Performansų kūrėja Monika Dirsytė: „Menas – ne tik išpuikusiai publikai“
Įkelta:
2023-05-28
Nuotrauka
muziejus
Nuotraukos autorius:
„ArtVilnius’22“ archyvo nuotrauka 
Aprašymas

Performanso „Ašies kodas“ premjera

 

 

,
Nuotrauka
muziejus
Nuotraukos autorius:
Rūtos Andre nuotrauka
Aprašymas

Monika Dirsytė ir Agnė Sabulytė 

 

 

informacija@taurageszinios.lt
A
A

Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine kultūros įstaigos siekia pritraukti daugiau žinomų menininkų ir supažindinti tauragiškius su įvairiais profesionalaus meno žanrais. Šįkart tauragiškių dėmesiui – garsios performanso profesionalės Monikos Dirsytės su operos soliste Agne Sabulyte sukurtas „Ašies kodas“, priversiantis susimąstyti apie savo ir šiuolaikinio pasaulio santykį.

Pristatys performanso žanrą

Postmodernistinio meno rūšis performansas dar ne kiekvienam iki galo suprantamas. XX amžiaus pirmaisiais dešimtmečiais atsiradusi meno rūšis turi labai daug teatro elementų, vienas jų – iš anksto paruoštas scenarijus, pagal kurį performanso atlikėjas pasirodo publikai. Lietuvoje ši meno rūšis praktikuojama maždaug nuo 9-ojo dešimtmečio.

Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ėmėsi iniciatyvos tauragiškiams pristatyti populiarių Lietuvos menininkų darbus.

– Mes, muziejininkai, manome, kad Tauragė – nors ir nedidelis, bet šiuolaikiškas miestas, tad ar turėtų jo gyventojai profesionalaus meno ieškoti tik didmiesčiuose? Kai pernai „ArtVilnius’22“ parodoje išvydau šį performansą, pamaniau, kad tauragiškiai turi tai pamatyti. Mūsų tikslas – atvežti  Tauragės publikai garsius šalies kūrėjus, profesionalaus meno flagmanus. Jau birželio 2-ąją galėsite artimiau susipažinti su performansu. Drąsinu tauragiškius neišsigąsti, kad tai nesuprantamas menas, nes pirmiausia jis moko mąstyti, ieškoti santykio su pasauliu per asmenines patirtis, – pasakojo muziejaus direktorė Eglė Červinskaitė.

Dešimtmetį įvairius performansus kuriančios Monikos Dirsytės bei jos kolegės, operos solistės Agnės Sabulytės bendrą darbą „Ašies kodas“ išvysime tradiciniame festivalyje „Kvadratu“. Kaip sako muziejaus vadovė, performansas turės ypatingą netikėtumo faktorių.

– Menas ateina į mūsų miesto centrą. „Ašies kodą“ bus galima išvysti atviroje erdvėje – birželio 2 d. Pilies aikštėje – judriausiu dienos metu (12 val.). Siūlysime praeiviams pietų metu pamaitinti ne tik kūną, bet ir sielą. Performanso pasirodymas truks 3 valandas. Peno gaus ir ilgiau stabtelėję, ir prabėgomis žvilgtelėję į menininkių pasirodymą, – įsitikinusi E. Červinskaitė. 

Nuotrauka
muziejus
Rūtos Andre nuotrauka

Menas – ne tik išpuikusiai publikai

Pati M. Dirsytė įsitikinusi, kad menas negali priklausyti tik išpuikusiai, daug mačiusiai ir patyrusiai publikai. Profesionali, jau dešimtį metų kurianti menininkė kviečia į performansą pažvelgti iš arčiau.

– Svarbu, kad menas neturėtų ribų ir nebūtų prieinamas tik išpuikusiai publikai. Tikriausiai sutiksite, jog menas – prabangos prekė, tačiau ta prabanga skirta žmogaus vidiniam pasauliui, jo sielai, o už ją šitame gyvenime nieko nėra brangiau. Išorinis pasaulis neapsprendžia sielos prabangos, todėl man asmeniškai ypač svarbu dalintis kūryba ir nešti ją ten, kur jos galbūt trūksta, o ne tik ten, kur ji vartojama tik dėl paties vartojimo, – sakė M. Dirsytė, siekianti nešti kūrybą kiekvienam.

– Labai ryškiai suvokėme, kad į ryšį kiekvienas ateiname iš skirtingų atraminių taškų, veikiamų vidinių ir šalutinių sąlygų, aplinkos faktorių, kurie visi iš savojo kampo žiūrint gali atrodyti mums patys svarbiausi, vertingesni už kito, ir taip iškart užkertame tolimesnį santykio plėtojimą. Perėjome tuos pojūčius. Įkvėpimą, nusivylimą, liūdesį, pyktį, nuovargį, tikėjimą, pasitikėjimą, laimę, meilę. Jutome aplinkos rezonansą. Vieniems norėjosi perimti santykį – pabūti vienu iš subjektų, kitiems tai kėlė gailestį, klausimą – kam visa tai. Vieni iš stebėjusių nėrė kartu su mumis į koncentruotą meditaciją – ir mes tą jautėme, kiti nepastebėjo, sakė, kad mūsų išvis nebuvo, – įspūdžiais apie performanso pristatymą Vilniuje pasidalino operos solistė A. Sabulytė, pasirodanti „Ašies kode“ kartu su M. Dirsyte.

Dar meno mugėje „Art Vilnius 2022“ pristatytas kūrinys – judanti iš metalo padaryta ašis. Savo kūrybą pristatančios menininkės kviečia pasvarstyti apie šiuolaikinį pasaulį ir nuolatines žmonių pastangas perdirbti tikrovę pagal savo valią. M. Dirsytė ir A. Sabulytė kelia klausimą – ar įmanomas neprievartingas santykis? Ar įmanoma patirti tikrą ryšį ir išsaugoti savo tapatumą? Galiausiai – kur žmogiškumo esmė – judėjimas į kitą ar sugrįžimas į save?

– „Ašies kodas“ – vienas sudėtingiausių tiek psichologiškai, tiek emociškai performansų. Psichologinis kontaktas, įveikta aukščio baimė, fizinė ištvermė ir dar daug kitų svarbių dėmenų, kurie paliečia tiek žiūrovą, tiek atlikėją, – apie savo kūrinį kalbėjo dešimtmetį performansus kurianti Monika Dirsytė.

Įdomu tai, kad Monika Dirsytė Vilniaus dailės akademijoje baigė Skulptūros bakalauro ir magistrantūros studijas ir šiuo metu studijuoja doktorantūroje. Nepaisant to, ji išgarsėjo būtent performanso žanre – sukūrė jau 20 skirtingų šio žanro pasirodymų, kuriuos pristatė Lietuvoje ir užsienyje. Tauragėje jos kūryba bus demonstruojama pirmą kartą.

Nuotrauka
muziejus

Festivalis „Kvadratu“

Šiemet birželio 2–spalio 15 d. vykstantis KVADRATU renginys yra festivalis, jau penktus metus apjungiantis profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį ir kita bei visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves fotografijos galerija po atviru dangumi.

Dėl istorinio konteksto ir pasienio krašto ypatybių Tauragės identitetas nėra aiškiai apibrėžtas ir nuolat kinta, tai primena pro miestą tekančios Jūros upės vandenį ir Heraklito žodžius: „Į tą pačią upę neįbrisi du kartus“. Gyventojų kartų skirtumai reiškia, kad žmonės jau užaugo skirtingose miestuose, todėl savo santykį su aplinka suvokia nevienodai. 

Ką mes matome ir mąstome? Ar stereotipai vis dar apie mus? Kaip mus mato kiti? Šiemet per šimtmečių ir dabarties kaleidoskopą žvelgiame į miesto tapatybę bei meno kalba analizuojame miesto veidą kaustančius stereotipus. 2023 m. festivalio šaukinys: „Į tą pačią Jūrą neįbrisi du kartus“.

Festivalį organizuoja Tauragės krašto muziejus „Santaka“. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Tauragės rajono savivaldybė ir LR kultūros ministerija. Visi festivalio renginiai yra nemokami. 

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ inform.

Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
Pirkti maistą, avalynę, drabužius, dovanas ar buitinę techniką ne fizinėje, o elektroninėje parduotuvėje – įprastas dalykas dešimtims tūkstančių lietuvių. Jos leidžia sutaupyti daugybę laiko ir gerokai palengvina kasdienybę kiekvienam iš mūsų. Tačiau kuri elektroninė parduotuvė yra ta vienintelė, kuri sukelia daugiausiai simpatijų ir klientų lojalumo bei gali būti pavadinta Lietuvos mylimiausiąja? Tą jau greitu metu padės išsiaiškinti šiandien startuojantys Mylimiausios Lietuvos elektroninės parduotuvės rinkimai.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-26
​​​​​​​Paskutinis vasaros savaitgalis – proga pasidžiaugti atostogų prisiminimais ir pasilepinti gardumynais. Šiltas, nuodėmingai skanus desertas padės nuvyti šalin mintis apie darbus ir mokslus. „Iki“ konditeris Thierry Lauvray siūlo tris variantus, kuriems nereikės nei brangių ingredientų, nei specialių įgūdžių – pagaminti galės kiekvienas, nepriklausomai nuo sugebėjimų ar piniginės dydžio.
Nuotrauka
vasara
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-18
Ateinančiomis dienomis karšti orai nesitrauks, o į vakarinius rajonus vėl sugrįš. Tai jau galima laikyti tikra karščio banga. Neatmestina, kad dar pasitaikys ir karščio rekordų, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-15
Tatuiruočių meistrės Monika Norbutaitė ir Laura Jockė – geriausios draugės nuo gimnazijos laikų. Tai, kad po kelių metų užsienyje – viena gyveno Norvegijoje, kita – Airijoje, jų keliai susiėjo, abi laiko tikra sėkme. Neseniai merginos kartu atidarė tatuiruočių saloną „Tattoo Time“ – visai šalia redakcijos. Na, kaip galėjome jų nepakalbinti? Juo labiau, kad tatuituotės pastaraisiais metais itin išpopuliarėjo.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-15
​​​​​​​Braškės ir šokoladas, mocarela ir pomidoras, riešutinis sviestas ir džemas – kai kurie maisto deriniai jau yra virtę legendiniais. Dar prieš porą dešimtmečių tikriausiai ne vienas būtų ir įtariai žiūrėjęs į arbūzo, fetos ir mėtų kombinaciją, tačiau dabar šios salotos vasarą karaliauja ir ant lietuvių stalų. Kokie dar deriniai galėtų virsti kultiniais? Prekybos tinklas „Iki“ dalijasi 3 nebrangiomis idėjomis, kurie taps naujais gastronominiais atradimais.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-13
​​​​​​​Po vėsesnių dienų temperatūros stulpeliai jau palengva kopia aukštyn, o Žolinės ilgąjį savaitgalį sinoptikai prognozuoja ypač karštą. Neabejotinai dauguma norės atsigaivinti vėsiais ledais – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad karštomis dienomis jų pardavimai šauna aukštyn. Ledus galite nesunkiai pasigaminti ir namuose: tereikės dviejų pigių produktų ir... tarkos.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-13
​​​​​​​Kartų parke, Zumpės tvenkinyje, įrengtas fontanas tauragiškius purslais ir spalvomis turėtų džiuginti kasdien, taip nėra – savo nusivylimu pasidalijo į redakciją užsukusi tauragiškė.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-12
​​​​​​​Toli gražu ne visi svajoja apie tingų poilsį prie jūros – kai kuriems kur kas maloniau, o ir prasmingiau atrodo keliauti. Ir ne lėktuvu, autobusu ar automobiliu, o dviračiu, valtimi ar net pėsčiomis. Taip ne tik išbandai save, daugiau pamatai, bet ir pajunti tikrą kelionių skonį, įsitikinę Raminta ir Linas Anuliai, neseniai dviračiais apkeliavę Baltijos šalis. Ir tai nebuvo daugiausia ištvermės pareikalavęs žygis – pasak Ramintos, pėsčiomis nukeliauti iš Skaudvilės į Zarasus buvo kur kas sunkiau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-12
​​​​​​​Gaminate salotas iš šviežių ir traškių salotų lapų? O gal sočiai vakarienei pasirinkote lengvą variantą – salotas su grilinta vištiena? Galbūt ieškote, kuo pagardinti keptas šviežias bulves? Arba ką užtepti ant sumuštinio? Visiems šiems variantams idealiai tiks nebrangus naminis bazilikų padažas, tiesiog kvepiantis vasara. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad vasarą įvairūs žalumynai ir prieskoninės žolelės yra tikras hitas – pirkėjai juos naudoja tiek patiekalų gardinimui, tiek atsargoms žiemai ruošti.
Nuotrauka
grybai
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-09
Norint, kad grybavimas neapkarstų, policijos pareigūnai primena keletą paprastų taisyklių grybautojams.
Nuotrauka
nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-07-26
Tauragės maudyklose maudytis saugu, – skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-07-24
​​​​​​​Jau ketvirtus metus iš eilės Viešojoje bibliotekoje sėkmingai įgyvendintas projektas  –  vaikų vasaros stovykla „Pozityvumo tiltas“. Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje savaitės trukmės dienos stovykloje per tris etapus iš viso dalyvavo 54  vaikai. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-07-23
​​​​​​​Jaunos, nedidutės, traškios cukinijos – lyg tobulos daržovės. Jos nebrangios, puikiai dera su plačia gausybe ingredientų, iš jų nesunkiai galima ruošti tiek užkandžius, tiek pagrindinius patiekalus ar garnyrus – ir net desertus. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad nors cukinijos perkamos kiaurus metus, vasarą jos tiesiog graibstomos.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-07-22
Toli nuo gimtinės, tačiau arti širdimi. Taip, ko gero, būtų galima trumpai apibūdinti tauragiškės Eglės Schubert, savo vietą atradusios tolimojoje Amerikoje, būseną. Nors jau daugiau nei du dešimtmečius ji gyvena Šarlotės mieste Šiaurės Karolinoje, gimtųjų namų nepamiršta – aplanko Tauragę kiekvieną vasarą ir tikina, kad kaskart ji vis gražesnė, o šypsenų žmonių veiduose – vis daugiau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-07-22
​​​​​​​Tauragės šunų mylėtojų klubas „LOJA“ kviečia visus dalyvauti dviejose šunų parodose – „Tauragės vasara‘23“ ir „Tauragės mero taurė‘23", kurios vyks labai gražioje vietoje – Lakštingalų slėnyje, Tauragės rajone, liepos 22–23 dienomis. Parodų metu bus galima ne tik pasigrožėti šunimis, bet ir daugiau sužinoti apie šunų veisles, atsakingą augintinių pasirinkimą, gyvūnų gerovę.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-07-22
​​​​​​​Šviežios, ryškios, saldžios uogos – vienas didžiausių vasariško džiaugsmo ir sveikatos šaltinių. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, vasarą pirkėjai daugiausiai nuperka trešnių, šilauogių ir, žinoma, braškių. Būtent receptas su pastarosiomis socialiniuose tinkluose tituluojamas šios vasaros superhitu. Gardžiam desertui pasigaminti tereikės trijų nebrangių ingredientų – pasmaguriausite vos už kelis eurus.