Dviračiais per Baltijos šalis – per 17 dienų
Įkelta:
2023-08-12
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Asmeninio albumo nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Raminta ir Linas Anuliai. Autorės nuotrauka

Toli gražu ne visi svajoja apie tingų poilsį prie jūros – kai kuriems kur kas maloniau, o ir prasmingiau atrodo keliauti. Ir ne lėktuvu, autobusu ar automobiliu, o dviračiu, valtimi ar net pėsčiomis. Taip ne tik išbandai save, daugiau pamatai, bet ir pajunti tikrą kelionių skonį, įsitikinę Raminta ir Linas Anuliai, neseniai dviračiais apkeliavę Baltijos šalis. Ir tai nebuvo daugiausia ištvermės pareikalavęs žygis – pasak Ramintos, pėsčiomis nukeliauti iš Skaudvilės į Zarasus buvo kur kas sunkiau.

Tikslas – 2000 km

Paklausti, kada prisijaukino dviračius, Raminta ir Linas pasakoja:

– Jei neskaičiuotume pasivažinėjimų dviračiu vaikystėje, dviračius nusipirkome prieš trejus metus. Minčių apie juos buvo senokai. Iš pradžių pirkome būtent sportavimui skirtus dviračius, kuriais galima važiuoti plentu, o vėliau – hibridinius, kuriais galėtume važinėti žvyrkeliais, bekele. Tada ir pagalvojome, kad jais galėtume leistis ir į ilgesnę kelionę. 

Ši kelionė dviračiais iš ilgesnių jiems buvo pirma – anksčiau važiuodavo tik kokį šimtą ar daugiau kilometrų.

– Turėjom ilgesnes atostogas, tad nutarėm susiplanuoti ilgesnę kelionę dviračiais, – pasakoja Linas. – Nuvažiuoti galima daug kur, bet pirmiausia norėjom aplankyti Baltijos šalis. 

Paklausti apie maršrutą jie pasakoja, kad labai norėjosi važiuoti palei jūrą. Maršrutą buvo iš anksto susiplanavę per programėlę, tiesa, kartais jį tekdavo šiek tiek keisti. Tad pradėjo nuo Karklės, per Lietuvą, Latviją, Estiją važiavo palei jūrą (nesikėlė tik į saleles), o paskui palei sieną grįžo. Tikslas buvo numinti 2000 km – jis pasiektas per 17 dienų. Nors ir nekėlė sau tikslo pamatyti daug istorinių ar lankytinų vietų, Linas su Raminta pasakoja pamatę Rygą, Taliną, Kolkos ragą Latvijoje, Keilos krioklį Estijoje...

– Pirmas tikslas buvo išbandyti save, įveikti numatytą maršrutą, – teigia Linas. 

Beje, sutuoktinius sužavėjo RMK kempingai Estijoje – jie puikiai įrengti, švarūs, tvarkingi, visiems atskiros pavėsinės, laužavietės ir netgi malkos paruoštos, o svarbiausia – jie nemokami. Jų tinklas išdėstytas po visą šalį.      

Važiuodami palei jūrą jie stengėsi laikytis Eurovelo 10 arba Eurovelo 13 kelių, skirtų specialiai dviratininkams. Tiesa, jais važiuoti gali ir automobiliai, yra ir vien dviračių takeliai. Buvo vietų, kai tekdavo važiuoti tiesiog paplūdimiu, smėliu ar miško keliukais. Kai kur laikytis Eurovelo kelio buvo neįmanoma – neįveiktum jo net ir kalnų dviračiu. 

– O kai mynėm palei jūrą, visas tas dienas ir miegojom paplūdimyje, – pasakoja Raminta, – Tik Estijoje viename mieste iš anksto buvome užsisakę hostelį, kad pasikrautume telefonus, nešiojamus įkroviklius. Tiesa, turėjom saulės paneles, bet iš pradžių jos kažkodėl nesikrovė. Matyt, saulė nebuvo tokia kaitri.   

Paklausti, ar buvo sunku, sutuoktiniai žvelgia vienas į kitą tarsi klausdami – o tau ar buvo sunku? – ir purto galvas:

– Ne, sunku nebuvo... Turėdavom nemažai pertraukėlių. Turėjom tokią sistemą: minam 10 km, sustojam, pailsim. Tokiom atkarpom ir važiuodavom. Taigi to nuovargio nelabai ir jautėsi.  

Kasdien jie numindavo apie 120 km. Daugiausia laiko, pasak Ramintos, sugaišdavo miestuose, ypač kai tekdavo pervažiuoti didesnius miestus – Ventspilį, Rygą.         

– Tiesa, mus labai lepino orai, – sako Raminta, – visai nelijo. Tik vienąkart jau grįžtant namo labai juodi debesys užtemdė dangų, galvojom, jau tikrai gausim lietaus, bet pavyko nuo jo pabėgti...

Nuotrauka
nuotrauka

Paklausta, koks jausmas buvo įveikti sau išsikeltą iššūkį, Raminta šypsosi:

– Labai geras! Sunku buvo patikėti, kad jau viskas, jau miegosim namuose... 

Ji džiaugiasi, kad į darbą reikėjo dar ne iškart, buvo laiko atsigauti po kelionės, ir tvirtina, kad kelionė nuo dviračių neatbaidė – vos grįžę jie pradėjo „turbinti“ kitus dviračius. 


Svarbiausia – gerai pasiruošti

Pora džiaugiasi, kad kelionėje viskas ėjosi taip, kaip turi būti: nei padanga sprogo, nei kokių kitų nesklandumų buvo. Nors į keliones jie dažniausiai vyksta spontaniškai, pastaroji buvo suplanuota itin kruopščiai. 

– Kelionėje daug galvoti nereikėjo – viskas buvo suplanuota, – sako Linas. 

Linas pabrėžia pasiruošimui skyręs itin daug dėmesio: jie labai apgalvotai susipirko visą reikalingą inventorių, labiausiai kreipdami dėmesį į daiktų būtinumą ir dydį, atidžiai susiplanavo maršrutą.

Ant dviračių užkabinti krepšiai buvo nelengvi, tačiau juose buvo viskas, kas būtina. Raminta džiaugiasi, kad jos tėtis prie dviračių rėmų pritvirtino laikiklius vandeniui, tad kiekvienas galėjo vežtis po du didelius butelius vandens, o Linas pataria – labai patogu daiktus dėti į vakuuminius maišus, tada jie užima kur kas mažiau vietos. Dar vienas patarimas: labai svarbu tinkamai, net milimetrų tikslumu, sureguliuoti dviračio sėdynę – jei ji bus netinkamo aukščio, gali pradėti skaudėti kelius.

Maistą jie gamindavosi šalia palapinės – visą tam reikalingą įrangą turėjo, belikdavo nusipirkti produktų. 

Meškų nematė, bet girdėjo

– Estijoje yra labai daug meškų, ypač Tartu apylinkėse, – pasakoja Raminta, – kai mynėm palei Rusijos sieną, visą dieną kalbėjom apie meškas, o įsikūrę kempinge išgirdom riaumojimą. Paskui pasigirdo šūviai, vėl riaumojimas, vėl šūviai, kol garsai ėmė tolti – tikriausiai šaudyta norint nuginti meškas nuo kempingo. Paskui jutubėj pasiklausėm meškų riaumojimo, kad įsitikintume, ar tikrai girdėjom meškas.  

Anuliai pasakoja sutikę labai daug keliaujančių dviračiais, ypač palei Baltiją.

– Visi labai draugiški, mojuoja, sveikinasi, kalbina, – pasakoja Raminta. – Kalbėjom su vienu lenku, kuris traukiniu atvažiavo iš Suvalkų į Kauną ir nuo ten į Taliną važiavo dviračiu. Ir su pagyvenusiu ispanu, nors buvo gana sudėtinga, kalbėjom, jam buvo labai smagu papasakoti, kur važiuoja. Jis važiavo 4 000 km Camino keliu. Beje, dauguma keliautojų vyresni, maždaug pensinio amžiaus. 

Per 8 dienas – 285 km pėsčiomis

– Esam mėgėjai įvairių kelionių, ne tik dviračiu, – pasakoja Raminta. – Labai daug kartų esame plaukę valtimi – tai Ančia, tai Jūra. Ar šiaip einame į žygius. 

Pernai šeima ryžosi pėsčiųjų žygiui: 8 dienas keliavo iš Skaudvilės į Zarasus – 285 km. 

– Tokia ilgesnė kelionė pėsčiomis mums buvo pirma, nors esame pratę vaikščioti, – pasakoja Raminta, – jau pirmą dieną nuo pernelyg sunkios kuprinės padai buvo vien pūslės. Žinoma, vis tiek ėjom toliau, tik kas vakarą būdavo rutina aptepti padus vaistais ir apibintuoti. Ta kelionė man buvo sunkiausia...

Kad ir per kančias, užsibrėžtas tikslas buvo pasiektas.  

Savadarbe valtimi – iki Nemuno

O šį pavasarį, iš putplasčio pasigaminę savadarbę valtį, jie tris dienas plaukė Jūra nuo Kvėdarnos iki Mociškių – apie 117 km. 

Raminta pasakoja, kad iki tol jie turėjo daug guminių valčių, tačiau jos atlaikydavo tik vieną kelionę, kurią ne visada pasisekdavo baigti.

– Reikėjo sugalvoti ką nors kita, nes plaukti norėjosi, – aiškina Linas, – labai norėjom išilgai perplaukti Jūrą, bet vis kas nors nutikdavo. Pradėdavom nuo Kvėdarnos, nes toliau Jūra yra siaura, ir norėdavom pasiekti Nemuną. Pernai rudenį sugalvojom pasigaminti valtį. Išbandėm žiemą Ančioj. Buvo labai šalta, stipri srovė. Nuplaukėm gal kokius 150 m ir tada mus staiga apsuko, rėžėmės į medį ir valtis apvirto. Po to šiek tiek prisibijojom su ta valtim plaukti, nes galvojom, kad ji nestabili. Po to vėl guminę buvom nusipirkę, bet ją ir vėl pradūrėm. Tada sugalvojom „turbinti“ tą savadarbę, nes kiek gali pirkti tas gumines. Ją pažeminom, praplatinom. Iš tiesų ji patogiausia iš visų, kurias esam turėję, ir labai stabili. Joje be baimės galima atsistoti ir net gamintis maistą.

Apskritai jie mėgsta plaukti anksti pavasarį, kai upės dar nenusekusios, ir šalčio visai nesibaimina, nors, pasak Ramintos, kartais atsibunda apledėję.       

Aktyvaus gyvenimas gali džiuginti ilgai

Anuliai susituokę aštuonerius metus, o iš viso kartu jau 14 metų. Gyvena jie Pužų kaime. Linas yra kariškis, Raminta – manikiūro meistrė. Profesijos gana įprastos, užtat jų gyvenimo būdas nuo įprasto gerokai skiriasi. Sutuoktiniai yra vegetarai, augina keturis šunis, be to, itin mėgsta ekstremalų laisvalaikį.

Paklausti apie ateities planus, sutuoktiniai kol kas gūžčioja pečiais:

– Jei nori kurti didelius planus, pirmiausia reikia turėti laisvo laiko. Jei jo būtų, keliautume kur kas dažniau. Tad kol kas leisimės į trumpesnes keliones. Kitąmet turbūt keliausim kažkur toliau. Dar turėsime atostogų šį rugsėjį, irgi leisimės į žygį, greičiausiai dviračiais.  

Pasak Lino, jie tikisi ir toliau gyventi aktyviai ir nesustoti. 

– Nesam turėję tokių atostogų, kad nuskristume į kokią Turkiją ir gulėtume, – pritaria jam Raminta, – tai ne mums. Mums reikia ką nors veikti. Kol sveikata leidžia, reikia nesustoti.

Jie teigia neretai girdintys aplinkinių replikas – kam čia tų žygių reikia, nesąmonė. 

– Kai pasakojam apie dviračiais keliaujančius vyresnius žmones, netiki, – teigia Linas. – O mes savo senatvę įsivaizduojam tik tokią...

 

Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
Pirkti maistą, avalynę, drabužius, dovanas ar buitinę techniką ne fizinėje, o elektroninėje parduotuvėje – įprastas dalykas dešimtims tūkstančių lietuvių. Jos leidžia sutaupyti daugybę laiko ir gerokai palengvina kasdienybę kiekvienam iš mūsų. Tačiau kuri elektroninė parduotuvė yra ta vienintelė, kuri sukelia daugiausiai simpatijų ir klientų lojalumo bei gali būti pavadinta Lietuvos mylimiausiąja? Tą jau greitu metu padės išsiaiškinti šiandien startuojantys Mylimiausios Lietuvos elektroninės parduotuvės rinkimai.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-26
​​​​​​​Paskutinis vasaros savaitgalis – proga pasidžiaugti atostogų prisiminimais ir pasilepinti gardumynais. Šiltas, nuodėmingai skanus desertas padės nuvyti šalin mintis apie darbus ir mokslus. „Iki“ konditeris Thierry Lauvray siūlo tris variantus, kuriems nereikės nei brangių ingredientų, nei specialių įgūdžių – pagaminti galės kiekvienas, nepriklausomai nuo sugebėjimų ar piniginės dydžio.
Nuotrauka
vasara
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-18
Ateinančiomis dienomis karšti orai nesitrauks, o į vakarinius rajonus vėl sugrįš. Tai jau galima laikyti tikra karščio banga. Neatmestina, kad dar pasitaikys ir karščio rekordų, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-15
Tatuiruočių meistrės Monika Norbutaitė ir Laura Jockė – geriausios draugės nuo gimnazijos laikų. Tai, kad po kelių metų užsienyje – viena gyveno Norvegijoje, kita – Airijoje, jų keliai susiėjo, abi laiko tikra sėkme. Neseniai merginos kartu atidarė tatuiruočių saloną „Tattoo Time“ – visai šalia redakcijos. Na, kaip galėjome jų nepakalbinti? Juo labiau, kad tatuituotės pastaraisiais metais itin išpopuliarėjo.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-15
​​​​​​​Braškės ir šokoladas, mocarela ir pomidoras, riešutinis sviestas ir džemas – kai kurie maisto deriniai jau yra virtę legendiniais. Dar prieš porą dešimtmečių tikriausiai ne vienas būtų ir įtariai žiūrėjęs į arbūzo, fetos ir mėtų kombinaciją, tačiau dabar šios salotos vasarą karaliauja ir ant lietuvių stalų. Kokie dar deriniai galėtų virsti kultiniais? Prekybos tinklas „Iki“ dalijasi 3 nebrangiomis idėjomis, kurie taps naujais gastronominiais atradimais.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-13
​​​​​​​Po vėsesnių dienų temperatūros stulpeliai jau palengva kopia aukštyn, o Žolinės ilgąjį savaitgalį sinoptikai prognozuoja ypač karštą. Neabejotinai dauguma norės atsigaivinti vėsiais ledais – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad karštomis dienomis jų pardavimai šauna aukštyn. Ledus galite nesunkiai pasigaminti ir namuose: tereikės dviejų pigių produktų ir... tarkos.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-13
​​​​​​​Kartų parke, Zumpės tvenkinyje, įrengtas fontanas tauragiškius purslais ir spalvomis turėtų džiuginti kasdien, taip nėra – savo nusivylimu pasidalijo į redakciją užsukusi tauragiškė.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-12
​​​​​​​Gaminate salotas iš šviežių ir traškių salotų lapų? O gal sočiai vakarienei pasirinkote lengvą variantą – salotas su grilinta vištiena? Galbūt ieškote, kuo pagardinti keptas šviežias bulves? Arba ką užtepti ant sumuštinio? Visiems šiems variantams idealiai tiks nebrangus naminis bazilikų padažas, tiesiog kvepiantis vasara. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad vasarą įvairūs žalumynai ir prieskoninės žolelės yra tikras hitas – pirkėjai juos naudoja tiek patiekalų gardinimui, tiek atsargoms žiemai ruošti.
Nuotrauka
grybai
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-09
Norint, kad grybavimas neapkarstų, policijos pareigūnai primena keletą paprastų taisyklių grybautojams.