Iš miško – su pilnomis pintinėmis grybų
Įkelta:
2021-09-14
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Nuotraukos autorius:
Asmeninio albumo nuotrauka
Aprašymas

Tauragiškių grybautojų šeimos delikatesas – skėtinė žvynabudė

 

 

 

 

,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Feisbuko nuotrauka
Aprašymas

Internete yra skelbimų, kad superkamos raudonųjų musmirių kepurėlės

 

Praūžę lietūs labiausiai nudžiugino grybavimo mėgėjus – jie skuba į miškus pagrybauti, maloniai pasivaikščioti ir pailsėti gamtoje. Vieni džiaugiasi puikiai atpažįstamais, nors ne tokiais populiariais laimikiais, kiti gi rizikuoja į pintinę įsidėti ir menkiau pažįstamų grybų ir pasigaminti išskirtinių delikatesų. Nors internete galima rasti skelbimų apie superkamas musmires, vis dėlto vertėtų prisiminti, kad neštis namo patartina ne visus grybus  – kai kuriems jų geriau likti miške.

Tauragiškių virtuvėje – delikatesai

Kas rudenį miško gėrybių beieškanti tauragiškių Daivos ir Edgaro šeima su džiaugsmu laukia grybų sezono – šio kepurėle pasipuošusio gardėsio skonis šeimos virtuvėje itin mėgstamas. Visgi yra grybų, kurie verčiau ir liktų miške, tad nepatyrusiems grybautojams Edgaras pataria rinkti baravykus bei voveraites – jie lengvai atpažįstami ir sunkiai supainiojami su nuodingais. 

Tiesa, grybautojų šeima pasakoja, kad eidami į mišką kartais užsinori paįvairinti parsinešamo kibirėlio turinį. Pastaruosius keletą metų šeima renka ir skėtines žvynabudes. Jų vertėtų nesupainioti su kitais šios rūšies, tačiau nuodingais grybais – smailiažvynėmis žvynabudėmis.

Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka

– Apie skėtinę žvynabudę pirmą kartą perskaičiau žurnale. Pasirodė tikras delikatesas, vėliau su vyru grybaudami radome ir patys. Pirmąsyk paragavus skonis prilygo vištienai, o kepant pamirkytą kiaušinio plakiny iki šiol atrodo, jog valgytume kiaušinienę, – įspūdžiais dalijosi Daiva.

Šeima sako, kad skėtinę žvynabudę jiems lengva atskirti nuo nuodingosios smailiažvynės žvynabudės ne tik dėl jų išvaizdos, bet ir dėl specifinio nuodingųjų žvynabudžių kvapo, primenančio riešutus. Skėtinių žvynabudžių Tauragėje randama išties nemažai, jų ypač gausu pamiškėse, ten, kur nešienauta žolė. Ruošdami skėtines žvynabudes šeimos nariai nuvalo nesukirmijusio grybo kepurėlės žvynelius, supjausto gabalėliais ir pabarstę druska kepa svieste, o kartais – ir kiaušinio plakinyje.

Su baravykais – niekad neapsiriksi

Maloni rudeniška tradicija tampa išties puikia proga susiburti visai šeimai – laikas gamtoje virsta ne tik edukacine veikla, bet ir žaidimu. Apie tai pasakoja tauragiškė Renata.

– Nuo mažens mėgdavau grybauti, o Tauragės miškai man kelia didžiulių sentimentų. Dabar eidama į mišką vienoje rankoje nešuosi pintinę, o į kitą isikabinęs žygiuoja ir sūnus. Taip mudviejų komanda varžosi su drauge einančiu tėčiu – žiūrime, kas suras daugiau baravykų. Ypač šiemet jų labai daug, o ir septynmetis sūnus juos jau atpažįsta, tad džiaugiamės laimėdami šį grybų karą. Galbūt ir mažasis užaugęs tęs tradiciją, – su šypsena pasakojo tauragiškė.

Superka nuodingus grybus

Visgi yra grybautojų, kurie ne tik patys renka nuodingus grybus, bet ir... skatina juos rinkti kitus. Pasižvalgius internete galima rasti perkančiųjų raudonųjų musmirių kepurėles skelbimų. Už šviežiai rinktų musmirių kepurėlių kilogramą siūlomi 3 eurai, o už džiovintų kepurėlių kilogramą – 100 eurų. Skelbimo autoriai šių nuodingų grybų kepurėles superka visoje Lietuvoje ir teigia, jog versli, progos užsidirbti nepraleidžianti tauta skelbimams abejinga nelieka – skambučių sulaukiama kasdien. Miškingo Tauragės rajono gyventojai – ne išimtis.

Nuotrauka
a
Feisbuko nuotrauka

Skelbimo autoriai pasakoja, kad šių vengtinų grybų panaudojimas itin platus liaudies medicinoje. Tikima, kad raudonosios musmirės pasižymi įvairiomis gydomosiomis savybėmis. Jos tinkamos sąnarių, odos, skrandžio ligoms gydyti ar jų simptomams slopinti. Tikima, kad jomis galima gydyti ir vėžinius susirgimus. 

– Kitų šalių mokslininkai atrado galimybes gydyti įvairius psichikos ligų sutrikimus veikliosiomis medžiagomis, randamomis musmirėse, todėl šios rūšies grybas tampa žaliava ir gydomųjų preparatų gamybai, – „Tauragės žinioms“ pasakojo skelbimo autoriai.

Vis dėlto į klausimą, kuriems iš šių ar kitų, galbūt dar neišvardytų tikslų patys supirkėjai naudoja nuodinguosius grybus, jie neatsakė.

Dėl ko dažniausiai kreipiamasi į gydytojus?

Tauragės ligoninės Skubiosios pagalbos skyriaus duomenimis, prasidėjus grybų sezonui daugiausia nusiskundimų sulaukiama tada, kai grybautojai iš miško parsineša ne tik grybų, bet ir erkių. Norint apsisaugoti nuo jų pirmiausia patariama dėvėti į mišką tinkamus rūbus, nepamiršti galvos apdangalo. Sugrįžus rekomenduojama gerai apsižiūrėti nuogą kūną ir išsimaudyti – erkės labiausiai mėgsta prakaituotas kūno vietas.

Gydytojai sulaukia pacientų, kurie kreipiasi ir dėl virškinimo trakto sutrikimų, sukeliamų persivalgymo. Persivalgius grybų dažniausiai pasireiškia pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas, viduriavimas, pakyla temperatūra, juntamas pilvo skausmas ar sunkumas skrandyje. Persivalgius grybų simptomai prasideda po 1–2 valandų, o apsinuodijus nevalgomais grybais – net ir po kelių parų, tada pacientai gali patirti ir haliucinacijų. Norint išvengti šių negalavimų rekomenduojama rinkti tik gerai pažįstamus grybus, nevalgyti jų vakare bei nemaišyti šio sunkiai virškinamo maisto su alkoholiu. Jei pavalgius pasireiškia minėtieji simptomai, būtina nedelsiant kreiptis į skubios pagalbos skyrių. Laukiant pagalbos iš specialistų patariama gerti daug vandens ir mėginti sukelti vėmimą. 

 

 

Nuotrauka
a
VSB nuotrauka 
Įkelta:
prieš 6 valandas
Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad pasyvus gyvenimo būdas ir nepakankamas fizinis aktyvumas gali tapti rimtų sveikatos problemų priežastimi. Dirbantys žmonės darbe praleidžia net trečdalį savo gyvenimo, o dirbant kompiuteriu beveik visas darbo laikas praleidžiamas sėdint. Visuomenės sveikatos specialistai pataria poilsio pertraukėles išnaudoti atliekant aktyvią ir linksmą mankštą darbo vietoje. 
Nuotrauka
a
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2021-09-14
Suaktyvėjęs vaikų bendravimas su nepažįstamais virtualiais draugais bei prarandamas poreikis gyvai bendrauti su bendraamžiais – viena iš karantino metu išryškėjusių grėsmių. 
Nuotrauka
a
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-09-13
Rugsėjo 3-ią dieną Pranciška ir Vladislovas Petrauskai, gyvenantys ir puoselėjantys gimtojo krašto istorinį atminimą, savo sodybą bei žaliuojantį parką Žygaičiuose, pasitinka auksines vestuves, kurių, kaip prisimena penki poros vaikai, jie laukė visą savo pilną gražių akimirkų bendrą šeimyninį gyvenimą.  
Nuotrauka
a
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2021-09-13
Ruduo – sodo ir daržo gėrybių metas, tačiau norint, kad jos kuo ilgiau išliktų šviežios, kokybiškos ir išlaikytų gerąsias savo savybes, būtinos tinkamos daržovių bei vaisių laikymo sąlygos. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, sako, kad skirtingų rūšių gėrybes reikėtų laikyti ir skirtingose vietose. Vienas daržoves ar vaisius dėrėtų dėlti į šaldytuvą, kitas – virtuvėje ar tamsioje vėsioje vietoje. Ekspertė dalijasi keliomis taisyklėmis, kuriomis vadovaudamiesi mėgstamus produktus išlaikysite pačius šviežiausius.
Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-10
Penktadienį, Zestafonio ir Tauragės miestų bičiulystės sutarties pasirašymo jubiliejaus proga, surengtas nuotolinis Tauragės administracijos ir Zestafonio administracijos bei įvairių ugdymo įstaigų vadovų susitikimas.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-09-10
Saulėtas, vasara alsuojantis savaitgalis žada daug pramogų, tad bus ką veikti visiems: jau šiandien – baigiamasis Tauragės muzikos festivalio koncertas, Skaudvilėje abi savaitgalio dienas vyks miesto šventė, Eičiai kviečia pasivaržyti grybautojus, o Kultūros centras rengia Edmundo Mažrimo atminimo vakarą.
Nuotrauka
a
D. Kaminsko feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-09-10
Antradienį Prezidentūroje surengtas jau trečiasis Regionų forumas, kuriame dalyvavo ir Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas. Papasakojęs šalies ir rajonų vadovams apie Tauragės regiono viešojo transporto sistemą, numatomus jos pokyčius, jis sako sulaukęs ne tik nemažo susidomėjimo, bet ir įsitikinęs, kad šalies vadovams regionai rūpi ir jiems bus skiriama pakankamai dėmesio.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-09-07
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ tradiciniu tampančio ir didelio populiarumo sulaukusio projekto „Kultūros muitinė“ renginiai aprėpia skirtingas temas. Štai kad ir šio mėnesio renginiai – nuo tautinio kostiumo iki kulinarijos ir teatro. 
Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos nuotr.
Įkelta:
2021-09-06
Jono Viktoro Kalvano parke esantis riedlenčių parkas – viena iš jaunimo pamėgtų vietų. Riedlentininkai, riedutininkai ir BMX dviračių mėgėjai čia renkasi atlikti įvairius triukus, mokytis naujovių ir gerai praleisti laiką. Tiesa, nuo šiol tai daryti bus dar maloniau ir saugiau – parke atnaujinta nusidėvėjusi rampos danga, – skelbia Tauragės rajono savivaldybės administracija.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-08-29
Ar esate patyrę būseną, kai vakare išvargę nieko daugiau netrokštate tik atsigulti ir užmigti, tačiau vos išsitiesę lovoje dar kelias valandas be tikslo naršote socialinius tinklus, žiūrite serialą ar kitus vaizdo įrašus, kol nuovargis galutinai palaužia?
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-08-29
Tauragiškė Ema Remeikytė atvirauja apie širdžiai artimą ir kasdienėje praktikoje itin plačiai pritaikomą pomėgį – drabužių siuvimą. Pirmieji prisilietimai prie siuvimo mašinos vaikystėje lėmė, kad mergina siuva ir šiandien. Kruopštaus darbo rezultatai nepraslysta pro aplinkinių akis, o pačiai Emai tai kelia didžiulį norą tobulėti.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-08-27
Savaitgalis žada būti nešaltas, bet lietingas. Tačiau juk sakoma – nėra blogo oro, o tik bloga apranga. O tinkamai apsirengus nueiti tikrai bus kur – mieste ir rajone netrūks ir kultūros, ir sporto renginių.
Nuotrauka
a
V. Krūgelienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-08-27
Tauragės kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Jūra“ pirmą kartą organizuota kūrybinė stovykla „Vasaros suktinis“ savo programa moksleivius džiugino tris dienas. Rugpjūčio 23–25 dienomis stovyklos veiklos moksleiviams priminė ne tik apie jau į nugarą alsuojančius mokslo metus, bet ir apie popamokinių veiklų planavimą.
Nuotrauka
a
Renginio organizatorių plakatas
Įkelta:
2021-08-24
Aplinkos ministerija ir Valstybinių miškų urėdija (VMU) visus gamtai neabejingus šalies gyventojus rugsėjo 11 d. kviečia į visuotinę miškams tvarkyti skirtą akciją „Miško kuopa“.
Nuotrauka
a
Straipsnio rengėjų nuotr.
Įkelta:
2021-08-24
Naršymas internete tapo tokiu pat įprastu ir kasdienišku veiksmu kaip dantų valymas. Dažnai net negalvojame, kur mus nuneš spustelėta nuoroda arba kurdami slaptažodį šimtas pirmai elektroninės parduotuvės paskyrai einame lengviausiu keliu. Ekspertai pataria internete visuomet išlikti budriais, nes tai padeda užtikrinti jūsų duomenų saugumą.
Nuotrauka
a
B. Pociaus nuotraukos 
Įkelta:
2021-08-23
Šiandien jaunosios kartos jau nenustebinsim muzikiniais koncertais, festivaliais. Jų vyksta išties labai daug ir labai įvairių. Kai kurie jų trunka vieną vakarą, kai kurie – savaitgalį, o kai kurie net savaitę. O ką reiškė „Roko maršas“ tuometiniam Tauragės jaunimui? Juk tai buvo taipogi muzikos festivalis, tik vyko jis skirtinguose Lietuvos miestuose. 
Nuotrauka
a
Tauragės rajono savivaldybės administracijos iliustracija
Įkelta:
2021-08-19
Tėvai, įtėviai, globėjai, auginantys 3–6 metų amžiaus vaikus, kurie turi elgesio ir emocijų sunkumų kviečiami dalyvauti programoje „Neįtikėtini metai“ (The Incredible Years®)! Programoje dalyvaujančias tėvų grupes konsultuos psichologės, bus analizuojamos įvairios gyvenimiškos situacijos, aptariami efektyvaus vaiko auklėjimo elgesio modeliai.
Nuotrauka
a
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-08-18
Kelionių organizatorius „Tez Tour“ pastebi, kad žmonių norui atostogauti įtakos turi paprastėjanti keliavimo tvarka. Suvienodinti reikalavimai Lietuvos turistų pamėgtose šalyse, lengvesnis procesas pasiskiepijusiems ir kelionių draudimas nuo COVID-19 padeda lengviau pasiryžti keliauti.
Nuotrauka
a
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-08-15
Vasaros sezonu gyventojams automobiliais keliaujant tolimesniais maršrutais, draudikai pastebi, kad daugėja techninės pagalbos iškvietimų. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, palyginti su 2020 m. iškvietimų skaičius padidėjo beveik 30 proc, tačiau duomenys rodo, jog žmonės vis dar nepasinaudoja dalimi papildomų paslaugų, kurias įsigyja kartu su draudimu.  
Nuotrauka
a
Feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-08-13
Jau septintus metus nuo įkūrimo skaičiuojančios Tauragės ratukų sąjungosnarių laisvalaikio užsiėmimu tapę amatai atskleidžia pajautą grožiui ir estetikai: tarp gausybės kasdienėje buityje pritaikomų pomėgių vyrauja papuošalų gamyba ir apdaila. Meninę gyslelę turintys sąjungos nariai vienijančios veiklos paslaptimis pasidalinti renkasi ir tradicija tapusioje amatų šventėje.