Perspėja tėvelius atidžiau stebėti, ką veikia jų vaikai
Įkelta:
2022-10-03
Nuotrauka
huggy wuggy
,
Nuotrauka
huggy wuggy

Jei kurią dieną nebegrįšiu iš darbo, vadinasi mane suvalgė „zombiai“. O mokyklos koridoriuose kasmet jų daugėja. Pertraukų metu kartais šiurpas pagaugais nueina, nes pradinukų korpuse „zombiai“ ir „monstrai“ tiesiog kabinasi tau ant nugaros, o neretai vieni kitiems ir į veidus.

Tikiuosi, visuomenė dar tiek neišsikraustė iš proto, kad imtų toleruoti smurtą artimoje aplinkoje. O smurtas artimoje aplinkoje yra ne tik smurtas tarp šeimos narių, bet ir smurtas vaikų technologijose. Jis sutrikdo vaikų psichiką ir diktuoja jiems žalingus elgesio, problemų sprendimų, emocijų išreiškimo būdus.

Dirbant mokykloje galima pamatyti pasekmes „plika akimi“: nuo baimės sėdėti klasėje, nes per ventiliacinę angą bet kada gali išlįsti išsiviepęs „Huggy Wuggy“, iki klasės draugų „zombinimo“ ir smurto į juos.

Kartais suaugę nepastebi kažko blogo vaikų ekranuose, kaip ir kol kas daugelis mano, kad „Simpsonai“ yra vaikiškas filmukas, nes nepažiūrėjo nei vienos serijos iki galo. Suaugusius noriu įspėti nepasikliauti „draugiškais“ žaidimais vaikų ekranuose, kurie dažniausiai toli gražu nėra tokie „nekalti“. IT žaidimų industrija labai gudriai manipuliuoja vaizdais ir situacijomis, pritraukdama žaidėjų dėmesį.

Pvz., žaidime „Baby In Yellow“ mielas nekaltas kūdikėlis, kurį reikia pamaitinti, pervystyti, pasekti jam pasaką, staiga (tėvams nematant) tampa bauginančiu vaiduokliu.

Vienas iškrypėliškiausių ir vaikus demoralizuojančių žaidimų tai „School Simulator“. Vaizduose dominuoja mokyklos aplinka. Laisvė kitus mokinius žudyti. Galima pagauti klasės draugę ir jos galvą įkišti į didelį ventiliatorių. Ekranas apsitaško kraujais. Mokinė begalvį lavoną tąso po mokyklą ir isteriškai juokiasi. Mokinių sužvėrėjimą skatina ir „Yandene simulator“ žaidimas.

Tokie ir panašūs net vieną kartą pamatyti vaizdai gali sutrikdyti vaikų psichiką, jau nekalbant apie pastovų žudynių, patyčių, siaubo scenų vartojimą. Neapsigaudinėkime, kad „tai tik žaidimas“ ir „mano vaikas atskiria tikrovę nuo virtualios realybės“. Tikrai neatskiria. Tokios vizualinės patirtys programuoja smegenis taip sudėtingai, kad pasekmės kiekvienam pasireiškia skirtingai: agresyvumu, nepagarbiu bendravimu su tėvais, nejautriu ir neempatišku elgesiu su bendraamžiais, konfliktiniais santykiais su broliais ir sesėmis, paaštrėjusiomis piktdžiugos, pykčio ir nerimo emocijomis, įvairiomis baimėmis, naktiniu šlapinimusi, psichosomatiniais skausmais, miego, apetito sutrikimais, varginančiais košmarais, sutrikusiu dėmesiu, dėl ko prastėja mokymasis ir atsiranda eilė kitų problemų.

Italijos mokslininkai prieš 20 metų aptiko veidrodinius neuronus, kurie ypač aktyvūs vaikų amžiuje. Vaikų elgesio mokymesi šie neuronai yra patys svarbiausi, nes jų smegenys „neišradinėja naujo dviračio“, o paprasčiausiai nukopijuoja aplinkinių elgesį. Taigi, „ką stebime, tuo ir tampame“.

Kuo mes skiriamės nuo tautos, kuri ant vaikiškų marškinėlių paišo Z raides ir taip kursto neapykantą kitai tautai bei skatina palaikyti smurtą, jei Lietuvos šeimose, masiniuose vaikų renginiuose yra perkami, demonstruojami „Huggy Wuggy“ minkšti žaisliukai su kreiva psichopatine šypsena? Ar jūs pažiūrėjote kokias vertybes ir kokį elgesį mes palaikome su „Huggy Wuggy“ simbolika? Kviečiu susipažinti su šiuo žaidimu ir filmuku. Esu įsitikinusi, kad mažiausiai ką žalingo gali padaryti „Huggy Wuggy“ turinys, tai ankstyvame amžiuje sustiprinti tėvų praradimo baimę ir paskatinti patologinį prisirišimą prie jų. Tose animacijose tėvai absurdiškai miršta ir nėra laimingos pabaigos. Nė grūdo vilties. O žaidime „Huggy Wuggy“ virsta gąsdinančia pabaisa.

Nuotraukoje įvardijau vaikų psichikai pavojingų žaidimų sąrašą, bet toli gražu jis nėra pilnas. Saugiausias būdas – nuodugniai patiems susipažinti su vaikų žaidžiamais žaidimais ir nepasikliauti juose pavieniais gražiais epizodais.

Parengė psichologė Eglė Ramanauskaitė
 

Nuotrauka
chat
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos nuotrauka
Įkelta:
prieš 12 valandų
Nuo šiol susisiekti su vaiko teisių gynėjais bus dar paprasčiau – konsultuotis aktualiais visuomenei klausimais galima ir tiesioginiuose pokalbiuose internete (angl. chat). Tokia galimybė atsirado vaiko teisių gynėjams atsinaujinus interneto svetainę, naujasis jos adresas – vaikoteises.lrv.lt, skelbia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.
Nuotrauka
kompiuteris
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
prieš 19 valandų
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) per šių metų 9 mėnesius gavo 2,5 karto daugiau pranešimų apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Didžiąją dalį šių pranešimų – beveik 94 proc. – sudarė iš finansų, elektroninių pinigų įstaigų ir kitų mokėjimo įstaigų gauti pranešimai.
Nuotrauka
sniegas kelias
Eligijaus nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Iškritus sniegui eismo sąlygos tapo sudėtingesnės. Tačiau kelininkai susitvarko – pagrindinės Tauragės gatvės nuvalomos laiku. Bet tauragiškiai kalba apie kitą problemą – visas nuo gatvių sniego valytuvų nugramdomas sniegas nustumiamas tiesiai ant šaligatvio. Ne ką mažiau pasipiktinimo sukelia ir slidžios miesto žvyruotos gatvės, kurios dabar labiau primena čiuožyklas. 
Nuotrauka
gmp
Asociatyvi unsplash.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Pastaruoju metu vis dažniau kalbama apie greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojų saugumą. Šalį sukrėtė žinia, kad vienas GMP darbuotojų Vilniuje, gelbėdamas jaunuolį, nusitrenkė elektra ir po kelių dienų mirė ligoninėje. Nuskambėjo ir kitas incidentas: vienoje sostinės degalinių atgaivintas pacientas sumušė GMP vairuotoją. Tauragėje panašių situacijų kol kas išvengti pavyksta, tačiau, siekdami apsisaugoti nuo agresijos, medikai neretai kreipiasi pagalbos į policiją. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-12-04
Gydytojų darbas – gydyti ar tramdyti agresyvius bei apsvaigusius pacientus? Girti žmonės neretai patenka į ligoninių priėmimo skyrius, nes kritinėdami patiria galvos traumų, kaulų lūžių. Kiti randami tiesiog gatvėse ir reikia patikrinti, ar nieko nesusižeidė. Tačiau vietoje to, kad leistų jiems suteikti kvalifikuotą pagalbą, dalis jų daro viską, kad sukeltų kuo daugiau problemų. Taip nutiko ir Tauragės ligoninėje. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-12-03
Artėjant gražiausioms metų šventėms jau šį savaitgalį Pilies aikštėje iškils Kalėdų eglė, o po poros savaičių suplanuota ir žaliaskarės įžiebimo šventė. Visą ikikalėdinį laikotarpį tauragiškiai bus kviečiami į adventinius renginius, gruodžio viduryje Pilies aikštėje bus galima pasivažinėti traukinuku. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-12-01
Iškritus sniegui eismo sąlygos tapo sudėtingesnės. Tačiau kelininkai susitvarko – pagrindinės Tauragės gatvės nuvalomos laiku. Bet tauragiškiai kalba apie kitą problemą – visas valytuvais nuo gatvių nugramdomas sniegas nustumiamas tiesiai ant šaligatvio. Ne ką mažiau pasipiktinimo sukelia ir slidžios miesto žvyruotos gatvės, kurios dabar labiau primena čiuožyklas. Išsamiau apie kaskart kartu su žiema grįžtančias problemas – „Tauragės žinių“ vedamajame. 
Nuotrauka
rukymas
Gretos Savickienės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-01
Šalyje vis dažniau pasigirsta istorijų apie su rūkymu susijusius įvykius, kartais pasibaigiančius ir mirtimis. Dažniausia problema tarp jaunimo – elektroninių cigarečių rūkymas. Nors Tauragėje tokių atvejų registruota, regis, nedaug –  32 per devynis šių metų mėnesius, mokiniai pastebi, kad bendraamžiai rūko ir  nevengia to daryti net mokyklų patalpose.
Nuotrauka
ledas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-30
Šaltajam sezonui vis labiau įsibėgėjant dalinamės Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos parengta informacija, kaip saugiai elgtis ant ledo. 
Nuotrauka
pagalba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-29
Tauragės rajono savivaldybė kviečia prisidėti prie humanitarinės pagalbos teikimo Ukrainai. Parama bus renkama gruodžio 2-ąją, 11–18 val., ir gruodžio 3-ąją, 10–16 val. 
Nuotrauka
vaiku linija telefonas
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-11-29
Visoje Lietuvoje, kaip skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, pradėjo veikti nemokama Vaiko teisių linija 8 800 10 800.
Nuotrauka
kaminskis algimantas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-28
Šią savaitę baigėsi dokumentų priėmimas į dviejų mokyklų vadovų konkursus. Atrankos vyks gruodžio pirmosiomis dienomis. Gruodžio paskutinę dieną su mokykla atsisveikins 30 metų Jovarų pagrindinei mokyklai vadovavęs Algimantas Kaminskis. O Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas besibaigiant kadencijai iš pareigų pasitraukė spalio 1-ąją. Abiejuose konkursuose susirungs 7 pretendentai. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-28
Šią savaitę, lapkričio 28 d. – gruodžio 3 d., muitinės pareigūnai skirs ypatingą dėmesį į Lietuvą įvežamų sankcionuojamų prekių patikrai. Kilus įtarimams, kad prekių kilmės arba paskirties šalis nurodyta klaidingai, kroviniai ir juos lydintys dokumentai bus tikrinami itin griežtai.
Nuotrauka
autobusai
Įkelta:
2022-11-28
Kaimyninis Šilutės rajonas, rodos, ranka pasiekiamas, tačiau norėdamas ten nuvažiuoti autobusu kelionėje turi užtrukti 6–7 val. Apie tai papasakojo tauragiškė Birutė, kelis kartus per mėnesį norinti per Šilutę pasiekti Rusnę, ir klausė, gal ketinama atnaujinti keleivinių autobusų maršrutą į šią savivaldybę. 
Nuotrauka
neregiai
Įkelta:
2022-11-27
Lapkričio 22-ąją Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Tauragės filialas vykdė akciją „Draugiška neregiams aplinka“. Ta proga į mūsų miestą atvyko LASS fizinės aplinkos pritaikymo specialistas Vytautas Gentvilas.
Nuotrauka
uzi
Įkelta:
2022-11-26
Darbo neturinčių jaunuolių gretos retėja, tačiau tuo pačiu metu ryškėja kitas svarbus reiškinys. Užimtumo tarnybos duomenimis, tarp nedirbančių jaunuolių net 50,4 proc. neturi jokios kvalifikacijos. Su aukštuoju išsilavinimu yra kas ketvirtas (24 proc.) darbo neturintis jaunuolis.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-11-24
Gydytojų darbas – gydyti ar tramdyti agresyvius ir apsvaigusius pacientus? Girti žmonės neretai patenka į ligoninių priėmimo skyrius, nes krisdami patiria galvos traumų, kaulų lūžių. Kiti randami tiesiog gatvėse ir reikia patikrinti, ar nieko nesusižeidė. Tačiau vietoje to, kad leistų jiems suteikti kvalifikuotą pagalbą, dalis jų daro viską, kad sukeltų kuo daugiau problemų. Apie tokį atvejį Tauragės ligoninėje skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame. 
Nuotrauka
Įkelta:
2022-11-24
Spalio pabaigoje šalies savivaldybių administracijos, Lietuvos savivaldybių asociacija ir Nacionalinių parkų ir saugomų teritorijų direkcijos (NPSTD) gavo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos (VSTT) raštą dėl privalomo lankytojo bilieto ir renginių derinimo su šiomis institucijomis. Savivaldybės, kuriose saugomų teritorijų ypač gausu, ketina atsižvelgti į VSTT prašymą ir papildyti esamus renginių organizavimo tvarkos aprašus, nustatant lankytojo bilieto privalomumą masinių komercinių renginių organizatoriams.