Tyrimo dalyviai prisipažino: daugiausiai neigiamų komentarų rašo apie kitų žmonių amžių ir lytį
Įkelta:
2021-04-03
Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Aprašymas

Asociatyvi pexels.com nuotrauka

 

Lietuviai prisipažino daugiausiai neigiamų komentarų internete rašantys dėl kitų žmonių lyties arba amžiaus, – skelbia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. 6 iš 10 žmonių, internete parašiusių neigiamų komentarų apie tam tikras visuomenės grupes (pavyzdžiui, moteris, vyrus, senjorus), sulaukia kitų interneto vartotojų pritarimo arba padrąsinimo.

Yra ir ginančių

Beveik 6 proc. teigia, kad socialinių tinklų ar naujienų portalo administratoriai buvo pašalinę jų parašytus neigiamus komentarus. Vos trečdalis komentatorių sulaukia kitų interneto vartotojų pasmerkimo – neigiamos nuomonės ar kritikos.

Tokius duomenis parodė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu „Vilmorus“ atlikta apklausa. 

„Tolerancija neigiamiems komentarams Lietuvoje yra labai didelė, tai parodo ir tyrimas. Palaikymas parašiusiajam neigiamą komentarą veikia kaip paskatinimas jam rašyti daugiau tokių pareiškimų. Gera tendencija – ko tikrai nebuvo Lietuvoje prieš porą metų – atsirado dalis žmonių, kurie viešai išreiškia kitokią poziciją ir nepalaiko neigiamų komentarų. Dėl to po neigiamais komentarais išsivysto  mikrodiskusijos, kuriose atsispindi skirtingos nuomonės, atsiranda edukuojančių komentarų, ginančių žmogaus teises. Bendrame neigiamame kontekste tai yra geras ženklas, žmonės drąsiau išreiškia savo pilietiškumą, nebesirenka pasyvaus stebėtojo pozicijos, elgiasi atsakingai“, – sako Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos (ŽEIT) Viešosios informacijos stebėsenos ir ekspertizės skyriaus vadovė Aliona Gaidarovič.

Tyrimo dalyvių paklausus, apie kurią visuomenės grupę jie rašė komentarus norėdami išsakyti savo neigiamą požiūrį, 36,8 proc. respondentų atsakė rašę apie vyrus arba moteris būtent dėl jų lyties. 32,4 proc. rašė neigiamus komentarus dėl amžiaus (dėl to, kad kiti yra vyresnio amžiaus arba, atvirkščiai, jaunimas). 23,5 proc.  reiškė neigiamą savo požiūrį apie lesbietes, gėjus, biseksualius ar translyčius (LGBT) asmenis.

Kritikuodami jaučiasi reikšmingi

Pasak ŽEIT ekspertės, neigiamus komentarus žmonės rašo dėl  išankstinio neigiamo nusistatymo prieš  skirtingas  visuomenę sudarančias grupes.

„Įvairūs sociologiniai tyrimai rodo, kad juokeliais laikomų neigiamų komentarų apie lytį, kuriuose dažniausiai moterys vaizduojamos kaip silpnesnės ir labiau pašiepiamos, mažėja. Tačiau šios neigiamos nuostatos  keičiasi lėtu  tempu – mažėja ne taip sparčiai ir ne tokia didele apimtimi, kad galėtume teigti, jog tokio reiškinio nebėra“, – sako A. Gaidarovič.

Pasak Žmogaus studijų centro partnerės psichologės dr. Editos Dereškevičiūtės, giliausia šališkumo priežastis apie lytį, amžių, taip pat ir rasę, tautybę, religiją ar negalią, yra mūsų neįsisąmoninti įsitikinimai, stereotipai, kuriuos formuoja ne tik mūsų betarpiška patirtis (pvz., kaip šeimoje bendravo tėtis ir mama, kaip bendravo skirtingos kartos tėvai, anūkai ir seneliai), bet ir kultūrinė aplinka (vertybės, tradicijos), žiniasklaida. „Šie įsitikinimai „supaprastina“ mūsų gyvenimą ir sprendimų priėmimą, todėl yra tokie gajūs“, – sako E.Dereškevičiūtė.

Vertindama tyrimo rezultatus, rodančius, kad 60 proc. neigiamų komentarų autorių sulaukia palaikymo, psichologė teigia, kad paprastai neigiamų komentarų „ugniai įžiebti“ reikalingas lyderis, o kitų komentatorių prisijungimą prie minios skatina ir palaiko daug priežasčių – galios jausmas, nes žmogus susikuria savo reikšmingumo ir stiprybės, tuo pačiu ir saugumo iliuziją, išsilaisvina nuo atsakomybės ir kaltės jausmo.

„Tas pats, kas ir įžeidinėjimas gatvėje“

Pasak psichologės, geriausias būdas pažaboti neigiamus komentarus internete yra padaryti juos atpažįstamus, atsisakyti anoniminių komentarų, tuomet žmonės, saugodami savo gerą vardą, elgiasi pagarbiau.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė Mintautė Jurkutė teigia, kad priešiški komentarai internete gali turėti tokią pat įtaką, kaip ir įžeidinėjimai gatvėje, todėl nereikėtų jų ignoruoti.

„Komentatoriai prirašo baisių dalykų, kuriais menkinamas kitų žmonių orumas. Žmonės, kurie piktybiškai kabinėjasi, plūsta kitus žmones dėl įvairių tapatybės bruožų nėra visuomenės dauguma, tad kitus interneto vartotojus kviečiu nebūti abejingais ir parodyti, kad diskriminuojantis ir žeminantis elgesys nėra priimtinas ir virtualioje erdvėje“, – siūlo ji.

Atsakydami į neigiamus ar piktybiškus komentarus, galite vadovautis keliais patarimais.

  • Palaikykite įžeidinėjamą žmogų ne tik žodžiais, bet ir veiksmais. Pavyzdžiui, jei socialiniame tinkle jums svarbus žmogus sulaukė priešiškumo, išreikškite  palaikymą parašydami palankų, teigiamą komentarą.
  • Ryžkitės nepatogiems pokalbiams apie žmogaus teises. Pokalbiai apie rasizmą, seksizmą, ksenofobiją, homofobiją, transfobiją, islampofobiją, eidžizmą (neigiamų stereotipų skleidimas arba diskriminacija dėl žmogaus amžiaus), diskriminaciją ir kitus žmogaus teisių pažeidimus dažnai atima daug laiko, energijos ir jėgų, tačiau aktyviai parodydami savo nepritarimą bei kviesdami komentatorius atsakyti už savo žodžius, prisidedate prie sąmoningumo visuomenėje didinimo.
  • Užduokite klausimus. Pavyzdžiui, „Ką tiksliai norėjote pasakyti pasirinkdamas šį žodį ar išsireiškimą?“, „Kuo remiatės taip sakydami?“ Šie ir panašūs klausimai sukuria progą komentatoriui  apgalvoti savo žodžius ir jų reikšmę.
  • Į neapykantą neatsakykite neapykanta. Bendraukite pagarbiai, ramiai ir etiškai. Taip kursite saugią aplinką pasisakyti ir kitiems.
  • Jei matote, kad diskusija nekonstruktyvi, iš jos pasitraukite.

2020 m. gale reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą 27 miestuose ir 44 kaimuose atliko visuomenės nuomonės rinkos tyrimų centras „Vilmorus“. Apklaustas 1001 vyresnis nei 18 metų gyventojas.

 

 

Nuotrauka
Atėnė Ravinkaitė
Įkelta:
2021-05-03
Televizijos muzikos projekte „Lietuvos balsas. Vaikai“ dalyvaujančiai Atėnei Ravinkaitei sekasi: mergina šį sekmadienį iškovojo teisę pasirodyti projekto finale.
Nuotrauka
paukščiukas
Įkelta:
2021-04-28
Trečiadienio popietę „Tauragės žinių“ žurnalistams pavyko užfiksuoti retą vaizdą – į langą beldė paukštelis. Prieš nufilmuojant jis jau buvo keletą kartų trenkęsis į lango stiklą. Apie keistą paukščio elgesį pasiteiravome ornitologų.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotauka
Įkelta:
2021-04-25
Šiais laikais valgyti sveiką ir ekologišką maistą nebėra nei prabanga, nei mada. Kaip teigiama spaudai išplatintame pranešime, ekologiškų produktų galima rasti ne tik specializuotose parduotuvėse, bet ir daugelio prekybos centrų lentynose. Todėl, pasak Aldonos Čepulis, prekybos tinklo „Iki“ kokybės vadovės, ekologiškas maistas tampa nemažos dalies lietuvių pirkinių krepšelio dalimi. Tačiau spalvingos pakuotės su užrašais „pagaminta iš natūralių produktų“, „genetiškai nemodifikuota“ ar „ūkininkų produkcija“ ne visada reiškia, kad produktas išties yra ekologiškas. Tad kaip atskirti ir įsigyti tikrai ekologišką gaminį?
Nuotrauka
Pagramančio parko nuotrauka
Įkelta:
2021-04-24
Socialinė platforma „We love Lithuania“, pristatanti Lietuvą realiu laiku, publikuodama gausią ir išsamią vaizdinę medžiagą apie įvairias Lietuvos vietas ir iniciatyvas, pristato ir Tauragės rajono Pagramančio kraštą. Jei dar kažko nežinojote, neaplankėte, pabėgę nuo kasdienių darbų atraskite savo krašto lobius, pasimėgaukite gamtos grožiu ir tapkite ne tik stebėtojais, bet ir siūlomų edukacijų dalyviais.
Nuotrauka
stiklas
Įkelta:
2021-04-22
Balandžio 22-ąją minint Žemės dieną Lietuvoje ir pasaulyje siekiama atkreipti žmonių dėmesį į elgesio bei įpročių poveikį aplinkai. VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) praktika rodo, kad net ir maži kasdieniai sprendimai gali nulemti didelius pokyčius mūsų visuomenėje. Todėl šią dieną verta įsidėmėti tris pamokas, kurios padės gyventi švariau ir tvariau.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2021-04-17
Atsibodo sėdėti namuose? Tauragės kultūros centras kviečia dalyvauti orientaciniame žaidime ,,Kaip gerai pažįsti Tauragę?“. Žaidimas vyksta nuo balandžio 16 iki 30 dienos, o dalyvauti jame gali visi – ir maži, ir dideli.
Nuotrauka
zuikis
Įkelta:
2021-04-11
Šiandien Lietuvoje, ir kitose krikščioniškose šalyse, švenčiamas Atvelykis. Tradiciškai šią dieną daugiausia dėmesio skiriama vaikams. Nuotaikingai Atvelykį pažymėjo Kunigiškių, Lauksargių, Dauglaukio​​​​​​​ ir Adakavo kultūros namų kolektyvai.
Nuotrauka
darom
Įkelta:
2021-04-10
„Su komanda ieškome savanorių. Gal tai tu? Visus metus sėdėjai namuose ir žiūrėjai „Netflix“? Metas užsidirbti keletą karmos taškų! Prisijunk prie „Darom“ savanorių bet kurioje savivaldybėje. Preliminari akcijos data gegužės 7–8 d.“ – taip prisijungti prie „Darom“ akcijos kviečia jos koordinatorė Tauragėje Deimantė Rimgailaitė.
Nuotrauka
takas
Įkelta:
2021-04-08
Šį pavasarį lankytojus pasitinka atnaujintas Pagramančio regioninio parko Lylavos pažintinis takas. Mišku vedantis takas yra už Pagramančio, jo ilgis – 2,5 km.
Nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2021-04-05
Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka turi tradiciją kasmet rinkti metų knygą. Taigi ir šiemet, nors, kaip skelbia savo feisbuko paskyroje, visų mūsų įprastiniam gyvenimui dar sunku grįžti į vėžes, tradiciją ji tęsia ir skelbia jau aštuntojo konkurso „Tauragės metų knyga 2020“ pradžią. 
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-04-03
Velykos ir šiemet „karantininės“, tad bendruomenės jas švenčia savaip – puošia savo gyvenvietes įvairiomis velykinėmis dekoracijomis.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-04-02
Vakar laidos prodiuseris Šarūnas Jasiukevičius „Praeities žvalgas“ laidos feisbuko profilyje pasidalino populiarios pažinčių svetainės ekrano nuotrauka, kurioje jo atvaizdas. Programėlėje „Tinder“ kažkas įregistravo profilį, naudodamas šio žinomo asmens atvaizdą. Prisistatydamas 32 m. vyru, nepažįstamasis iš Tauragės ieško pažinčių.
Nuotrauka
šuo
Įkelta:
2021-04-02
Seimo sprendimu, Lietuvoje nuo gegužės 1 d. įteisintas privalomas augintinių (kačių, šunų ir šeškų) ženklinimas poodinėmis mikroschemomis ir registravimas Gyvūnų augintinių registre (GAR), taip pat pritarta ir draudimui prekiauti gyvūnais augintiniais lauko sąlygomis ir turgavietėse. Gyvūno užkrečiamųjų ligų prevencijai jo ženklinimas ir registravimas yra vienas esminių veiksmų, kurį privaloma atlikti gyvūnui vieną kartą gyvenime, – praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).
Nuotrauka
Vaikų literatūros skyriaus feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Balandžio 2-oji – pasakininko Hanso Kristiano Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. pasaulyje ši diena minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Šią dieną vyksta įvairūs vaikų literatūros renginiai, parodos, susitikimai su rašytojais. Šia proga staigmeną vaikams paruošė ir Tauragės B. Birutės Baltrušaitytės Tauragės vaikų literatūros skyrius.
Nuotrauka
margučiai
Įkelta:
2021-04-01
Kiaušinių dažymas Velykoms – viena smagiausių ir laukiamiausių pavasario pramogų, kuria mėgaujasi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad kiaušinių dažymo technikų yra įvairių – juos galima dažyti spalvotais dažais, marginti vašku, skutinėti arba dažyti natūraliai, naudojant įvairiais žoleles, svogūnų lukštus, burokėlių sultis. Tik nuo kiekvieno fantazijos ir norų priklauso, kuris dažymo būdas priimtiniausias.
Nuotrauka
Asociatyvi pixabay.com nuotrauka
Asociatyvi pixabay.com nuotrauka
Įkelta:
2021-03-28
​​​​​​​Glaudus ir šiltas ryšys su tėvais suteikia vaikui galimybę saugiai augti ir pilnavertiškai vystytis. Specialistų teigimu, vaiko prieraišumas susiformuoja per pirmuosius gyvenimo metus ir, jei sąlygos nesikeičia, išlieka toks pat, kol vaikas užauga. Paauglystė – didysis santykių išbandymų metas. Iki tol pirmenybę teikęs tėvų ir kitų šeimos narių draugijai, jaunuolis ima emociškai nuo jų tolti. Buvimas su draugais paaugliui tampa labai svarbia gyvenimo dalimi, jis ima aktyviai ieškoti bendraamžių bendrystės, siekia pritapti prie jų grupės. Ar reikia to baimintis? Kaip elgtis tėvams?
Nuotrauka
TVK nuotrauka
TVK nuotrauka
Įkelta:
2021-03-27
Tauragės liaudies teatro 2020-ieji metai buvo ir jubiliejiniai – 60-ieji. Įvyko daug įvairiausių renginių, išleista režisierės knyga apie teatro gyvenimą scenoje ir už jos sienų, metų pabaigoje nufilmuotas spektaklis „Stot! Teismas eina!“, kuriame vaidina beveik visi teatro aktoriai. Įrašas lieka teatro aukso fonduose ir artistų šeimų archyvuose. Režisierė prisipažįsta – išgirdusi ką nors sakant, kad „visi pavargę“ arba „visiems dabar sunku“, garsiai viena kalba, jog neverta teatro ir visų su visais tapatinti ir lyginti. Nes ir šiemet teatras  ieško naujų bendravimo formų, filmuojasi, jungiasi repeticijoms per „Mesenger“ programėlę, mokosi tekstus. O Genovaitė, kaip visada, „laksto“ po miestą, užsuka pas visus, kas įsileidžia į vidų, visur gauna teatrui apčiuopiamos naudos, nes kitaip ir būti negali, nes tokia meile žmogui, kokią spinduliuoja Genovaitė, apdovanoti ne visi. O ir ji pati sako, kad per „sunkiuosius“ metus dar labiau pajuto, koks mylimas žiūrovų yra Tauragės liaudies teatras. 
Nuotrauka
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-03-25
Antroje savaitės pusėje orai sparčiai šils, šilčiausios bus penktadienio ir šeštadienio dienos. Tuo metu daug kur termometrų stulpeliai perkops 10 laipsnių ribą. Visgi, sekmadienį sulauksime drėgnesnių permainų, o šiluma truputį sumažės.
Nuotrauka
TMM nuotrauka
Įkelta:
2021-03-24
Artėjant didžiosioms pavasario šventėms įprasta tvarkytis ir gražintis. Jau puošiasi ir Tauragės meno mokykla  – jos prieigas papuošė milžiniškas margutis su jį aptūpusiais kiškučiais. Gražinamos ir Pilyje įsikūrusios Meno mokyklos patalpos.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2021-03-22
Šią savaitę jau pakvips tikru pavasariu. Pirmomis dienomis dar bus vėsiau, tačiau nuo savaitės vidurio temperatūra sparčiai kils.
Nuotrauka
gervė
Gervė. Bronislovo Ambrozo nuotrauka
Įkelta:
2021-03-17
Iš pradžių gana veržliai, o dabar – kiek sulėtėjęs kelią skinasi pavasaris. Žiemą sutriuškinusi šilumos banga stabtelėjusi atsitraukė palikdama laiko gamtai pasiruošti naujam žingsniui atsinaujinimo link. Niekad šis metas nepasižymi tolygumu. Negi gali būti kitaip? Juk tai – ilgus metus besikartojanti tikrovė.