlygiškai laikomos rinkėjų papirkimu
Įkelta:
2020-03-18
Nuotrauka
Aprašymas

Daius Petrošius. Nuotraukų koliažas.

,
Nuotrauka
Aprašymas

>Kristijonas >>Paliutis>. Asmeninio albumo nuotrauka

„Tauragės žiniose“ rašėme, jog praėjusių metų liepą Vyriausioji rinkimų komisija panaikino Tauragės rinkimų komisijos sprendimą ir pripažino, jog tuomet kandidatas į merus Darius Petrošius drauge su bendrapartiečiams prieš Kalėdas papirkinėjo rinkėjus. Papirkinėjimu buvo pripažinta dovanų LSDP simbolika padabintuose maišeliuose dalijimas Lauksargių senelių namų gyventojams. Socdemai šį VRK sprendimą apskundė, tačiau nieko nepešė – Vilniaus apygardos administracinis teismas praėjusią savaitę skundą atmetė.  

Teismas, atmesdamas skundą, konstatavo, kad remiantis bylos duomenimis neginčytinai nustatyta, jog 2018 m. gruodžio mėn., t.y., vykstant rinkimų į savivaldybės tarybas kampanijai, lankydamiesi Lauksargių globos namuose, LSDP atstovavo būtent kandidatai į Tauragės rajono tarybą, įskaitant kandidatą į merus (Pranas Petrošius, tuometinis kandidatas į merus D. Petrošius ir Palmyra Gylienė, – red.). Globos namų gyventojams buvo dalijamos dovanos LSDP ženklu pažymėtuose maišeliuose, o atvirukas, ant kurio nurodytas ir LSDP Tauragės skyriaus rinkimų šūkis „Tauragiškių vardu“, buvo pasirašytas kandidato į merus D. Petrošiaus. Tai, kad atvirukas, įteiktas kartu su kitomis dovanomis, buvo pažymėtas kaip politinė reklama, anot teismo, leidžia daryti išvadą, kad kandidatai siekė paveikti potencialius rinkėjus, kad jie balsuotų už konkretų kandidatą, partiją.  

Taip pat teismas konstatavo, jog pareiškėjų nurodyta aplinkybė, kad tai LSDP tradicija, kuri tęsiasi ne vienerius metus, nesuteikia teisės kandidatams į tarybos narius kalėdiniu ar bet kokiu kitu šventiniu laikotarpiu, kuris sutampa su rinkimų laikotarpiu, nesilaikyti imperatyvių įstatymo reikalavimų. Įstatymų leidėjas nenustatė jokių Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies taikymo išimčių.  

„Dovanos ar kitoks materialus ar nematerialus atlygis, neatlygintinos paslaugos, suteiktos rinkėjui rinkimų kampanijos metu, besąlygiškai laikomos rinkėjo papirkimu,“ – rašoma teismo sprendime.  

Socdemai skunde bei viešoje erdvėje deklaravo įsitikinimą, jog pažeidimo nebuvo, nes globos namuose Kalėdų ir kitų švenčių proga socialdemokratai senelius lanko jau nuo 2003 m. ir kaskart atvyksta netuščiomis. Po teismo sprendimo „Tauragės žinių“ paprašytas pakomentuoti situaciją D. Petrošius savo nuomonės nekeitė, tačiau iš jo atsakymo galima suprasti, jog teismo sprendimo suformuotos praktikos nuo šiol ketina laikytis.  

– Nepaisant to, kad tik buvo tęsiama graži LSDP 15-os metų tradicija per Kalėdas ir Velykas sveikinti Lauksargių globos namų gyventojus, teismo sprendimo vertinimas labai paprastas – teisingumą vykdo teismai, o suformuota teisinė praktika galios visiems be išimčių, – elektroniniame laiške rašė D. Petrošius.  

Paklaustas, ar sprendimą skųs aukštesnei instancijai, politikas teigė, jog tai dar spręs. Sprendimą skųsti galima per 30 dienų Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.  

Pakomentuoti teismo sprendimą paprašėme Stasio Šedbaro advokatų kontoros teisininko, tauragiškio Kristijono Paliučio. Šis paaiškino, jog teismo sprendimas šiuo atveju bus reikšmingas visai teismų praktikai. Jo nuomone, iki šiol buvo manipuliuojama VRK pasisakymu, esą tradiciniai renginiai nelaikomi rinkėjų papirkinėjimu, o VRK pozicija buvo traktuojama neteisingai. Esą VRK turėjo galvoje, jog papirkinėjimu nelaikomi renginiai, organizuojami asmenų, kurie prieš rinkimo kampaniją nevykdė politinės veiklos, o pradėdami politinę veiklą nenori atsisakyti tradicijos, tačiau tai niekaip negali būti siejama su jokia politine reklama.  

– Tai, jog tokių renginių organizavimu užsiima politinės partijos, apskritai yra nesusipratimas. Politikai turėtų orientuotis į atstovavimą rinkėjų interesams ir jų problemų sprendimą politiniu lygmeniu, o ne dovanų dalinimą, nepaisant to, ar vyksta rinkimų kampanija, ar ne. Tiek politikų vardais pavadintų paramos fondų veikla, tiek politikų organizuojami neatlygintiniai renginiai, dovanų juose dalijimas yra įstatyme draudžiamo finansavimo (pvz. iš juridinių asmenų) ar nustatytų apribojimų (pvz. fiksuoti išlaidas) apėjimas. Ir nelabai matau skirtumo, ar tai yra daroma tik rinkimų metais, ar kiekvienais metais. Politinių partijų veiksmai siekiant politinių dividendų ne rinkimų kampanijos metu taip pat yra papirkinėjimas, ir juo blogiau, jei jis sistemingas, – teigė K. Paliutis.  

Nuotrauka

 

 

Nuotrauka
a
Įkelta:
prieš 1 valanda
Antroje savaitės pusėje išsilaikys šilti orai, tačiau danguje vis dažniau pasirodys lietaus debesys, numatomas smarkokas vėjas. Gaivesnius orus atneš kitos savaitės pradžia.
Nuotrauka
Jovarai
Įkelta:
prieš 3 valandas
Kūrenimo sezonu jovariškius dusinantis smogas, regis, ir toliau vargins. Noras gyventi ekologiškiau ir įsirengti dujinį šildymą taip paprastai neįgyvendinamas – bendruomenės nariai turi patys susimokėti už trasos atvedimą, o preliminari 10 tūkst. eurų suma ne kiekvienam „įkandama“. Nors rajono valdžia pritaria gyventojų iniciatyvai šildytis ekologiškiau, teigiama, kad dujos – jau  praeities kuras. 
Nuotrauka
Sodra
Įkelta:
prieš 21 valanda
„Sodros“ informacijos centre prijungta 10 papildomų telefono linijų – tikimasi, kad tai sutrumpins klientų laukimo laiką. Jei kreipiatės telefonu, geriausia rinktis ne piko valandas – pataria specialistai. Vykstantiems į klientų aptarnavimo skyrius vis dar būtina išankstinė registracija – tai padeda užtikrinti gyventojų ir darbuotojų saugumą, valdyti srautus.
Nuotrauka
Skaudvilės tvenkinys
Įkelta:
2021-07-27
Liepos viduryje Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyriaus specialistams ištyrus Jūros upės, Draudenių ežero, Balskų, Keramikos, Skaudvilės tvenkinių vandenį pastarajame žarninių enterokokų skaičius viršija Lietuvos higienos normoje nustatytą dydį. Pakartotinis tyrimas parodė – maudytis ten saugu.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-27
„Sodra“ išsiuntė priminimus daugiau nei 300 tūkstančių savarankiškai dirbančių gyventojų, kuriems, pasibaigus karantinui, vėl atsirado prievolė kas mėnesį mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Sumokėję įmokas iki paskutinės einamojo mėnesio dienos, jie ir toliau galės nemokamai naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-26
Paaiškėjo, kas vadovaus naujai už verslo, turizmo plėtros skatinimą regione atsakingai VšĮ „Žaliasis regionas“. Tauragės rajono savivaldybės patalpose įsikursiančios viešosios įstaigos vadove tapo jurbarkietė Gaiva Mačiulaitienė – Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) direktorė.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-26
Pirmadienį iki 15 val. Tauragėje lankosi Nacionalinis kraujo centras. Gyventojai kviečiami dovanoti kraujo.
Nuotrauka
savivaldybė
Įkelta:
2021-07-23
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad gyventojų priimamasis du kartus per savaitę dirbs ilgesnėmis darbo valandomis, antradieniais nuo 7.00-17.00 val., o trečiadieniais nuo 8.00-18.00 val. Kitomis darbo dienomis dirbs įprastai nuo 8.00 iki 17.00 val.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-23
Bijodami, kad reikės susimokėti, kai kurie žmonės atliekas veža ne į sąvartynus ar atliekų surinkimo aikšteles, o tiesiog į mišką ir taip teršia gamtą. Kai kurie jų sučiumpami, skiriamos baudos.  Ne visi žino, kad kai kurias atliekas galima pristatyti nemokamai. UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro atliekų tvarkymo priežiūros vyr. specialistė Kristina Majienė „Tauragės žinioms“ sakė, kad kiekvienam gyventojui yra numatytas kiekis atliekų, kurias jis gali pristatyti nemokamai. Sudarytas ir nemokamai pristatomų atliekų sąrašas.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-23
Policija praneša apie antradienį iš kiemo Pilėnų gatvėje pavogtą betono pjaustyklę ,,K770“.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-22
Kūrenimo sezonu jovariškius dusinantis smogas, regis, ir toliau vargins. Noro įsirengti dujinį šildymą ir gyventi ekologiškiau taip paprastai įgyvendinti, atrodo, nepavyks. Su kokiais sunkumais susiduria prie dujotiekio savo namus prijungti svajojantys jovariškiai, kuo galėtų padėti savivaldybė ir ką apie tai mano rajono meras? Skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
Joniškės sodai
Įkelta:
2021-07-21
Joniškės soduose prie atliekų aikštelės įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Tikimasi, kad tai padės drausminti šioje vietoje neleistomis atliekomis atsikratančius asmenis.