Giedrius Baciuška. Turistus vilios Tauragės poligonai?
Įkelta:
2024-06-27
Nuotrauka
Baciuška
Aprašymas

Giedrius Baciuška

Vakar medijose pasirodžiusi žinia, kad Šilalės ir Tauragės rajonuose bus kuriami du nauji kariuomenės poligonai, nustebino ne vieną. Naujiena, tarsi perkūnas iš giedro dangaus, iš pradžių šokiravo, o paskui iššaukė komentarų krušą ir liūtį.

Tačiau pradėkime nuo oficialios informacijos. O joje rašoma, kad Valstybės gynimo taryba (VGT) pritarė siūlymui steigti karinius poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose. Šioms teritorijoms rekomenduota suteikti valstybinės reikšmės objektų statusą. Žiniasklaidai pateiktais duomenimis, Tauragės rajone poligonas užims 4304 hektarus ploto, Šilalės – 2677 hektarus. Poligonai, anot VGT, būtų lengvieji manevriniai, jie galėtų talpinti nuo kuopos iki bataliono karinius vienetus. Taryba taip pat rekomendavo šiems dviems objektams suteikti valstybinės reikšmės statusą, juos steigiant panaudoti teisinį reguliavimą, leidžiantį darbus atlikti sparčiau. Poligonų steigimo darbus ketinama pradėti rudenį.

Tie, kas suskubo pažiūrėti žemėlapius su būsimų poligonų teritorijomis, turėjo pastebėti, kad taip vadinamas Šilalės poligonas, Šilalės rajone užims tik 1000 ha, likę – 1677 ha – Tauragės rajono teritorija. Na, o didysis – 4304 hektarų ploto poligonas, įsiskurs nei toli nei arti miesto – Šilinės miškuose.

Manau, visi tauragiškiai turėtų susirūpinti, kad mūsų rajone bus dar du kariniai objektai. Vienas jų – visiškai šalia miesto ir poligonai kuriami visiškai neatsižvelgiant į miesto ir rajono gyventojų nuomonę. Vis dėl to, rajone gyvena 30 tūkstančių gyventojų ir reikėtų išklausyti jų nuomonės. Iš žiniasklaidos pateikiamos informacijos supratau, kad rajono valdžia pritarė šiems VGT sprendimams, nepasitarusi su visuomene.

Gaila, kad poligonui bus paaukoti vieni gražiausių rajono miškų Šilinėje, kur įrengta 14 kilometrų pasivaikščiojimo takų, kur Meižės ir Juodežerio poilsiavietės, kur yra Dunokų kapinės. Vargu, ar vieta, kurią jau beveik galima laikyti priemiesčiu, yra tinkama vieta poligonui.

Įdomu tai, kad informacija visuomenei pateikta tik tada, kai Valstybės gynimo taryba pritarė poligonų steigimui. Nors, mano žiniomis, prieš dvi dienas vyko savivaldybės atstovų nuotolinis susitikimas su kariuomenės ir Krašto apsaugos ministerijos atstovais. Ir mūsų savivaldybės atstovai iškart pritarė šiam sprendimui. Kiek žinau, kai buvo svarstoma poligonus steigti Kelmės ir Mažeikių rajonuose, visuomenės pritarimo nesulaukta ir tokių planų teko atsisakyti. Gaila, kad mūsų rajono valdžia, neišdiskutavusi šio klausimu nei su gyventojais, nei su ūkininkais, nei su verslininkais, nei su miškų savininkais iškart „palaimino“ šį projektą. Stebėtina, kad nei rajono Tarybos nariai, nei Seimo narys apie šį susitikimą nežinojo, skambinau jiems ir, pasirodo, žinią apie kuriamus poligonus visi sužinojo taip pat, kaip ir likusi visuomenės dalis – iš žiniasklaidos.

Bendraujant su įvairių visuomenės sluoksnių atstovais, jau teko išgirsti nepasitenkinimą priimtu sprendimu: juk balsavome ir rinkome valdžią tam, kad jie tartųsi su mumis, bent jau išklausytų mus, sužinotų mūsų nuomonę. O dabar išeina taip, kad deklaruojama viena, o daroma – kita ir stumiama kaip buldozeriu. Pavyzdžiui, kad ir tai, kad vadiname save žaliu miestu. Na, nebūsime mes žali. Žali būsime nebent tuo, kad važinės daug žalios spalvos technikos. Juk per spaudos konferenciją krašto apsaugos ministras L. Kaščiūnas viešai pasakė, jog vien poligonų teritorijų išmiškinimo darbai gali pareikalauti kelių milijonų eurų. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad greta Tauragės Šilinės miško gali ir nelikti. Tokį sprendimą galėjo priimti tik žmonės, niekada miške nebuvę.

Siūlau pagalvoti ir apie kitą aspektą. Ne paslaptis, kad Tauragės gatvėse neretai matome karinį transportą, nes greta turime įsikūrusius kariškius. O kai bus įkurti du nauji poligonai – vienas rajono pietinėje dalyje, kitas – šiaurinėje, kiek tokio transporto bus miesto ir rajono gatvėse? Apie kokį saugumą dar galime kalbėti? Visur deklaruojama, kad Tauragę reikia paversti patraukliu miestu jaunoms šeimoms. Na, su poligonais tapsime tikrai labai „patrauklūs“ ir jaunoms šeimoms, ir turistams, keliaujantiems po „žaliąjį“ regioną. Mes turime pavyzdžius iš karo Ukrainoje. Kurios vietovės pirmiausiai nukentėjo? Tos, kuriose buvo kariniai objektai. Išvados, manau, akivaizdžios.

Man ir, manau, daugeliui suprantamas noras ir būtinybė sustiprinti šalies gynybinę galią ir visuomenė tam niekad neprieštaraus, tačiau gal nereikia tų karinių objektų kurti arti miesto. Poligonai reikalingi, tačiau gal vertėtų pagalvoti, kad poligonus perkelti kur nors gilyn į miškus, o ne kurti juos šalia miesto, gyvenviečių, rezervato, turistų lankomų vietų.

Keliuose vakarykščiuose straipsniuose apie poligonus buvo aiškiai pasakyta, kad medžioklė tuose plotuose bus uždrausta ir kad bus ieškoma susitarimo su medžiotojais. Šilinės miškuose medžioklės plotai – nedideli: medžiotojai, kurie taip pat tose teritorijose yra investavę, turi susikūrę savo infrastruktūrą, beje, atlieka svarbią ūkinę veiklą, kurią, vargu ar atliks poligone marširuojantys kariai. Kas tada atlygins ūkininkams laukinių gyvūnų padarytą žalą? Kariuomenė? Vargu...

Pateiksiu pavyzdį iš Lenkijos. Prieš keletą metų teko medžioti buvusiame viename Lenkijos poligone, kuriame ilgą laiką niekas negalėjo lankytis ir būti. Ten per tą draudžiamąjį laikotarpį prisiveisė milžiniški kiekiai žvėrių: tiesiog šimtai elnių ir kitų gyvūnų. Ilgą laiką miško niekas neprižiūrėjo ir populiacijos tapo nekontroliuojamos. Saugant nuo tų gyvūnų jaunuolynus, teko juos aptverti ir vėl leisti medžioti.

Kam žadėti, kad bet kas galės vaikščioti poligonų teritorijose? Jei bus draudžiama medžioklė, tai reiškia, kad joks fizinis žmogaus buvimas teritorijoje bus nepageidaujamas.

Prieš keletą metų nuskambėjo įvykis, kai Šilinės miškuose, kurie yra Karšuvos girios dalis ir EB ekologinio tinklo Natura 2000 dalis „pasivažinėjo“ keturračiai. Tai štai jau keli metai vyksta teisminiai procesai ir dar nežinia nei kaip, nei kada jie pasibaigs. Jau greitai šiuose miškuose važinėsis gerokai sunkesnis transportas nei keturračiai. Jei poligonams bus suteiktas valstybines statusas, juk kariuomenė juose galės daryti ką panorėjusi ir niekas tada jau negalės paprieštarauti. Netikiu, kad bet kas galės užeiti ar vaikščioti tuose poligonuose, kaip teigiama pranešimuose spaudai, o kariškiai juose pasirodys tik 2-3 kartus per metus. Jei bus išmiškinimas, greičiausiai bus ir kažkokių objektų statybos. Prie karinių objektų, įgavusių valstybinį statusą paprasto, miškais keliaujančio grybautojo, uogautojo ar turisto tikrai neprileis.

Mano nuomone, jei nebus tariamasi ir diskutuojama, valdžia, kokia ji bebūtų, praras pasitikėjimą. Ir nereikia pamiršti, kad joks poligonas nesukurs pridėtinės vertės miestui. Mes prarasime netgi tai, ką turime, nes būsime niekam neįdomūs – nei jauniems žmonėms, nei darbo jėgai, nei keliautojams.

Nuomonės autorius – Giedrius Baciuška, Tauragės gyventojas.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Užs. Nr. 100

 

 

 

 

Nuotrauka
Mergaitė
Įkelta:
prieš 1 dieną
Siekiant maksimaliai apsaugoti vaikus nuo seksualinio smurto, asmenys dirbantys ar planuojantys dirbti su vaikais, privalės turėti Teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti ar darbuotojas turi QR kodą, o institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatančius Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus priėmė Seimas. Jie įsigalios nuo 2024 m. lapkričio 1 d.
Nuotrauka
erelis
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragiškis Antanas sulaukęs palikimo, žemės, Deferencijos kaime ėmė kurti planus apie ten esančios sodybos puoselėjimą ir galimybę ūkininkauti. Tačiau apsilankius Nacionalinėje mokėjimo agentūroje dėl pievų deklaravimo laukė netikėta naujiena: jam priklausančiuose plotuose apsigyveno Lietuvoje retas paukštis, mažasis erelis rėksnys. Dėl saugomo gyvūno vyrui teko atsisakyti visų planų. Tas dar nebūtų taip apmaudu, tačiau jo žemėje ES lėšomis pradėti tvarkyti melioracijos grioviai. Erelio peryklomis pripažintose pievose važinėjasi technika, perkastuose grioviuose išnyko vandens telkinių gyvūnija. „Kas dabar tą erelį maitins?“ – susirūpino erelio namų savininkas.
Nuotrauka
poligonai
Įkelta:
2024-07-11
Priėmus sprendimą steigti du naujus Lietuvos kariuomenės poligonus Vakarų Lietuvoje  – Tauragės ir Šilalės karinius poligonus su jų veiklai būtina infrastruktūra – Krašto apsaugos ministerija tęsia viešas diskusijas su rajonų bendruomenėmis dėl poligonų steigimo ir liepos 15 d. kviečia į susitikimus aktualiems klausimams aptarti.  Susitikimuose su rajonų bendruomenėmis dalyvaus  Vyriausybės,  Krašto apsaugos,  Aplinkos, Žemės ūkio ministerijų, Lietuvos kariuomenės, Valstybinė saugomų teritorijų tarnybos, Valstybinės miškų urėdijos atstovai. Taip pat diskusijose dalyvaus Tauragės, Šilalės, Jurbarko rajonų savivaldybių merai, seniūnijų atstovai. 
Nuotrauka
Aplinkelis
Įkelta:
2024-07-09
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės. Kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, šiems darbams šiemet skirta daugiau kaip 615 tūkst. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų.
Nuotrauka
JAUNIMO UZIMTUMAS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-08
Liepos 1 d. įsigalios Užimtumo įstatymo pakeitimai, kurie palies bene visas klientų grupes. Supažindiname su svarbiausiais iš jų.
Nuotrauka
kredito unija
Įkelta:
2024-07-04
LKU kredito unijų grupė pasirašė sutartį su UAB „Investicijų ir verslo garantijomis“ (INVEGA), pagal kurią priemonėje dalyvaujančios kredito unijos pradeda teikti lengvatines paskolas ūkininkams. Lengvatinės paskolos gali būti skirtos ūkio plėtrai ir modernizavimui, taip pat investicijoms bei apyvartiniam kapitalui finansuoti.
Nuotrauka
energija
Įkelta:
2024-07-03
Lietuvoje sparčiai didėja energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių, kuri, palyginti su tradiciniais energijos gamybos būdais, suteikia daug naudos aplinkai, turi socialinę ir ekonominę reikšmę. Skaičiuojama, kad Šilalės rajono savivaldybėje pusė suvartojamos energijos yra iš atsinaujinančių išteklių. Šilalės rajono savivaldybė sparčiai ruošiasi pereiti prie alternatyviųjų išteklių energijos plėtojimo, ruošdama atitinkamus strateginius dokumentus, taip pat atnaujina seną ir neefektyvią viešųjų paslaugų infrastruktūrą bei numato dideles apimtis, modernizuojant senus daugiabučius.
Nuotrauka
žal
Žalgirių gimnazijos nuotraukos
Įkelta:
2024-07-03
DofE programa – tai iš Edinburgo (Jungtinė Karalystė) atkeliavusi asmeninio tobulėjimo programa, Lietuvoje nuo 2006 metų sėkmingai įgyvendinama organizacijose, dirbančiose su 14–24 metų jaunimu. Taikant šią programą,  skatinama ugdyti drąsią, atsakingą ir visapusišką asmenybę, prisidedančią prie visuomenės gerovės. DofE programą visame pasaulyje koordinuoja Tarptautinis DofE apdovanojimų programos fondas. Programą globoja jauniausiasis Karalienės Elizabeth II ir princo Philipo sūnus – Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas princas Edwardas.
Nuotrauka
patriot
Įkelta:
2024-07-02
Liepos 7-19 dienomis Lietuvoje pirmą kartą organizuojamos pratybos „Baltic Connection 24" („BALTCON24"), kurioms į Lietuvą dislokuojama Nyderlandų ilgojo nuotolio oro gynybos sistema „Patriot". Pratybose dalyvaus Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Oro gynybos batalionas su vidutinio nuotolio oro gynybos sistemomis „NASAMS", Nyderlandų karališkųjų karinių oro pajėgų oro gynybos sistema „Patriot", NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys Ispanijos ir Portugalijos naikintuvai, Lietuvos kariuomenės Oro operacijų centras ir KOP orlaiviai.
Nuotrauka
pinigai
asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-01
Nuo liepos 1 d. iš skolų turinčių žmonių atlyginimų antstoliai išskaičiuos mažesnę dalį – tai reiškia, kad daugiau pajamų liks pragyvenimui, o kartu žmonės bus skatinami dirbti legaliai ir palaipsniui išvis atsikratyti skolų naštos. Skolų turinčiam žmogui papildomai kreiptis į antstolius nereikės, sumažintos privalomos išskaitos bus taikomos automatiškai.
Nuotrauka
gais
Įkelta:
2024-07-01
Trečiadienį Tauragės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba (PGT) visuomenei pristatė naują autocisterną, kurią naudos Kęsčių ugniagesių komanda. Automobilis pirktas dėvėtas, tiesa, tokį rasti nėra lengva. Ugniagesių viršininkas Aretas Ežerskis praleido ne vieną mėnesį vartydamas internetinius puslapius ir ieškodamas tinkamo automobilio.
Nuotrauka
socialinis
Įkelta:
2024-06-28
Socialinis darbas visuomenei yra naudingas arba labai naudingas – taip mano dauguma Lietuvos gyventojų, rodo tyrimai. Nors per paskutinius penkerius metus socialinių paslaugų srities darbuotojų skaičius padidėjo daugiau nei 3 tūkst., šių darbuotojų vis dar trūksta, o jų poreikis nuolat auga. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jaunuolius kviečia rinktis socialinio darbuotojo profesiją. Socialinį darbą galima studijuoti vienoje iš 15 šalies aukštųjų mokyklų.
Nuotrauka
gaistrinė
Įkelta:
2024-06-27
Tauragės rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba šiandien pristatė naują vidutinės klasės autocisterną „MAN“, kuri pagerins mūsų ugniagesių gelbėtojų darbo sąlygas bei leis greičiau ir efektyviau reaguoti į nelaimes. Ši moderni technika yra itin svarbi tiek savivaldybei, tiek jos gyventojų saugumui.
Nuotrauka
namai
Įkelta:
2024-06-27
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Seimas priėmė Vyriausybės pateiktą ir Seime patobulintą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtą Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo projektą.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-06-27
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė, birželio 20 d. buvo atlikti maudyklų vandens tyrimai Jūros upės maudykloje, Balskų tvenkinyje, Keramikos tvenkinyje, Skaudvilės tvenkinyje, Draudenių ežere, Zumpės tvenkinyje bei vBaltrušaičių tvenkinyje.
Nuotrauka
poliginai
Įkelta:
2024-06-26
Bus steigiami du nauji Lietuvos kariuomenės poligonai Tauragės ir Šilalės rajonuose​​​​​​​Šiandien Valstybės gynimo taryba priėmė sprendimą steigti du  naujus Lietuvos kariuomenės poligonus  vakarų Lietuvoje  –  Tauragės ir Šilalės  karinius poligonus su būtina jų veiklai reikalinga infrastruktūra. Toks sprendimas priimtas įvertinus Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės teiktus pasiūlymus dėl galimos Lietuvos kariuomenės poligono vietos, kurioje galėtų treniruotis Lietuvos kariai.
Nuotrauka
gim
Įkelta:
2024-06-20
Birželio 17-19 dienomis Tauragės Žalgirių gimnazijos I-II klasių mokiniai vykdė trumpalaikius projektinius darbus tema „Žalioji Tauragė“. Gimnazistai galėjo rinktis vieną iš 21 mokytojų pasiūlytos projektinių darbų temos. Veiklos, kurios buvo vykdomos ne tik gimnazijoje, bet ir kitose netradicinėse erdvėse, vyko 6 grupėse: tiksliųjų mokslų; užsienio kalbų; visuomeninių mokslų, menų, technologijų ir fizinio ugdymo; gamtos mokslų; lietuvių kalbos ir literatūros.
Nuotrauka
koplyt
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-06-20
Trečiadienį Tarailių progimnazijos kiemelyje, aštuntokų išleistuvių proga, mokyklos kiemelyje įkurdintas jų pačių gamintas koplytstulpis. Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursinės parodoje „Sidabro vainikėlis“ dirbiniui suteiktas aukštas įvertinimas – jis laimėjo antrąją vietą. O kad visa tai įvyktų labiausiai stengėsi progimnazijos technologijų mokytojas Vidas Galbogis: vyras plušėjo kartu su trimis mokiniais, jiems talkino vieno jų tėtis ir mokyklos ūkinės dalies meistras. Lengva nebuvo: sunkų dirbinį gabenant į parodas pedagogą „susuko“ radikulitas.
Nuotrauka
globejai
R. Vaitkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-06-19
„Manau, kad globai reikia subręsti. Turi sutvirtėti viduje, įsišaknyti, kad galėtumei pasidalinti vaisiais su kitais“, – sako Vilija Burnelaitienė. Jurbarko rajone, vaizdingoje vietovėje, netoliese Panemunės pilies, gyvenančioje šeimoje šiuo metu auga keturi globotiniai – dvi sesės ir du broliai, o kartu – ir trys biologiniai vaikai.
Nuotrauka
rotary
Tauragės Rotary klubo nuotraukos
Įkelta:
2024-06-17
Savaitgalį Tauragės Rotary klubo prezidentas Paulius Jurkauskis iškilmingai perdavė regalijas verslininkui, visuomeninkui Dariui Stankui. Tauragės Inner wheel klubui dar vienerius metus vadovaus prezidentė Agnė Jurkauskė.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotrauka
Įkelta:
2024-06-11
Vos prieš mėnesį Tauragėje startavusios socialinės dirbtuvės „Metų ratas“ įgavo pagreitį – startavo neįgaliųjų rankomis sukurtų gaminių elektroninė parduotuvė. Pirkprasmingai.lt ragina žmones išleisti pinigus prasmingai.