Neasfaltuotos miesto ir kaimų gatvės – tema, kuri visada sulaukia daugybės diskusijų, priekaištų, gyventojų pasipiktinimo dėl dulkių, duobių. Bet gatvėms asfaltuoti, kaip sako valdžios atstovai, pinigų yra tiek, kiek yra, o asfaltavimo darbai vyksta pagal gatvių eiliškumą. Jo prioritetinį sąrašą, tiksliau, du – miesto ir kaimiškųjų vietovių – trečiadienį rajono politikai ir patvirtino. Labiausiai diskutuota dėl Mažonų seniūnijos Tvenkinio gatvės, kurioje nėra gyventojų, bet įsikūrę verslo atstovai. Politikai kėlė klausimą, ar verta skirti lėšas šiai gatvei, kai tuo metu kai kuriuose kaimuose gyventojai kone ryja dulkes.
Sąraše – 36 gatvės
Praėjusį trečiadienį tarybos posėdyje patvirtinti prioritetiniai asfaltuotinų gatvių sąrašai. Po ilgų diskusijų jam pritarė 19 tarybos narių, nepritariančiųjų nebuvo. Nuo balsavimo nusišalino tarybos narės Giedrė Stulginskienė, Virginija Eičienė, nes jos gyvena gatvėse, šalia kurių planuojamas remontas. Nuo klausimų, susijusių su gatvėmis Mažonų seniūnijoje, nusišalino rajono meras Dovydas Kaminskas, kadangi šalia jo tėvų sklypo eina viena į sąrašą įtrauktų gatvių.

Tauragės mieste remonto ir asfaltavimo laukia net 36 į prioritetinį sąrašą patekusių gatvių, 31 gatvė į naująjį sąrašą perkelta iš dar 2018 m. patvirtinto sąrašo. Jau paskelbtas remonto darbų konkursas ir šiemet planuojama išasfaltuoti pirmąsias sąrašo gatves – Kovo 11-osios ir Liepų. Liepų gatvės kapitalinis remontas turėtų iš viso atsieiti 285 tūkst. eurų, Kovo 11-osios gatvės – 250 tūkst. eurų.
Pirmumo eilėje įrašytas 20 gatvių tikimasi išasfaltuoti su privataus investuotojo prisidėjimu, pasak F. Sagatausko, yra parengtos konkurso sąlygos ir ruošiamasi pirkimui. Tauragės rajono savivaldybės administracija už atliktus darbus privačiam partneriui atsiskaitytų per nustatytą laiką.
– Kaip pasiseks nupirkti, atsižvelgiant į šio meto nestabilią situaciją, garantuoti tikrai negaliu, bet procedūros vyksta, – tarybos posėdyje sakė F. Sragauskas.
Kaip tarybos nariams kalbėjo Statybos skyriaus vedėjas, sąrašo pirmosiose vietose įrašytoms daliai miesto gatvių – Pušyno, Daržų, Žaliosios, Ganyklų ir Puntuko – šiemet planuojama rengti techninius projektus.

Ketinama suremontuoti ir pėsčiųjų bei dviračių takus Šilalės ir Gedimino gatvėse. Meras D. Kaminskas pažymėjo, kad savivaldybė bent 10 proc. lėšų turi skirti „Darnaus judumo“ programai, dėl to į sąrašą ir pateko pėsčiųjų bei dviračių takai.
Papasakojo, kaip buvo sudarytas sąrašas
Nemažai dėmesio skiriama kaimiškosioms vietovėms. Pagal skelbiamą kaimo gatvių eiliškumo sąrašą, Tauragės kaimiškojoje seniūnijoje ketinama suremontuoti 13 gatvių, Skaudvilės seniūnijoje į eiliškumo sąrašą pateko 12 gatvių, Mažonų seniūnijoje – 9, Žygaičių seniūnijoje – 6, Gaurės seniūnijoje – 4, Batakių seniūnijoje – 6, Lauksargių seniūnijoje – 3.

Tauragės rajono meras papasakojo, kaip buvo sudarytas kaimiškųjų gyvenviečių gatvių sąrašas, pagal kurį planuojami asfaltavimo darbai.
– Nuo 2019 metų mes seniūnų prašėme atsiųsti gatvių sąrašą, sudarytą kartu su seniūnaičiais ir bendruomenių pirmininkais, – Ekonomikos ir kaimo reikalų komitete kalbėjo D. Kaminskas. – Tos gatvės buvo įtrauktos į darbinę grupę, joms buvo suteikiami balai ir dėliojamos į eiliškumą pagal šiemet patvirtintus balus – taip nurodė įstatymas. Su tarybos nariais – ir Vidas Bičkus vyko, ir Vaclovas Karbauskis, ir Kęstutis Balašaitis – visas tas gatves pravažiavome, kai kur pamatėme tam tikrų nelogiškumų, pasakėme, kad kai kurioms gatvėms nereikia suteikti balų, išbraukti iš galimų asfaltuotinų gatvių sąrašo, bet kai kurias ir papildomai įrašėme, kad nebūtų tarpų tarp dviejų asfaltuotų gatvių ir netaptume pajuokos objektu. Visos seniūnijos, išskyrus Tauragės kaimiškąją, pateikė gatvių sąrašą. Truputį sudėtingesnė situacija buvo su Tauragės kaimiškąja seniūnija, kurioje daug tankiai apgyvendintų gatvių, ypač Taurų kaime. Ten buvo iš naujo kviečiami seniūnaičiai, bendruomenių pirmininkai. Seniūnė pateikė sąrašą gatvių, kurioms buvo suteikti balai, ir taip gimė eiliškumas, kuris yra pateiktas.
Anot jo, kai kurios remontuotinos gatvės į sąrašus pateko gyventojų, kai kurios – verslininkų prašymu.
Dėl Tvenkinio gatvės – atskira diskusija
Praėjusią savaitę Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje atkreiptas dėmesys, kad Mažonų kaime planuojamoje tvarkyti ir pirmumo sąraše trečioje vietoje įrašytoje Tvenkinio gatvėje esą nėra gyventojų, nors reitinguojant remonto prioritetus už tai buvo skiriami balai. Opozicijos atstovai atkreipė dėmesį, kad esą Tvenkinio gatvėje įsikūrusios tik verslo įmonės ir prašymas ją tvarkyti gautas būtent iš verslininkų.

Tačiau Tauragės rajono savivaldybės Statybos skyriaus specialistas Gediminas Kurlinkus patikslino, kad Tvenkinio gatvėje yra 2 gyvenamieji namai, pažymėti 1-uoju ir 2-uoju numeriais. Anot jo, tai buvo patikrinta ir 2019 m. apsilankius minėtoje gatvėje. Be to, šie namai esą matyti ir „Google“ skelbiamuose žemėlapiuose.
Vis dėlto kai kurie komiteto nariai pažymėjo, kad ties gyvenamaisiais namais gatvės remontas atliktas, o prašoma tvarkyti tik tą kelio dalį, ties kuria įsikūrę verslininkai. Ekonomikos ir kaimo reikalų komitete užvirė ginčas, ar reikėtų šią gatvę remontuoti. Buvo prabilta net apie tai, kad galbūt reikėtų išbraukti Tvenkinio gatvę iš remontuotinų kelių eiliškumo sąrašo.

Tačiau šią savaitę dar prieš tarybos posėdį bendrame komitetų posėdyje kalbėta, kad Tvenkinio gatvė vis dėlto turėtų būti tvarkoma, kadangi verslininkų prašymui ją išasfaltuoti pritaria ir vietos bendruomenė. Tvenkinio gatvėje veikiančios bendrovės „Brolenta“ direktorius Vytautas Remeikis kalbėjo, kad įmonėje yra sukurta 114 darbo vietų ir darbuotojams rūpi, kad gatvė būtų sutvarkyta. Anot jo, čia pat yra teritorija, kur ketinama įrengti uždarus teniso kortus, ateityje bus vystomas ir socialinis verslas, tad veikla svarbi visam regionui ir šalia esanti gatvė dėl to turėtų būti remontuojama.
V. Remeikis teigė, kad pati bendrovė į savo veiklą, gerinančią bendruomenės gyvenimą, planuoja investuoti šimtus tūkstančių eurų. Išgirdę šiuos argumentus tarybos nariai atsiėmė savo siūlymą išbraukti Tvenkinio gatvę iš tvarkytinų gatvių sąrašo.

Tačiau trečiadienį surengtame tarybos posėdyje Viktoras Kovšovas pareiškė, kad tvarką, pagal kurią planuojama asfaltuoti gatvę, kurioje esą nėra gyventojų, reikėtų tobulinti ir galiausiai pateikė pasiūlymą išbraukti Tvenkinio gatvę iš sąrašo. Taryba tokį siūlymą atmetė: už V. Kovšovo pasiūlymą balsavo vos 2 tarybos nariai, prieš – 3, likusieji susilaikė.
– Kelių priežiūros programos lėšos skiriamos ne vien gyventojams. Šiomis lėšomis galima tvarkyti ir mokyklų aikštes, ligoninių automobilių stovėjimo aikšteles. Pagal Kelių priežiūros programos finansavimo įstatymą nurodyta daug sričių, objektų, kur galima panaudoti Kelių priežiūros programos lėšas. <...> Taip pat galima naudoti ir tų gatvių remontui, kur nėra gyventojų, bet yra pakankamai didelis judėjimas. Mažonuose Tvenkinio gatve naudojasi daugiau kaip 100 darbuotojų, – į V. Kovšovo repliką sureagavo F. Sragauskas.
Vieną gatvę išbraukė, kitas įtraukė
Žygaičių seniūnė Lina Baziliauskienė Ekonomikos ir kaimo reikalų komitete praėjusią savaitę atkreipė dėmesį, kad Šikšnių kaime numatant asfaltuoti Romainių ir Zy-33 (gatvė taip įvardijama, kadangi neturi pavadinimo – red. past.) gatves pamirštami kiti kaimai.
– Šikšnių kaime bus asfaltuoti abu įvažiavimai į gyvenvietę. Galbūt tai būtų neteisinga kitų kaimų atžvilgiu. Kituose kaimuose, gyvenvietėse nėra nė vienos asfaltuotos gatvės, – dėmesį atkreipė L. Baziliauskienė ir pasiūlė vietoje Zy-33 gatvės įtraukti Aukštąją gatvę, besidriekiančią Būdviečių kaime.
Anot jos, Būdviečių kaime nėra nė vienos asfaltuotos gatvės.
– Manau, kad taip būtų kur kas teisingiau, – sakė ji.
D. Kaminskas pasiūlė asfaltuoti tik dalį Aukštosios gatvės ties sritimi, kurioje yra daugiau gyvenamųjų namų, mat toliau sodybų kur kas mažiau. Mero teigimu, reikėtų asfaltuoti ir Mokyklos gatvę, vedančią į bendruomenės aikštelę. Abi Būdviečių kaimo gatvės įtrauktos į prioritetinį sąrašą.

Kaip trečiadienį po tarybos posėdžio tiesioginės transliacijos metu sakė rajono meras D. Kaminskas, norint išasfaltuoti visas į sąrašą įtrauktas gatves prireiks 4–6 metų. Meras paminėjo, kad Tauragės mieste neasfaltuotų gatvių yra apie 50 proc., kaimiškosiose vietovėse – apie 70–75 proc. Pasak jo, kaimuose galima išasfaltuoti daugiau gatvių, nes dažnai gatvėse netiesiami nuotekų tinklai, šaligatviai. O mieste šie dalykai būtini, tad ir lėšų reikia daugiau.
Paskirstė lėšas
Miesto ir kaimo gatvių remonto darbus ketinama finansuoti Kelių priežiūros ir plėtros (KPP) programos bei Europos Sąjungos lėšomis. Kaip praėjusią savaitę surengtame Ekonomikos ir kaimo reikalų komitete informavo savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas F. Sragauskas, iš KPP programos Tauragės rajono savivaldybei šiais metais skirta apie 2,5 mln. eurų. 1 mln. eurų skiriami darbams mieste, o dar 1 mln. eurų – remontui kaimiškosiose vietovėse. Kita lėšų dalis tenka projektavimui ir techninėms procedūroms. Taigi iš 2,5 mln. eurų maždaug 1,5 mln. eurų yra numatyta skirti būtent asfaltavimui ir remontui, o priežiūrai – beveik 1 mln. eurų

Pagal Tauragės rajono savivaldybės skelbiamus dokumentus, Lauksargių seniūnijoje gatvių žvyravimui ketinama skirti 21 tūkst. eurų. Batakių seniūnijos kaimų asfaltuotų gatvių priežiūrai planuojama atseikėti 3 tūkst. eurų, kelių žvyravimui – 10,9 tūkst. eurų, greideriavimui – 7 tūkst. eurų. Gaurės seniūnijos gatvių su asfalto danga priežiūrai teks 4 tūkst. eurų, žvyravimui – 26 tūkst. eurų, greideriavimui – 8 tūkst. eurų. Žygaičių seniūnijos asfaltuotų gatvių priežiūrai bus skiriama 4 tūkst. eurų, žvyravimui – 27,7 tūkst. eurų, greideriavimui – 5 tūkst. eurų. Mažonų seniūnijos gatvių su žvyro danga žvyravimui numatyta 50,1 tūkst. eurų. Skaudvilės seniūnijos keliams ir gatvėms su asfalto danga priežiūrai planuojama išleisti 10 tūkst. eurų, žvyravimui – 42,2 tūkst. eurų.

Daugiausia lėšų numatyta Tauragės gatvių priežiūrai. Asfaltuotų gatvių priežiūrai mieste planuojama išleisti 25 tūkst. eurų, žvyravimui – 50 tūkst. eurų, greideriavimui – 60 tūkst. eurų. O Tauragės kaimiškosios seniūnijos asfaltuotų gatvių priežiūrai skirta 10 tūkst. eurų, žvyravimui – 45,1 tūkst. eurų, greideriavimui – 22 tūkst. eurų.