Delsdami kreiptis į gydytoją, pacientai rizikuoja patirti rimtas komplikacijas
Įkelta:
2021-11-09
Nuotrauka
k
Nuotraukos autorius:
G. Šiupario/lrytas nuotr.

Pasikeitusi mityba, sumažėjęs saulės šviesos kiekis ir vis dažniau užklumpantis nerimas – visa ši rudeninė puokštė atneša dažnesnius peršalimus ir lėtinių ligų paūmėjimą. Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Ieva Rainienė sako, jog daugeliui šių negalavimų galima užkirsti kelią, kol pacientas dar net nepajuto pirmųjų simptomų – tereikia kartą per metus atlikti profilaktinius sveikatos patikrinimus.

„Kasmetiniai sveikatos patikrinimai yra puiki priemonė įvertinti organizmo būklę ir užkirsti kelią įvairiems susirgimams – aterosklerozei, arterinei hipertenzijai, cukriniam diabetui, įvairios kilmės anemijai – dar nejaučiant jokių simptomų. Dėl šių patikrinimų taip pat galima laiku išvengti vėžinių susirgimų, o diagnozavus – pradėti gydymą. Onkologinių ligų prevencija yra veiksmingesnė už bet kokį gydymą“, – teigia Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Kraujo tyrimų svarba – nenuginčijama

Šeimos gydytoja sako, kad jaunam žmogui įprastai užtenka kartą per metus atlikti bendrojo kraujo tyrimą, biocheminius kraujo tyrimus ir cholesterolio lipidogramą.

„Vienas iš profilaktinę sveikatos patikrą sudarančių tyrimų – bendras kraujo tyrimas – padeda nustatyti, ar žmogus neserga lėtine liga, ar jo organizme nėra lėtinės infekcijos, anemijos, kraujo ar onkologinių susirgimų. Taip pat leidžia gydytojams stebėti jo fizinę būklę, įvertinti taikomo gydymo efektyvumą ir sekti sveikatos būklės pokyčius jau diagnozavus tam tikras ligas“, – teigia I. Rainienė.

Norint išsiaiškinti, ar žmogus serga mažakraujyste, būtina ištirti ir feritino atsargas – medžiagos, parodančios geležies atsargas organizme.

Profilaktinis sveikatos patikrinimas apima ir biocheminius kraujo tyrimus (gliukozės, inkstų, kepenų, kasos fermentų ir skydliaukės hormonų), kurie padeda įvertinti šių organų ir jų sistemų veiklą bei diagnozuoti pirmuosius sutrikimų simptomus. Vertėtų nepamiršti ir bendrojo šlapimo tyrimo, kuris labai anksti gali parodyti šlapimo takų infekcijas, inkstų ir kepenų ligas.

Šeimos gydytoja primena, kad širdies ir kraujagyslių ligos išlieka viena dažniausių mirtingumo priežasčių Europoje ir pasaulyje, o vienas pagrindinių jas sukeliančių veiksnių – padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje (dislipidemija). Ji ypač pavojinga 40–45 m. ir vyresniems pacientams, nes didina aterosklerozės, krūtinės anginos, miokardo infarkto ir insulto riziką. Norint užkirsti dislipidemijai kelią, labai svarbu profilaktiškai atlikti ir išsamų cholesterolio tyrimą – lipidogramą.

Sužinokite ir vitaminų atsargas

Kalis, natris ir magnis – organizmui gyvybiškai svarbūs mikroelementai. Pavyzdžiui, dėl kalio ir magnio trūkumo gali sutrikti širdies ritmas, o organizmui pritrūkus kalio – sutrikti medžiagų apykaitos procesai, atsirasti dehidratacija.

„Labai svarbus, tačiau nepelnytai užmirštamas – vitamino D koncentracijos kiekio tyrimas. Jo deficitą lemia nepakankamas pasisavinimas iš saulės, skurdus maisto produktų, kuriuose gausu vitamino D vartojimas, įvairios gretutinės ligos. O ilgalaikis šio mikroelemento trūkumas gali lemti įvairius negalavimus ir sveikatos sutrikimus – onkologines ligas, cukrinį diabetą, depresiją, lėtinį kaulų ir sąnarių skausmą ar net širdies veiklos sutrikimus“, – pasakoja I. Rainienė.

Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytoja priduria, kad kitas aktualus tyrimas yra vitamino B12. Jis itin svarbus kraujodaros procesams ir aminorūgščių pernašai. Užsitęsęs trūkumas skatina megaloblastinės anemijos – vitamino B12 stokos mažakraujystės – vystymąsi.

Profilaktinio patikrinimo metu svarbus ir arterinio kraujo spaudimo matavimas. Jis gali mus įspėti apie širdies ir kraujagyslių, smegenų ir inkstų ligų riziką. Tad minėti vitaminų tyrimai ir arterinio kraujo spaudimo matavimas kartą per metus neapsunkins, o galbūt ir atskleis problemas, kurių organizmas akivaizdžiai kol kas dar nesignalizuoja.

Simptomai – kada kreiptis į gydytoją?

Anot Slengių „MediCA klinika“ šeimos gydytojos Ievos Rainienės, nuolatinis nuovargis, energijos stoka, užsitęsęs bendras silpnumas ir prasta miego kokybė – vieni dažniausių šiandien girdimų nusiskundimų. Nors minėti simptomai dažnai rodo tam tikrų mikroelementų ir vitaminų trūkumą, jie gali būti ir depresijos ar kitų rimtų sutrikimų ženklai.

„Šiandien kas antras mūsų patiriame daug streso ir emocinės įtampos. Skausmas, ypač lėtinis, esant ir kitiems simptomams, tokiems kaip staigus svorio netekimas, sutrikusi virškinamojo trakto veikla, kraujas išmatose, diskomfortas krūtinėje, apsunkintas kvėpavimas, gali byloti apie rimtą sveikatos sutrikimą. Tad pajutus tokius negalavimus, būtina nedelsiant kreiptis į medikus“, – aiškina šeimos gydytoja.

I. Rainienė priduria, kad delsdami apsilankyti pas gydytoją, pacientai sudaro palankias sąlygas ligai ar sutrikimui įsisenėti, neretai ir komplikuotis.

„Pandemijos metu dažnas pacientas vengė kreiptis į gydytojus ir užsiimdavo savigyda. Vis tik savarankiškas ligų diagnozavimas ir gydymasis yra labai rizikingas: pirmiausia, pacientas gali netinkamai pasirinkti medikamentus, jų dozę ir kurso trukmę, taip pat savigydos tikslais vartojami vaistai gali užmaskuoti sunkesnę ligą ar sutrikimą, kurį po to bus sunku pašalinti. Tačiau laiku pradėjus gydymą su mediko priežiūra, užkertamas kelias pavojingoms komplikacijoms, o sveikimo procesas yra daug lengvesnis ir efektyvesnis“, – sako šeimos gydytoja.

Pacientų ir medikų duetas

„MediCA klinika“  gydytoja pasakoja, kad atlikus profilaktinius tyrimus, dažniausiai pakanka rekomenduoti nemedikamentines gydymo priemones, tokias kaip gyvensenos ir mitybos korekcija, svorio kontrolė, žalingų įpročių atsisakymas. Tačiau radus nerimą keliančių pakitimų tenka atlikti papildomų laboratorinių ir instrumentinių, vizualinių tyrimų arba siųsti gydytojo specialisto konsultacijai.

„Sėkmingo gydymo atvejai mūsų praktikoje galimi tik esant geriems paciento ir gydytojo tarpusavio santykiams, bendradarbiavimui, kai pats pacientas yra aktyvus veikėjas, dalyvaujantis priimant sprendimus dėl sveikatos problemų. Tai lemia efektyvesnius gydymo rezultatus, gerina fizinę ir emocinę būklę, sumažina sveikatos priežiūros išlaidas“, – teigia I. Rainienė.

Kaip stiprintis?

Gydytoja sako, kad užkirsti kelią įvairiems susirgimams galima ir stiprinant imunitetą ištisus metus, ne tik prasidėjus šaltajam sezonui. Žinoma, labai svarbu tam pasirinkti tinkamas priemones.

„Dažna pacientų klaida – per gausus įvairių papildų vartojimas. Vienos stebuklingos tabletės, stiprinančios imunitetą, nuvilsiu, nėra. Reguliarus sveikatos patikrinimas ir išsamių tyrimų atlikimas, ankstyva sutrikimų ir ligų diagnostika, savalaikis gydymas bei korekcijos priemonių taikymas padėtų išvengti ligų komplikacijų“, – aiškina I. Rainienė.

Gydytoja priduria, kad norint tinkamai pasiruošti artėjančiai žiemai, ištisus metus vertėtų daugiau dėmesio skirti aktyviai gyvensenai, daugiau laiko praleisti gryname ore, net ir šaltuoju sezonu. Taip pat laikytis subalansuotos visavertės mitybos: valgyti daugiau šviežių vaisių ir daržovių, atsisakyti cukraus, rafinuotų miltų, mėsą dažniau pakeisti žuvimi. Ne mažiau svarbus darbo ir poilsio režimas, kokybiškas miegas bei laisvalaikio leidimas su maloniais žmonėmis – tai suteikia energijos ir skatina geresnę nuotaiką.

 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.