Tauragės fotografo nuotraukos gimsta laboratorijoje: „Tai brangus procesas“
Įkelta:
2021-04-13
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozas Petkevičius. Autoriaus nuotrauka

 

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Ekspozicijoje vaizduojami Tauragės kūrėjai ir menininkai. J. Petkevičiaus nuotrauka

 

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozo Petkevičiaus nuotrauka

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozo Petkevičiaus fotografijų serija „Incognito“

,
Nuotrauka
juozas
Aprašymas

Juozas Petkevičius. Asmeninio albumo nuotrauka

Tauragėje gyvenantis ir kuriantis fotografas Juozas Petkevičius įsitikinęs – Lietuvos regionuose menininkai neretai yra gniuždomi, nes jų siekių ir svajonių aplinkiniai tiesiog nesuvokia ir netiki. Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ įsikūrusioje fotografijos galerijoje tauragiškis neseniai pristatė kelias savo fotografijas iš serijos „Incognito“, kurioje vaizduojami regionų kūrėjai. Nuotraukos darytos senuoju būdu – jas ryškinant laboratorijoje. Tiesa, ši meno sritis – brangus malonumas.

Vilniaus analoginės fotografijos ir kino festivalio bei Kirtimų kultūros namų rengiama paroda šiais metais atkeliavo į Tauragę. Joje – ir Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografo J. Petkevičiaus kūriniai. 

– Šis festivalis vyksta jau trečius metus, rudenį pristatymas vyko Vilniuje, o štai dabar jau ir Tauragėje, prieš tai paroda aplankė ir Alytų, – pasakojo fotografas. 

J. Petkevičiaus nuotraukose užfiksuoti kūrėjai, nusisukę nuo objektyvo, kadre matomos jų nuogos nugaros.

Nuotrauka
juozas

– Aš fotografavau Tauragės kūrėjus, menininkus. Neslėpkime to, kad Tauragėje menas ir alternatyvus mąstymas yra vis dar stigmatizuojamas. Būna, gali pasislėpti, užsidėti kaukę prieš žmogų, tačiau tai ne visiems pavyksta. Tiems, kuriems nepavyksta, sunku, jie nukenčia emociškai, kūrybiškai. Yra nuostabių žmonių, kurie savo laiku galėjo tapti tarptautinio lygio kūrėjais, tačiau buvo nustumti į paraštes. Tai yra visų Lietuvos regionų problema, – apgailestavo J. Petkevičius, pasakodamas apie savo fotografijų mintį. 

Nuotraukos – iš laboratorijos

J. Petkevičius pasakojo fotografiją atradęs nuo mažų dienų – jo mama užsiėmė šia meno sritimi, pati ryškindavo nuotraukas. Besimokydamas 8-oje klasėje, jis atrado analoginę fotografiją. 

Analoginė fotografija dažnai apibūdinama kaip tradicinė fotografija, kai nuotrauka padaroma naudojant fotojuostą, o vėliau atspausdinama specialioje laboratorijoje.

Anksčiau taip buvo daromos visos nuotraukos – atsivertę senus šeimų albumus, žmonės žvelgia į juodai baltas fotografijas ir dažnai juos apima nostalgija ne tik dėl užfiksuotų akimirkų, bet ir dėl šių nuotraukų padarymo būdo. Tiesa, jaunimui analoginė fotografija labiau sukelia smalsumą, o ne nostalgiją.

J. Petkevičius pasakojo, kad dar paauglystėje jį sužavėjo nuotraukos kūrimo procesas.

– Buvo įkurta laboratorija, kurioje pamėginau daryti nuotraukas: ryškinau, didinau... Man tai padarė neišdildomą įspūdį. Žinoma, laikas ėjo, atsirado kitų pomėgių, bet 12-oje klasėje, kai reikėjo rinktis, ką toliau mokytis, pasirinkau fotografiją. Tuo metu fotografavau skaitmeniniu fotoaparatu, tačiau įstojęs į kolegiją prisiminiau analoginę fotografiją. Sutikau menininkų, kurie užsiima tuo profesionaliai. Man tai buvo keistai unikalu, kad jie vis dar tai daro, – prisiminė fotografas. 

Vaikinas įsiliejo į būrį menininkų, užsiimančių analogine fotografija, ir jame liko iki šiol. 

Brangus hobis

– Nuotraukos daromos pasitelkiant medžiagas, jautrias šviesai. Tiesa, raudonos spalvos spektras jų nepaveikia, dėl to laboratorijoje vyrauja raudona spalva, – apie darbo aplinkos subtilybes pasakojo J. Petkevičius. 

Jis kalbėjo, kad vieną fotografiją padaryti trunka mažiausiai 15 minučių – tiek laiko užima darbas laboratorijoje. 

Palaukti tenka ir fotografuojant – jeigu skaitmeniniu fotoaparatu užtenka akimirkos, tai parodoje eksponuojamose fotografijose užfiksuoti J. Petkevičiaus modeliai laukė 15 sekundžių, kol bus padarytas kadras. 

– Procesas yra gana brangus. Aš naudoju sidabro nitratą, kuris yra ištirpęs skystyje. Tai brangi medžiaga, – dėstė jis. 

J. Petkevičius skaičiavo, kad vieną fotografiją išryškinti kainuoja vidutiniškai 70 eurų. 

Būtina saugotis

Dalis medžiagų yra toksiškos, nuodingos, tad tenka naudoti priemones, apsaugančias kvėpavimo takus. 

– Jeigu naudoji kaukę, vėdini patalpą, medžiagas naudoji saugiai, viskas su tavimi bus gerai, – kalbėjo J. Petkevičius. 

Menininko laboratorija įkurta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ patalpose. Vyras pasakojo, kad artimiausiu metu jos duris jau bus galima atverti visuomenei.

Fotografas turi būti drąsus

Kalbėdamas apie tai, kokių būdo savybių reikia pasižymėti fotografui, J. Petkevičius akcentavo kelis dalykus.

– Pagrindinė savybė turėtų būti drąsa. Žinoma, svarbus smalsumas ir tam tikras savitumas. Nereikėtų kartotis, reikėtų ieškoti savo unikalumo, – svarstė fotografas. 

 

 

 

 

 

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-10
Praėjusį savaitgalį, Sausio 13-osios, Laisvės gynėjų dienos, išvakarėse, netekome vieno Sąjūdžio įkūrėjų Tauragėje – Broniaus Martinkaus. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-02
​​​​​​​Prieš 20 metų iš Tauragės į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) išvykusi Sigita Šimkuvienė kilusi iš Aukštaitijos. Tačiau meilė ją atviliojo į mūsų kraštą. O smalsumas bei geresnio gyvenimo troškimas – už Atlanto vandenyno. Šiuo metu Pasaulio lietuvių bendruomenei vadovaujanti pašnekovė prieš tai pirmininkavo Amerikos lietuvių bendruomenei. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-28
Šiuo metu Švedijos sostinėje Stokholme gyvenanti Monika Lionaitė išmaišė kone pusę pasaulio. Mokydamasi vadybos mergina bendravo ne tik su diplomatais bei savo sričių profesionalais, tačiau ir ištyrinėjo įvairių pasaulio valstybių grožį. Ten ji sutikdavo ir tautiečių. „Teko net mokyti lietuvius Maskvoje, kaip gaminti lietuviškus cepelinus“, – pasakojo M. Lionaitė, „Globalios Tauragės“ ambasadorė. Pašnekovė įsitikinusi, kad kiekvienas per savo gyvenimą turėtų studijuoti bent kelis dalykus. Pasak merginos, tai suteikia kur kas platesnę pasaulėžiūrą. 
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-17
„Tauragės žinios“ neseniai rašė apie į Lietuvą iš Irkutsko grįžusią tremtinę, partizanų ryšininkę 94 metų Vandą Valiūtę. Šiuo metu  Pagramančio socialinės globos namuose gyvenančiai tremtinei dar daug ko trūksta, dar nebetvarkomi ir pilietybės atstatymo dokumentai. Vis dėlto vieną labai svarbų ir jai reikalingą daiktą V. Valiūtė jau turi – už neabejingų žmonių suaukotus pinigus jau nupirktas klausos aparatas. Jam įsigyti per mažiau nei mėnesį suaukota 14 tūkst. eurų. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-12-08
Tauragė neteko kultūrininkės, etnografės, aktyvios visuomenės veikėjos Anastazijos Pečkaitienės. Ji mirė vakar, gruodžio 7 dieną, eidama 66-uosius metus. 
Nuotrauka
a
Tremties ir rezistencijos muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2021-11-20
Visai neseniai Pagramančio savarankiško gyvenimo namuose apgyvendinta vos prieš mėnesį iš Irkutsko grįžusi 94-erių metų kraštietė Vanda Valiūtė. Moteris devyniolikos buvo ištremta į lagerį Kazachstane, o vėliau gyveno Centrinio Chazano gyvenvietėje (Irkutskas). Senatvę Rusijos Federacijoje moteris pasitiko medinėje trobelėje be elektros. Iki tol, kol susipažino su kraštotyrininkų pora Arvydu ir Nina, kur, senolės prašym, sutiko ją pargabenti namo.
Nuotrauka
a
Jovitos Verpečinskienės nuotrauka
Įkelta:
2021-10-05
Mokytojas – ypatinga profesija. Jis savo mintimis, darbu, užsidegimu gali nulemti tolimesnę mokinio gyvenimo kryptį. Tai – ne tik didelė dovana, bet ir atsakomybė bei nelengva užduotis. Linkėdami visiems mokytojams stiprybės – kad net ir sunkiausioje situacijoje rastumėte raktą į mokinio sąmoningumą, ir neišblėstančios kantrybės, džiaugsmo bei jausmo, jog jūsų mokinys kiekvieną pamoką yra žingsneliu arčiau tikslo, šįkart pakalbinome „Šaltinio“ progimnazijos informacinių technologijų ir matematikos mokytoją Naniją Bekerienę. Beje, netrukus ją pasieks Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Padėkos raštas.
Nuotrauka
bronius
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-01
1965-ųjų gimimo Tauragės merginų rankinio komandos narės paskutinį kartą viena kitą matė 1984-aisiais. Po keleto sėkmingų metų ir užimtos antrosios vietos Tarybų Sąjungos rankinio čempionate merginos išsiskirstė, stodamos į aukštąsias mokyklas. Rugpjūtį, po keturiasdešimties metų, jos pasimatė vėl. Slapčia susibūrusi didžioji komandos dalis  savo 78-erių treneriui surengė staigmeną.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-08-24
Kaip atrodytų žmogaus jaunystė? Mergina – ilgaplaukė, valiūkiška, vaikinas – linksmas, besišypsantis? Praėjusią savaitę, kai dar dienos buvo saulėtos ir sausos, Pilies aikštėje šių eilučių autorei teko sutikti, galima sakyti, jaunystės ikoną. Linksmą, nerūpestingą jaunuolį, nesureikšminantį pandemijos keliamų nepatogumų, nejaučiantį įtampos. Adakaviškis keliauja po pasaulį, pomėgius suderina su darbu ir mėgaujasi gyvenimu. Visai neseniai vaikinas grįžo iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kur dirbo aukštalipiu.
Nuotrauka
margo
Įkelta:
2021-08-21
Šios vasaros Genovaitė Bagdonienė labai laukė –  su žaliuojančia gamta, su gražiausiais darželio ir pievų žolynais senolei ji padovanojo ir šimtmečio jubiliejų. Šiuo metu Batakiuose pas dukrą gyvenanti senolė stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi, o atrodo taip, tarsi gyvenimo laikrodis būtų sustojęs ties aštuoniasdešimtmečiu. Ji iki šiol puikiai prisimena kiekvieną svarbesnį savo gyvenimo ir giminės įvykį, gali įdomiai papasakoti, kaip žmonės gyveno prieškariu, karo metais ar pokariu. Pora valandų besiklausant senolės pasakojimų ir pajuokavimų prabėgo akimirksniu. Sunkumų ir rūpesčių nestokojusios vienos šeimos gyvenimo istorija buvo tarsi Lietuvos istorijos pamoka.
Nuotrauka
a
Nuotraukų koliažas
Įkelta:
2021-08-15
Nuo mažų dienų virtuvėje eksperimentuojantis dvidešimt vienerių tauragiškis Eimantas Venckus savo artimųjų ratą šiandien džiugina burnoje tirpstančiais kepiniais. Dieviško skonio pyragai verčia patikėti dažnai girdimu posakiu, kad vyrai – geriausi virtuvės šefai. Gali būti, kad kada nors įvertinti Eimanto kepamų pyragų skonį galės ir tauragiškiai – vaikinas, šiuo metu atliekantis  praktiką garsaus kulinaro Liutauro Čepracko restorane „Gastronomika“, neslepia, kad norėtų dirbti gimtajame mieste. 
Nuotrauka
Renata Karvelis
Juozo Petkevičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2021-08-11
Poetės, muziejininkės-etnografės Renatos Karvelis komentaras skambėjo LRT RADIJO laidoje „Kultūros savaitė“ ir buvo spausdintas portale LRT.LT
Nuotrauka
abiturientai
Asmeninio albumo nuotraukos
Įkelta:
2021-07-30
Tauragės „Versmės“ gimnazijoje – pakilios nuotaikos. Net 5 šiais metais mokyklą baigę abiturientai iš lietuvių kalbos ir literatūros, anglų kalbos ir matematikos valstybinių brandos egzaminų surinko šimtukus. „Tauragės žinioms“ vieni moksleiviai pasakojo jautęsi pasiruošę, todėl ne itin jaudinosi dėl egzaminų, o kiti teigė vos susitvarkę su stresu.
Nuotrauka
Latožienė
Įkelta:
2021-07-06
Į adakaviškės Jūratės Latožienės namus atkeliauja vaikai, kuriems nebėra saugu gyventi tėvų namuose. Budinčios globėjos durys atsiveria paaugliams, mažamečiams, patyrusiems nemenkų likimo išmėginimų. Moteris neslepia, kad būna atvejų, kai prireikia psichologinės konsultacijos ne tik nepilnamečiams, bet ir jai, nes nuolat ieškoma geriausių išeičių, patarimų, kaip elgtis sudėtingose situacijose. „Tapau kantresnė. Aš nuolat su savimi dirbu. Jeigu matau, kad labai stresuoju, jaučiuosi pavargusi, ieškau išeičių. Turiu imtis fizinės veiklos, jeigu galva pavargusi. Ieškau medžiagos, kursų. Aš labai daug sužinojau, išmokau nesmerkti, nekritikuoti, ypač kai kalbame apie dalykus, kurie liečia biologines vaikų šeimas“, – trečiadienį organizuotame Tauragės B. Baltrušaitytės bibliotekos susitikime kalbėjo pašnekovė.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-02
Rašytoja ir komunikacijos projektų vadovė Indrė Sekevičienė sako vis dar nedrįstanti savęs vadinti rašytoja. Kita vertus, ne vieną knygą išleidusi moteris – be galo kūrybinga. Ji ne tik rašo, bet ir fotografuoja. Apie kūrybą virtualiai ji pasakojo ir tauragiškiams.
Nuotrauka
virgina
Įkelta:
2021-07-02
21-erius metus Pagramančio miestelio bibliotekoje dirbusios Virginos Bartušienės šiandien ten jau nesutiktumėte – neseniai ji išėjo užtarnauto poilsio. Tačiau mylima ir gerbiama savo skaitytojų, pažinojusi kiekvieną bibliotekos lankytoją, žinojusi jų literatūrinį skonį, buvusi ir knygnešė – knygas nešdavusi skaitytojams į namus, ne kartą už darbą įvertinta įvairiais apdovanojimais, išskirtinius kraštotyros darbus rašiusi moteris ir dabar nesėdi rankų sudėjusi – tai ne jos charakteriui. Juokaudama, kad pensininkai – labiausiai užimti žmonės, ji nenuilsdama darbuojasi savo erdviame ir išpuoselėtame sode ir darže, ruošia dar nebaigtus kraštotyros darbus, dalyvauja šventėse su savo meniškais darbais, o nesibaigiančiu srautu plūstančius svečius stebina savo kulinarine išmone. Paragauti jos pagamintų gardumynų teko ir šių eilučių autorei.  
Nuotrauka
Laura
Įkelta:
2021-05-28
Šiemet vykusiame kasmetiniame Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos (KIGSA) fotokonkurse „Metų kirpėjas 2021“ pasižymėjo kraštietė Laura Zaleckienė. Vyriško įvaizdžio kategorijoje maksimalų balų skaičių pelniusi tauragiškė buvo tituluota Metų kirpėja.
Nuotrauka
Biblioteka
Įkelta:
2021-05-18
Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje dirbančią Martyną Pikoraitienę (30 m.) dažnai galima išvysti bibliotekos feisbuko paskyroje virtualiai transliuojamuose susitikimuose su rašytojais ir kitais meno pasaulio atstovais. Bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja teigia, kad virtualūs pokalbiai pradėti rodyti dar praėjusiais metais prasidėjus karantinui. Iniciatyva sulaukė nemenko populiarumo. M. Pikoraitienė džiaugėsi, kad į bibliotekos organizuojamus renginius socialiniuose tinkluose įsitraukė ir jaunesni žmonės.