Šiuolaikiškame darže – pakeltos lysvės ir stilingas šiltnamis... poilsiui
Įkelta:
2022-08-21
Nuotrauka
 nuotrauka
Aprašymas

Dailios pakeltos lysvės ir jaukus šiltnamiukas, kuriame daržovių nedaug, užtat daug vietos poilsiui ir geram laikui. Jovitos Verpečinskienės asmeninio albumo nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Jovita pasakoja, kad darbuotis darže joms su sese ne naujiena. Jovitos Verpečinskienės asmeninio albumo nuotrauka

,
Nuotrauka
n
Aprašymas

Stilingą erdvę dar pernai savo kieme sukūrusios seserys Jovita ir Lina ir iki šiol negali ja atsidžiaugti. Jovitos Verpečinskienės asmeninio albumo nuotrauka

Dailios pakeltos lysvės ir jaukus šiltnamiukas, kuriame daržovių nedaug, užtat daug vietos poilsiui ir geram laikui – šventėms su smagia kompanija, filmų žiūrėjimui ir vakarui su knyga. Tokią stilingą erdvę dar pernai savo kieme sukūrė dvi seserys Jovita ir Lina ir iki šiol negali ja atsidžiaugti. Kaip gimė šis gražus kampelis, kas pavyko, o ką galima buvo padaryti geriau? 

Nors tradiciškai šiltnamis skirtas tam, kad tai būtų šilta, drėgna, tačiau nuo lietaus apsaugota vieta augalams, vis dažniau jis tampa patraukliu, stilingu ir patogiu sodo statiniu. Tokia tendencija pastaraisiais metais vis labiau įsitvirtina ir Lietuvoje. 

Darbo nebijo

Jovita pasakoja, kad darbuotis darže joms su sese ne naujiena – tėvai iki įkurdami konditerijos cechą pardavimui augino pomidorus, turėjo didžiulius šiltnamius. Tekdavo jiems padėti, tad žemės darbai joms įprasti. Nuo mažų dienų jos matė mamos ir močiutės meilę auginamoms daržovėms, vaisiams ir gėlėms. Todėl, ko gero, ir joms ta meilė augalams, žemei bei gamtai yra įaugusi į kraują. 

– Darbuotis darže man patinka – kai visą dieną dirbi protinį darbą, paskui jau nori veikti kažką kita, tiesiog nieko nebegalvoti. Galiu ravėti, skinti uogas – man tai atsipalaidavimas. Skini atsisėdęs kokius serbentus ir medituoji...

Pakeltos lysvės – ne tik patogumui, bet ir estetikai 

Vis dėlto seserų daržas gerokai skiriasi nuo įprastų – jis su pakeltomis lysvėmis. Kaip sekėsi jas įrengti?

Nuotrauka
n

– Svarstėme įvairius variantus. Galų gale apsistojom ties medinėmis. Internete radau maketavimo programėlę, su kuria susibraižiau, kaip atrodys lysvės mūsų norimame plote, kokie bus tarpai tarp jų. Lentas lysvėms supjovė mano pažįstamas lentpjūvėje. O visa kita mudvi su sese darėme pačios. Privargome, kol su karučiu prisivežėme žemių – jų reikėjo išties nemažai. Darėme du didesnius 1 m tarpus, kad galėtume privažiuoti su karučiu, o kiti praėjimai yra perpus mažesni. Tiesa, pakeltas lysves tenka kasmet papildyti žemėmis, nes jos suslūgsta. Tarpus tarp lysvių užpildėme akmenukais, po jais klojome plėvelę. Jau dabar matome, kad vargo su jais bus — nes ir žemių pribyra, ir lapų prikrenta, ir viena kita žolė auga. Nors vizualiai mums taip labai gražu.

Paklausta, kas buvo sudėtingiausia įsirengiant lysves, Jovita pasakoja, kad daugiausia rūpesčio kėlė iki tol toje vietoje buvusi veja. Plotas nemažas, nukasti žolę būtų buvęs tikrai nemenkas iššūkis. Laimė, seserys rado žmogų, kuris užsiima tokiais darbais – jis atvažiavo ir specialia technika per kelias valandas viską padarė. 

– Viskas su patirtimi ateina. Išmokau, kaip sodinti agurkus, kad jie pradėtų lipti. Pavyzdžiui, kitąmet tikrai nesodinsiu dumplainių, nes taip suvešėjo, kad užgožė visas prieskonines žoleles. Ir pomidorų tiek daug rūšių nesodinsiu. Pernai pupų buvau pasisodinusi, mes nei jų valgėm, nei ką, tai šiemet nesodinau. Mums labiausiai patinka mažiukai juodi pomidoriukai, kitąmet tik jų ir sodinsiu, – sako Jovita. 

Pakeltos lysvės puikiai laikosi jau antrus metus, augalai jose veši, patogu prie lysvių prieiti bei jas tvarkyti. Ir žinoma — akį džiugina gražus vaizdas. Na, o lysvėse gausiai derėjo arbūzai, braškės, žemuogės, cukinijos, moliūgai, pomidorai, agurkai, morkos, burokėliai, paprikos ir kitos gėrybės. Ir, žinoma, gėlės. 

Nuotrauka
nuotrauka

Pasak Jovitos, pakeltų lysvių turbūt neįmanoma pasidaryti tiems, kurie augina visko daug – jei lysvės galo nesimato, taip nepadarysi. Bet jei norisi prie namų tiesiog turėti šiek tiek savų daržovių, pakeltos lysvės – puikus sprendimas. Beje, ji sako šiemet ir agurkų prisikonservavusi, ir šparaginių pupelių. 

Jovita pasakoja, kad šiemet derlius šiek tiek menkesnis nei pernai, greičiausiai dėl lietingų orų. O paklausta, ką kitąmet darys kitaip, svarsto:

– Viskas su patirtimi ateina. Išmokau, kaip sodinti agurkus, kad jie pradėtų lipti. Pavyzdžiui, kitąmet tikrai nesodinsiu dumplainių, nes taip suvešėjo, kad užgožė visas prieskonines žoleles. Ir pomidorų tiek daug rūšių nesodinsiu. Pernai pupų buvau pasisodinusi, mes nei jų valgėm, nei ką, tai šiemet nesodinau. Mums labiausiai patinka mažiukai juodi pomidoriukai, kitąmet tik jų ir sodinsiu. 

Šiemet Jovita dar ketina sėti ankstyvųjų žirnių, Pekino kopūstų, ridikėlių, gal ir morkų.  

„Kol neturi, tol nesupranti“

Kieme akį traukia ne tik pakeltos lysvės su vešliais augalais, bet ir neįprastas šiltnamis. Jis juodu rėmu, daržovių jame nedaug ir jos auga vazonuose, užtat yra didelis stalas, kėdės ir net sofa, iškabinta lempučių girlianda. Stilinga, dvelkia jaukumu bei ramybe. 

Jovita sako visada norėjusi ramybės oazės ir jau senokai buvo su sese nusižiūrėjusios būtent tokį šiltnamį, tiesa, jis buvo brangus, tad teko ilgokai taupyti. Vis dėlto šia įgyvendinta svajone Jovita labai džiaugiasi – sako dabar su sese pagalvojanti, kad galėjo pasistatyti didesnį.

– Šiltnamis – tai juk ir yra šiltas namas, – teigia Jovita, – per karščius jame nelabai pasėdėsi, užtat čia smagu leisti vakarus ar kai blogas oras. Barbena lietus, siaučia vėjas, o mes čia sėdim jaukiai... Dažnai vakarojame čia su draugais, per projektorių žiūrime filmus, švenčiame.  

Pasak jos, tokio šiltnamio idėja dabar vis sparčiau populiarėja, nors netrūksta ir skeptikų. Jovita įsitikinusi – kol neturi, tol nesupranti, kodėl čia taip smagu. 

– Šiltnamis – tai juk ir yra šiltas namas, – teigia Jovita, – per karščius jame nelabai pasėdėsi, užtat čia smagu leisti vakarus ar kai blogas oras. Barbena lietus, siaučia vėjas, o mes čia sėdim jaukiai... Dažnai vakarojame čia su draugais, per projektorių žiūrime filmus, švenčiame.  

Paprašyta papasakoti, kaip jį įsirengė, Jovita pasakoja stačiusi ji pati su sese, padėjo tėvai ir draugai. Ko gero, sunkiausia buvo surinkti šiltnamį. 

– Čia kaip lego – dėlioji dėlioji ir sudėlioji. Su drauge dviese surinkome, bet blogai pastatėme – atvažiavęs draugės vyras mūsų darbą išpeikė. Teko ardyti ir rinkti iš naujo... – prisiminusi šypsosi Jovita. – Be to, pirmus metus šiltnamio pagrindas buvo žolė, bet ją prižiūrėti buvo labai nepatogu. Norint ją nupjauti baldus tekdavo nešti į lauką, o kartą elektrinėmis žirklėmis pjaudama žolę... nusikirpau pirštą. Kitais metais pagrindą, tėčiui padedant, išklojome trinkelėmis. Draugams padedant iš namo buvo atvestas vanduo, elektra.  

Ji įsitikinusi – žmonės galėtų daug ką užsiauginti patys, kad ir balkonuose. Ypač dabar, kai viskas brangsta, tai puiki išeitis.

– Kitais metais visiems rekomenduoju, jei neturi daržo, pamėginti balkonuose užsiauginti pomidorų, agurkų, prieskonių! Tik noro reikia!   

 

Nuotrauka
barsukas
Momentinė vaizdo įrašo nuotrauka 
Įkelta:
2022-11-21
Apie žiemos pradžią bei pabaigą kasmet praneša barsukai. Žiemą esant minusinei temperatūrai užmiega, pavasarį esant teigiamai keliasi. Tai tarsi žiemos ir pavasario pranašas. Žiemos metu esant temperatūros svyravimams arti nulio laipsnių barsukai užmiega negiliu miegu ir retkarčiais išlenda iš savo urvų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-11-06
Šikšnių kaime gimusi ir augusi augalininkyste besiverčianti Kristina Galminienė visą šiltąjį sezoną darbo turėjo apsčiai – jei ne darže, tai virtuvėje. Dviejų dukrų mama džiaugiasi galėdama jas palepinti įvairiais desertais. Anksčiau auginusi galvijus Kristina apsisprendė pakeisti darbo pobūdį ir laiką skirti daržininkystei. Bet tai ne tik darbas – sukiodamasi tarp augalų moteris mėgaujasi tuo, ką daro. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-10-28
Nuo šiol ilsėtis Balskuose bus dar smagiau – poilsiavietėje prie Balskų užtvankos įrengtos dvi naujos pavėsinės bei apšvietimas. Apie tai skelbia rajono savivaldybė.
Nuotrauka
grybai
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-25
Pradėjus dygti grybams, miškuose pasipila pulkai grybautojų, tačiau šiemet grįžti pilnomis pintinėmis pavyksta ne visiems. Kalbinti grybavimo mėgėjai vieningi: šiemet – ne grybų metai. Ankstesniais metais rudeniui atėjus grybų nuotraukos užtvindydavo feisbuko paskyras, skelbimais, kad parduodami grybai, feisbuko grupės mirgėte mirgėdavo. Šiemet to nėra.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-10-23
Keliolika minučių, truputis fantazijos ir keli papildomi ingredientai įprastus pusryčių, pietų ar vakarienės sumuštinius gali paversti gardžiu, sušildančiu ir nebrangiu patiekalu. Sumuštinių kokybė priklauso nuo pasirinktų priedų, juos drąsiai galima gardinti daržovėmis, vaisiais, kiaušiniais, žuvimi ir rinktis pilno grūdo duoną. Karšti sumuštiniai lengvai gali virsti sočiu ir subalansuotu patiekalu. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė sako, kad sumuštiniams puikiai tinkančių duonų pasirinkimas parduotuvėse yra nuolat plečiamas, o pirkėjai gali rinktis nuo tradicinio prancūziško batono iki sveikuoliškos baltyminės duonos.
Nuotrauka
aikstele kartu parkas
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-18
Tauragės rajono savivaldybė pasirašė sutartį dėl lauko treniruoklių pirkimo ir montavimo. Kartų parko treniruoklių aikštelėje (laisvoje jos dalyje) iki metų pabaigos konkursą laimėjusi UAB „Patikimas turtas“ įsipareigojo nupirkti ir sumontuoti 7 treniruoklius. Sutarties kaina – beveik 10 tūkst. eurų. 
Nuotrauka
vaikai
Tauragės bendruomenių namų nuotrauka
Įkelta:
2022-10-18
Nuo spalio 10-osios Tauragės bendruomenių namai kviečia dalintis informacija apie naują paslaugą – atidaromą žaidimų kambarį vaikams. Atvėsus orams mamos su mažais vaikais gali atvykti į Bendruomenių namus – tai proga išeiti iš namų, bendrauti, ieškoti naujų pažinčių tiek mamoms, tiek vaikučiams.
Nuotrauka
kopūstas
Įkelta:
2022-10-09
Baltagūžis kopūstas – regis, neįmantri daržovė, tačiau joje glūdi gausios vitaminų bei kitokių organizmui naudingų medžiagų atsargos. Rudenį nuimtas kopūstų derlius ilgai išsaugo vertingas maistines savybes, todėl ši daržovė nuo seno tarnavo kaip vitaminų bankas šaltuoju sezonu. Be to, tai universali daržovė kulinarijoje, kurią galima valgyti ne tik šviežią ar raugintą, bet ir kepti, troškinti ar virti. Maisto specialistė dalinasi idėjomis, kaip įtraukti kopūstus į kasdienę mitybą.
Nuotrauka
arkliai
Įkelta:
2022-10-04
Pasaulis kasmet spalio mėnesio 4-ąją pažymi Gyvūnų dieną. Ši diena skirta pagerbti visus gyvūnus, padėkoti jiems už jų didžiulę svarbą žmonių gyvenime. Juk jie suteikia gyvenimui daugiau spalvų, džiaugsmo ir prasmės.
Nuotrauka
Įkelta:
2022-09-09
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 17 laipsnių šilumos, trumpas lietus prognozuojamas šeštadienį.
Nuotrauka
tarailiai
Įkelta:
2022-09-08
Tarailiškiai su vasara atsisveikino „žaliai“ – lenktyniavo baidarėmis, irklentėmis ir savadarbiais plaustais – taip jie taikė į žaliąjį Tauragės kursą. Žinoma, šventėje netrūko ir muzikos, dainų, šėlionių batute ir skanios košės bei cukraus vatos.
Nuotrauka
gamta orams
Įkelta:
2022-09-06
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 19 laipsnių šilumos, lietaus neprognozuojama.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-09-04
Aktyviai besirūpinantys buitimi ir mėgstantys suktis prie puodų žino, jog actas yra itin universali priemonė, todėl visuomet turi jo savo virtuvėje. Labiau patyrę ekspertai priduria, jog actas vertas net daugiau nei nepamainomo pagardo titulo – tai ir puiki valymo bei dezinfekavimo priemonių alternatyva. Tačiau kaip išsirinkti iš daugybės rūšių ir ar visos jos pasižymi vienodu universalumu?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-09-03
​​​​​​​Naujajam sezonui RKL besiruošianti „Tauragė“ į aikštelę spalio mėnesį žengs stipriai pasikeitusi. Nuo praėjusio sezono finalo įvyko daug permainų – atnaujintas trenerių štabas, pasitraukė ilgamečiai žaidėjai. Vis dėlto ekipos branduolį išlaikyti pavyko, jį papildžius pajėgiais žaidėjais iš aukštesnės lygos vadovų siekis lieka maksimalus – išsilaikyti stipriausių ketverte.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-31
Rugpjūčio 27-ąją Norkaičiuose surengta tradicinė kaimo šventė „Šypsausi savo kaimui“, kurioje netrūko pramogų ir veiklos tiek vaikams, tiek ir suaugusiesiems.
Nuotrauka
saje
Įkelta:
2022-08-31
Skaudvilėje veikianti atvira jaunimo erdvė (SAJE) atnaujinama, o joje vykstančios veiklos vis tobulinamos. Kaip pasakojo Skaudvilės atviros jaunimo erdvės koordinatorė–jaunimo darbuotoja Agnė Gailienė, prie pasikeitimų jaunimo erdvėje prisideda ne tik darbuotojai, bet ir jaunimas, norintis susikurti sau gražesnę aplinką. 
Nuotrauka
jazz
Įkelta:
2022-08-29
Tarptautinis Tauragės džiazo festivalis, turbūt vienintelis regione vykstančių festivalių, gali pasigirti atlikėjų geografija. Festivalio programoje, per aštuonerius metus koncertavo Armėnijos, Estijos, Gruzijos, Lenkijos, Latvijos, Airijos, Prancūzijos, Vokietijos, Malio, JAV ir dar daugelio kitų šalių džiazo profesionalai. Kitą trečiadienį festivalio programoje koncertuos spalvinga trijulė iš Lietuvos, JAV ir Puerto Riko. 
Nuotrauka
vasara gamta orams
Įkelta:
2022-08-26
Aukščiausia temperatūra šią savaitę laikysis apie 31 laipsnį šilumos, trumpas lietus prognozuojamas pirmadienį.
Nuotrauka
biuras
Įkelta:
2022-08-24
Gerinant gyventojų sveikatą, mitybą bei skatinant rinkoje atsirasti daugiau sveikatai palankesnių maisto produktų, Lietuvoje 2014 m. buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema. Kaip rašoma Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės Karolinos Preikšaitienės straipsnyje, simbolio „Rakto skylutė“ tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Tai įprasti produktai, tačiau juose mažiau įdėta cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.
Nuotrauka
vasara
Įkelta:
2022-08-23
Lietuvą šiandien pasiekė ne tik labai šilta oro masė iš pietryčių, tačiau ir nešvarus oras savyje turintis daug dulkių bei dūmų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-21
Tauragės rajone, ketinant sutvarkyti poilsiavietę prie Balskų užtvankos, čia turėtų išdygti lauko pavėsinė ir stoginė. Savivaldybė paskelbė viešąjį konkursą ieškodama darbus atliksiančios įmonės. Nors terminas, iki kada įmonės galėjo siūlyti savo darbų paslaugas, jau baigėsi, nugalėtojas kol kas neskelbiamas – vyksta pirkimo vertinimas.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-08-20
Po treniruotės, žygio, ruošiantis velomaratonui ar kitos sportinės veiklos svarbu atgauti jėgas ir pavalgyti. Į tai, ką pasportavę dedate į burną, reikėtų atkreipti dėmesį. Pavyzdžiui, po fizinio krūvio patariama rinktis daugiau baltymų turinčius produktus: jogurtą, mėsą, žuvį, pupeles. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad vasarą išauga susidomėjimas sveiku maistu.