STEAM: dar daugiau erdvės kūrybai ir eksperimentams
Įkelta:
2021-10-29
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Renginio metu jaunimas laboratorijose atliko įvairias užduotis, nuotraukoje –  šilališkė biologijos-chemijos laboratorijos metodininkė Žydrė Danusienė

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Renginio metu visi šalies STEAM centrai jungėsi į tiesioginę transliaciją 

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Biologijos-chemijos laboratorija

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Mechatronikos-IT laboratorijos metodininkas Darius Jakaitis prie savo dar neseniai sukonstruotų konstrukcinių robotų su kuriais jaunimas atliko užduotis

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

STEAM centro direktorė Rita Katauskienė (dešinėje) ir Tauragės pagalbos mokytojui ir mokiniui centro metodininkė Vilma Vaičekauskienė 

margarita@taurageszinios.lt
A
A

Trečiadienį Tauragėje, o kartu ir dar šešiuose šalies miestuose atidaryti gamtamoksliniai STEAM centrai. Juose žinias gilins jaunoji karta – būsimieji chemikai, biologai, informacinių technologijų inžinieriai. Netrukus prasidės biologijos-chemijos ir mechatronikos-IT užsiėmimai Tauragės pagalbos mokytojui ir mokiniui centro (PMMC) patalpose įkurtose laboratorijose, o įsigijus reikiamą įrangą – ir specializuotoje tvaraus vystymosi, žaliosios ir alternatyviosios energetikos laboratorijoje.

Teko atlikti užduotis

Trečiadienį į iškilmingą atidarymo renginį atvykusius svečius pasitiko ypatingus gėrimus gaminančios centro pedagogės Žydrė Danusienė ir Galina Naryškina. Per plastiko puodelių kraštus ritosi tirštą rūką primenantys garai, kurie susiformavo į saldžiuosius gėrimus įdėjus sauso ledo. Gėrimą gurkšnojančių paauglių grupelė stebėjo, kaip robotas formuoja rubiką kubiką. 

Susirinkusiems buvo atviros trys STEAM centro laboratorijos, kuriose puikavosi užduotims paruoštos cheminės priemonės, laboratoriniai indai, įkrauti konstrukciniai robotai. 

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Po iškilmingosios renginio dalies ir oficialaus centro atidarymo mokiniai dalyvavo STEAM penkiakovėje. Į komandas suskirstytiems jaunuoliams reikėjo atlikti įvairias užduotis, pavyzdžiui, alginato ir dažų tirpalo mišinį įlašinti į pasigamintą kalcio jonų tirpalą ir taip išgauti „ikriukus“, kurie turės būti panaudoti  STEAM logotipo dekoravimui. Kitos užduoties metu jaunuoliams teko išbandyti konstrukcinių robotų valdymą ir nuo vieno taško, robotui paėmus tam tikrą daiktą, nugabenti į kitą tašką.

Startuoja dvi laboratorijos

Renginys prasidėjo tiesiogine transliacija iš Švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės kabineto. Tiesioginio tilto metu prisijungta prie renginio dalyvių Telšiuose, Alytuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Utenoje bei metodiniu centrų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Kaip renginio metu kalbėjo STEAM centrų atstovai, laboratorijose mokiniai galės atlikti įvairius tiriamuosius darbus, numatytus bendrosiose ugdymo programose, taip pat susijusius su regiono specifika ir prioritetais, galės rengti savo brandos darbus, vyks konkursai, olimpiados, susitikimai su mokslininkais, verslininkais, įvairių profesijų žmonėmis. Centruose stažuosis ir mokytojai. 

Tauragės PMMC STEAM centre kol kas darbuosis keturi pedagogai, iš jų – trys metodininkai: gamtamokslinėje laboratorijoje dirbsianti Žydrė Danusienė (jai talkins laborantė Galina Naryškina) bei Darius Jakaitis ir Antanas Kiniulis.

– Kol kas neturime darbuotojų tvaraus vystymosi, žaliosios ir alternatyviosios energetikos 

laboratorijai, tačiau ruošiamės konkursui, o kadangi įranga jau gaminama, artimiausiu metu jau turėsime darbuotojus ir joje. Svarbu, kad į šias darbo vietas pretenduotų alternatyviąja energetika, žaliaja energetika besidomintis fizikos srities specialistas, – „Tauragės žinioms“ sakė centro direktorė Rita Katauskienė.

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Papildys formalųjį ugdymą

Pasak jos, STEAM centro formaliuosius, Bendrosiose ugdymo programose numatytus užsiėmimus galės lankyti 7–12 klasių mokiniai, bus organizuojamas ir neformalusis ugdymas.

– Formaliojo ugdymo tiriamiesiems darbams yra parengti tvarkos aprašai, o į neformaliojo ugdymo užsiėmimus kviesime įvairaus amžiaus mokinius. STEAM centras organizuos ir įvairius mokslo, STEAM centrų populiarinimo renginius, kuriuose galės dalyvauti ir trečiojo amžiaus universiteto dalyviai ir visi, besidomintys šia veikla, – pasakojo Tauragės PMMC STEAM direktorė.

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

STEAM atviros prieigos centrų idėja Lietuvoje kilo 2015 m., realiai jų steigimas prasidėjo 

2019 m. STEAM centrams steigti pasitelkiama ES parama, jiems skirta daugiau nei 2 mln. eurų. Projektą „Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“ įgyvendina Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Savo lėšomis prisideda ir savivaldybės, mokslo įstaigos ir partneriai.  

STEAM santrumpa žymi gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, meno/dizaino, matematikos  (angl. „Science“, „Technology“, „Engineering“, „Art“, „Mathematics“) sritis. 


 

 

 

Nuotrauka
keliu prieziura
Asociatyvi „Kelių priežiūros“ nuotrauka
Įkelta:
prieš 8 valandas
Kaip ir kasmet žvyrkeliai žiemos pabaigoje bei ankstyvą pavasarį kelininkams bei gyventojams tampa labai aktualūs. Šiemet jų būklė yra prasta, tačiau nepaisant permainingos žiemos nuo sausio valstybinės reikšmės žvyro dangos keliuose nuolat dirbo AB „Kelių priežiūra“. Bendrovės greideriai per šių metų tris mėnesius profiliuodami žvyrkelius jau nuvažiavo 5 tūkst. kilometrų. Mechanizmai ir šiuo metu nesustodami tęsia darbus ten, kur danga pradžiūvo ir yra optimali darbams vykdyti.
Nuotrauka
BRANDOS EGZAMINAI
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Nemenki pokyčiai kitąmet laukia dabartinių dešimtokų arba gimnazijos klasių antrokų – kad gautų brandos atestatą po dvejų metų, kitąmet jie laikys tarpinius egzaminus. Šį mėnesį jie turi apsispręsti ir pasirinkti dalykus, kurių mokysis trečioje ir ketvirtoje klasėje. Kalbintų gimnazijų atstovų nuomonės dėl naujovių įvairios: vieni vardija galimus minusus, kiti sako, kad ši naujovė sumažins abiturientams egzaminų krūvį. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Lietuvoje – vienas po kito išlendantys seksualinio smurto prieš nepilnamečius atvejai. Prieš kurį laiką teisėsauga pareiškė įtarimus buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui dėl galimo vaikų tvirkinimo. Neseniai žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad buvęs Raseinių rajono meras Remigijus Ačas stojo prieš teismą, nes siekė seksualinių paslaugų su jo bendrovėje nelegaliai dirbusiu nepilnamečiu. Vaiko teisių gynėjai skaičiuoja, kad vien šiemet Tauragės apskrityje užfiksuoti 2 atvejai, kai galimai nuo seksualinio smurto nukentėjo 18 metų nesulaukę asmenys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-03-26
​​​​​​​Kraugeriškos Rusijos užmačios pasikėsino sugriauti milijonų ukrainiečių gyvenimą, daugybę jų išvijo iš gimtųjų namų. Nemažai jų, ypač moterų, kurių vyrai ir iki karo dirbo Tauragėje, rado prieglobstį mūsų mieste: įsikūrė, susirado darbus ir stengiasi kurti gyvenimus iš naujo. Vis dėlto, prisipažįsta restorane „Da Feng“ dirbančios Iryna, Valeriya ir Ruslana, nors ir kaip maloniai čia priimtos, jos tesvajoja apie viena – kuo greičiau grįžti namo. 
Nuotrauka
2arenos statybos.png
Projektuotojų vizualizacija
Įkelta:
2023-03-24
Ketvirtą kartą neįvyko viešasis pirkimo konkursas naujos arenos statyboms Tauragėje, Bernotiškės g.  Modernus pastatas planuojamas jau ne vienerius metus, tačiau vis nepavyksta rasti rangovo, kuris imtųsi šio projekto įgyvendinimo.
Nuotrauka
pusiaukeles namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-24
Lietuvos kalėjimų tarnyba, siekdama didinti atviro kalinimo galimybes Lietuvoje ir didelį dėmesį skirdama regionams, įgyvendina pusiaukelės namų plėtrą – septintuosius Pusiaukelės namus nuteistiesiems planuojama atidaryti vakarų Lietuvoje, Tauragėje. Specialus Lietuvos kalėjimų tarnybos padalinys, kuriame nuteistieji bus intensyviai rengiami paleidimui iš įkalinimo įstaigos, buvo pristatytas vietos gyventojams. Apie tai informuoja Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
baldai
Jurgitos nuotrauka
Įkelta:
2023-03-24
Dėl iš kamino sklindančių dūmų Tauragės dvare gyvenanti moteris, pavadinkime ją  Jurgita (vardas, pavardė redakcijai žinoma), konfliktuoja su kaimynystėje įsikūrusios įmonės direktoriumi. Moters teigimu, baldų gamybos bendrovėje deginamos neleistinos medžiagos ir dėl to į aplinką patenka nuodingi teršalai. Dėl to ji kreipėsi į aplinkosaugininkus, kurie atliko patikrinimą. Tiesa, pats įmonės direktorius nesijaučia darantis ką nors blogo – sako, kad nieko neleistino nekūrena. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-03-23
Po tragedijos Žygaičių gimnazijoje, kai per fizinio ugdymo pamoką mirė septintokė, kilo daugybė klausimų: ar tinkamai profilaktiškai tikrinama vaikų sveikata, ar visa reikalinga informacija apie vaikų sveikatos būklę pasiekia mokyklas, ar fizinis krūvis sporto salėse mokiniams pakeliamas. Ieškant atsakymų į šiuos ir kitus klausimus susidaro įspūdis, kad visos institucijos dirba pagal įstatymo eilutę, tačiau mokyklų atstovai pasigenda aiškesnių atsakomybės pasidalijimo ribų, mokytojai nuogąstauja dėl vaikų fizinės sveikatos, tėvai imasi medikų funkcijų ir rašo vaikams atleidimus nuo fizinio ugdymo pamokų. Fizinio ugdymo mokytoja šią situaciją apibūdina trumpai – košmaras. Išsamiai apie visa tai – laikraščio vedamajame.   
Nuotrauka
testas
Asociatyvi unsplash.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Tauragėje gyvenantis Lukas vieną rytą sulaukė skambučio. „Geriau jau būčiau neatsiliepęs“, – istoriją „Tauragės žinioms“ pasakojo jis. 24-erių jaunuolis, jo žodžiais tariant, pokalbio metu to nenorėdamas užsisakė prostatai tikrinti skirtą testą. Vaikinas po pokalbio prekės užsakymą panoro atšaukti, bet patyrė stresą supratęs, kad taip paprastai to padaryti gali ir  nepavykti. Kaip elgtis pakliuvus į tokią keblią situaciją? 
Nuotrauka
notare
Asmeninio albumo nuotrauka 
Įkelta:
2023-03-22
Tauragėje yra trys notarų biurai, vienas jų, 1-asis, įsikūręs Vytauto g. 85-101, kurį laiką nedirbo, kai ilgametė notarė Audronė Bakšienė paliko pareigas. Dabar šio biuro durys vėl atviros – jame dirba nauja notarė Valda Varkulevičė. 
Nuotrauka
google maps
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
2023-03-22
Pasaulinė kompanija „Google“ Lietuvoje vėl nufotografuos ir viešai publikuos viską, kas matoma plika akimi gatvėje. Tam šį pavasarį į Lietuvos kelius vėl išriedės specialūs „Google“ automobiliai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
degalai
VVTAT nuotrauka
Įkelta:
2023-03-21
Alternatyvių degalų įstatyme numatyta, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiose degalinėse turi būti prekiaujama benzinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,6 proc. biodegalų, ir dyzelinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,2 proc. biodegalų. Už šių reikalavimų nesilaikymą VVTAT bendrovei skyrė 300 tūkst. baudą, skelbia Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.
Nuotrauka
banga
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-21
Tauragės gimtadienį esame įpratę švęsti vasaros pradžioje, tačiau tikroji diena, nuo kurios pradėta skaičiuoti mūsų miesto istorija, – kovo 21-oji. Taigi šiandien lygiai 516 metų, kai Tauragės vardas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Apie tai savo feisbuko paskyroje priminė kultūros veikėjas, poetas Eugenijus Šaltis. Jis rašo, kad jau tada mūsų mieste stovėjo bažnyčia ir veikė (pirmoji Žemaitijoje!) mokykla. Sveikindamas Tauragei jis skiria 516 žodžių Tauragei. 
Nuotrauka
dvaro
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-20
Tauragės dvaro gatvės gyventojų laukia pokyčiai – šiuo metu rengiamas statybos projektas, pagal kurį bus sutvarkyta teritorija ir įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės. Tauragės dvaro bendruomenė šiuos planus sveikina.
Nuotrauka
maisto bankas
Rasos Krištopaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-17
„Maisto banko“ Tauragės padalinio koordinatorė Rasa Krištopaitienė kviečia tauragiškius prisidėti prie pavasarinės, jau 34-osios „Maisto banko“ akcijos, vykstančios šį savaitgalį, ir džiaugiasi tais, kurie jungiasi prie organizacijos misijos ne tik nešvaistyti maisto, bet ir padėti tiems, kuriems sunku. 
Nuotrauka
eismoinfo.lt
Įkelta:
2023-03-17
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) penktadienį pranešė, kad uždaromas tiltas per Juodupės upę valstybiniame reikšmės rajoniniame kelyje Nr. 4201  Pagėgiai–Gudai–Sartininkai 9,64 kilometre, pranešama portale eismoinfo.lt
Nuotrauka
zygaiciai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-17
Antradienį Žygaičių universaliame daugiafunkciniame centre rinkosi vietos gyventojai. Problema, dėl kurios jie susirinko, opi daugeliui nevairuojančių asmenų – autobusais pasiekti Šilutę nėra galimybės, tad gyventojai prašo grąžinti senąjį autobusų grafiką, galiojusį iki praėjusių metų rugsėjo 1-osios. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-03-16
Kraugeriškos Rusijos užmačios pasikėsino sugriauti milijonų ukrainiečių gyvenimą, daugybę jų išvijo iš gimtųjų namų. Nemažai jų, ypač moterų, kurių vyrai ir iki karo dirbo Tauragėje, rado prieglobstį mūsų mieste: įsikūrė, susirado darbus ir stengiasi kurti gyvenimus iš naujo. Vis dėlto, prisipažįsta restorane „Da Feng“ dirbančios Iryna, Valeriya ir Ruslana, nors ir kaip maloniai čia priimtos, jos tesvajoja apie viena – kuo greičiau grįžti namo. Šių moterų istorijos – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
vtat
Įkelta:
2023-03-15
Kovo 15-oji – Pasaulinė vartotojų diena, pirmą kartą paminėta 1983 metais. Šiemet šiai įsimintinai dienai – jau 40 metų. Šia proga Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) dalinasi 40 faktų ir skaičių, iliustruojančių praėjusių metų VVTAT veiklos rezultatus. Kasmet VVTAT užsakymu atliekami vartotojų ir verslininkų nuomonių tyrimai, kurių rezultatai leidžia palyginti pokyčius tam tikrose srityse, vertinti rizikas, nustatyti veiklos prioritetus.