Nusilenkiant Edmundui Mažrimui: kuriamas dokumentinis filmas, iškils ir skulptūra  
Įkelta:
2021-11-12
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Dailininko Alfonso Čepausko Edmundui Mažrimui sukurtas ekslibrisas, pagal kurį bus sukurta ir skulptūra

 

Netrukus sukaks dveji metai, kai Tauragė neteko krašto šviesuolio, istorijos ir kraštotyros žinovo, kultūros paveldo puoselėtojo, talentingo dailininko ir nuoširdaus žmogaus Edmundo Mažrimo, ne tik rašiusio knygas, straipsnius, kūrusio scenarijus, tapiusio ir rinkusio kraštotyrą, bet ir besidalijusio visu tuo su aplinkiniais. Laimė, kad jam išėjus yra kam pasirūpinti ne tik E. Mažrimo atminimo pagerbimu, bet ir tuo, kad jo sukaupti kraštotyros lobiai būtų prieinami visiems. Edmundo darbai tęsiami, jo atminimui išsaugoti įgyvendinamos įvairios idėjos ir iniciatyvos. Pasak Tauragės kultūros paveldo tarnybos vadovė Svetlana Jašinskienės, prieš metus parašytas projektas, kuriuo siekiama įprasminti jo darbus ir padėkoti už jo indėlį į mūsų krašto istorijos tyrinėjimą, jau eina į pabaigą – pagal šį projektą buvo surengta fotografijų paroda, prisiminimų vakaras, virtualioje erdvėje skelbiami kraštotyrininko sukaupti lobiai, baigiamas kurti dokumentinis filmas, o kitąmet, pratęsus projektą, planuojama pastatyti paminklą. 

Kad būtų ko paklausti

Prieš porą mėnesių surengtas jaukus ir šiltas prisiminimų vakaras, eksponuota fotografijų paroda, iškilmingai atidengtas užrašas, skelbiantis, kad nuo šiol ši salė vadinasi Edmundo Mažrimo vardu.

Susirinkusieji nuoširdžiai kalbėjosi, dalijosi prisiminimais apie šį įstabų žmogų, kuris buvo aktyvus visuomenininkas tyrinėjo krašto istoriją, rinko nuotraukas, užrašinėjo liudijimus, rašė straipsnius, knygas, dalijosi savo žiniomis su kraštiečiais gyvu žodžiu, žinojo daugybę istorinių faktų ir aplinkybių. 

„Ir kieno reikės dabar pasiklausti, kai išėjo Edmundas? Tokio žmogaus Tauragėje šiuo metu tikrai nėra“, – mirus Edmundui savo feisbuko paskyroje parašė kultūrininkas, artimas Edmundo bičiulis Eugenijus Šaltis. 

Tam, kad „būtų ko paklausti“, skirta dar viena E. Mažrimo nuveiktus darbus įprasminančio projekto idėja – „Edmundo lentyna“. Taip pavadinta virtuali priemonė Tauragės kultūros centro interneto puslapyje, neleidžianti nueiti užmarštin 40 metų dirbusio paveldosaugos specialisto, kraštotyrininko darbui. Jo sukauptas archyvas dar ilgai tarnaus studentams, Tauragės krašto, Lietuvos istorikams, kraštotyrininkams. 

– Ta lentyna – savotiškas žaidimas ir „užmasinimas“. Reikia duoti pasauliui žinoti apie Edmundo nuveiktus darbus, – įsitikinusi paveldo specialistė. – Jo archyve sukaupta tiek įvairiausios informacijos, o apie ją nelabai kas žino. Sudėti visko neįmanoma, tad tiesiog norime parodyti, kad medžiagos yra, jos daug ir įvairios, kam reikia, tegu ateina, naudojasi.

Lentynoje iki 2022 metų pabaigos kas mėnesį talpinama informacija iš E. Mažrimo sukaupto archyvo įvairiomis temomis. Informacija pateikiama pagal įsimintinas Lietuvai, Tauragės kraštui datas, įvykius, žmones. Antai rugsėjį, publikuojamos Tauragės mokytojų seminarijos 1930 m. nuotraukos, spalį pradėjus rekonstruoti Tauragės turgelį – informacija apie prieškario turgų. S. Jašinskienė įsitikinusi, kad toks kraštotyrininko sukauptos informacijos viešinimas gali pasitarnauti moksleiviams, studentams, istorikams. Kita vertus, jis pravers ir tiesiog besidomintiems savo krašto istorija.

– Ketiname šį darbą tęsti ir pasibaigus projektui, – sako S. Jašinskienė, – nes medžiagos be galo daug ir įvairios, norisi ją viešinti, tuo pačiu skatinant domėtis savo krašto istorija.

Unikalūs plaukimo maršrutai

Beje, E. Mažrimo archyvuose – ne tik istorinė medžiaga. Jame galima rasti ir begalę kruopščiai sudėliotų unikalių plaukimo baidare bene visomis Lietuvos upėmis maršrutų. Jie itin detalūs, su nuorodomis į svarbias istorines vietas. Mėgėjams plaukti baidarėmis tai itin naudingas dalykas. 

– Kitąmet pagal Edmundo sukurtą maršrutą planuojame suorganizuoti plaukimą – gal  kultūrininkams, gal istorikams, gal kraštotyrininkams. Nes tie maršrutai nepaprasti: tiesiog surašyta, kad, pavyzdžiui, trečiame kilometre tiek ir tiek į šiaurę išlipsit, paeisit tiek ir tiek ir rasit kultūros paveldo objektą. Ir visa išsami informacija apie jį, – pasakoja S. Jašinskienė.   

Ji tikisi, kad pavyks sudominti ir jaunus žmones, kadangi projekto tikslas ir yra populiarinti, viešinti kultūros paveldą.

Kuriamas filmas

S. Jašinskienė pasakoja, kad jau baigiamas kurti dokumentinis filmas apie E. Mažrimą, lapkričio 17-ąją numatytas paskutinis filmavimas. 

– Filme kalbinami buvę Edmundo bendraminčiai, bendradarbiai, bendrakeleiviai, – pasakoja ji. 

Kuria filmą patyrę dokumentikos meistrai, sukūrę daug filmų apie menininkus, – šiauliškių Dianos ir Gintaro Stungurių studija „Gidija“, o parodytas jis bus, kaip numatoma, kitų metų balandžio 15 d., Kultūros darbuotojo dienos proga. Visą medžiagą jie žada mums atiduoti. Tai bus unikalus daiktas.

Beje, yra likę labai daug E. Mažrimo rankraščių, taigi S. Jašinskienė prisipažįsta pasvajojanti ir apie knygų leidybą.

Beje, lapkričio 18 d. bus nusilenkta E. Mažrimui kaip scenografui: Kultūros rūmuose bus parodytas Genovaitės Urmonaitės režisuotas spektaklis „Gudri našlė“, kuriam jis sukūrė scenografiją.   

Planuose – paminklas 

Pasak S. Jašinskienės, numatyta projektą tęsti ir kitąmet. Projekto antrajame etape Tauragę turėtų papuošti ir E. Mažrimui skirta skulptūra. 

– Aptarėm šią idėją ir su miesto valdžia. Manom, kad iš metalo pagal ekslibrisą, kurį Edmundui sukūrė dailininkas Alfonsas Čepauskas, sukurta skulptūra galėtų atsirasti Kultūros rūmų prieigose. A. Čepauskas labai maloniai sutiko, kad naudotume jo sukurtą ekslibrisą. O kurs skulptūrą tauragiškis kalvis Kęstutis Plyskaitis.   

– O kai viską, ką numatėme, įgyvendinsim, galėsim atsipūsti ir pasakyti: ką galėjom, tą padarėm... – tikisi S. Jašinskienė.

Nuotrauka
s

 

Nuotrauka
jonines
Įkelta:
prieš 17 valandų
Ilgąjį savaitgalį Joninių vainikais puošėsi visa Lietuva. Joninės arba Rasos – ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – siautulingai minėta ir Tauragės rajone – Jovaruose, Taurų parke, Dacijonuose, Pagramantyje, Adakave ir daugelyje kitų vietų.
Nuotrauka
Antaninių šventės akimirka. Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Šeštadienį Kęsčiuose su trenksmu nuaidėjusi Antaninių šventė „Pieno kelias: nuo šienapjūtės iki sūrio“ sulaukė nemažo aplinkinių kaimų gyventojų susidomėjimo. Netrūko smalsavusių susipažinti su šios šventės, dar kitaip vadinamos – šienpjovių švente, tradicijomis. Tą dieną pagerbti varduvininkai, jubiliatai, bendruomenės naujagimių tėveliai bei naujakuriai.
Nuotrauka
bliudziuviene
Įkelta:
2022-06-12
Reginą Bliūdžiuvienę galima pristatyti įvairiai: poetė, tautosakininkė, pedagogė, aktyvi Žygaičių miestelio bendruomenės narė. Regina apie savo darbus girtis nėra linkusi, tik žaviais eilėraštukais retsykiais pasidalija savo feisbuke.
Nuotrauka
pilies teatras
Įkelta:
2022-05-20
Gegužės 11-ąją Tauragės meno mokyklos (TMM) Pilies teatras pakvietė į spektaklio, pastatyto Krystal Sutherland romano „Mūsų širdžių chemija“ motyvais, premjerą. Pilnutėlėje Pilies salėje žiūrovai kiek ilgiau nei valandą stebėjo pasirodymą, kuris ne vieną privertė braukti ašarą – jaunųjų aktorių emocijos abejingų nepaliko. Toks ir buvo Pilies teatro tikslas. 
Nuotrauka
muz
Įkelta:
2022-05-16
Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, visi keliai veda į pažinimą. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir jo padaliniai – Tremties ir rezistencijos muziejus, įkurtas buvusioje NKVD būstinėje, tauragiškių vadinamas Šubertine, Skaudvilės krašto muziejus, Alfonso Čepausko dailės galerija, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras – tądien kviečia ne tik apsilankyti muziejuose nemokamai, bet ir dalyvauti gausybėje renginių.
Nuotrauka
sondra
Įkelta:
2022-05-15
Šiandien minime Šeimos dieną. Kiek mums visiems svarbi šeima? Ko gero, paprasčiausias meilės savo šeimai įrodymas – domėjimasis jos istorija. Sondrai Vaišvilaitei, pribloškiančios savo grožiu knygos „Šviesybių namai“ autorei, be galo svarbi kiekviena, net ir smulkiausia giminės istorijos detalė, kurias ji kartu su seserimi Danguole rinko po kruopelytę ne vienerius metus ir sudėliojo iš jų ištisą paprasto gyvenimo epą, įdomų ir vertingą ne tik artimiesiems. Susirinkusieji į Sondros Vaišvilaitės knygos „Šviesybių namai“ pristatymą vos tilpo B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje – žinia apie šią ypatingą leidinį priviliojo ne tik  autorės draugus, artimuosius, bet ir kraštotyra, istorija, etnografija besidominčius žmones. 
Nuotrauka
paulinos
Įkelta:
2022-05-05
Daugiau nei 10 metų fotografuojanti tauragiškė Paulina Dubė rimčiau šio darbo ėmėsi baigusi mokyklą – tada, pasak jos, atsirado ir laiko, ir noro užsidirbti. Visą savo laiką darbui skirianti moteris sako nežinanti, kaip daugiau save įvardinti nei fotografe. Ji pasakoja, kad pomėgiui tapus darbu laisvalaikio ji nelabai ir turi – didžiąją dalį laiko skiria fotosesijoms ir nuotraukų redagavimui.
Nuotrauka
viktorija
Įkelta:
2022-04-28
Tauragės „Versmės“ gimnazijos trečiokė Viktorija Rezgytė Lietuvos moksleivių liaudies dailės parodos-konkurso „Sidabro vainikėlis IX“ regioniniame ture už savo siuvinėtus darbelius jau trečią kartą laimi prizinę vietą. Mergina turi daug įvairių pomėgių – nuo siuvinėjimo adinukės stiliumi, piešimo, grojimo gitara iki pasivaikščiojimų gamtoje, knygų skaitymo bei domėjimosi istorija.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-04-18
Praėjusiais metais mokyklą baigusi tauragiškė Simona Bendikaitė nusprendė ieškoti savo gyvenimo kelio. Apie tolesnes studijas svarsčiusi mergina nebuvo iki galo apsisprendusi, ką būtent toliau studijuoti, tačiau pradėjusi savanoriauti Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ji suprato, kad norėtų pasinerti į kultūros pasaulį.
Nuotrauka
AutOrės nuotrauka
Įkelta:
2022-04-16
Didžioji savaitė prieš Velykas, ko gero, ne vienam asocijuojasi su vaško kvapu – gi juo dažnas margina kiaušinius. Tada ir vaikystės prisiminimai užplūsta – kaip varžytasi dėl gražesnio ir ryškesnio margučio, kaip laukta antrosios Velykų dienos, kad galėtum bėgti pas kūmą pinigėlio. Nuo darbų sustirusios Pagramančio socialiniuose globos namuose įsikūrusių senolių rankos kiaušinių marginimo edukacijos metu bando prisiminti ir atkartoti margučio raštus – vieni rezultatu labai patenkinti, kiti lyg ant savęs pyksta ir sako, kad anksčiau ir brūkšneliai būdavo tiesesni, ir ranka labiau klausydavo. Bet džiaugsmo pamačius spalvą įgavusį margutį netrūksta, o ir stalo kaimynui pasigirti smagu. Stebi smagų senolių šurmulį ir tiki – artėja graži  ir prasminga šventė. 
Nuotrauka
kulturos muitine
Įkelta:
2022-04-05
„Kultūros muitinė“, jau tradicija tapęs renginių ciklas, šiemet prasidėjo neįprastai –  austrių degustacija Pilies menėse, o po kelių dienų į kitą renginį irgi kulinarine tema pakvietė Skaudvilės krašto muziejus.
Nuotrauka
mmm
Įkelta:
2022-04-05
Balandžio 6-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Pilies menėse bus atidaryta ypatinga paroda. Tai kolektyvinė paroda, o jos eksponatai – moterų, lankančių Tauragės suaugusiųjų dailės studiją „MMM“ (Moterys mokosi meno, meno mokyklos moterys), darbai. Parodos pavadinimas visaapimantis ir daugiaprasmis – „Interpretacijos“.
Nuotrauka
batakiai
Įkelta:
2022-03-18
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai dauguma bendruomenių bei kultūros namų kvietė atvykti į renginius bei susibūrimus ir pasidžiaugti mūsų tautos laisve. Dauguma jų prasidėjo maldomis ne vien tik už mūsų laisvę – nepamirštas ir Ukrainoje vykstantis karas.
Nuotrauka
uzgavenes
Įkelta:
2022-03-06
Pirmoji pavasario diena šįmet prasideda Užgavėnėmis, simbolizuojančiomis žiemos palydėtuves ir pavasario sutiktuves. Nors pasaulį šiandien yra apėmęs nerimas dėl karo Ukrainoje, ir, atrodytų, linksmybėms vietos nebeliko, vis dėlto šios linksmos šventės atsisakė ne visi, o ją organizavusieji įsitikinę, kad  tradicijos padeda susitelkti. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-02-18
Lietuvos valstybės atkūrimo dieną visa šalis, o kartu ir tauragiškiai, paminėjo kaip laisvės, nepriklausomybės, demokratinės šalies dieną. Ši tautai svarbi diena minėta Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje, kur Šv. Mišios aukotos už Lietuvą ir Lietuvos žmones, Tauragės kultūros rūmuose surengtame iškilmingame koncerte dalyvavo Kultūros centro kolektyvai ir atlikėjai, kai kurios bendruomenės leidosi į pėsčiųjų žygius, vieni kitus džiugino dainomis, šypsenomis.
Nuotrauka
16
Įkelta:
2022-02-16
Praėjo 104 metai, kai tautos šviesuoliai pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą. Mūsų tėvai ir seneliai gali pasidalinti prisiminimais, kaip šią šventę švęsdavo praeityje. „Šaltinio“ progimnazijoje, kai klases retina vis įsisukdama COVID epidemija, mokytojai pasiūlė 5–8 klasių mokiniams pasidalinti mintimis, kaip mokinių šeimose švenčiama Vasario 16-oji, ką jaunajai kartai reiškia žodžiai Tėvynė, Laisvė... Pabiro tiek gražių, nuoširdžių žodžių, kuriuos jau šią savaitę mokyklos fojė mokiniai skaito per pertraukas televizijos ekrane. Kitame mokyklos koridoriuje – Vėjų pievoje – paroda „Lietuva pro mano langą“. Penktadienį, paskutinę savaitės dieną, bus suvedami rezultatai, kaip šiai šventei paminėti 1–8 klasių mokiniai papuošė savo kuprines. „Švenčiame ir švęsime visi: 1–8 klasių mokiniai, mokyklos administracija, klasių ir  būrelių vadovai, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos...“, – sako mokyklos bendruomenė ir dalijasi mokinių istorijomis, kaip šeimos švenčia Vasario 16-ąją. 
Nuotrauka
betrice
Įkelta:
2022-02-10
Artėjant svarbiausioms valstybinėms šventėms progą tautiškumą perteikti piešiniuose turėjo ir jaunieji Lietuvos menininkai. Iš 423 konkursui „Ateities miestai“ siųstų piešinių atrinkta 20 favoritų, kurių skaitmeninį katalogą kovo 1–15 dienomis ketinama pristatyti Lietuvos Respublikos Seime Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti skirtoje parodoje. Sėkmės sulaukusio ir į 20-uką patekusio piešinio autorė tauragiškė abiturientė Beatričė Arštikytė pasakoja, kad laisvė jai svarbi ne tik kaip Lietuvos pilietei, bet ir kaip meno kūrėjai. 
Nuotrauka
jencevicius
Įkelta:
2022-02-06
Tauragėje gimė daug pasaulinio garso žmonių – Jozefas Šereševskis, Davidas Kacelenbogenas, Robertas Lemanas, Taurogeno žeme vaikščiojo net keturi Rusijos carai, legendinis karo strategas Karlas Klauzevicas, pasaulinio garso kompozitoriai Aleksandras Borodinas, Hektoras Berliozas, Robertas Šumanas, rašytojas ir politikas Aleksandras Gercenas, „Kruvinojo sekmadienio“ herojus popas Gaponas, Aleksandro Puškino žudikas Žoržas Dantesas… Šiuos ir dar daugybę mažai kam žinomų ar netgi visai negirdėtų Tauragės istorijos faktų atkapstęs kraštietis Alvidas Jancevičius sudėjo juos į knygą-straipsnių rinkinį „Užmirštasis Tauroggenas“, kurią jau netrukus pristatys Tauragės krašto muziejuje „Santaka“. O belaukiant susitikimo – pokalbis su jos autoriumi.   
Nuotrauka
slaviunas
Įkelta:
2022-01-30
Žymusis tautosakininkas Leonardas Sauka rašė: „Nedaug tėra žmonių, kurie lygiai gerai galėtų nagrinėti liaudies buitį, papročius, apeigas, tikėjimus, muzikinę ir poetinę liaudies kūrybą“. Šie žodžiai skirti tautosakininkui, etnografui ir folkloristui Zenonui Slaviūnui (iki 1939 m. – Slavinskui), prieš 105 metus, 1907 m. sausio 14 dieną, gimusiam Skaudvilėje, vargonininko šeimoje. Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka šios sukakties proga paskelbė savo surinktą medžiagą apie šį garsų kraštietį. 
Nuotrauka
mizgiriene
Įkelta:
2022-01-17
Priešpaskutinę praėjusių metų dieną mūsų krašto šviesuolei, Tauragės rajono garbės pilietei Almai Mizgirienei (Valaitytei) būtų sukakę 90 metų. Buvusiai kolegei atminti bei Archyvų metams pažymėti B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka pakvietė susipažinti su ekspozicija, kurios tikslas – atkreipti bendruomenės dėmesį į Tauragės krašto šviesuolės paveldo tyrinėjimo darbus, žymių kraštiečių atminimo išsaugojimą ir skleisti informaciją apie bibliotekoje saugomą jos sukauptą kraštotyrinį archyvą. 
Nuotrauka
dainu dainele
Įkelta:
2022-01-17
Sausio 11-ąją Tauragės meno mokykloje (TMM) vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė“ rajoninis etapas. Kaip teigia konkurso organizatoriai, konkurse skambėjo daug gražių dainų ir muzikos garsų, kuriuos lydėjo konkurso dalyvių, jų mokytojų, tėvelių, žiūrovų ir vertinimo komisijos palaikymas ir jaudulys.
Nuotrauka
a
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotraukos
Įkelta:
2021-11-19
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ projektas „Kultūros muitinė“ jau trečius metus kvietė Tauragės pilies menėse įgyti naujų kultūrinių patirčių. Pilyje prasidėję kultūriniai mainai keliauja tolyn – nes muziejininkai mėgsta neapsiriboti tradiciniais sprendimais, eksperimentuoti. Taigi finalinis „Kultūros muitinės“ renginys – pleneras „Fotografika“ persikėlė į neįprastą erdvę – buvusią Skaičiavimo mašinų elementų gamyklą, įprastai tauragiškių vadinamą „Skaičiukais“. „Skaičiukai“ tapo istorija, bet moterys ir menas čia sugrįžo vienam vakarui.