Rankdarbiai: malonu gaminti, smagu dovanoti
Įkelta:
2021-12-23
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Aldona Stirbienė. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotrauka

Kas nesižavi rankdarbiais? Rankų darbo daiktai neretai kelia ne tik susižavėjimą, bet ir pavydą. Kartais unikaliems darbams sukurti nereikia daug ir brangių medžiagų, tačiau kūrybingumo ir kruopštumo – dar ir kiek. Aldonai Stirbienei šių savybių tikrai netrūksta – idėjos gimsta jos galvoje tarsi iš niekur, tik spėk įgyvendinti. 

Norėdavosi būti kitokia

Aldona pasakoja, kad jos mama augino penkis vaikus. Mama dirbo, tačiau šeima vertėsi sunkiai. O ir parduotuvėse pasirinkimo tuomet nebūdavo – norint pasipuošti tekdavo gerokai pasukti galvą. Dabar prisiminusi Aldona juokiasi, kaip kartą, būdama antrokė, kažką išardė ir pati nusimezgė liemenę. Ir dar ne bet kokią – su pynėmis ir visokių spalvų. Tiesa, padėjo babytė. Megzdavo tada ir kojines – tačiau šis darbas jai ir tuomet nebuvo prie širdies, ir dabar sako kojinių megzti nemėgstanti. 

– Kažkada vartydama nuotraukas pamačiau vienoje save su uniforma, „kalnieriukai“ apnerti, o kampuose – po išsiuvinėtą rūtos šakelę... Dabar gal juokingai atrodo, o tada tas „kalnieriukas“ buvo bene vienintelis būdas išsiskirti iš minios...  – svarsto Aldona.

– Kai studijavau Šiauliuose, kartą šovė į galvą mintis išardyti mamos megztinį, tokį gražų, violetinį, – prisiminimais dalijasi moteris, – ir nusimezgiau megztuką sau. Tokį su burbuliukais. Mama paskui, aišku, jį pamatė, bet nepyko... Atvirkščiai – džiaugėsi, kad gražiai numezgiau. Ir dabar jis dar tėviškėje kažkur guli.

Pasak Aldonos, visi jos rankdarbiai tokiais tarsi etapais ateina: buvo siuvinėjimas – net patalynę siuvinėjo, nes labai norėjo, paskui buvo nėrimas – mokykloje tada uniformas nešiodavo su apnertais „kalnieriukais“. Net draugės prašydavo, kad joms apykakles apnertų ir išsiuvinėtų. 

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

– Kažkada vartydama nuotraukas pamačiau vienoje save su uniforma, „kalnieriukai“ apnerti, o kampuose – po išsiuvinėtą rūtos šakelę... Dabar gal juokingai atrodo, o tada tas „kalnieriukas“ buvo bene vienintelis būdas išsiskirti iš minios...  – svarsto Aldona.

Ir iš uniforminės juodos prijuostės ji prisimena išsikirpdavusi dalį priekio ir nusinerdavusi tą dalį vąšeliu – vis norėdavosi būti kitokia nei visos. Mat tais laikais visi labai jau vienodi būdavo... 

Mezga ji ir dabar, ir sau, ir anūkėlei, tačiau prisipažįsta, kad megzti drabužiai jai ne itin patinka. Išskyrus tuos, kurie ne tik numegzti savo rankomis, bet ir papuošti vėlimo technika per visą priekį. Tokius sako labai mėgstanti ir turinti ne vieną.

Mugės brangios

– O prasidėjo viskas nuo papuošalų, – pasakoja ji, – iš akmenukų, odos, kitokių medžiagų. Susipažinom su tokia moterimi, ją sudomino mano darbai, iš pradžių pasiūlė juos pardavinėti savo kioskelyje, o paskui pakvietė kartu važiuoti į muges. Taip ir susidraugavom. Esu jai dėkinga.    

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

Dabar jau kokie treti metai Aldona su savo rankdarbiais važinėja po muges. Buvo galima ją pamatyti ir Tauragėje surengtoje kalėdinėje mugėje. Ant jos prekystalio rikiavosi kalėdiniai eglutės žaisliukai, kvepiančios žvakės, puodeliai, dekoruotos darbo knygos ir kitos mielos smulkmenos.

Beje, moteris džiaugiasi, kad vietiniams kūrėjams buvo leista mugėje prekiauti nemokamai, nes komercinės privatininkų rengiamos mugės – labai brangios. Pasak jos, už vieną mugėje neretai prašoma 35 eurų, jei ji vyksta dvi dienas, tenka mokėti 70 eurų. O, pasak kūrėjos, kitąkart surinkti už savo dirbinius pavyksta panašią ar vos didesnę sumą... O būna, kad nuostolių tenka patirti – ji pasakoja pernai prieš Kalėdas Klaipėdoje, „Švyturio“ arenoje, išsipirkusi vietą prekybai, tačiau reklamos nebuvo ir atėjo visai mažai žmonių. O vieta kainavo labai brangiai, taigi buvo grynas nuostolis...

– Bet, kaip lietuviai mėgsta sakyti, iš nuostolių gyvenam... – optimizmo nepraranda Aldona.  

Ji pasakoja, kad kai mugėje pasako kalėdinio žaisliuko kainą – 6 ar 7 eurai, neretai išgirsta, kad brangu.

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

– Tačiau jie ir negali pigiai kainuoti. Visos medžiagos, reikalingos jiems pagaminti, nepigios – ir audinys, ir juostelės, ir kristalai. Jas parsisiunčiu iš anksto. Anksčiau medžiagas pirkdavau Lietuvoje, labai brangiai, bet paskui susižiūrėjau, iš kur galėčiau jų parsisiųsti pigiau. Tai pasiskaičiuoju savikainą ir nustatau kainą. Klaipėdoj viena profesionalė, labai gražius žaisliukus gaminanti, už juos prašo 12 eurų. 

Be to, nebūtina tokių žaisliukų pirkti daug – užtenka ir vieno, ypač jei puošiate ne eglę, o tik šaką ar kuriate kalėdinę kompoziciją.

Viską norisi išbandyti

Ne veltui sakoma: kas gabus, tai gabus viskam. Aldoną domina visokios naujovės, tad kai tik pamato ką nors nematyto ir gražaus, ir pačiai norisi pabandyti. Taip ji išmoko kurti papuošalus iš molio, paskui ėmė gaminti muilo gėles, lieti sojų vaško žvakes. Dar buvo etapas, kai iš vilnos vėlė šlepetes, šalikus. Žinoma, niekas nesidaro greitai – tam, kad išmoktum šių rankdarbių technikų, teko daug mokytis, žiūrėti vaizdo įrašų internete ir, žinoma, bandyti pačiai. Žinoma, pamokos internete – ne už dyka. Užtat dabar ji netgi gali rengti edukacijas – visai neseniai į žvakių liejimo, muilo puokščių gaminimo ir užrašų knygučių dekoravimo edukaciją ji buvo sukvietusi savo drauges. Pasidalinti tuo, ką moka, pamokyti kitus jai malonu. Moteris pasakoja net telefonu paprašyta patarimų mielai juos dalina. 

Maloniausia gaminti žvakes

Aldonos namuose jau žėri papuošta Kalėdų eglė, o ant jos, savaime suprantama, – jos rankomis sukurti žaisliukai: unikalūs, skirtingi, aksomu aptraukti bumbulai, padekoruoti kaspinėliais, stiklo akutėmis, moliu. Tačiau moteris nepatenkinta:

– Ai, kaip sakoma, batsiuvys be batų... Žaisliukai turėtų būti skirtingo dydžio, viršuje mažesni, apačioje – didesni... Bet sau ką nors pasidaryti vis pritrūksta laiko, o į svečius atvažiavusi anūkėlė užsispyrė puošti eglutę...

Nuotrauka
Autorės nuotrauka

Paklausta, kuri veikla ir daugybės jai maloniausia, Aldona susimąsto:

– Net nežinau, gal visos... Nes tą patį daryti greit pabostų. Smagu vis kaitalioti veiklas. Dabar tie žaisliukai, bet praeis tas etapas, ateis Mamos diena, tada bus muilo puokštės. Ir liežuvis neapsiverstų vadinti viso šito darbu, nes man tai – malonumas.

Bet prisipažįsta – jei kelias dienas neturi kada prieiti prie savo rankdarbių, labai jų pasiilgsta, ir kai galų gale gali vėl darbuotis, valandų neskaičiuoja – dirba iki išnaktų.        

Vis dėlto pats maloniausias, o ir pats lengviausias darbas, pasak Aldonos, – žvakių gamyba. Jai nepatinka tokie aromatiniai aliejai, kurių kvapo natos jau sudėliotos, jai norisi kvapą sukurti pačiai. Taigi Aldona mėgina įvairius variantus bandydama sukurti kvapą pati: pavyzdžiui, norėdama sukurti Kalėdų kvapą dėlioja apelsino, šokolado, mandarino, kokių nors prieskonių kvapus, kol išgauna norimą rezultatą. Tam reikia ir daug laiko, ir domėtis, skaityti, kad žinotum, kas su kuo dera. Jai ypač malonu, kad kuriant žvakes labai pakvimpa visi namai. 

Eglutės žaisliukų gamyba irgi reikalauja nemažai patirties ir žinių. Net nulipdyti molio dekoraciją ant žaisliuko nėra taip paprasta. Tai ore džiūstantis molis, visiškai kitoks nei paprastas. Pasak Aldonos, reikėjo daug ką išbandyti, kol atsirinko medžiagas, kad žaisliukas nebūtų sunkus, kad būtų spalva, kad būtų atsparus dūžiams. Tad bandė, pirko ir vienokį molį, ir kitokį, bandė, kol atrado tinkamą. 

 

Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-29
Vasario 28 dieną Viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė. Į susitikimą su knygų autore atskubėjo per septyniasdešimt mokinių iš Tauragės M. Mažvydo ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijų.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-28
2024 m. kovo 5 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9 pristatomos dvi knygos: Tauragės kraštotyros draugijos leidinys „Tauragės krašto dvarų beieškant“ ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos leidinys „Kuršių nerijos nacionalinis parkas“. Šios knygos skirtos mėgstantiems keliauti ir norintiems pažinti gimtąjį kraštą.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.
Nuotrauka
sausio 13
Romualdo Požerskio nuotrauka
Įkelta:
2024-01-13
Minime 1991 metų Sausio 13-osios įvykius. Jau trisdešimt treji metai prabėgo nuo tų nepamirštamų dienų. Labai svarbu išsaugoti atminimą ir perduoti jaunesniesiems mūsų šalies piliečiams tų įvykių liudininkų pasakojimus. Tauragiškis Mindaugas Macas sutiko pasidalinti prisiminimais apie tuos laikus.
Nuotrauka
dainų dainele
Įkelta:
2024-01-11
Švelniai žiemišką sausio 10-ąją Tauragės meno mokyklos pilies salėje šurmuliavo gausus būrys jaunųjų atlikėjų, jų mokytojų, tėvelių ir gerbėjų. Salė buvo pripildyta muzikos garsų, žodžių, jaudulio, susikaupimo, nekantrumo, laukimo, geriausių linkėjimų ir džiaugsmo. Vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė 2024“ rajoninis etapas. 1974 metais prasidėjęs Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkursas „Dainų dainelė“ šiemet mini 50 metų jubiliejų! Džiugu, kad tauragiškiai myli šį konkursą ir aktyviai jame dalyvauja.
Nuotrauka
sausio 13
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-01-09
Sausio 12 d., penktadienį, Tauragėje bus minima Laisvės gynėjų diena. 1991 m. tūkstančiai beginklių Lietuvos žmonių drąsiai priešinosi sovietų karinei agresijai. Ši diena simbolizuoja pergalę ir pasipriešinimą, ragina branginti ir niekada nepamiršti aukų už laisvę.
Nuotrauka
minejimas
Aušros Norvilienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-21
Šių metų gruodžio viduryje žymiai mūsų krašto partizanei Onai Lešinskaitei-Švedienei būtų sukakę šimtas metų. Tremties ir rezistencijos muziejus bei Lietuvos šaulių sąjungos 702-osios Tauragės J. Kasperavičiaus kuopos šauliai gruodžio 18 dieną organizavo partizanės gimimo šimtmečio paminėjimą.
Nuotrauka
sakviecio dirbtuves
Dorotos Ivanauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Artėjančios Kalėdos ir pasiruošimas joms kelia malonių rūpesčių galvojant apie tai, kaip kuo šventiškiau pasipuošti namus, kuo pradžiuginti šeimos narius, kokią staigmeną padaryti draugams, artimiesiems. O štai bendruomeninį verslą sukūrusiai Šakviečio bendruomenei šis laikotarpis labai darbingas – džiugina ne tik įsivažiuojantis verslas, bet ir galimybė išpildyti klientų norus, įgyvendinti jų svajones. 
Nuotrauka
zasu turgus
Pagėgių savivaldybės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-12-15
Jau šį šeštadienį, nuo 11 val., Pagėgių savivaldybės kultūros centras kviečia į tradicinį kasmetinį „Kalėdinį žąsų turgų Mažojoje Lietuvoje“. Organizatoriai taip siekia atkartoti Smetonos laikų turgų, o dalyviams ir žiūrovams dovanoti teatralizuotą reginį.
Nuotrauka
sapelis
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-12-14
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta tauragiškio vaikų poeto Jono Jakštaičio knyga „Takelis į namus“. Tai jau dvyliktoji autoriaus knyga, tradiciškai papuošta Žygaičių gimnazijos moksleivių (mokytoja Birutė Bacevičienė) ir poeto vaikaičių kurtais piešiniais. 
Nuotrauka
jovarai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-13
Artėjant gražiausioms metų šventėms vis ryškiau ir išmoningiau puošiamos viešosios erdvės, džiugina ne tik Pilies aikštėje praėjusį savaitgalį įžiebta pagrindinė miesto eglė – šventinė nuotaika kuriama ir bendruomenėse. O štai Jovarų mikrorajone kalėdinę dvasią kelia ne tik eglutė, bet ir nykštukai. 
Nuotrauka
taurages kulturos rumai
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-08
Šį šeštadienį Tauragės kultūros rūmuose vyraus jaunimas. Kodėl būtent šį šeštadienį? Todėl, kad šį šeštadienį prasideda labai įdomus seminaras, susijęs su renginiais, o vakare šį seminarą vainikuos jaunimui skirta diskoteka.