Trečiadienio vakarą bibliotekos lankytojus kvietėme pasinaudoti išskirtine galimybe pažinti Turkijos kultūrą. Tauragėje viešinti studentė iš Turkijos sutiko papasakoti apie šiai šaliai būdingus apdarus, šokius ir tradicijas. Renginio metu vyko šios šalies tradicinių patiekalų ir gėrimų degustacija.
Sümeyra Sultan Hançerli – 22 metų turkė, gyvenanti Stambule. Mergina šiuo metu studijuoja psichologiją, o „Erasmus“ projektuose dalyvauja nuo 2022 metų. Šiais metais Sümeyra atvyko į Tauragę trumpalaikei „Erasmus ESC“ savanorystės veiklai Tauragės atviroje jaunimo erdvėje (TAJE). Savanorė, dirbdama su asociacija, bendrauja su jaunimu, dalyvauja stovyklų organizuojamose veiklose ir atlieka įvairius biuro darbus.
„Prisimenu pirmąją dieną, kai atvykau į Lietuvą ir išėjau iš oro uosto. Vilnius man pasirodė labai tylus ir ramus. Manau, jūs taip pat nustebtumėte atvykę į Turkiją, nes vos išėjus iš oro uosto atsidurtumėte didžiulėje minioje! Tiesą sakant, viena iš priežasčių, kodėl norėjau atvykti į Tauragę, yra ta, kad Stambulas, kur aš studijavau, labai sausakimšas. Tris valandas per dieną turiu praleisti įstrigusi eisme, kad galėčiau patekti iš namų į mokymosi įstaigą ir atgal, o po kurio laiko tai pradeda slėgti. Tauragėje viską pasiekiu per 15 minučių pėsčiomis, man tai tikra atgaiva!“ – pasakojo Sümeyra.
Mergina papasakojo, kokia svarbią vietą jų kultūroje užima arbata. Pasirodo, Turkijoje per vieną dieną išgeriama 245 milijonai puodelių arbatos. Žmonės arbatą geria per pusryčius, pietus, vakarienę ir net prieš miegą vakare. Pasak jos, arbatos išgeriama daugiau nei vandens.
„Vakarais verdama arbata. Visi šeimos nariai susirenka jos išgerti ir suvalgyti saulėgrąžų, kalbėdami apie tai, ką tą dieną nuveikė. Net įmonių vadovai ją geria per svarbius susitikimus. Trumpai tariant, arbatą geriame bet kokiomis situacijomis ir bet kokiomis aplinkybėmis“.
Sümeyra pasakojo, kad maistas apskritai yra svarbi jų kultūros dalis, turkai mėgsta parodyti savo svetingumą gamindami įvairius patiekalus. „Altin gunu“, lietuviškai – „auksinė diena,“ yra vienas geriausių pavyzdžių, kaip maistas suartina žmones. „Auksinės dienos“ tikslas – susiburti vyresnio amžiaus moterims, pasimėgauti įvairiais turkiškais patiekalais, smagiai pašokti.
„Įsivaizduokite 10 draugų grupę. Kiekvieną savaitę viena iš moterų rengia susibūrimą savo namuose, o svečiai mėgaujasi šeimininkės paruoštais patiekalais. Po valgio jie šoka ir plepa, gerdami arbatą ir turkišką kavą. „Auksinės dienos“ pabaigoje šeimininkei įteikiama dovana iš aukso. Taip kiekvieną savaitę aplankomi vis kito žmogaus namai, taigi draugystė nuolat palaikoma. Patiekalai, kuriuos ruošiau šiandien, paprastai patiekiami „auksinę dieną“. Štai kodėl, prieš degustuojant maistą, norėjau paminėti šią tradiciją“.
Bibliotekos lankytojai turėjo galimybę paragauti daugybę viešnios Sümeyra ruoštų patiekalų. Mergina net keletą dienų plušėjo virtuvėje, norėdama, kad tauragiškiai kuo labiau prisiliestų prie jos kultūros. Produktus, reikalingus jiems paruošti, ji gavo tik specializuotoje parduotuvėje Vilniuje. Pasirūpino ir tuo, kad patikusių patiekalų receptus žmonės galėtų parsinešti į namus.
Po renginio Sümeyra susigraudino ir sakė, kad jai be galo patiko ši patirtis. Ji norėtų į Tauragę sugrįžti dar kartą, sakė, čia jaučiasi kaip namuose, nors dar niekur nėra taip ilgai viešėjusi.
Viešnia iš Turkijos tauragiškius pamokė tradicinių savo šalies šokių, o bibliotekos lankytojai jai atsidėkojo parodydami, kaip šokami ir mūsų.