STEAM: dar daugiau erdvės kūrybai ir eksperimentams
Įkelta:
2021-10-29
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Renginio metu jaunimas laboratorijose atliko įvairias užduotis, nuotraukoje –  šilališkė biologijos-chemijos laboratorijos metodininkė Žydrė Danusienė

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Renginio metu visi šalies STEAM centrai jungėsi į tiesioginę transliaciją 

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Biologijos-chemijos laboratorija

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Mechatronikos-IT laboratorijos metodininkas Darius Jakaitis prie savo dar neseniai sukonstruotų konstrukcinių robotų su kuriais jaunimas atliko užduotis

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

STEAM centro direktorė Rita Katauskienė (dešinėje) ir Tauragės pagalbos mokytojui ir mokiniui centro metodininkė Vilma Vaičekauskienė 

margarita@taurageszinios.lt
A
A

Trečiadienį Tauragėje, o kartu ir dar šešiuose šalies miestuose atidaryti gamtamoksliniai STEAM centrai. Juose žinias gilins jaunoji karta – būsimieji chemikai, biologai, informacinių technologijų inžinieriai. Netrukus prasidės biologijos-chemijos ir mechatronikos-IT užsiėmimai Tauragės pagalbos mokytojui ir mokiniui centro (PMMC) patalpose įkurtose laboratorijose, o įsigijus reikiamą įrangą – ir specializuotoje tvaraus vystymosi, žaliosios ir alternatyviosios energetikos laboratorijoje.

Teko atlikti užduotis

Trečiadienį į iškilmingą atidarymo renginį atvykusius svečius pasitiko ypatingus gėrimus gaminančios centro pedagogės Žydrė Danusienė ir Galina Naryškina. Per plastiko puodelių kraštus ritosi tirštą rūką primenantys garai, kurie susiformavo į saldžiuosius gėrimus įdėjus sauso ledo. Gėrimą gurkšnojančių paauglių grupelė stebėjo, kaip robotas formuoja rubiką kubiką. 

Susirinkusiems buvo atviros trys STEAM centro laboratorijos, kuriose puikavosi užduotims paruoštos cheminės priemonės, laboratoriniai indai, įkrauti konstrukciniai robotai. 

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Po iškilmingosios renginio dalies ir oficialaus centro atidarymo mokiniai dalyvavo STEAM penkiakovėje. Į komandas suskirstytiems jaunuoliams reikėjo atlikti įvairias užduotis, pavyzdžiui, alginato ir dažų tirpalo mišinį įlašinti į pasigamintą kalcio jonų tirpalą ir taip išgauti „ikriukus“, kurie turės būti panaudoti  STEAM logotipo dekoravimui. Kitos užduoties metu jaunuoliams teko išbandyti konstrukcinių robotų valdymą ir nuo vieno taško, robotui paėmus tam tikrą daiktą, nugabenti į kitą tašką.

Startuoja dvi laboratorijos

Renginys prasidėjo tiesiogine transliacija iš Švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės kabineto. Tiesioginio tilto metu prisijungta prie renginio dalyvių Telšiuose, Alytuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Utenoje bei metodiniu centrų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Kaip renginio metu kalbėjo STEAM centrų atstovai, laboratorijose mokiniai galės atlikti įvairius tiriamuosius darbus, numatytus bendrosiose ugdymo programose, taip pat susijusius su regiono specifika ir prioritetais, galės rengti savo brandos darbus, vyks konkursai, olimpiados, susitikimai su mokslininkais, verslininkais, įvairių profesijų žmonėmis. Centruose stažuosis ir mokytojai. 

Tauragės PMMC STEAM centre kol kas darbuosis keturi pedagogai, iš jų – trys metodininkai: gamtamokslinėje laboratorijoje dirbsianti Žydrė Danusienė (jai talkins laborantė Galina Naryškina) bei Darius Jakaitis ir Antanas Kiniulis.

– Kol kas neturime darbuotojų tvaraus vystymosi, žaliosios ir alternatyviosios energetikos 

laboratorijai, tačiau ruošiamės konkursui, o kadangi įranga jau gaminama, artimiausiu metu jau turėsime darbuotojus ir joje. Svarbu, kad į šias darbo vietas pretenduotų alternatyviąja energetika, žaliaja energetika besidomintis fizikos srities specialistas, – „Tauragės žinioms“ sakė centro direktorė Rita Katauskienė.

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Papildys formalųjį ugdymą

Pasak jos, STEAM centro formaliuosius, Bendrosiose ugdymo programose numatytus užsiėmimus galės lankyti 7–12 klasių mokiniai, bus organizuojamas ir neformalusis ugdymas.

– Formaliojo ugdymo tiriamiesiems darbams yra parengti tvarkos aprašai, o į neformaliojo ugdymo užsiėmimus kviesime įvairaus amžiaus mokinius. STEAM centras organizuos ir įvairius mokslo, STEAM centrų populiarinimo renginius, kuriuose galės dalyvauti ir trečiojo amžiaus universiteto dalyviai ir visi, besidomintys šia veikla, – pasakojo Tauragės PMMC STEAM direktorė.

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

STEAM atviros prieigos centrų idėja Lietuvoje kilo 2015 m., realiai jų steigimas prasidėjo 

2019 m. STEAM centrams steigti pasitelkiama ES parama, jiems skirta daugiau nei 2 mln. eurų. Projektą „Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“ įgyvendina Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Savo lėšomis prisideda ir savivaldybės, mokslo įstaigos ir partneriai.  

STEAM santrumpa žymi gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, meno/dizaino, matematikos  (angl. „Science“, „Technology“, „Engineering“, „Art“, „Mathematics“) sritis. 


 

 

 

Nuotrauka
zmogus
Įkelta:
prieš 12 valandų
Neįgalūs žmonės turi ne tik sveikatos problemų, bet ir kitokių rūpesčių – tenka įveikti kliūtis, apie kurias kiti nė nesusimąsto. Ratukuose judantys žmonės Tauragėje vis dar neretai susiduria su stačiais ir neįveikiamais įvažiavimais prie įvairių įstaigų. Kartais nebūna nė jų. Problema kyla ir tuomet, kai dalis verslininkų bėdos matyti nenori ir tartum užsiriša akis. „Nieko nedarysim“, – atšauna kai kurių įmonių vadovai, kai neįgalieji šiems primena, kad neįmanoma patekti į patalpas ir šią problemą reikėtų išspręsti. Tiesa, tauragiškiai kalba, kad yra ir geranoriškų verslininkų. Tačiau negalią turinčias moteris vis dar stebina įsivaizdavimas, kad reikalui esant neįgalųjį, sėdintį vežimėlyje, pasitelkus porą stiprių vyrukų, galima lyg niekur nieko pakelti. „Ar norėtumėte, kad jus kas nors kilnotų?ׅ“ – klausia jos.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-06-23
Į redakciją laišką ir nuotraukas atsiuntusi tauragiškė teigė negalinti suprasti, kodėl po žolės nupjovimo senosiose miesto kapinėse subirusi žolė ant kapaviečių taip ir palikta. Kapines prižiūrinčios parapijos kunigas sako, kad žolę apie kapavietes turi apsipjauti jas prižiūrintys žmonės, o jei žolė užbiro, parapija neįsipareigojusi jos sutvarkyti.  
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-06-22
Baigiantis mokslo metams gausu skelbimų su darbo pasiūlymais pedagogams – mokyklos ieško ne tik dalykų mokytojų, bet ir pagalbos mokiniams specialistų, kurių ypatingai trūksta ne tik mūsų rajone, bet visoje šalyje. Pedagogų bendruomenė, kaip pastebi ne tik ugdymo įstaigų vadovai, bet ir rajono vadovai, sensta, o jaunų specialistų į mokyklas privilioti neįmanoma. Prognozės bauginančios – suskaičiuota, kad po metų šalyje trūks beveik 3 tūkst. pedagogų. Plačiau apie tai skaitykite laikraščio vedamajame. 
Nuotrauka
saules energija
Įkelta:
2022-06-20
Visuomenės grupėms susiduriant su galvosūkiu, kaip sutaupyti pinigų energijos išlaidoms, gyventojai ir verslai raginami pasinaudoti beveik 1 mlrd. eurų investicijoms į nuosavas elektrines bei energijos vartojimo efektyvinimą. Kaip skelbia Tauragės rajono savivaldybė, iš jų daugiau nei pusė – 608 mln. eurų ES lėšų – gyventojus ir įmones pasieks per artimiausius 1,5 metų, t.y., iki 2023 m. pabaigos. Likusioji – iki 2030 m.
Nuotrauka
savivaldybe
Įkelta:
2022-06-20
aaiškėjo, kokių specialistų labiausiai trūksta Tauragės rajone. Tai – psichologai, slaugytojai ir buhalteriai. Šias specialybes pasirinkę studijuoti asmenys gali prašyti Tauragės rajono savivaldybės finansuoti jiems studijas arba skirti stipendiją, per metus siekiančią iki 2 tūkst. eurų.
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2022-06-19
Baigiantis mokslo metams moksleiviai kuri vasaros planus: daugelis nori ne tik pailsėti, bet ir užsidirbti išlaidoms. Didžiajai daliai jų įsidarbinti taip ir nepavyksta, nors darbdaviai sako, kad darbų yra. Žinoma, darbo vietų mažiau nei norinčiųjų padirbėti, be to, darbdaviai labiau linkę įdarbinti pilnamečius. Apie tai kalba ne tik darbdaviai, bet ir moksleiviai. Vaikų ir paauglių darbą griežtai reglamentuoja įstatymai, juos primena ir Valstybinė darbo inspekcija, kuri, susumavusi praėjusių metų rezultatus, skelbia nustatytų pažeidimų statistiką. 
Nuotrauka
savivaldybe
Įkelta:
2022-06-19
Rajono meras su komanda, savivaldybės administracijos atstovai patirties sėmėsi Briuselyje ir Švedijoje.
Nuotrauka
krepsinis100
Įkelta:
2022-06-18
Krepšinis – tai sporto šaka, kuri Lietuvai padovanojo daug išskirtinių akimirkų, ir nė viena kita sporto šaka neatnešė tiek džiaugsmo, kiek krepšinis. Neatsitiktinai krepšinis vadinamas antrąja Lietuvos religija. Šiomis mintimis trečiadienį kultūros rūmuose prasidėjo šventė, skirta Lietuvos krepšinio šimtmečiui paminėti ir pagerbti krašto krepšinio atstovus. Gausiai susirinkusi Tauragės krepšinio bendruomenė vos tilpo salėje – ir visi jie neatsiejama šios sporto šakos dalis – legendiniai mūsų krašto krepšininkai, treneriai, rėmėjai, jaunųjų žaidėjų artimieji. Ir visus juos drąsiai galima vadinti krepšinio ligoniai.   
Nuotrauka
prezidentas
Įkelta:
2022-06-17
Metiniame Prezidento pranešime Seime nuskambėjo Tauragės vardas. Klimatui neutraliu tapti pasiryžęs miestas sulaukė pagyrų. Gitanas Nausėda pabrėžė, kaip svarbu, kad savivalda suvoktų savo atsakomybę siekiant klimato krizės valdymo tikslų. 
Nuotrauka
Skaudvilės tvenkinys. Tauragės VSB nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Į Tauragę savaitgalį atslinksianti karščio banga greičiausiai privilios žmones prie įvairių upių ir tvenkinių. Prieš kurį laiką Nacionalinės visuomenės sveikatos centro (NVSC) priežiūros laboratorijos specialistai, atlikę Skaudvilės tvenkinio vandens kokybės tyrimą, nustatė, kad maudytis jame – pavojinga. Tačiau dabar žmonės gali būti ramūs – jame maudytis vėl galima.
Nuotrauka
saugykla
Įkelta:
2022-06-17
Gegužės viduryje atsidariusios nemokamos dviračių saugyklos sulakė didžiulio gyventojų susidomėjimo. Kaip skelbia Tauragės rajono savivaldybė, per mėnesį laiko jau daugiau kaip 650 Tauragės miesto gyventojų užpildė prašymus ir pradėjo naudotis dviračių saugyklomis.
Nuotrauka
maistas
Įkelta:
2022-06-17
Kad suprastum, jog viskas brangsta, nereikia būti ekonomikos ekspertu – tai akivaizdu, tai patvirtina ir statistika, ir gatvėje sutikti žmonės. Jei vieniems didelio skirtumo nėra, ar, tarkim, sviestas kainuoja pusantro, ar du su puse euro, tai kitus kone kasdien didėjantys skaičiai etiketėse varo į neviltį. Juo labiau, kad greito palengvėjimo nematyti.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-06-16
Krepšinis – tai sporto šaka, kuri Lietuvai padovanojo daug išskirtinių akimirkų, ir nė viena sporto šaka neatnešė tiek džiaugsmo, kiek krepšinis. Neatsitiktinai krepšinis vadinamas antrąja Lietuvos religija. Šiomis mintimis trečiadienį kultūros rūmuose prasidėjo šventė, skirta Lietuvos krepšinio šimtmečiui paminėti. Apie tai skaitykite laikraščio vedamajame. 
Nuotrauka
gaures mokykla
Įkelta:
2022-06-16
Pradėtas ruošti dar vienas ugdymo įstaigos atnaujinimo projektas. Kaip rašoma Tauragės rajono savivaldybės puslapyje, šį kartą pokyčiai laukia Gaurės pagrindinės mokyklos moksleivių. Mokykla įsikūrusi centrinėje miestelio dalyje, todėl po atliktos renovacijos ne tik mokiniai ir mokytojai galėsi džiaugti šiltesnėmis ir energetiškai efektyvesnėmis patalpomis, bet ir atsinaujinusiu Gaurės miestelio vaizdu.
Nuotrauka
tratc
Įkelta:
2022-06-16
Gegužę Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Virginijus Noreika savivaldybės tarybos nariams pristatė įmonės veiklos ataskaitą. Įmonė praėjusius metus baigė pelningai, tačiau iššūkių netrūksta.
Nuotrauka
gatves
Įkelta:
2022-06-15
Šią savaitę Tauragės miesto žvyruotos gatvės laistomos ir barstomos kalcio chloridu. Ši priemonė veiksmingai kovoja su dulkėmis ir padeda išspręsti opią gatvių dulkėjimo problemą. Kaip rašoma Tauragės rajono savivaldybės puslapyje, šiuo metu į gatvių su žvyro danga laistymo ir barstymo sąrašą yra įtraukta daugiau kaip 50 daugiausiai pravažiuojamų žvyruotų miesto gatvių, kurių bendras ilgis siekia daugiau kaip 20 kilometrų.
Nuotrauka
Ugniagesių gelbėtojų nuotrauka
Įkelta:
2022-06-15
Nors kalendorinė vasara ir prasidėjo, tačiau orai primena tik tikrą lietuvišką vasarą – sulaukiame ir šiltų dienų ir lietaus. Tikimės karštesnių dienų, kad galėtumėme pasidžiaugti, turbūt maloniausia pramoga – maudynėms vandens telkiniuose. Tačiau, reikia nepamišti ir saugių elgesio taisyklių prie vandens. 
Nuotrauka
greitoji
Įkelta:
2022-06-15
Seimas priėmė įstatymų pakeitimus, kuriais sutarta nuo kitų metų liepos optimizuoti greitosios medicinos pagalbos (GMP) paslaugų teikimą – bus įsteigta viena Greitosios medicinos pagalbos tarnyba, pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai. Ketinama tolygiau perskirstyti medikų brigadas. Svarstoma, kad tai padės žmonėms pagalbos sulaukti greičiau, esą ypač tai pagelbės kaimo vietovėse gyvenantiems žmonėms. Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovas tikina, kad Tauragės rajone medikų vėlavimai nėra reikšmingi, bei įvardijo pagrindines priežastis, kodėl taip nutinka, kad nors ir retai, bet medikų tenka palaukti ilgiau.