Grikiai – greitai paruošiamos, o svarbiausia – sveikatai ypač naudingos kruopos. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, grikiuose gausu geležies ir kitų žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų bei vitaminų, todėl juos drąsiai galima valgyti kasdien, rašoma prekybos tinklo „Rimi“ pranešime žiniasklaidai.
Nors grikių košė puikus pasirinkimas tiek pusryčiams, tiek garnyrui prie daržovių ar mėsos patiekalų, iš jų galima pasigaminti ir įvairius troškinius, gaivias salotas ar net desertus.
Pasak mitybos ekspertės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, dėl savo maistinės vertės grikius rekomenduojama įtraukti į kasdienės mitybos racioną: „Grikiuose gausu žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų: geležies, magnio, fosforo bei kalio, o taip pat – B grupės vitaminų ir vitamino E. Šios kruopos – puikus augalinės kilmės baltymų šaltinis, praturtintas žmogaus organizmui nepakeičiama aminorūgštimi – lizinu. Be to, grikių kruopos puikiai tinka glitimo netoleruojantiems asmenims, todėl pagal savo maistingumą grikiai gali būti priskiriami „super maistui“.
Nors ne visi mėgsta grikių kruopų skonį, jas galima gardinti mėgstamais priedais ir išbandyti skirtingus jų paruošimo būdus.
„Kadangi savo sudėtimi grikiai gausūs angliavandeniais, daugelis renkasi juos valgyti pirmoje dienos pusėje. Vis dėlto, jei patiekalas su grikiais bus paruoštas vakarienės metu – viskas gerai. Tiek skrudinti, tiek virti grikiai yra maistingi ir žmogaus mitybos racione įvairiais pavidalais bei skirtingu dienos metu gali atsidurti valgiaraštyje“, – teigia gydytoja dietologė.
Beje, renkantis grikių kruopas rekomenduojama atkreipti dėmesį į kruopų išvaizdą bei kokybę – grikių branduoliai turi būti vidutinio stambumo arba stambūs. Pakuotėje, jei galima matyti, turi būti kuo mažiau suskaldytų ar nelukštentų grikių kruopų. Taip pat – neturėtų būti pašalinių priemaišų, pavyzdžiui, kitų kruopų ar smulkių akmenukų. Kokybiškų grikių spalva turėtų būti vientisa, sodriai ruda. Atidarius grikių pakuotę šias kruopas rekomenduojama suvartoti kuo greičiau.
Namuose grikius reikėtų laikyti kambario temperatūroje, sausoje vietoje. Jei namuose labai karšta, grikius galima laikyti ir šaldytuve – taip sumažės tikimybė kruopose įsiveisti maistinėms kandims. Be to, šių kenkėjų išvengsite ir tuomet, jei grikių kruopas laikysite sandariuose stiklo arba plastiko indeliuose, šviesioje vietoje.
Išbandykite, lengvai paruošiamą grikių kruopų salotų su sūriu bei grybais receptą.
Patiekalui reikės:
– 2 šaukštų alyvuogių aliejaus;
– 1 svogūno;
– 300 g grikių kruopų;
– 300 g marinuotų pievagrybių;
– 100 g olandiško sūrio;
– ketvirtadalio citrinos;
– petražolių papuošimui;
– 4 vnt. salotų lapų;
– druskos ir pipirų pagal skonį.
Kaip gaminti. Išvirkite grikius kaip nurodyta ant pakelio. Grikius atidėkite atvėsti. Į įkaitintą keptuvę įpilkite alyvuogių aliejaus ir apkepkite susmulkintus svogūnus iki traškumo. Dubenyje išmaišykite grikius, pievagrybius, tarkuotą sūrį ir traškius svogūnus. Salotas pagardinkite citrinos sultimis, druska ir pipirais. Papuoškite petražolėmis. Patiekite su salotų lapais. Beje, olandišką sūrį pakeitus tofu sūriu, patiekalas tiks veganams.