Jaunajam ūkininkui talkina robotai
Įkelta:
2022-05-12
Nuotrauka
paulius
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
paulius
Aprašymas

Autorės nuotrauka

Tauragės rajono Ruikių kaime su tėvais ekologiniame ūkyje ūkininkaujantis Paulius Macas džiaugiasi likęs darbuotis kaime. Dar mokykloje vaikinas žinojo, kad po studijų Kaune grįš į kaimą. O ir technologijų ūkyje gausa jį skatina tik tobulėti ir naujinti techniką bei įrenginius.

Baigė veterinarijos studijas 

Prieš dvejus metus veterinarijos mokslus Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijoje Kaune baigęs Paulius svarstė išsyk imtis ir agronomijos studijų, bet pasitaręs su dėstytojais nusprendė dar palūkėti – vaikinui patarė, kad jei jis norįs gauti žinių, o ne tik diplomą, geriau palaukti, kol praeis COVID-19 banga, nes nuotoliu žinias įsisavinti sunkiau. Tačiau daug kas jį tikino, kad išsyk po studijų stoti mokytis geriausia, nes vėliau esą tikrai atsiras kitų reikalų, dings ir motyvacija mokytis, gal šeimą sukurs, ir praeisiąs noras mokytis toliau. 

P. Macas stojo į universitetą jau kurdamas planus, kad darbuosis ūkyje ir įgytas žinias galės pritaikyti praktiškai. 

– Mano vienintelė mintis ir buvo, kad studijuoju dėl savęs, dėl žinių, – pasakojo Paulius.

Smulkesnių gyvūnų gydymu vaikinas ne itin domėjosi – juokiasi, kad tikrai nebūdavęs pirmasis eilėje į tų gyvūnų operacijas. Tačiau mokytis gydyti stambesnius gyvulius jam būdavo daug įdomiau, juo labiau, kad jau ir pats turėjo supratimo apie juos.

– Tu žinai, kaip iš tikrųjų yra, o ne vien tai, kas parašyta vadovėlyje. Ir kai kalbi su dėstytoju, jis mato, kad tu turi visai kitą supratimą, jau iš praktinės pusės, ir kad tai, kas yra vadovėlyje, dar ne viskas, – teigė ūkininkas.

Apie mokslus pasakodamas vaikinas atviras – ketvirtajame kurse šiek tiek gailėjosi pasirinkęs veterinariją, o ne agronomiją. Jam pačiam daug įdomiau dirbti laukuose, juos prižiūrėti, sodinti. Vis dėlto veterinarijos mokslus jis sėkmingai baigė ir tuo džiaugiasi – tai irgi buvo įdomu, o svarbiausia, dabar dirbdamas ūkyje jis kur kas labiau pasitiki savimi. 

– Jau vidurinėje mokykloje buvau pasiruošęs ūkininkauti. Kai įstojau į universitetą, maždaug nuo to laiko ir esu ūkininkas. Taigi jau aštuoneri metai. Ir ūkininkauti man smagu ir patinka, – prisimindamas ūkininkavimo pradžią, šypsosi Paulius.

Ūkyje – 200 galvijų 

Macų ūkyje – apie 200 galvijų ir 300 hektarų žemės. 

– Mudu su tėčiu artėjant rimtiems sezono darbams susikooperuojame, vienas kitam padedame, laukuose dirbame dviese, – apie darbus pasakoja Paulius. – Ūkyje turime du darbuotojus, kurie padeda prižiūrėti gyvulius. O ir technikos yra, ji naši, moderni, galima be didelių problemų apdirbti tokius plotus.

Ne paslaptis, kad ūkininkų dalią kiek palengvina Europos Sąjungos suteikiama parama.

Pauliaus nuomone, jei ūkininkai jos negautų, šiuo metu šalyje būtų mažiau žemę dirbančių žmonių:

– Yra ūkininkaujančių ir be paramos, bet tokiems ūkiams išsilaikyti sunkiau, galbūt vieną naują traktorių ir įmanoma iš savų pinigų nusipirkti, bet juk jam dar reikia ir padargų, ir priežiūros. Sudėtinga būtų ir naujas fermas pasistatyti be fondų pagalbos.

Patys Macai šiuo metu turi pasistatę dvi fermas. Prie naujosios fermos ūkininkai vis dar dirba. Atrodydamas ūkį Paulius pasakojo, kad šios fermos vieną pusę įsirengė jau prieš trejus metus, o dabar įrengiama kita pusė. Senojoje fermoje Macai laiko prieauglį ir svarsto, jog kitais metais reikėtų dar vieno pastato, kadangi prieauglio vis daugėja.

Karves melžia robotas 

Macai vienoje naujosios fermos pusėje jau turi įsirengę melžimo robotą, kuris oficialiai vadinasi savanoriška melžimo sistema, o vis dar remontuojamoje kitoje fermos dalyje ūkininkai planuoja statyti ir antrąjį robotą. Paulius nusiteikęs tvirtai – tokiam ūkiui kaip jų geriausias variantas – statyti robotus. Paulius svarstė, kad didesniems ūkiams robotai gal ir nelabai tinkamas variantas – jiems kiltų problemų, pavyzdžiui, dėl robotų pajėgumo. 

– Šie robotai skirti šeimos ūkiams, o ne bendrovėms, kuriose yra 500–600 karvių. Yra kas turi ir pasistatę, bet tokiems ūkiams jau, manau, reikia ir atskiro žmogaus jų priežiūrai. O mes turime savo servisą, į kurį paskambinę dėl gedimo po valandos ar dviejų jau sulaukiame atvykstančių meistrų, – džiaugėsi Paulius. 

Pasak jo, galima net nebūti namie, nes meistrai atvyks, sutvarkys, sužiūrės viską ir paleis robotą veikti kaip įprastai. 

Pasak P. Maco, pati robotų sistema yra visai kitokia nei melžimo aikštelių, ji visai kitaip pateikia duomenis. Nors ir yra panašumų, bet čia daug sistemų, sujungtų į vieną, ir gaunama labai daug informacijos. Tarkim, žinutė apie gedimus ar kad kažkas nutiko karvei – ar sunegalavo, ar ruja –   gaunama net į telefoną. Tiesa, programėlę galima suprogramuoti taip, kad dėl kiekvieno karvės palakstymo pranešimų į telefoną negautum. Svarbiausia, kad būtų elektra. Tačiau jei jos nėra, gelbsti generatorius, tad labai didelių problemų nekyla.

Mėšlą irgi renka robotas

Pauliui inovacijos bei technologijos labai patinka, todėl nenuostabu, kad savo fermoje rinkosi statyti ne skreperį, o mėšlo surinkimo robotą. Robotas turi talpą, kurioje mėšlas surenkamas, o jai prisipildžius nuvažiuoja į numatytąvietą ir išpila mėšlą. Ūkininkas pasakojo, kad renkantis tarp technologinių sprendimų šis robotas jam paliko didelį įspūdį, o ir kaina pernelyg nesiskyrė, tad ir pasirinko naujesnį variantą. 

Savo ūkio darbus šeima pasilengvina ir nusipirkusi robotą-pašarų pristumtuvą: 

– Man pačiam daug didesnė motyvacija dirbti, kai ūkyje turime daugiau modernių technologinių sprendimų ir kai šių laikų vadovėliuose aprašomą fermą tu gali turėti savo kieme, kaip kad olandai ar danai turi. Man jų ūkiai yra pats didžiausias pavyzdys. O ir straipsnių prisiskaitau, jutubėje įvairiausių įrašų prisižiūriu. 

Vaikinas pasakojo, nors darbo ir daug, motyvacijos jis nepraranda. Šypsosi, kad įsigijus naujos technikos kuriam laikui iš tos laimės ir sunkumai pasimiršta.

Kainos kyla 

Kainų didėjimą galima pastebėti visuose sektoriuose. Ūkiams aktualesni trąšų, dyzelino kainų pasikeitimai. 

– Skystos biologinės trąšos nuo vasario iki gegužės pakilo 2 eurais hektarui. Dabar jos yra išpopuliarėjusios, anksčiau būdavo sunku jų gauti. Dabar, matyt, visi suprato, kad ir smulkiems ūkiams jos naudingos, tai ir pasiūlos daugiau atsirado, – pasakojo Paulius.

Pasak vaikino, grūdų kainos šiemet taip pat turėtų kilti, dėl ko, tikėtina, brangs ir duonos  gaminiai.

– Kainos kilo, bet ir už produkcijos pardavimą pakėlė kainas. Gal ne tiek, kiek norėtųsi, bet vis tiek pakėlė. Ir kuro kainos pakilo, bet kai paskaičiuoji, kad gaudavai mažiau ir viskas kainavo mažiau, o dabar gauni kiek daugiau, tai ir moki brangiau, – svarstė jis.

Laisvo laiko nedaug

Pauliaus širdies draugė jau priprato, kad ūkyje tenka dirbti ilgai – kartais net pajuokauja, kad jis grįžo per anksti. Pora supranta, kad viską daro dėl savo ateities: kas benutiktų, vis tiek nebūsi išmestas į gatvę, turėsi ką valgyti.

Laisvo laiko Paulius pripažįsta daug neturintis. Ypač pastaruoju metu, kai reikėjo paruošti žemę,  prisidėjo ir fermos tvarkymo darbai. Jis tikisi, kad kai jie baigsis, jau bus galima pasiplanuoti šiek tiek laiko poilsiui. 

P. Macas džiaugiasi ir tuo, kad esant reikalui visgi gali kur nors išvykti ar grįžti vėliau:

– Būna geriau, būna blogiau. Aš tikrai nesiskundžiu. Kiekviename darbe juk būna įvairių niuansų…  Tikrai neturiu dėl ko skųstis.

Nuotrauka
lions
Įkelta:
prieš 3 valandas
Tradiciškai paskutinę birželio dieną iškilmių Pilies menėse metu Tauragės „Lions“ klubo prezidento regalijos perduodamos naujam prezidentui. Metams prie „Lions“ klubo šturvalo, perėmusi jį iš Kęstučio Patašiaus, stos puikiai visiems žinoma verslininkė Lijana Zinkevičienė.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 9 valandas
Vasaros karščiai - nemenkas iššūkis dirbantiems, kai tuo metu, regis, vienintelis dalykas, kurio norisi, tai gulėti paplūdimyje kur nors po palme. Dažnas oro trūkumas, dėl to atsiradęs mieguistumas bei galvos skausmai byloja apie netinkamą vėdinimo sistemą arba jos nebuvimą. Kad būtų geras mikroklimatas, svarbu yra ne tik vėsinti patalpas, tačiau ir užtikrinti oro judėjimą, kitaip tariant, ventiliaciją.
Nuotrauka
pinigai
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Nuo vasaros pradžios padidinus pensijas ir socialines išmokas, dalis gyventojų realų padidėjimą pajus nuo liepos – tie, kurie gauna už praėjusį mėnesį mokamas išmokas. Už praėjusį mėnesį mokamos išankstinės pensijos, taip pat šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, mokslininkų, pareigūnų ir karių pensijos, išmokos vaikams, socialinė pašalpa, šalpos išmokos ir tikslinės kompensacijos. rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pranešime. 
Nuotrauka
pasas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Pastaraisiais mėnesiais Lietuvoje asmens dokumentų išrašymo ir išdavimo srautas yra rekordiškai padidėjęs nei įprastai: šių metų gegužės mėn. buvo užsakyti 51 967 pasai, atitinkamai pernai metais – 23 227, t. y. 2,2 kartų daugiau nei ankstesniais metais, o bendrai per šių metų šešis mėnesius jau išrašyta tiek pat pasų, kiek per visus 2021 metus. Be to, vasaros sezono metu piliečiams pradedant aktyviai keliauti po užsienio šalis, poreikis keisti pasą padidėja.   
Nuotrauka
Meno mokykla
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės rajono savivaldybė paskelbė viešąjį konkursą dėl Tauragės meno mokyklos renovacijos. Pastatą apžiūrėję specialistai jame rado nemažai trūkumų. Tiesa, kada prasidės darbai, dar nežinia. 
Nuotrauka
pedagogu trukumas
Įkelta:
2022-07-03
Baigiantis mokslo metams gausu skelbimų su darbo pasiūlymais pedagogams – mokyklos ieško ne tik dalykų mokytojų, bet ir pagalbos mokiniams specialistų, kurių ypatingai trūksta ne tik mūsų rajone, bet visoje šalyje. Pedagogų bendruomenė, kaip pastebi ne tik ugdymo įstaigų vadovai, bet rajono vadovai, sensta, o jaunų specialistų į mokyklas privilioti neįmanoma. Prognozės bauginančios – suskaičiuota, kad po metų šalyje trūks beveik 3 tūkst. pedagogų. 
Nuotrauka
lietus
Įkelta:
2022-07-01
Vos per keletą valandų lėtai judanti bet intensyvi kritulių zona užsėmė Tauragę. Kaip teigiama Orai ir klimatas Lietuvoje feisbuko paskyroje, vos per keletą valandų iškrito 64 mm lietaus (mėnesio norma apie 87 mm.) Rezultatas gana aiškus – ežerai gatvėse ir juose paskendę arba beveik paskendę automobiliai.
Nuotrauka
veliava
Įkelta:
2022-07-01
Šiemet liepos 6-ąją „Tautiška giesmė“ visame pasaulyje tradiciškai nuskambės jau keturioliktąjį kartą. Ši idėja gimė 2009-aisiais, kai „Tūkstantmečio odisėja“ pakvietė viso pasaulio lietuvius vienu metu sugiedoti „Tautišką giesmę“, pirmą kartą kelioms istorinėms akimirkoms Žemės rutulį apjuosusią gyva balsų grandine. Nuo tol ši unikali tautos iniciatyva, palaikoma pavienių žmonių ir aktyvių bendruomenių, tapo gyva mūsų laikų tradicija. O 2019 m. Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė liepos 6-ąją, Valstybės dieną, ne tik Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo, bet ir „Tautiškos giesmės“ diena.
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
2022-06-30
Jau beveik savaitę iš Lietuvos nesitraukia svilinantis karštis. Nors tokios vasaros daugelis laukia, tačiau žmonių, ypač vyresnių, sveikatai tai – tikras iššūkis. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos įspėja apie kaitrą. Birželio pabaiga daugelyje šalies rajonų atnešė 30–34 laipsnių karštį. Pacientų daugiau ir Tauragės gydymo įstaigose. Išsamiau apie tai, kuo pavojingi karščiai, skaitykite laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
sijotuvas
Įkelta:
2022-06-30
Įgyvendinant Europos Sąjungos (85 proc.) ir Tauragės regionų savivaldybių (15 proc.) biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Tauragės regiono maisto/virtuvės, įskaitant ir žaliąsias, atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“, viešo konkurso būdu nupirktas mobilus būgninis atliekų sijotuvas.
Nuotrauka
sukaktis
Įkelta:
2022-06-30
Birželio 24 d. paminėtos bendradarbiavimo sukaktys tarp Mažonų seniūnijos ir Lenkijos Respublikos Punsko valsčiaus (savivaldybės) bei Klaipėdos rajono savivaldybės Dovilų seniūnijos. 
Nuotrauka
marsrutai
Įkelta:
2022-06-29
Tauragės rajono savivaldybėje surengtame susitikime pristatyti nauji Tauragės regiono viešojo transporto maršrutai. Numatoma, kad regioniniai maršrutai startuos jau nuo rugsėjo 1-osios.
Nuotrauka
arena
Įkelta:
2022-06-29
Tauragės rajono savivaldybė paskelbė antrąjį multifunkcinio sporto ir kultūros centro Bertoniškės g. statybos darbų konkursą. Kaip anksčiau informavo rajono meras, pirmasis konkursas balandį neįvyko, o sutartis su rangovu nepasirašyta, nes nebuvo pateikti visi reikalingi dokumentai dėl keliamų kvalifikacinių reikalavimų, reikalingų tokio objekto statybai. 
Nuotrauka
a
FNTT asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2022-06-29
Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 mln. Eur – dukart daugiau nei 2020-aisiais. Pagrindiniais sukčių taikiniais tapo trijų didžiausių šalies miestų gyventojai – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje užfiksuota 80 proc. visų sukčiavimo atvejų. Nors 96 proc. sukčiavimo atvejų buvo nukreipti į fizinius asmenis, beveik pusė visų išviliotų pinigų – iš įmonių sąskaitų, rodo Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro (PPPKC) statistika.
Nuotrauka
moksleiviai i vyriausybe
Įkelta:
2022-06-28
Rugpjūčio 22–26 d. vėl gyvai vyks aktyvaus ir pilietiško jaunimo projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“. 30 komisijos atrinktų baigiamųjų klasių moksleivių iš visos Lietuvos turės unikalią galimybę iš labai arti susipažinti su Vyriausybės veikla ir darbu viešajame sektoriuje. Šių metų projekto tema – „Moksleiviai Lietuvos ateičiai“. Tauragės rajono moksleiviai projekte dalyvavo 2010 ir 2017 metais, vis jie buvo atrinkti iš Tauragės „Versmės“ gimnazijos.
Nuotrauka
regitra
Įkelta:
2022-06-28
Balandį Ukrainai laikinai panaikinus muito mokesčius į šalį įvežamoms transporto priemonėms, ženkliai išaugo ukrainiečių srautas „Regitros“ padaliniuose, kuris tebesitęsia iki šiol. Nuo liepos 1 d. muitų lengvata turėtų būti panaikinta, tad prognozuojama, kad šią savaitę bus pasiektas pikas. Atsižvelgiant į tai, gyventojai kviečiami naudotis elektroninėmis paslaugomis arba pasinaudoti išankstine registracija ir taip savo vizitą planuoti iš anksto.
Nuotrauka
aiksteles
Įkelta:
2022-06-27
Tauragės rajono savivaldybės administracija kartu su UAB „Sportėja“ pasirašė sutartį dėl sporto aikštelių, esančių Tauragės rajone ir Tauragės mieste, dangos įrengimo. Kaip rašoma savivaldybės puslapyje, darbus minėtas rangovas įsipareigojo atlikti iki rudens pradžios.
Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-06-26
Namuose, sodyboje, gamtoje, stovykloje – kur beatostogautų vaikai, jiems vasara – nerūpestingų dienų metas. Mes, suaugusieji, turėtume tai įvertinti ir priminti vaikams, kaip saugiai elgtis gamtoje ar namuose, prie vandens telkinių ir patys turėtume išlikti budrūs net tuomet, kai laiką leidžiame kartu su savo mažaisiais, sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Nuotrauka
zmogus
Įkelta:
2022-06-25
Neįgalūs žmonės turi ne tik sveikatos problemų, bet ir kitokių rūpesčių – tenka įveikti kliūtis, apie kurias kiti nė nesusimąsto. Ratukuose judantys žmonės Tauragėje vis dar neretai susiduria su stačiais ir neįveikiamais įvažiavimais prie įvairių įstaigų. Kartais nebūna nė jų. Problema kyla ir tuomet, kai dalis verslininkų bėdos matyti nenori ir tartum užsiriša akis. „Nieko nedarysim“, – atšauna kai kurių įmonių vadovai, kai neįgalieji šiems primena, kad neįmanoma patekti į patalpas ir šią problemą reikėtų išspręsti. Tiesa, tauragiškiai kalba, kad yra ir geranoriškų verslininkų. Tačiau negalią turinčias moteris vis dar stebina įsivaizdavimas, kad reikalui esant neįgalųjį, sėdintį vežimėlyje, pasitelkus porą stiprių vyrukų, galima lyg niekur nieko pakelti. „Ar norėtumėte, kad jus kas nors kilnotų?ׅ“ – klausia jos.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-06-23
Į redakciją laišką ir nuotraukas atsiuntusi tauragiškė teigė negalinti suprasti, kodėl po žolės nupjovimo senosiose miesto kapinėse subirusi žolė ant kapaviečių taip ir palikta. Kapines prižiūrinčios parapijos kunigas sako, kad žolę apie kapavietes turi apsipjauti jas prižiūrintys žmonės, o jei žolė užbiro, parapija neįsipareigojusi jos sutvarkyti.