STEAM: dar daugiau erdvės kūrybai ir eksperimentams
Įkelta:
2021-10-29
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Renginio metu jaunimas laboratorijose atliko įvairias užduotis, nuotraukoje –  šilališkė biologijos-chemijos laboratorijos metodininkė Žydrė Danusienė

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Renginio metu visi šalies STEAM centrai jungėsi į tiesioginę transliaciją 

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Biologijos-chemijos laboratorija

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Mechatronikos-IT laboratorijos metodininkas Darius Jakaitis prie savo dar neseniai sukonstruotų konstrukcinių robotų su kuriais jaunimas atliko užduotis

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

STEAM centro direktorė Rita Katauskienė (dešinėje) ir Tauragės pagalbos mokytojui ir mokiniui centro metodininkė Vilma Vaičekauskienė 

margarita@taurageszinios.lt
A
A

Trečiadienį Tauragėje, o kartu ir dar šešiuose šalies miestuose atidaryti gamtamoksliniai STEAM centrai. Juose žinias gilins jaunoji karta – būsimieji chemikai, biologai, informacinių technologijų inžinieriai. Netrukus prasidės biologijos-chemijos ir mechatronikos-IT užsiėmimai Tauragės pagalbos mokytojui ir mokiniui centro (PMMC) patalpose įkurtose laboratorijose, o įsigijus reikiamą įrangą – ir specializuotoje tvaraus vystymosi, žaliosios ir alternatyviosios energetikos laboratorijoje.

Teko atlikti užduotis

Trečiadienį į iškilmingą atidarymo renginį atvykusius svečius pasitiko ypatingus gėrimus gaminančios centro pedagogės Žydrė Danusienė ir Galina Naryškina. Per plastiko puodelių kraštus ritosi tirštą rūką primenantys garai, kurie susiformavo į saldžiuosius gėrimus įdėjus sauso ledo. Gėrimą gurkšnojančių paauglių grupelė stebėjo, kaip robotas formuoja rubiką kubiką. 

Susirinkusiems buvo atviros trys STEAM centro laboratorijos, kuriose puikavosi užduotims paruoštos cheminės priemonės, laboratoriniai indai, įkrauti konstrukciniai robotai. 

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Po iškilmingosios renginio dalies ir oficialaus centro atidarymo mokiniai dalyvavo STEAM penkiakovėje. Į komandas suskirstytiems jaunuoliams reikėjo atlikti įvairias užduotis, pavyzdžiui, alginato ir dažų tirpalo mišinį įlašinti į pasigamintą kalcio jonų tirpalą ir taip išgauti „ikriukus“, kurie turės būti panaudoti  STEAM logotipo dekoravimui. Kitos užduoties metu jaunuoliams teko išbandyti konstrukcinių robotų valdymą ir nuo vieno taško, robotui paėmus tam tikrą daiktą, nugabenti į kitą tašką.

Startuoja dvi laboratorijos

Renginys prasidėjo tiesiogine transliacija iš Švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės kabineto. Tiesioginio tilto metu prisijungta prie renginio dalyvių Telšiuose, Alytuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Utenoje bei metodiniu centrų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Kaip renginio metu kalbėjo STEAM centrų atstovai, laboratorijose mokiniai galės atlikti įvairius tiriamuosius darbus, numatytus bendrosiose ugdymo programose, taip pat susijusius su regiono specifika ir prioritetais, galės rengti savo brandos darbus, vyks konkursai, olimpiados, susitikimai su mokslininkais, verslininkais, įvairių profesijų žmonėmis. Centruose stažuosis ir mokytojai. 

Tauragės PMMC STEAM centre kol kas darbuosis keturi pedagogai, iš jų – trys metodininkai: gamtamokslinėje laboratorijoje dirbsianti Žydrė Danusienė (jai talkins laborantė Galina Naryškina) bei Darius Jakaitis ir Antanas Kiniulis.

– Kol kas neturime darbuotojų tvaraus vystymosi, žaliosios ir alternatyviosios energetikos 

laboratorijai, tačiau ruošiamės konkursui, o kadangi įranga jau gaminama, artimiausiu metu jau turėsime darbuotojus ir joje. Svarbu, kad į šias darbo vietas pretenduotų alternatyviąja energetika, žaliaja energetika besidomintis fizikos srities specialistas, – „Tauragės žinioms“ sakė centro direktorė Rita Katauskienė.

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Papildys formalųjį ugdymą

Pasak jos, STEAM centro formaliuosius, Bendrosiose ugdymo programose numatytus užsiėmimus galės lankyti 7–12 klasių mokiniai, bus organizuojamas ir neformalusis ugdymas.

– Formaliojo ugdymo tiriamiesiems darbams yra parengti tvarkos aprašai, o į neformaliojo ugdymo užsiėmimus kviesime įvairaus amžiaus mokinius. STEAM centras organizuos ir įvairius mokslo, STEAM centrų populiarinimo renginius, kuriuose galės dalyvauti ir trečiojo amžiaus universiteto dalyviai ir visi, besidomintys šia veikla, – pasakojo Tauragės PMMC STEAM direktorė.

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

STEAM atviros prieigos centrų idėja Lietuvoje kilo 2015 m., realiai jų steigimas prasidėjo 

2019 m. STEAM centrams steigti pasitelkiama ES parama, jiems skirta daugiau nei 2 mln. eurų. Projektą „Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“ įgyvendina Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Savo lėšomis prisideda ir savivaldybės, mokslo įstaigos ir partneriai.  

STEAM santrumpa žymi gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, meno/dizaino, matematikos  (angl. „Science“, „Technology“, „Engineering“, „Art“, „Mathematics“) sritis. 


 

 

 

Nuotrauka
cigaretė
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
prieš 10 valandų
Narkotikai tarp Tauragės moksleivių, laimė, vis dar nėra plačiai paplitę – mokiniai pirmenybę teikia kitiems žalingiems įpročiams – alkoholiui ir rūkymui. Štai mokyklinio amžiaus vaikų, kurie per paskutinius 12 mėnesių bent kartą rūkė tabako gaminius, Tauragės rajone yra 10 proc., elektronines cigaretes – 26,3 proc., o alkoholį bent kartą per metus vartojo 26,6 proc.  Tokią statistiką pateikia Tauragės visuomenės sveikatos biuro atliktas mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimas.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusių metų pabaigoje prabilta apie naujus mokesčius – esą metų pradžioje ketinama pasiūlyti sprendinį dėl pokyčių, kurie galėtų būti susiję su nekilnojamojo turto mokesčiu. Dabar pokyčiai jau įvardinti. Siūlomas pokytis toks: mokestis būtų nedidelis, tačiau jį mokėtų visi. Teigiama, kad šis mokestis galėtų prisidėti prie savivaldybių savarankiškumo didinimo.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Gražiai žiemišką ir snieguotą sausio 21-ąją Tauragės meno mokykloje vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė“ zoninis etapas. Konkurse pasirodė Tauragės, Jurbarko, Šilalės, Kelmės, Raseinių ir Pagėgių krašto jaunieji dainininkai, išrinkti rajoniniuose etapuose.
Nuotrauka
lt
Įkelta:
prieš 1 dieną
Eismo įvykiai kelia stresą ir žmonės dažnai nežino, ką pirmiausia reikia daryti patekus į nelaimingą nutikimą kelyje. Ypač dabar, kai eismo ir kelių būklė itin sudėtinga dėl sniego, kiekvienam vairuotojui naudinga prisiminti, ką daryti patekus į eismo įvykį. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, 2021 metais autoavarijų fiksuota daugiau nei 63 tūkst., o išmokėta suma viršija 61 milijoną eurų.
Nuotrauka
autobusai
Įkelta:
2022-01-21
Šiuo metu Tauragės gatvėmis keleivius vežioja 5 elektrobusai, iš kurių 2 buvo pristatyti prieš savaitę. Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė antradienį pasirašė sutartį dėl dar 3 tokių ekologiškų transporto priemonių pirkimo.
Nuotrauka
vmi
Įkelta:
2022-01-21
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nustačius Mano VMI sutrikimą sistema šiuo metu yra laikinai nepasiekiama, o incidentas sprendžiamas. 
Nuotrauka
sniegas
Įkelta:
2022-01-21
Dėl besitęsiančio snygio, vietomis pustymo ir pūgos, sudėtingos eismo sąlygos šiuo metu yra visoje Lietuvoje. 
Nuotrauka
anonasas
Įkelta:
2022-01-20
Elektros kainų šuolis palietė visus – su šia problema susiduria ne tik Lietuvos įžymybės, bet ir Tauragės gyventojai. Kai kurie iš jų jaučiasi patekę į aklavietę: pasirinkę šildymą elektra jie įsipareigojo nebenaudoti taršaus kuro, nors pakilus elektros kainoms norėtų vėl šildytis krosnimis. Išsamiau apie tai – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
baseinas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-01-19
Ruošiantis atsipalaiduoti Tauragės baseine gali prireikti pasiimti ne tik vandens pramogoms skirtą aprangą – Bendruomenių namų antrajame aukšte baseinui priklausiančiose patalpose planuojama įrengti treniruoklių erdvę. Įvairioms raumenų grupėms treniruoti skirta sportinė įranga baseino patalpas turėtų atsirasti jau balandžio mėnesį.
Nuotrauka
idėja
Įkelta:
2022-01-19
Tauragės savivaldybės administracija informuoja, kad metas pagalvoti apie projektus, kurie pagerintų jūsų gyvenamąją aplinką ar viešąją infrastruktūrą – Tauragės rajono savivaldybė kviečia pasinaudoti dalyvaujamojo biudžeto teikiamomis galimybėmis ir nuspręsti kaip turėtų būti išleistos viešos lėšos. Projektų idėjas bus galima teikti jau nuo sausio 31 iki vasario 28 dienos.
Nuotrauka
ugnis
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-01-19
Vos išaušus Naujiesiems Tauragėje vienas po kito kyla gaisrai. 4 minutės – tiek užtruko, kol į Stoties gatvėje sausio 7-ąją, po 14 val., kilusį gaisrą atvyko ugniagesiai gelbėtojai. Nukentėjo žmonės, gyvenę užsidegusiame dviejų aukštų mediniame pastate. Rodės, ugnis plinta tiesiog žaibiškai – nors buvo užgesintos vos po kelių minučių, liepsnos aplaižė ir gaisro židiniu tapusį butą, ir laiptinę, ir pastato fasadą. Kodėl įvyko nelaimė, tyrėjai iškart pasakyti negalėjo. Po nelaimės praėjus vos dienai ugniagesiai vėl išskubėjo į netoliese stovėjusį kitą pastatą Laisvės gatvėje. O sausio 11-ąją dūmai pasirodė ir Akacijų gatvėje. Per antrąjį naujųjų metų savaitgalį visoje Lietuvoje ugniagesiai skubėjo net į 79 gaisrus. Specialistai primena – savo ir turto saugumu privalu pasirūpinti patiems.
Nuotrauka
autobusai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-01-18
Tauragės autobusų parką papildė dar du nauji elektriniai autobusai. Taigi iš viso jame yra jau 5 elektrobusai. Ruošiamasi pirkti dar 4, tačiau kol kas šie planai migloti. Skelbiama ir apie naujus maršrutus.
Nuotrauka
apva
Įkelta:
2022-01-18
Visi, norintieji įsigyti įprastinę bei nutolusią saulės elektrinę, arba planuojantys savo namuose įsirengti šilumos siurblį kviečiami teikti paraiškas finansinei paramai gauti. Kaip ir kasmet, Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) parama galės pasinaudoti visi daugiabučių bei individualių namų gyventojai, tokiu būdu susigrąžinsiantys nuo 30 iki 50 proc. savo investicijų.
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2022-01-18
Rajono meras Dovydas Kaminskas vieš Turkijoje – sostinėje Ankaroje vyksta ES finansuojamas projektas. Meras konferencijoje pristatys Tauragės patirtį ir pasiekimus darnaus ir tvaraus vystymosi srityse.
Nuotrauka
pereja
Tauragės apskrities policijos nuotrauka
Įkelta:
2022-01-17
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sausio 10–13 dienomis stebėjo, ar vairuotojai sustoja prieš pėsčiųjų perėjas, kaip to reikalaujama pagal taisykles. Rezultatai nedžiugina. Priemonės metu nustatyti 54 pažeidimai. 
Nuotrauka
dviratis
Įkelta:
2022-01-16
Susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė antradienį lankėsi Tauragėje, kur susitikusi su Tauragės, Šilalės, Jurbarko ir Pagėgių savivaldybių merais aptarė darnaus judumo iššūkius, pristatė ministerijos rengiamą dviračių takų plėtros planą ir susipažino su situacija šiame regione. Tauragės regionas – vienas iš gerų pavyzdžių, kur nuolat atnaujinamas ir nuosekliai plečiamas dviračių takų tinklas, rašoma Susisiekimo ministerijos pranešime spaudai.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-14
Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnyba praneša šiais metais iš Bendrojo pagalbos centro sulaukusi jau 5 iškvietimų dėl suodžių degimo dūmtraukiuose. Pareigūnai primena, kad savo namų turto saugumu turi pasirūpinti pats šeimininkas. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-14
Šventės baigėsi, dovanų pakuotės iškeliavo į konteinerių aikšteles. Nors pakuočių atliekos miesto bendro naudojimo konteinerių aikštelėse pagal taisykles renkamos kas dvi savaites, po 7 dienų gyventojai šaukiasi pagalbos – kur dėti atliekas, jei konteineriai pilni. Vežėjai trauko pečiais ir žada nelaukdami termino pakuotes išvežti anksčiau, o gyventojų prašo tinkamai išlankstyti pakuotes ir neužkišti konteinerių. Bet aistras kelia ne tik pakuočių atliekos – nerimaujama ir dėl politikų sprendimo miesto individualių valdų  mišrias atliekas vežti kas antrą savaitę. Ar neatsitiks taip, kad karštuoju metų laiku rečiau vežami konteineriai vers kęsti dvoką? 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-13
Vos išaušus Naujiesiems Tauragėje vienas po kito kyla gaisrai. Šeštadienį, po 14 val., ugniagesiai gelbėtojai skubėjo į Stoties gatvėje kilusį gaisrą, po nelaimės praėjus vos dienai ugniagesiai vėl išskubėjo į netoliese stovėjusį kitą pastatą Laisvės gatvėje. O antradienį dūmai pasirodė ir Akacijų gatvėje. Per savaitgalį visoje Lietuvoje ugniagesiai skubėjo net  į 79 gaisrus. Išsamiau apie juos skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-13
Pagerbiant Laisvės gynėjus ketvirtadienį popiet Tauragėje pirmą kartą prie Jūros įrengtu stiebu kilo vėliava su  Vyčio ženklu. Sausio 13-osios minėjimo renginyje dalyvavo itin daug moksleivių. Iškart po pakėlimo ceremonijos Dariaus ir Girėno gatvėje tauragiškiai sustojo petys petin už didvyrius. Vakarop vyko kiti šiai datai paminėti skirti renginiai.