Galbūt neretas tauragiškis, ypač jei tėvai ar seneliai buvo neabejingi savo krašto istorijai, savo šeimos archyve vis dar turi tris plonytes knygeles, išleistas prieš 30 metų, – Tauragės enciklopediją. Tada tai buvo vienas pagrindinių informacijos šaltinių apie krašto istoriją, gamtą ir žmones.
Tikslas buvo pasiektas
Enciklopedijos pratarmėje autoriai rašė apie sunkumus renkant ir sisteminant informaciją, bet enciklopedijos tikslas – parodyti, kad Tauragė turi kuo didžiuotis ir kuo pasidžiaugti, buvo pasiektas. Taip rašo šią datą priminusi Tauragės viešoji B. Baltrušaitytės biblioteka.
Laikraščio „Tauragiškių balsas“ redakcijos iniciatyva išleistų trijų sąsiuvinių (kiekvienas po maždaug 80 puslapių) sudarytojas ir autorius buvo žurnalistas Bronislovas Jagminas. Autoriai – ilgametis matematikos mokytojas, gamtos bičiulis Renė Barščiauskas, Kultūros paveldo specialistas ir kraštotyros entuziastas Edmundas Mažrimas, pedagogė ir kraštotyrininkė Alma Mizgirienė. Informaciją pildė ir žurnalistai Vytautas Čiapas, Aleksandras Morozovas, nuotraukų teikė laikraščio korespondentas Romualdas Baliūnas.
Kaip „Tauragiškių balse“ 1992 m. sausio 31-ąją rašė J. Brunaitis, padedant kitiems kraštotyrai neabejingiems žmonėms jie ryžosi paruošti tris enciklopedijos sąsiuvinius. Kiekvienas toks sąsiuvinis – tai iliustruota knygutė. „Turinys – istorijos faktai, įvykiai, kultūros paminklai, upės, kaimai, Skaudvilė. Tauragė, įsimintinos datos, darbo kolektyvai, žmonės“, rašyta tada laikraštyje. Spausdino enciklopediją Tauragės spaustuvė, kuri tuomet veikė V. Kudirkos gatvėje, o vieną lanką su R. Baliūno nuotraukomis – Šiaulių spaustuvė „Titnagas“. Enciklopedijos tiražas – 7000 egzempliorių.
Visi trys enciklopedijos sąsiuviniai buvo pardavinėjami kartu.
Apie autorius
Enciklopedijoje galima rasti informacijos ir apie jos autorius – mūsų krašte žinomas į amžinybę jau iškeliavusias asmenybes. Štai apie R. Barščiauską rašoma, kad jis gimęs 1925 m. sausio 2 d. Skaudvilėje, yra baigęs Tauragės mokytojų seminariją ir Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą. Nuo 1945 m. mokytojavo Tauragės 1-ojoje vidurinėje mokykloje (dabar – Martyno Mažvydo progimnazija), joje 40 metų dėstė matematiką. Daug buvusių mokinių tapo inžinieriais, gamybos vadovais, mokslininkais, jie minimi ir šioje enciklopedijoje. R. Barščiauskas, kaip gamtos bičiulis, kaip aistringas žvejys mėgėjas, pateikė informacijos ir apie rajono upes ir ežerus.
Enciklopedijos sudarytojas ir autorius Bronius Jagminas, gimęs 1935 m. rugsėjo 22 d. Tauragėje, baigęs Tauragės 1-ąją vidurinę mokyklą, studijavo žurnalistiką Vilniaus valstybiniame universitete, o nuo 1959 m. rudens dirbo Tauragės rajono laikraščio redakcijoje, buvo redaktoriaus pavaduotojas. 1986 m. Vilniaus „Minties“ leidykla yra išleidusi B. Jagmino knygutę „Tauragės rajonas“. Šiai enciklopedija jis pateikė informacijos apie kaimiškąsias rajono vietoves, kai kurias darbovietes, įsimintinus įvykius ir žmones.
Pateikiama informacijos ir apie kitą enciklopedijos autorių – Edmundą Mažrimą. Rašoma, kad jis gimęs 1954 m. lapkričio 17 d. Tauragėje, baigęs Tauragės 2-ąją vidurinę mokyklą, lankęs dailės studiją, nuo 1974 m. dirbo Tauragės rajono kultūros skyriaus metodininku kultūros paminklų apsaugai, šiame darbe įgydamas daug patirties. Nuo 1991 m. – Kultūros paveldo inspekcijos, kuriai priklauso ir Kelmės, Raseinių, Šilalės rajonai, viršininkas. Jo kaip dailininko paslaugomis, rašoma enciklopedijoje, naudojosi Tauragės liaudies teatras. Enciklopedijai E. Mažrimas pateikė informacijos apie rajono kultūros paminklus.
Kita enciklopedijos autorė Alma Mizgirienė, gimusi 1931 m. gruodžio 30 d. Tauragėje, baigusi Tauragės 1-ąją, vidurinę mokyklą, jau mokytojaudama 1961 m. baigė Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą. Ilgiausiai – nuo 1964 iki 1987 m. – dirbo Tauragės politechnikume (dabar – Tauragės profesinio rengimo centras). Ji, kaip istorikė ir kraštotyros entuziastė, Tauragės pilyje buvo įkūrusi visuomeninį muziejų, jį tvarkė ir turtino. Enciklopedijai A. Mizgirienė pateikė informacijos apie Antrąjį pasaulinį karą, iki karo veikusias įstaigas, to meto įvykius ir žmones.