Apie itin dažnai pasireiškiančią ligą: viena iš priežasčių – nevisavertė mityba
Įkelta:
2021-12-18
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Įvaizdinė nuotrauka

,
Nuotrauka
Asociatyvi nuotauka
Aprašymas

Gydytoja Živilė Bielskienė

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Itin greitas gyvenimo tempas verčia mus jaustis pavargusiais ir silpnais, dažnai dėl to kaltiname stresą. Tačiau nuovargis bei energijos trūkumas gali byloti ir apie vieną ligą mažakraujystę. Tai būklė, pasireiškianti kraujyje sumažėjus raudonųjų kraujo kūnelių arba hemoglobino kiekiui, kuris lemia nepakankamą organizmo audinių aprūpinimą deguonimi. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis mažakraujyste serga apie 30 proc. planetos gyventojų.

„Anemija arba mažakraujystė yra itin dažnai pasireiškiantis sveikatos sutrikimas. Apie tai byloja ir PSO iškeltas tikslas – iki 2025 metų 50 proc. sumažinti anemijos paplitimą tarp reprodukcinio amžiaus (15 – 49 metų) moterų. Anemiją gali sukelti net kelios priežastys – kraujavimas, nevisavertė mityba ir vitaminų trūkumas. Taip pat geležies trūkumas dažnai juntamas nėščiosioms arba žindančioms bei pagyvenusio amžiaus žmonėms“ – spaudai išplatintame pranešime pasakoja sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytoja Živilė Bielskienė.

Reguliari kraujo patikra

Dažnas nuovargis gali būti susijęs su metų laikų kaita – ilga žiema, pilkas oras ir saulės trūkumas daro įtaką kasdienei energijai. Taip pat ir monotoniška mityba bei vitaminų stoka. Tai gali sukelti lėtinį nuovargį, negalėjimą susikaupti, darbingumo sumažėjimą, nerimo sutrikimus. Tačiau šie simptomai priskiriami ir mažakraujystei, o vienintelis būdas tai sužinoti – reguliariai tikrintis kraują.

„Esant atitinkamų medžiagų trūkumui, mažakraujystė vystosi ilgesnį laiką ir simptomai pasireiškia palaipsniui. Liga ilgą laiką gali likti nediagnozuota, nes žmogus neįtaria, kad nuolatinis nuovargis, negalėjimas susikaupti ir darbingumo sumažėjimas gali būti paaiškintas atlikus bendrą kraujo tyrimą, kuriuo ir yra diagnozuojama anemija“, – sako „Antėja“ specialistė.

Tam, kad būtų patikslinta mažakraujystės priežastis ir skirtas tinkamas gydymas, reikėtų atlikti detalesnį feritino, vitamino B12 ir folio rūgšties kiekio ištyrimą. Šių tyrimų atlikimas naudingas ne tik sergant anemija – sužinojus, jog trūksta vienos ar kitos medžiagos ir papildžius jomis savo mitybą, galima užkirsti kelią jos išsivystymui ateityje.

Dažna priežastis – nevisavertė mityba

Nors mažakraujystė dažniau diagnozuojama moterims, ja gali sirgti ir vyrai bei vaikai – ši sveikatos problema dažnai yra neracionalios mitybos priežastis.

Nuotrauka
Asociatyvi nuotauka

„Mitybinės kilmės anemija išsivysto tuomet, kai su maistu gaunamas tam tikrų maistinių medžiagų kiekis yra nepakankamas hemoglobino ir eritrocitų gamybai užtikrinti arba yra sutrikęs šių medžiagų įsisavinimas virškinamajame trakte. Dažniausia mažakraujystės priežastis, sudaranti apie 50 proc. jos atvejų, yra geležies stoka. Išsivysčiusiose šalyse apie 20 proc. gyventojų nustatomas vitamino B12 trūkumas. Tačiau anemiją gali sukelti ir folio rūgšties stoka, reikšmingas vitaminų A,B2, B6, D ir E bei vario trūkumas“, – pasakoja „Antėja“ gydytoja Ž. Bielskienė.

Tinkama mityba bent dvejais kartais galėtų sumažinti susirgimų anemija skaičių. Tam pasiekti svarbu žinoti ne tik tai, kuriuose produktuose gausu vieno ar kito mikroelemento bei vitaminų, tačiau ir tai, kaip reikėtų derinti maistą, kad būtų pagerintas medžiagų įsisavinimas virškinamajame trakte.

Svarbus ir maisto produktų derinimas

Iš maisto pasisavinama nuo 5 iki 30 proc. gaunamo geležies kiekio. Geležies gausu raudonoje mėsoje (jautienoje, avienoje), gyvūnų subproduktuose (kiaulių, jaučių kepenyse, smegenyse), burokėliuose, ankštiniuose augaluose (pupelėse, lęšiuose), žaliose lapinėse daržovėse (petražolėse, špinatuose), graikiškuose, lazdynų, anakardžių riešutuose, grikiuose, avižinėse bei perlinėse kruopose. Tačiau Ž. Bielskienė ragina atkreipti dėmesį ne tik ką valgome, bet ir su kuo.

„Geležies pasisavinimą blogina kalcis, todėl nerekomenduojama geležies turinčių produktų vartoti su pieno produktais, pavyzdžiui, kartu su maistu gerti balintą kavą. Kava bei arbata nerekomenduojama ir dėl jose esančių taninų, kurie taip pat neigiamai veikia geležies pasisavinimą. O špinatai, savyje turintys labai didelį geležies kiekį, taip pat turi ir oksalatų, dėl kurių blogėja geležies pasisavinimas“, – teigia ji.

Priešingai nei paminėti produktai, vitaminas C gerina geležies pasisavinimą, todėl mėsa turėtų būti valgoma su jį turinčiomis daržovėmis – toks derinys gerina ir daržovėse esančios geležies pasisavinimą. Kitas svarbus elementas – vitaminas B9 (folio rūgštis). Jo gausu žaliose daržovėse (špinatuose, brokoliuose, kopūstuose), žalumynuose, kepenyse.

„O vitamino B12 natūraliai galime gauti tik valgant gyvulinės kilmės produktus – mėsą žuvį, pieno produktus, kiaušinius. Visgi svarbu ne tik ką ir kaip valgome, bet ir kaip maistą ruošiame. Daržovių nauda didesnė valgant termiškai jų neapdorojus, tuo tarpu geležies pasisavinimą gali pagerinti daiginimas ir fermentavimas“, – sako „Antėja“ gydytoja.

 

 

 

Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
prieš 13 valandų
Dar 2023-iųjų gruodį prasidėjęs Dainų šventės žygis per Lietuvą aplankė dešimt savivaldybių – Kretingą, Vievį, Pasvalį, Lazdijus, Jonavą, Marijampolę, Anykščius, Nemenčinę, Mažeikius ir Plungę.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-12
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta 9-oji Evos Tombak knyga „Popietės laikas: mitai ir tiesa apie senėjimą“.
Nuotrauka
salemonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-04-10
Antradienio  vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje rinkosi tauragiškiai, kurie nekantravo susitikti su Lietuvoje gerai žinomu rašytoju, aplinkosaugininku, fotografu, gamtininku, radijo laidų vedėju, daugybės premijų laureatu, jau beveik 100 knygų autoriumi – Selemonu Paltanavičiumi.
Nuotrauka
proda
Įkelta:
2024-04-03
Balandžio 4 d., ketvirtadienį, 17 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Fotografijos galerijoje, atidaroma vilniečio fotografo Levo Žiriakovo analoginės fotografijos paroda „Kūrėjai“. Ekspozicijoje – Lietuvos ir užsienio menininkų portretai, užfiksuoti 1994–2023 metais. Paroda veiks iki 05.24 d. Organizatorius – Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Nuotrauka
pijus
Įkelta:
2024-03-29
Ketvirtadienį į Tauragės Viešąją biblioteką skubėjo repo mylėtojai. Čia lankėsi Pijus Opera – jaunosios kartos repo atlikėjas, vienas žymiausių repo improvizacijos puoselėtojų Lietuvoje. Atlikėjas, kuris drąsiai maišo poeziją su naujovišku skambesiu, daug dėmesio skiria žodžiui, bet nemažiau ir geram vakarėliui. Pradėjęs nuo repo kovų, per trumpą laiką užaugo iki įsirašymo į Lietuvos rekordų knygą. 2023 metais jis pateko į Lietuvos istoriją
Nuotrauka
6okiai
Įkelta:
2024-03-29
Kovo 28 dieną, po metų pertraukos, į „Šaltinio“ progimnaziją sugužėjo būrys šokėjų, puoselėjančių tradicinius šokius. Varžytis pradedančiųjų – t.y. nedidelę patirtį - šokėjų grupėje panoro net 52 poros iš Tauragės rajono mokyklų. Jaunieji atlikėjai pašoko net keturis tradicinius šokius: „Vėdars“, „Tancius“, „Lelinderis“ ir „Drėbinikė“.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-29
Vasario 28 dieną Viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė. Į susitikimą su knygų autore atskubėjo per septyniasdešimt mokinių iš Tauragės M. Mažvydo ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijų.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-28
2024 m. kovo 5 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9 pristatomos dvi knygos: Tauragės kraštotyros draugijos leidinys „Tauragės krašto dvarų beieškant“ ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos leidinys „Kuršių nerijos nacionalinis parkas“. Šios knygos skirtos mėgstantiems keliauti ir norintiems pažinti gimtąjį kraštą.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.
Nuotrauka
sausio 13
Romualdo Požerskio nuotrauka
Įkelta:
2024-01-13
Minime 1991 metų Sausio 13-osios įvykius. Jau trisdešimt treji metai prabėgo nuo tų nepamirštamų dienų. Labai svarbu išsaugoti atminimą ir perduoti jaunesniesiems mūsų šalies piliečiams tų įvykių liudininkų pasakojimus. Tauragiškis Mindaugas Macas sutiko pasidalinti prisiminimais apie tuos laikus.