Jono Viktoro Kalvano parke atidaryta paroda „Iškilieji Jonai“
Įkelta:
2022-10-27
Nuotrauka
paroda jonams
Nuotraukos autorius:
Aušros Augustytės nuotrauka
Aprašymas

Informacinės parodos „Iškilieji Tauragės Jonai“ dalyviai

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Šiandien vyskupo Jono Viktoro Kalvano parke pristatytas Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos projekto „Tekstų alėja“ – informacinė paroda „Iškilieji Tauragės Jonai“. Galbūt iškils klausimas, kodėl būtent Jonai?

Kaip skelbia B. Baltrušaitytės biblioteka, vardas Jonas yra kilęs iš hebrajų kalbos žodžių, reiškiančių „Jahvės (Dievo) išklausytas, palaimintas“. Biblijoje minimą vardą nešiojo beveik 200 šventų asmenų. Jis yra mėgiamas visame pasaulyje, neišskiriant ir Lietuvos. Lietuviai turėjo ne vieną iškilų Joną, garsinusį Lietuvos vardą. Į istoriją įrašyti Jono Basanavičiaus, Jono Vileišio, Jono Mačiulio-Maironio, Jono Biliūno, Jono Švedo ir kitų vardai. Jau beveik 20 metų šis vardas yra tarp 20 populiariausiųjų Lietuvos vardų.

Tauragės viešosios bibliotekos kraštotyros fonde renkama ir saugoma informacija apie žymius mūsų kraštiečius. Planuojant šią ekspoziciją bibliotekos darbuotojos atkreipė dėmesį, kad mūsų krašte gimė bei dirbo nemažai Jono vardą turėjusių asmenybių, savo darbais išgarsėjusių visoje Lietuvoje. Mintyse joms iškilo ir į amžinybę išėjusio tautodailininko Antano Bagdono sukurti bareljefai „Trys Jonai“, kurie buvo skirti visų trijų Tauragės religinių konfesijų atstovams: evangelikų liuteronų vyskupui Jonui Viktorui Kalvanui vyresniajam, katalikų kunigui Jonui Beinoriui bei stačiatikių bažnyčios šventikui Joanui Semionovui atminti. Šie kunigai, pokario metais tarnavo Tauragės bažnyčiose ir nepaisant religinių skirtumų, vykdė krikščioniškų bažnyčių ekumenizaciją – rodė pagarbą ir bendrystę. (tai įamžinta ir nuotraukoje stende apie Semionovą..)

Tad šioje galerijoje kviečiama prisiminti bei pagerbti 13 jau į amžinybę išėjusių iškilių Tauragės krašte gimusių ar čia dirbusių Jonų.

Religinių veikėjų stenduose pateikiama biografinė informacija apie Lietuvos evangelikų liuteronų vyskupus tėvą ir sūnų Kalvanus; Batakiuose gimusį XVI a. kunigą, pamokslininką, pirmąjį Reformacijos idėjų reiškėją Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje Joną Tartilavičių-Batakietį, kurio vardu pavadinta Šilalės evangelikų liuteronų bažnyčia; stačiatikių kunigą Joaną Semionovą; Tauragės katalikų bažnyčiose tarnavusius bei jas remontavusius kunigus kanauninką Joną Beinorį bei monsinjorą Joną Gedvilą.

Kultūros veikėjų stenduose rasite žinių apie kalbininką, pirmąjį Tauragės ligoninės gydytoją Joną Spudulį, knygnešį J. Mažeiką, pedagogą ir psichologą profesorių J. Vabalą-Gudaitį, mokytoją ir kraštotyrininką J. Bicką, kalbininką J. Kruopą, kultūrininką, sąjūdietį J. Liorančą bei visuomenininką, buvusį Tauragės burmistrą, Lietuvos Steigiamojo Seimo narį J. Bildušą.

Biliotekininkai vilisi, kad šią galeriją galės papildyti ir įamžinti kitus iškilius Tauragės krašto Jonus: mokytoją J. Navasaitį, evangelikų kunigą J. Pipirą, monsinjorą J. Kaunecką, advokatą J. Kairevičių bei kitus ir tikisi, kad čia vaikštinėjantys miestiečiai, svečiai bei prabėgantys moksleiviai stabtelės, susipažins ir didžiuosis Tauragei nusipelniusiais, Jono vardą turėjusiais, asmenimis.

Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-12
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta 9-oji Evos Tombak knyga „Popietės laikas: mitai ir tiesa apie senėjimą“.
Nuotrauka
salemonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-04-10
Antradienio  vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje rinkosi tauragiškiai, kurie nekantravo susitikti su Lietuvoje gerai žinomu rašytoju, aplinkosaugininku, fotografu, gamtininku, radijo laidų vedėju, daugybės premijų laureatu, jau beveik 100 knygų autoriumi – Selemonu Paltanavičiumi.
Nuotrauka
proda
Įkelta:
2024-04-03
Balandžio 4 d., ketvirtadienį, 17 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Fotografijos galerijoje, atidaroma vilniečio fotografo Levo Žiriakovo analoginės fotografijos paroda „Kūrėjai“. Ekspozicijoje – Lietuvos ir užsienio menininkų portretai, užfiksuoti 1994–2023 metais. Paroda veiks iki 05.24 d. Organizatorius – Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Nuotrauka
pijus
Įkelta:
2024-03-29
Ketvirtadienį į Tauragės Viešąją biblioteką skubėjo repo mylėtojai. Čia lankėsi Pijus Opera – jaunosios kartos repo atlikėjas, vienas žymiausių repo improvizacijos puoselėtojų Lietuvoje. Atlikėjas, kuris drąsiai maišo poeziją su naujovišku skambesiu, daug dėmesio skiria žodžiui, bet nemažiau ir geram vakarėliui. Pradėjęs nuo repo kovų, per trumpą laiką užaugo iki įsirašymo į Lietuvos rekordų knygą. 2023 metais jis pateko į Lietuvos istoriją
Nuotrauka
6okiai
Įkelta:
2024-03-29
Kovo 28 dieną, po metų pertraukos, į „Šaltinio“ progimnaziją sugužėjo būrys šokėjų, puoselėjančių tradicinius šokius. Varžytis pradedančiųjų – t.y. nedidelę patirtį - šokėjų grupėje panoro net 52 poros iš Tauragės rajono mokyklų. Jaunieji atlikėjai pašoko net keturis tradicinius šokius: „Vėdars“, „Tancius“, „Lelinderis“ ir „Drėbinikė“.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-29
Vasario 28 dieną Viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė. Į susitikimą su knygų autore atskubėjo per septyniasdešimt mokinių iš Tauragės M. Mažvydo ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijų.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-28
2024 m. kovo 5 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9 pristatomos dvi knygos: Tauragės kraštotyros draugijos leidinys „Tauragės krašto dvarų beieškant“ ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos leidinys „Kuršių nerijos nacionalinis parkas“. Šios knygos skirtos mėgstantiems keliauti ir norintiems pažinti gimtąjį kraštą.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.
Nuotrauka
sausio 13
Romualdo Požerskio nuotrauka
Įkelta:
2024-01-13
Minime 1991 metų Sausio 13-osios įvykius. Jau trisdešimt treji metai prabėgo nuo tų nepamirštamų dienų. Labai svarbu išsaugoti atminimą ir perduoti jaunesniesiems mūsų šalies piliečiams tų įvykių liudininkų pasakojimus. Tauragiškis Mindaugas Macas sutiko pasidalinti prisiminimais apie tuos laikus.
Nuotrauka
dainų dainele
Įkelta:
2024-01-11
Švelniai žiemišką sausio 10-ąją Tauragės meno mokyklos pilies salėje šurmuliavo gausus būrys jaunųjų atlikėjų, jų mokytojų, tėvelių ir gerbėjų. Salė buvo pripildyta muzikos garsų, žodžių, jaudulio, susikaupimo, nekantrumo, laukimo, geriausių linkėjimų ir džiaugsmo. Vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė 2024“ rajoninis etapas. 1974 metais prasidėjęs Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkursas „Dainų dainelė“ šiemet mini 50 metų jubiliejų! Džiugu, kad tauragiškiai myli šį konkursą ir aktyviai jame dalyvauja.