Mobingas: į darbą – lyg į karą
Įkelta:
2021-06-24
Nuotrauka
rec
Aprašymas

Asociatyvi pexels.com nuotr.

„Kasdien – lyg į karą“, – taip savo emocijas apibūdina Martynas, prisiminęs, kaip buvusioje darbovietėje prieš jį  buvo taikomas mobingas, psichologinis smurtas. Vadovas prie jo nuolat priekabiavo. „Tauragės žinios“ nusprendė pasidomėti, kokia situacija yra Tauragėje. Ar čia dažnai fiksuojami atvejai, kai darbuotojai, neapsikentę psichologinio smurto ir priekabiavimo, kreipiasi į Valstybinę darbo inspekciją? Pasirodo, kad skundų ne tiek ir daug.

Dažnai esame linkę įsivaizduoti priekabiavimą kaip nepadorų seksualinį elgesį, kurio kitas asmuo nepageidauja. Tačiau priekabiavimas gali pasireikšti ir kitais būdais, pavyzdžiui, nuolatiniu užgauliojimu, patyčiomis, nepagrįstais reikalavimais.

„Išėdė“ iš darbo

Priekabiavimą patyrė ir „Tauragės žinių“ kalbintas Martynas (vardas pakeistas, redakcijai žinomas), dirbęs vienoje valstybės institucijų. 

– Viskas prasidėjo palengva, situacija laikui einant vis blogėjo. Kartą paprašiau atostogų, nes norėjau pailsėti. Vadovas neišleido motyvuodamas dideliu darbo krūviu. „Tai ką, kiti turės už tave dirbti?“ – buvo atsakyta. Gerai, tarkim, daug darbo, kolektyvas įsitempęs, negalima jo palikti. Tačiau jau po kelių dienų kitas kolega, paprašę atostogų, be vargo jų išėjo. Net nesuvokiau, kas įvyko. Iškėlęs šį klausimą staiga pajutau, kad vadovas ėmė mane, liaudiškai tariant, ėsti. Ieškojo priekabių – prasidėjo tarnybiniai patikrinimai dėl tariamų darbo tvarkos pažeidimų, kad neva blogai atliktos užduotys, tačiau nė vieno tyrimo metu jokių pažeidimų nerasta. Tuomet susirgau. Pasiėmiau nedarbingumo pažymėjimą. Kaip elgėsi mano vadovas? Pradėjo tarnybinį patikrinimą, ar nesimuliuoju, ar tikrai sergu, o ne vengiu darbo. Man buvo šokas. Pasirodo, negalima sirgti, negalima išeiti atostogų. Grįžęs į darbą po ligos sulaukdavau nuolatinių priekaištų, prieš mane buvo nusiteikę ir kolegos, esą prastai dirbu, dėl to tenka didesnis krūvis jiems. Tai yra viena esminių mobingo požymių – nuteikti kitus kolektyvo narius prieš tave. Jaučiausi išsekęs, piktas. Jeigu taip prastai atlikau darbą, kodėl manęs iškart neatleido? Norėjo „išėsti“, – svarstė Martynas. 

Darbuotojas nepasidavė ir kreipėsi į Darbo ginčų komisiją (DGK), kuri jam priteisė patirtą žalą. 

Šiuo metu vyras dirba kitoje valstybės institucijoje ir joje puikiai susitvarko su užduotimis, palaiko dalykiškus santykius su kolegomis ir vadovu. 

– Neliko didelės įtampos, kurią jausdavau kaskart eidamas į darbą. Pamenu, net grįžęs iš jo negalėdavau atsipalaiduoti, prasidėjo stiprus nerimas, panikos atakos. Kai pasikeitė darbo aplinka, pajaučiau, kokioje nesveikoje darbovietėje aš kažkada dirbau. Kurį laiką net buvau įtikėjęs, kad gal tikrai kažko nemoku, prastai atlieku savo darbą, bet jeigu tai būtų tiesa, nesusitvarkyčiau ir dabartiniame darbe. O čia jokių pastabų dėl darbo kokybės negaunu,  – pasakojo jis. 

Tauragėje – du skundai 

Psichologinis smurtas darbo aplinkoje, dar kitaip vadinamas mobingu, pastaruoju metu – jautri tema, apie kurią itin garsiai prabilta po medikės savižudybės vienoje šalies ligoninių. Įtariama, kad medikė patyrė mobingą. Sveikatos apsaugos ministerija skelbia ketinanti įvertinti emocinės sveikatos klausimus šalies gydymo įstaigose. Valstybinė darbo inspekcija (VDI)  „Tauragės žinias“ informavo, kad Tauragėje skundų dėl darbo sąlygų pažeidimų, konkrečiai – dėl psichologinio spaudimo, iš Tauragės gydymo įstaigose dirbančiųjų iš viso nėra gavusi. 

„Manau, kad tokių skundų nebuvimo vienas faktorių, kad kiekvienais metais rengiame gydymo įstaigose konsultacinius renginius/seminarus, dalyvaujant tų įstaigų profesinėms sąjungoms ar/ir darbo tarybų atstovams“, – dėstė VDI atstovė Jolanta Bielskienė.

Ji komentavo, kad gavus skundą būtų vykstama į gydymo įstaigą, susitinkama su pareiškėju, nagrinėjami tų įstaigų dokumentai, susiję su darbų sauga, atkreipiant dėmesį į rizikos vertinimą, o ypač – į psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą. 

„Po to patikrinimo rezultatai aptariami su įstaigos vadovu, bei, priklausomai nuo rezultatų,  taikomos arba netaikomos poveikio priemonės. Tiesiogiai dėl psichologinio spaudimo/mobingo per pastaruosius 2 metus (VDI Klaipėdos) skyriaus nutolusioje darbo vietoje Tauragėje buvo gauti 2 skundai iš kitų, ne iš gydymo įstaigų.

Atlikus patikrinimus tų įstaigų vadovų atžvilgiu buvo atlikti  administraciniai veiksmai, įpareigojantys pašalinti nustatytus darbų saugos reikalavimų pažeidimus“, – aiškino J. Bielskienė. 

VDI atstovė akcentavo, kad dėl galimo psichologinio spaudimo/mobingo atirtos materialinės ir/ar moralinės žalos asmuo turi teisę kreiptis į DGK. „Tauragę aptarnauja Telšių DGK,  šiuo metu Telšių DGK yra nagrinėjamos 5 tokios bylos“, – skaičiavo  J. Bielskienė.

Patiria stresą

VDI skelbia, kad dažniausiai psichologinis smurtas darbe apibūdinamas kaip nuolatinė nepagrįsta kritika, sarkazmas, pasikartojančios neigiamos pastabos, riksmai, darbuotojo ignoravimas, šmeižtas, manipuliavimas, viešas pažeminimas, noras išjuokti, pasiekimų nuvertinimas, grasinimas atleisti iš darbo ir pan., kurias lydi skiriamasis smurto darbe požymis – prievartą taikančio asmens siekimas psichologiškai dominuoti prieš smurto auką. Patiriančius darbe psichologinį smurtą darbuotojus veikia nuolatinis stresas.

„Kiekvienas psichologinio smurto atvejis darbe yra individualus. Nepaisant įvairių smurtinio elgesio apibūdinimų ir nesant teisiškai įtvirtinto vieningo apibrėžimo, psichologinio smurto apraiškas yra sunku ištirti ir įrodyti. Todėl pirmiausia raginame įmonių vadovus daugiau dėmesio skirti netoleruotino elgesio darbe prevencijai. Viena efektyviausių priemonių – problemos viešinimas. Darbuotojai turėtų nebijoti viešai kalbėti apie netoleruotiną kolegų, vadovų ar trečiųjų asmenų – klientų, tiekėjų ir kitų – elgesį“, – dėstė VDI Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vyresnioji patarėja-vyriausioji darbo inspektorė Vesta Macė.

DGK po gauto kreipimosi darbo ginčą privalo išspręsti per vieną mėnesį, proceso metu tiriamos aplinkybės, renkamasi į posėdį ir siekiama sutaikyti konfliktuojančias šalis, jeigu nepavyksta – komisijos nariai balsuoja dėl sprendimo. Darbo ginčų sprendimų procedūra yra nemokama – tai reiškia, kad pareiškėjai neturi už jį sumokėti. Į komisijas gali kreiptis tiek darbuotojai, tiek darbdaviai, jeigu jie įtaria, kad jų teisės pažeistos. 

 

Nuotrauka
savanoryste
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-01-16
Antrajame  kurse mediciną studijuojanti tauragiškė Augustė Klišmontaitė dar pasibaigus pirmiesiems studijų metams įsitraukė į Jaunimo savanoriškos tarnybos programą ir prisideda prie Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos priežiūros specialistų darbo. Pandemijos metu darbų sąrašui tapus gerokai ilgesniam savanorystė turi išliekamąja vertę ne tik pačiai merginai, bet ir sveikatos priežiūros specialistams. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-13
Sausio-13 ąją dieną minime 31-ąsias tragiškų įvykių sukakties metines. Prisimenant svarbius Lietuvai įvykius, kino teatruose išvysime pasauliniuose kino festivaliuose pripažintą, tarptautiniame kino festivalyje IDFA pagrindiniu festivalio prizu apdovanotą, išskirtinį vieno didžiausių mūsų laikų kino kūrėjų, ukrainiečių režisieriaus, istorijos metraštininko Sergejaus Loznicos dokumentinį filmą „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-11
Į Tauragės kultūros rūmus po metų pertraukos grįžta jau ketvirtą kartą organizuojami jaunimo ir su jaunimu dirbančių asmenų apdovanojimai „TAJA“, kurie šiais metais bus dar iškilmingesni. Vasario 4-ąją, 17.30 val., vyksiantį renginį organizuoja Tauragės jaunimo ir jaunimo organizacijų sąjunga „Tauragės apskritasis stalas“. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-11
Miežis – nemaloni ir nepuošianti, tačiau daugeliui gerai pažįstama infekcija, lydima pūlingo guzelio ant akies voko. Akies voko patinimas, lengvas skausmas bei paraudimas – ženklai, iš kurių atpažinsite šį nelauktą „svečią“. Vilniaus „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Izabelė Juškienė teigia, kad miežis tiek suaugusiesiems, tiek vaikams dažniausiai atsiranda dėl akių lietimo nešvariomis rankomis ir pabrėžia, kad kartais gydymo namuose gali neužtekti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-02
​​​​​​​Jau vasario mėnesį Tauragės krašto muziejus „Santaka“ žada pakviesti istorijos gerbėjus į Alvido Jancevičiaus knygos-straipsnių rinkinio „Užmirštasis Tauroggenas“ pristatymą, kurio metu visi norintieji ją gaus ir galės gyvai pabendrauti su autoriumi. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-01-01
​​​​​​​Šventiniu laikotarpiu kraštiečius vienijusi pakili nuotaika skatino džiaugsmingai atsikvėpti ir įvertinti ne tik gausias kalėdinio stalo vaišes, bet ir artimuosius, su kuriais jomis buvo dalijamasi. Tarp Tauragės krašto gyventojų atsirado ir tokių, kurie dar laukdami Kalėdų spėjo džiaugsmu pasidalinti ir su labiau jo stokojančiais. Visą mėnesį vykdytų gerumo akcijų metu tauragiškiai skurdžiau gyvenančioms šeimoms, vaikams ar senjorams dovanojo svarbiausius buities daiktus, maisto produktus, vykdė edukacines pamokas bei leido laiką kartu.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-26
Tauragiškių pamėgtas gospelo choras „Gloria“ šiemet mini veiklos dešimtmetį. Šia proga vietoj jau tradicija tapusio kalėdinių giesmių koncerto choras pristatys oratoriją „Mesijas“.  Jaukių švieselių blausoje skendinčioje Martyno Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje choras pasakos apie Kristaus gimimą ir mirtį. Kūrinio metu solo partijas atliks septyni solistai, vienas jų – niekada chore nematytas veidas. Apie jį choro vadovė papasakos per koncertą. Neabejotinai gerų emocijų paskleisiančiame koncerte netrūks jautrių akimirkų – dažno pasirodymo metu choro atliekami kūriniai ir bendra pasirodymo atmosfera ne vieną priverčia nubraukti ašarą. Apie tai ir apie šį sekmadienį, 18 val., skambėsiančią oratoriją kalbiname gospelo choro vadovę Rasą Levickaitę-Šerpytienę.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-23
Kas nesižavi rankdarbiais? Rankų darbo daiktai neretai kelia ne tik susižavėjimą, bet ir pavydą. Kartais unikaliems darbams sukurti nereikia daug ir brangių medžiagų, tačiau kūrybingumo ir kruopštumo – dar ir kiek. Aldonai Stirbienei šių savybių tikrai netrūksta – idėjos gimsta jos galvoje tarsi iš niekur, tik spėk įgyvendinti. 
Nuotrauka
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-23
„Kur švęsi Kalėdas? O Naujuosius?“ Turbūt dažniausiai girdimi klausimai prieš didžiąsias metų šventes. Ypač po liūdnų pernykščių švenčių, kai dėl pandemijos buvo paskelbtas karantinas. Vis dėlto į linksmus šventinius vakarus kviečia vos viena kita kavinė. Nors kai kurių kavinių darbuotojai per šventes ilsėsis, vis daugiau jų siūlo šventinių patiekalų išsinešti. Tokia paslauga sparčiai populiarėja. 
Nuotrauka
„Wide Wings“ nuotrauka
Įkelta:
2021-12-21
Didžiulis milžinas savo pirštuose laikantis Saulę – tokią idėją įsivaizdavo Raimondas Kavaliauskas ir Gediminas Tamulynas, kūrybos studijos „Wide Wings“ įkūrėjai, prieš imdamiesi kurti intriguojančią dovaną Tauragės miestui. Šeštadienį sėkmingai užbaigę montavimo darbus, idėjos autoriai tauragiškius kviečia užsukti į Jūros upės parką. Čia miesto gyventojų laukia atgijusi net 6 metrų aukščio meno instaliacija „Pasakų Milžinas“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2021-12-18
Itin greitas gyvenimo tempas verčia mus jaustis pavargusiais ir silpnais, dažnai dėl to kaltiname stresą. Tačiau nuovargis bei energijos trūkumas gali byloti ir apie vieną ligą – mažakraujystę. Tai būklė, pasireiškianti kraujyje sumažėjus raudonųjų kraujo kūnelių arba hemoglobino kiekiui, kuris lemia nepakankamą organizmo audinių aprūpinimą deguonimi. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis mažakraujyste serga apie 30 proc. planetos gyventojų.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-12-17
Prabėgo metai, kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Tauragės rajono ir Pagėgių filialas persikėlė į kitas patalpas ir įsikūrė Vasario 16-osios g. 8A namo pirmajame aukšte. Apšilusi naujoje vietoje neregių ir silpnaregių bendruomenė nusprendė, kad būtina padėkoti už iš kitų gaunamą pagalbą ir savo šiluma bei meile pasidalinti su kitais bendruomenės nariais, šalia gyvenančiais kaimynais, jaunimu, kitais tauragiškiais. 
Nuotrauka
muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2021-12-16
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia savanorius. Norintys jais tapti jaunuoliai, kuriems nuo 14 iki 29 m., turėtų iki gruodžio 15 dienos užpildyti anketą. 
Nuotrauka
B.Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2021-12-09
Gruodžio 8 dieną, trečiadienį, Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje savo 8-ąją knygą „Ar čia kas nors yra?“ pristatė buvusi leidėja, dabar jogos mokytoja ir rašytoja Eva Tombak.
Nuotrauka
a
Straipsnio rengėjų nuotr.
Įkelta:
2021-11-20
Pastarųjų trejų metų statistika rodo, kad nors smurto atvejų prieš vaikus mažėja, tačiau Lietuvoje per metus smurtą patiria keli tūkstančiai vaikų – dažniausiai tai fizinis smurtas, kiek rečiau pasitaiko nepriežiūros atvejų. Lapkričio 19 d. minimai Pasaulinei smurto prieš vaikus prevencijos dienai, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba atkreipia visuomenės dėmesį, kad jokios smurto formos prieš vaikus negali būti toleruojamos.  
Nuotrauka
k
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-22
Grupė tauragiškių motociklų entuziastų aktyviai leidžia laiką – keliauja ir rungtyniauja. Vyrai neseniai dalyvavo Enduro lenktynėse Pabradės poligone. Kiek anksčiau nukeliavo į Karpatus Ukrainoje. Įspūdžius pateikė filmuotoje medžiagoje. Neapsieita be nuotykių ir traumų.
Nuotrauka
Asmeninio Renatos Vegeros albumo nuotraukos
Įkelta:
2021-10-03
Medicina teigia, kad neteisingas kvėpavimas – daugybės negalavimų priežastis. Kaip išmokti taisyklingai kvėpuoti ir kartu pagerinti sveikatą, nusiraminti ir atsipalaiduoti? Šiuo metu to į Bendruomenės namus dukart per savaitę susirenkančias moteris moko trenerė Renata Vegera. 36-erių trenerė veda „Nirvana Fitness“ treniruotes. Ji sako, kad šios treniruotės – tobula muzikos, kvėpavimo ir judesio kombinacija. 
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-02
Rugsėjo 17-ąją Londone vyko iškilminga Tarptautinių interjero ir architektūros raudonojo kilimo apdovanojimų ceremonija, kurios metu buvo skelbiami laimėtojai. Tauragiškės Vaidos Žemaitytės įkurtos interjero studijos „Cle de Maison“ projektas laimėjo kategorijoje „Geriausias interjero projektas Europoje“. Varžytis su pasauliniais dizaino milžinais, kurių projektų įrengimo vertė svyruoja nuo 1 iki 20 milijonų svarų, Lietuvai yra didžiulė garbė. 
Nuotrauka
k
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-17
KVA – kolekcionuojančiųjų varles asociacija – smagių, smalsių, kūrybingų ir truputį pamišusių žmonių grupė, jungianti 23 narius iš visos Lietuvos, turi ilgametę tradiciją – keletą kartų per metus susitinka skirtingose Lietuvos vietose. Šį kartą visi sukvaksėjo į Tauragę. Organizavo kvaksėjimą Tauragėje dvi tauragiškės kolekcininkės – Birutė Kuzminskienė ir šių eilučių autorė.