Gyvenimo džiaugsmą Albinai padeda išsaugoti šaltas Akmenos vandenėlis
Įkelta:
2021-06-16
Nuotrauka
mote
Aprašymas

Akmenos pravardė moteriai greit prigijo – miestelėnai ją kasdien mato besimaudančią upėje

 Autorės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
Pagramančio savarankiško gyvenimo namai
Aprašymas

Pagramančio savarankiško gyvenimo namai

Autorės nuotrauka

 

margarita@taurageszinios.lt
A
A

Saulėtomis dienomis senjora Albina apsivelka šviesų maudymosi kostiumėlį ir netoli Pagramančio savarankiško gyvenimo namų valgyklos ant vejos pasitiesusi pleduką mėgaujasi saulės spinduliais. Išsiruošusi į parduotuvę ji visuomet dėvi skrybėlę, ją dažnai išvysi su elegantiškomis pačios megztomis suknelėmis. Ir vietiniai jos nevadina Albina. Nuo tada, kai apsigyveno Pagramantyje, ji žinoma kaip Akmena. Kodėl? Tarsi jaunystės eliksyru brandaus amžiaus moteris kas rytą mėgaujasi šaltutėliu per miestelį tekančios Akmenos upės vandeniu.

Visos vietos užimtos

Kaip ir tikėtasi, idėja Pagramantyje įkurti savarankiško gyvenimo namus pasiteisino. Rugsėjį atidaryti namai – beveik pilnutėliai. Šiuo metu čia gyvena 23 senjorai, vietų čia – 24. Tiesa, ne visi šiuo metu yra įstaigoje, kai kas dėl sveikatos problemų laikinai paguldyti į ligoninę, yra kas lanko kitame mieste gyvenančius giminaičius.

Atvykus šių eilučių autorei namų terasoje sėdėjo penki senjorai. Padovanojus atsivežtus laikraščius viena linksmai pareiškė mielai paskaitysianti straipsnių antraštes. Jos draugės įdėmiai klausėsi, kaip ši dėlioja žodžius. Kitos dėmesį patraukė  laikraštyje gyvūnų globos įstaigos publikuojamų kačių nuotraukos. Trečia, atsivertusi Tėvo dienos progai parengtą straipsnį, spėliojo, kurie nuotraukose matomi žmonės yra tėvai, kurie – vaikai.

Negalios – įvairios

Kaip vėliau žurnalistei pasakojo savarankiškų gyvenimo namų vadovas Jonas Samoška, kai kurie čia gyvenantys senjorai serga demencija, kai kuriems diagnozuota Alzhaimerio liga. Kai kurie mėgsta bendrauti, kiti – tylūs, kai kurie itin aktyvūs ir kartais baugu, kad vaikščiodami po miestelį nepaklystų. Kad to nenutiktų, įstaiga ketina įsigyti specialių išmanių senjoro buvimo vietą padedančių nustatyti apyrankių. Senjorų įstaigoje neužrakinsi – norisi, kad jie kuo ilgiau išliktų savarankiški. Be to, kaip sako J. Samoška, judant aktyvėja kraujotaka ir smegenų veikla.

– Iš pradžių galvojome, kad tai bus išskirtinai vien savarankiško gyvenimo namai, tačiau apie 40 proc. gyventojų – su sunkia negalia. Kas su judėjimo, kas – protine. Retas kuris čia gyvenančių visai neturi artimųjų. Kai kurių artimieji gyvena užsienyje. Kai kurie yra vieniši ir jų apgyvendinimu pasirūpino savivaldybė, – apie šių namų gyventojus pasakojo J. Samoška.

Akmena

Gyvena seneliai dviviečiuose arba vienviečiuose kambariuose. Kambariai primena mini butus: jei viename gyvena du senjorai, jų kambariai yra atskiri, bendra virtuvė ir tualetas. Įstaiga turi savo kavinę-valgyklą. O šiltą dieną mėgstamiausia jų vieta tampa terasa prie pagrindinio įėjimo į įstaigą. Netoli jos pastarosiomis savaitėmis galima išvysti ir ant žolės besideginančią garsiąją įstaigos gyventoją Albiną.

Moteris savo laisvumu ir elegancija išsiskiria ne tik savarankiško gyvenimo namuose, bet ir visame Pagramantyje. O vietiniai ją vadina Akmena.

Margarita Rimkutė: Ar žinote, jog aplinkiniai jus vadina Akmena?

Albina: Taip. Pati taip prisistačiau. Pirmiausia viršininkui (J. Samoškai), paskui parduotuvėje.

M.R.: Kodėl Akmena?

Albina: Akmena – nuostabi upė, pagalvojau, kodėl man nepasivadinus jos vardu. Kiekvieną rytą maudausi šioje upėje. Atsigulu, apsišlakstau kūną. Giliai neinu, bijau paskęsti.

M.R.: Kuri upės vieta jūsų mėgstamiausia?

Albina: Prie kabančio tilto, ten, kur medus pardavinėjamas. Vandenį mėgstu seniai. Gyvendama Tauragėje ne kartą esu net žiemą išsimaudžiusi Jūros upėje.

M.R.: Mėgstate puoštis, esate išskirtinė. 

Albina: Taip, mes su seserimi visuomet buvome išskirtinės Tauragėje. Kartais rengdavomės vienodai (moteris susigraudina, mat pernai sesuo mirė). 

Albina iš spintos ištraukia pačios megztą suknelę. Pasak jos, tokia jos numegzta suknelė tapo ir sesers įkapėmis. Teigia, jog ir ji norėtų, kad rausva suknutė taptų ir jos įkapių drabužiu.

M.R.: Jūs kalbate apie labai liūdnus dalykus. Kaip dėl to jaučiatės?

Albina: Mane supa labai geri žmonės. Miestelyje sutinku mokinių („Aušros progimnazijos Pagramančio pagrindinio ugdymo skyriaus pradinukus, – aut. past.), jie su manimi linksmai pasisveikina. Kiek yra tekę lankytis pas gydytojus, jie elgiasi maloniai. Čia yra upė. Aš joje maudausi. Esu laiminga.

Apsidžiaugusi žurnalistės vizitu moteris nepraleido progos pasidžiaugti įstaigos darbuotojų gerumu, prisiminė jaunystę, pasakojo apie ypatingą jos ir sesers ryšį, ne kartą užsiminė esanti be galo dėkinga gydytojams, paskutinėmis sesers gyvenimo akimirkomis leidusiems būti su ja.

Kaip žurnalistei sakė J. Samoška, Albina – išskirtinė asmenybė, mokanti džiaugtis gyvenimu. Ir nors mažuose miesteliuose kartais dėmesį patraukiantys asmenys išjuokiami, Albina Pagramantyje yra mėgstama. Atsižvelgiant į jos pomėgį maudytis upėje Pagramantyje ketinama įrengti maudyklą.

Nuotrauka
savanoryste
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-01-16
Antrajame  kurse mediciną studijuojanti tauragiškė Augustė Klišmontaitė dar pasibaigus pirmiesiems studijų metams įsitraukė į Jaunimo savanoriškos tarnybos programą ir prisideda prie Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos priežiūros specialistų darbo. Pandemijos metu darbų sąrašui tapus gerokai ilgesniam savanorystė turi išliekamąja vertę ne tik pačiai merginai, bet ir sveikatos priežiūros specialistams. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-13
Sausio-13 ąją dieną minime 31-ąsias tragiškų įvykių sukakties metines. Prisimenant svarbius Lietuvai įvykius, kino teatruose išvysime pasauliniuose kino festivaliuose pripažintą, tarptautiniame kino festivalyje IDFA pagrindiniu festivalio prizu apdovanotą, išskirtinį vieno didžiausių mūsų laikų kino kūrėjų, ukrainiečių režisieriaus, istorijos metraštininko Sergejaus Loznicos dokumentinį filmą „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-11
Į Tauragės kultūros rūmus po metų pertraukos grįžta jau ketvirtą kartą organizuojami jaunimo ir su jaunimu dirbančių asmenų apdovanojimai „TAJA“, kurie šiais metais bus dar iškilmingesni. Vasario 4-ąją, 17.30 val., vyksiantį renginį organizuoja Tauragės jaunimo ir jaunimo organizacijų sąjunga „Tauragės apskritasis stalas“. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-11
Miežis – nemaloni ir nepuošianti, tačiau daugeliui gerai pažįstama infekcija, lydima pūlingo guzelio ant akies voko. Akies voko patinimas, lengvas skausmas bei paraudimas – ženklai, iš kurių atpažinsite šį nelauktą „svečią“. Vilniaus „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Izabelė Juškienė teigia, kad miežis tiek suaugusiesiems, tiek vaikams dažniausiai atsiranda dėl akių lietimo nešvariomis rankomis ir pabrėžia, kad kartais gydymo namuose gali neužtekti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-02
​​​​​​​Jau vasario mėnesį Tauragės krašto muziejus „Santaka“ žada pakviesti istorijos gerbėjus į Alvido Jancevičiaus knygos-straipsnių rinkinio „Užmirštasis Tauroggenas“ pristatymą, kurio metu visi norintieji ją gaus ir galės gyvai pabendrauti su autoriumi. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-01
​​​​​​​Šventiniu laikotarpiu kraštiečius vienijusi pakili nuotaika skatino džiaugsmingai atsikvėpti ir įvertinti ne tik gausias kalėdinio stalo vaišes, bet ir artimuosius, su kuriais jomis buvo dalijamasi. Tarp Tauragės krašto gyventojų atsirado ir tokių, kurie dar laukdami Kalėdų spėjo džiaugsmu pasidalinti ir su labiau jo stokojančiais. Visą mėnesį vykdytų gerumo akcijų metu tauragiškiai skurdžiau gyvenančioms šeimoms, vaikams ar senjorams dovanojo svarbiausius buities daiktus, maisto produktus, vykdė edukacines pamokas bei leido laiką kartu.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-26
Tauragiškių pamėgtas gospelo choras „Gloria“ šiemet mini veiklos dešimtmetį. Šia proga vietoj jau tradicija tapusio kalėdinių giesmių koncerto choras pristatys oratoriją „Mesijas“.  Jaukių švieselių blausoje skendinčioje Martyno Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje choras pasakos apie Kristaus gimimą ir mirtį. Kūrinio metu solo partijas atliks septyni solistai, vienas jų – niekada chore nematytas veidas. Apie jį choro vadovė papasakos per koncertą. Neabejotinai gerų emocijų paskleisiančiame koncerte netrūks jautrių akimirkų – dažno pasirodymo metu choro atliekami kūriniai ir bendra pasirodymo atmosfera ne vieną priverčia nubraukti ašarą. Apie tai ir apie šį sekmadienį, 18 val., skambėsiančią oratoriją kalbiname gospelo choro vadovę Rasą Levickaitę-Šerpytienę.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-23
Kas nesižavi rankdarbiais? Rankų darbo daiktai neretai kelia ne tik susižavėjimą, bet ir pavydą. Kartais unikaliems darbams sukurti nereikia daug ir brangių medžiagų, tačiau kūrybingumo ir kruopštumo – dar ir kiek. Aldonai Stirbienei šių savybių tikrai netrūksta – idėjos gimsta jos galvoje tarsi iš niekur, tik spėk įgyvendinti. 
Nuotrauka
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-23
„Kur švęsi Kalėdas? O Naujuosius?“ Turbūt dažniausiai girdimi klausimai prieš didžiąsias metų šventes. Ypač po liūdnų pernykščių švenčių, kai dėl pandemijos buvo paskelbtas karantinas. Vis dėlto į linksmus šventinius vakarus kviečia vos viena kita kavinė. Nors kai kurių kavinių darbuotojai per šventes ilsėsis, vis daugiau jų siūlo šventinių patiekalų išsinešti. Tokia paslauga sparčiai populiarėja. 
Nuotrauka
„Wide Wings“ nuotrauka
Įkelta:
2021-12-21
Didžiulis milžinas savo pirštuose laikantis Saulę – tokią idėją įsivaizdavo Raimondas Kavaliauskas ir Gediminas Tamulynas, kūrybos studijos „Wide Wings“ įkūrėjai, prieš imdamiesi kurti intriguojančią dovaną Tauragės miestui. Šeštadienį sėkmingai užbaigę montavimo darbus, idėjos autoriai tauragiškius kviečia užsukti į Jūros upės parką. Čia miesto gyventojų laukia atgijusi net 6 metrų aukščio meno instaliacija „Pasakų Milžinas“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-18
Itin greitas gyvenimo tempas verčia mus jaustis pavargusiais ir silpnais, dažnai dėl to kaltiname stresą. Tačiau nuovargis bei energijos trūkumas gali byloti ir apie vieną ligą – mažakraujystę. Tai būklė, pasireiškianti kraujyje sumažėjus raudonųjų kraujo kūnelių arba hemoglobino kiekiui, kuris lemia nepakankamą organizmo audinių aprūpinimą deguonimi. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis mažakraujyste serga apie 30 proc. planetos gyventojų.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-17
Prabėgo metai, kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Tauragės rajono ir Pagėgių filialas persikėlė į kitas patalpas ir įsikūrė Vasario 16-osios g. 8A namo pirmajame aukšte. Apšilusi naujoje vietoje neregių ir silpnaregių bendruomenė nusprendė, kad būtina padėkoti už iš kitų gaunamą pagalbą ir savo šiluma bei meile pasidalinti su kitais bendruomenės nariais, šalia gyvenančiais kaimynais, jaunimu, kitais tauragiškiais. 
Nuotrauka
muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2021-12-16
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia savanorius. Norintys jais tapti jaunuoliai, kuriems nuo 14 iki 29 m., turėtų iki gruodžio 15 dienos užpildyti anketą. 
Nuotrauka
B.Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2021-12-09
Gruodžio 8 dieną, trečiadienį, Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje savo 8-ąją knygą „Ar čia kas nors yra?“ pristatė buvusi leidėja, dabar jogos mokytoja ir rašytoja Eva Tombak.
Nuotrauka
a
Straipsnio rengėjų nuotr.
Įkelta:
2021-11-20
Pastarųjų trejų metų statistika rodo, kad nors smurto atvejų prieš vaikus mažėja, tačiau Lietuvoje per metus smurtą patiria keli tūkstančiai vaikų – dažniausiai tai fizinis smurtas, kiek rečiau pasitaiko nepriežiūros atvejų. Lapkričio 19 d. minimai Pasaulinei smurto prieš vaikus prevencijos dienai, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba atkreipia visuomenės dėmesį, kad jokios smurto formos prieš vaikus negali būti toleruojamos.  
Nuotrauka
k
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-22
Grupė tauragiškių motociklų entuziastų aktyviai leidžia laiką – keliauja ir rungtyniauja. Vyrai neseniai dalyvavo Enduro lenktynėse Pabradės poligone. Kiek anksčiau nukeliavo į Karpatus Ukrainoje. Įspūdžius pateikė filmuotoje medžiagoje. Neapsieita be nuotykių ir traumų.
Nuotrauka
Asmeninio Renatos Vegeros albumo nuotraukos
Įkelta:
2021-10-03
Medicina teigia, kad neteisingas kvėpavimas – daugybės negalavimų priežastis. Kaip išmokti taisyklingai kvėpuoti ir kartu pagerinti sveikatą, nusiraminti ir atsipalaiduoti? Šiuo metu to į Bendruomenės namus dukart per savaitę susirenkančias moteris moko trenerė Renata Vegera. 36-erių trenerė veda „Nirvana Fitness“ treniruotes. Ji sako, kad šios treniruotės – tobula muzikos, kvėpavimo ir judesio kombinacija. 
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-02
Rugsėjo 17-ąją Londone vyko iškilminga Tarptautinių interjero ir architektūros raudonojo kilimo apdovanojimų ceremonija, kurios metu buvo skelbiami laimėtojai. Tauragiškės Vaidos Žemaitytės įkurtos interjero studijos „Cle de Maison“ projektas laimėjo kategorijoje „Geriausias interjero projektas Europoje“. Varžytis su pasauliniais dizaino milžinais, kurių projektų įrengimo vertė svyruoja nuo 1 iki 20 milijonų svarų, Lietuvai yra didžiulė garbė. 
Nuotrauka
k
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
KVA – kolekcionuojančiųjų varles asociacija – smagių, smalsių, kūrybingų ir truputį pamišusių žmonių grupė, jungianti 23 narius iš visos Lietuvos, turi ilgametę tradiciją – keletą kartų per metus susitinka skirtingose Lietuvos vietose. Šį kartą visi sukvaksėjo į Tauragę. Organizavo kvaksėjimą Tauragėje dvi tauragiškės kolekcininkės – Birutė Kuzminskienė ir šių eilučių autorė.