Tauragės banko rūmai + fotografija + Rūta MUR = tarpukario paveldas atsivers meno ir muzikos simbiozei
Įkelta:
2022-11-23
Nuotrauka
ruta mur
Nuotraukos autorius:
Elenos Krukonytės nuotrauka
Aprašymas

Rūta MUR

 

 

Centrinėje miesto dalyje išlikę modernistiniai Tauragės banko rūmai stebina prašmatniais tarpukario architektų sprendimais. Pusapskritė banko operacijų salė, apsupta kolonados, įrengta į kiemo pusę. Pastatas išsiskiria antrajame aukšte įrengta erdvia terasa, įrėminta kolonomis – šis architektūrinis elementas buvo retas tarpukario pastatuose. Pokario metu Tauragės banko rūmuose veikė viešbutis, restoranas, iki šiol buvo bankas, o paskutiniais metais pastatas visai tuščias. Tačiau lapkričio 24 d., 17 val., Tauragės banko rūmai (Dariaus ir Girėno g. 7) atsiveria visuomenei – atidaroma Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ organizuojamo fotografijos plenero „Fotografika“ paroda, koncertuos naująja nostalgija vadinama Rūta MUR, neseniai pristačiusi trečiąjį savo albumą „Prime Time“. 

Muziejus dažnai kultūrines veiklas vykdo netradicinėse erdvėse. Pernai pirmoji plenero paroda buvo eksponuojama buvusioje Skaičiavimo mašinų elementų gamykloje. „Skaičiukuose“ savo darbus pristatė į fotografijos eksperimentus pasinėrusios tauragiškės. Šįmet plenere dalyvauja Mindaugas Černeckas, Morta Mikutytė, Vida Karbauskienė, Juozas Petkevičius, Giedrius Žvirblis, Indraja Uginčienė, Ingrida Mockutė. Jų darbus pamatysime lapkričio 24 dieną Tauragės banko rūmuose. 

Apie būsimą parodą kalbamės su Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ muziejininku-fotografu Juozu Petkevičiumi, kuris šįmet ne tik organizuoja, bet ir pats dalyvauja plenere. 

Renata Jančiauskienė: Daug klausaisi Depeche Mode muzikos. Ar britų grupės skambesį atrandi Rūtos MUR kūryboje? Kuo ypatinga ši atlikėja, kurios muzika gros per fotografijos plenero uždarymą?

Juozas Petkevičius: Klausausi daug įvairios muzikos, pradedant klasikine, baigiant visiškai eksperimentine muzika. Depešai į grojaraštį atėjo per „Rammstein“ muziką, tiksliau, jų perdainuojamas „Stripped“. Rūtą MUR pažinau visai kitokiomis aplinkybėmis. Vieno renginio metu ji savo vokalu ir kūryba užpildė parodinę erdvę. Nuo to laiko negalėjau išmesti iš galvos minties, kad jos pasirodymą turėtume surengti ir Tauragėje. 

R. J.: Pleneras „Fotografika“ organizuojamas antrą kartą, tačiau skirtumas toks, kad 2022 m. tai ne „Kultūros muitinės“ projekto dalis, o savarankiškas projektas. Kodėl analoginiams fotografavimo metodams reikia skirti daugiau dėmesio?

J. P.: Na, tikriausiai šioje vietoje galima kalbėti apie finansavimo dydį. Kuo didesnis finansavimas – tuo geresnės galimybės tiek kūrėjams, tiek organizatoriams surengti geresnį renginį. Kalbėdamas apie analoginę fotografiją ir plenero formatą kaip kūrybos metodą galiu pasidžiaugti, kad toks būdas kurti susibūrus tikrai puikiai pasiteisina. Šiuo atveju priemonė tampa fotografija, o pleneras – menininkų bendrumo išraiška. Bendrystė yra pagrindinis plenero varikliukas.

R. J.: Užsiminei, kad savo paties darbuose įvaizdinsi garsą. Ar tai įmanoma? 

J. P.: Iš tiesų šis pleneras ypatingas tuo, kad dalyvausiu ir pats. Praėjusių metų plenere buvau tik koordinatorius. Šiais metais įgyvendinsiu seniai mintyse šlifuotą idėją. Mūsų pasaulį supa nuostabūs fizikiniai momentai, kuriuos panorau atskleisti. Tikrai nebūsiu pirmas kūrėjas, kuris naudos garso bangas vaizdui išgauti, bet, manau, man pavyko rasti Tauragėje esančių vietovių garso santykį su fotografija. Labai nekantrauju daugiau papasakoti apie tai parodos atidarymo metu. 

R. J.: Pakomentuok, kuo bus panaši ir kuo skirsis šįmetinė paroda? 

J. P.: Kaip ir pernai, šiais metais parodoje dalyvaus įvairių sričių menininkai: fotografai, dailininkai, poetai, kurie savo idėjas perkels grafiniu pavidalu į šviesai jautrų popierių. Šiais metais plenero dalyviams kūrybos atspirties tašku tapo žodis „Praradimas“, kurį savaip skaidydami ir pritaikydami savo kūrybai, menininkai pateiks savo interpretacijas. 

R. J.: Su kokiais lūkesčiais tauragiškiai turėtų užsukti į Tauragės banko rūmus?

J. P.: Man visada labai įdomūs parodų atidarymai ir susitikimai su autoriais, kurie gyvai pristato savo darbus ir jų galima paklausinėti įvairių dalykų, susijusių su jų kūryba. Išties fotogramos spausdinimas yra ganėtinai ribota technika, kuri kelia nemažai iššūkių kūrėjui „prisijaukinti“ mūzas. Dėl to bus labai įdomu pamatyti visų kūrėjų darbus.

Kalbamės ir su Rūta MUR, kurios koncertas vyks plenero atidarymo metu. 

R. J.: Kokią vietą tavo muzikoje užima vizualumas? Ar kurdama ausims galvoji apie akis?

Rūta MUR: Savo gyvenimą regiu kaip filmą, o muziką – kaip garso takelį jam. Todėl kurdama turiu scenas, kurias piešiu žodžiais ir užpildau garsu. 

R. J.: Naujojo albumo „Prime Time“ viršelyje – Rūta su baltu arkliu. Yra net prietaras „Baltas arklys – mano laimė“. Sutapimas, kad Beyonce albumo „Renaissance“ viršelyje atlikėja irgi ant baltai švytinčio arklio. Kokią žinutę (at)neša Rūta ant arklio?

Rūta MUR: Sutapimai neegzistuoja. Su Beyonce ilgai diskutavome, kol nusprendėme, kad klausytojas mūsų yra kitas, todėl nesikirs vizualai. O jei rimčiau, baltą žirgą ir savo baltą įvaizdį pasirinkau kaip naujos pradžios simbolį. Turiu daug ką pasiūlyti pasauliui ir jo žmonėms, tad ieškau tų, kurie būtų neabejingi mano dovanoms. 

R. J.: „Prime Time“, trečiasis tavo albumas, buvo pristatytas Vilniuje prieš mažiau nei mėnesį. Koks tavo pačios sąlytis su kūryba po to, kai ji paviešinama? 

Rūta MUR: Tai yra viena jautriausių akimirkų. Ypač dėl to, kad man rūpi, kaip mane priima aplinka. Noriu jaustis suprasta ir išklausyta. Dabar albumas keliauja vis plačiau, todėl džiaugiuosi jo sėkme. 

R. J.: Ar smalsu žinoti, kur ir kaip bus klausomasi tavo muzikos? Visada atrodydavo, kad Rūtos MUR muzika tinkama nakties metui, kai šiandien nieko nebepadarysi, o rytojus per toli – tokia tarsi tarpinė būsena, į kurią pakliuvo žmogus. 

Rūta MUR: Tiesa, mano muzika turi sapniško intymumo, dviejų žmonių artumo, skaudžios akistatos vienatvėje. Kad ir kur bebūtų klausoma mano muzika, svarbiausia, kad ji duotų žmogui tai, ko jam reikia tą akimirką. 

R. J.: Tavo koncertas greitai vyks Tauragės banko rūmuose. Vieta tikrai išskirtinė. Papasakok, kaip tave ir tavo muzikinius pasirodymus veikia skirtingos erdvės? 

Rūta MUR: Nuo erdvės priklauso ir repertuaras dainų, kurias pasirinksiu atlikti. Jei dainuoju vasarą lauke, renkuosi švelnesnius ir šviesesnius savo kūrinius. O jeigu tamsoje, tarp dūmų ir šviesų, stengiuosi eiti giliai ir jautriai. Taip, kad šiurpuliukai bėgtų klausytojo nugara. 

R. J.: Sostinėje per albumo „Prime Time“ pristatymą buvai numačiusi staigmenų auditorijai. Gal staigmenų galime tikėtis ir artėjančiame koncerte?

Rūta MUR: Tikrai taip. Tauragė yra trečiasis miestas, kuris išgirs mano naujausią albumą ir ne tik. 

R. J.: Esi „Kaunas 2022“ ambasadorė. Ko palinkėtum Tauragei – kitų metų Lietuvos kultūros sostinei?

Rūta MUR: Tauragėje esu buvusi iki šiol tik vieną kartą, tad palinkėsiu mums daugiau susitikimų.

Fotografijos plenero „Fotografika“ paroda veiks iki gruodžio 9 d. Atidarymas ir Rūtos MUR koncertas – lapkričio 24 d., 17 val., Tauragės banko rūmuose (Dariaus ir Girėno g. 7). Renginiai nemokami. 

Užs. Nr. 107

Nuotrauka
metų knyga
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
prieš 4 valandas
Startuojant Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojamai nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei, jų išvakarėse vyko 11-ąjį kartą vykstančio konkurso „Tauragės metų knyga“ nugalėtojų apdovanojimai.
Nuotrauka
KVMT
Dainiaus Kažukausko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Publikai duris atveria Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) pastatas, galintis pasigirti viena geriausių akustikų šalyje, romantiškų pavadinimų „Jūros" ir „Marių" salėmis, moderniausiomis technologijomis ir patogumu kiekvienam čia apsilankysiančiam. Teatro kuriamas kokybės ženklas –  amžinasis meno alsavimas, vienijantis istorinių įvykių suformuotą Klaipėdos miesto veidą ir pajūrio kraštovaizdį. Muzikinio teatro veikla – lyg bangavimas, nepaliaujamas amžinybės, kūrybos ir skambesio pojūtis!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-04-19
Dar 2023-iųjų gruodį prasidėjęs Dainų šventės žygis per Lietuvą aplankė dešimt savivaldybių – Kretingą, Vievį, Pasvalį, Lazdijus, Jonavą, Marijampolę, Anykščius, Nemenčinę, Mažeikius ir Plungę.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-12
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta 9-oji Evos Tombak knyga „Popietės laikas: mitai ir tiesa apie senėjimą“.
Nuotrauka
salemonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-04-10
Antradienio  vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje rinkosi tauragiškiai, kurie nekantravo susitikti su Lietuvoje gerai žinomu rašytoju, aplinkosaugininku, fotografu, gamtininku, radijo laidų vedėju, daugybės premijų laureatu, jau beveik 100 knygų autoriumi – Selemonu Paltanavičiumi.
Nuotrauka
proda
Įkelta:
2024-04-03
Balandžio 4 d., ketvirtadienį, 17 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Fotografijos galerijoje, atidaroma vilniečio fotografo Levo Žiriakovo analoginės fotografijos paroda „Kūrėjai“. Ekspozicijoje – Lietuvos ir užsienio menininkų portretai, užfiksuoti 1994–2023 metais. Paroda veiks iki 05.24 d. Organizatorius – Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Nuotrauka
pijus
Įkelta:
2024-03-29
Ketvirtadienį į Tauragės Viešąją biblioteką skubėjo repo mylėtojai. Čia lankėsi Pijus Opera – jaunosios kartos repo atlikėjas, vienas žymiausių repo improvizacijos puoselėtojų Lietuvoje. Atlikėjas, kuris drąsiai maišo poeziją su naujovišku skambesiu, daug dėmesio skiria žodžiui, bet nemažiau ir geram vakarėliui. Pradėjęs nuo repo kovų, per trumpą laiką užaugo iki įsirašymo į Lietuvos rekordų knygą. 2023 metais jis pateko į Lietuvos istoriją
Nuotrauka
6okiai
Įkelta:
2024-03-29
Kovo 28 dieną, po metų pertraukos, į „Šaltinio“ progimnaziją sugužėjo būrys šokėjų, puoselėjančių tradicinius šokius. Varžytis pradedančiųjų – t.y. nedidelę patirtį - šokėjų grupėje panoro net 52 poros iš Tauragės rajono mokyklų. Jaunieji atlikėjai pašoko net keturis tradicinius šokius: „Vėdars“, „Tancius“, „Lelinderis“ ir „Drėbinikė“.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-29
Vasario 28 dieną Viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė. Į susitikimą su knygų autore atskubėjo per septyniasdešimt mokinių iš Tauragės M. Mažvydo ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijų.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-28
2024 m. kovo 5 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9 pristatomos dvi knygos: Tauragės kraštotyros draugijos leidinys „Tauragės krašto dvarų beieškant“ ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos leidinys „Kuršių nerijos nacionalinis parkas“. Šios knygos skirtos mėgstantiems keliauti ir norintiems pažinti gimtąjį kraštą.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.