Nusilenkiant Edmundui Mažrimui: kuriamas dokumentinis filmas, iškils ir skulptūra  
Įkelta:
2021-11-12
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Dailininko Alfonso Čepausko Edmundui Mažrimui sukurtas ekslibrisas, pagal kurį bus sukurta ir skulptūra

 

Netrukus sukaks dveji metai, kai Tauragė neteko krašto šviesuolio, istorijos ir kraštotyros žinovo, kultūros paveldo puoselėtojo, talentingo dailininko ir nuoširdaus žmogaus Edmundo Mažrimo, ne tik rašiusio knygas, straipsnius, kūrusio scenarijus, tapiusio ir rinkusio kraštotyrą, bet ir besidalijusio visu tuo su aplinkiniais. Laimė, kad jam išėjus yra kam pasirūpinti ne tik E. Mažrimo atminimo pagerbimu, bet ir tuo, kad jo sukaupti kraštotyros lobiai būtų prieinami visiems. Edmundo darbai tęsiami, jo atminimui išsaugoti įgyvendinamos įvairios idėjos ir iniciatyvos. Pasak Tauragės kultūros paveldo tarnybos vadovė Svetlana Jašinskienės, prieš metus parašytas projektas, kuriuo siekiama įprasminti jo darbus ir padėkoti už jo indėlį į mūsų krašto istorijos tyrinėjimą, jau eina į pabaigą – pagal šį projektą buvo surengta fotografijų paroda, prisiminimų vakaras, virtualioje erdvėje skelbiami kraštotyrininko sukaupti lobiai, baigiamas kurti dokumentinis filmas, o kitąmet, pratęsus projektą, planuojama pastatyti paminklą. 

Kad būtų ko paklausti

Prieš porą mėnesių surengtas jaukus ir šiltas prisiminimų vakaras, eksponuota fotografijų paroda, iškilmingai atidengtas užrašas, skelbiantis, kad nuo šiol ši salė vadinasi Edmundo Mažrimo vardu.

Susirinkusieji nuoširdžiai kalbėjosi, dalijosi prisiminimais apie šį įstabų žmogų, kuris buvo aktyvus visuomenininkas tyrinėjo krašto istoriją, rinko nuotraukas, užrašinėjo liudijimus, rašė straipsnius, knygas, dalijosi savo žiniomis su kraštiečiais gyvu žodžiu, žinojo daugybę istorinių faktų ir aplinkybių. 

„Ir kieno reikės dabar pasiklausti, kai išėjo Edmundas? Tokio žmogaus Tauragėje šiuo metu tikrai nėra“, – mirus Edmundui savo feisbuko paskyroje parašė kultūrininkas, artimas Edmundo bičiulis Eugenijus Šaltis. 

Tam, kad „būtų ko paklausti“, skirta dar viena E. Mažrimo nuveiktus darbus įprasminančio projekto idėja – „Edmundo lentyna“. Taip pavadinta virtuali priemonė Tauragės kultūros centro interneto puslapyje, neleidžianti nueiti užmarštin 40 metų dirbusio paveldosaugos specialisto, kraštotyrininko darbui. Jo sukauptas archyvas dar ilgai tarnaus studentams, Tauragės krašto, Lietuvos istorikams, kraštotyrininkams. 

– Ta lentyna – savotiškas žaidimas ir „užmasinimas“. Reikia duoti pasauliui žinoti apie Edmundo nuveiktus darbus, – įsitikinusi paveldo specialistė. – Jo archyve sukaupta tiek įvairiausios informacijos, o apie ją nelabai kas žino. Sudėti visko neįmanoma, tad tiesiog norime parodyti, kad medžiagos yra, jos daug ir įvairios, kam reikia, tegu ateina, naudojasi.

Lentynoje iki 2022 metų pabaigos kas mėnesį talpinama informacija iš E. Mažrimo sukaupto archyvo įvairiomis temomis. Informacija pateikiama pagal įsimintinas Lietuvai, Tauragės kraštui datas, įvykius, žmones. Antai rugsėjį, publikuojamos Tauragės mokytojų seminarijos 1930 m. nuotraukos, spalį pradėjus rekonstruoti Tauragės turgelį – informacija apie prieškario turgų. S. Jašinskienė įsitikinusi, kad toks kraštotyrininko sukauptos informacijos viešinimas gali pasitarnauti moksleiviams, studentams, istorikams. Kita vertus, jis pravers ir tiesiog besidomintiems savo krašto istorija.

– Ketiname šį darbą tęsti ir pasibaigus projektui, – sako S. Jašinskienė, – nes medžiagos be galo daug ir įvairios, norisi ją viešinti, tuo pačiu skatinant domėtis savo krašto istorija.

Unikalūs plaukimo maršrutai

Beje, E. Mažrimo archyvuose – ne tik istorinė medžiaga. Jame galima rasti ir begalę kruopščiai sudėliotų unikalių plaukimo baidare bene visomis Lietuvos upėmis maršrutų. Jie itin detalūs, su nuorodomis į svarbias istorines vietas. Mėgėjams plaukti baidarėmis tai itin naudingas dalykas. 

– Kitąmet pagal Edmundo sukurtą maršrutą planuojame suorganizuoti plaukimą – gal  kultūrininkams, gal istorikams, gal kraštotyrininkams. Nes tie maršrutai nepaprasti: tiesiog surašyta, kad, pavyzdžiui, trečiame kilometre tiek ir tiek į šiaurę išlipsit, paeisit tiek ir tiek ir rasit kultūros paveldo objektą. Ir visa išsami informacija apie jį, – pasakoja S. Jašinskienė.   

Ji tikisi, kad pavyks sudominti ir jaunus žmones, kadangi projekto tikslas ir yra populiarinti, viešinti kultūros paveldą.

Kuriamas filmas

S. Jašinskienė pasakoja, kad jau baigiamas kurti dokumentinis filmas apie E. Mažrimą, lapkričio 17-ąją numatytas paskutinis filmavimas. 

– Filme kalbinami buvę Edmundo bendraminčiai, bendradarbiai, bendrakeleiviai, – pasakoja ji. 

Kuria filmą patyrę dokumentikos meistrai, sukūrę daug filmų apie menininkus, – šiauliškių Dianos ir Gintaro Stungurių studija „Gidija“, o parodytas jis bus, kaip numatoma, kitų metų balandžio 15 d., Kultūros darbuotojo dienos proga. Visą medžiagą jie žada mums atiduoti. Tai bus unikalus daiktas.

Beje, yra likę labai daug E. Mažrimo rankraščių, taigi S. Jašinskienė prisipažįsta pasvajojanti ir apie knygų leidybą.

Beje, lapkričio 18 d. bus nusilenkta E. Mažrimui kaip scenografui: Kultūros rūmuose bus parodytas Genovaitės Urmonaitės režisuotas spektaklis „Gudri našlė“, kuriam jis sukūrė scenografiją.   

Planuose – paminklas 

Pasak S. Jašinskienės, numatyta projektą tęsti ir kitąmet. Projekto antrajame etape Tauragę turėtų papuošti ir E. Mažrimui skirta skulptūra. 

– Aptarėm šią idėją ir su miesto valdžia. Manom, kad iš metalo pagal ekslibrisą, kurį Edmundui sukūrė dailininkas Alfonsas Čepauskas, sukurta skulptūra galėtų atsirasti Kultūros rūmų prieigose. A. Čepauskas labai maloniai sutiko, kad naudotume jo sukurtą ekslibrisą. O kurs skulptūrą tauragiškis kalvis Kęstutis Plyskaitis.   

– O kai viską, ką numatėme, įgyvendinsim, galėsim atsipūsti ir pasakyti: ką galėjom, tą padarėm... – tikisi S. Jašinskienė.

Nuotrauka
s

 

Nuotrauka
dainu dainele
Įkelta:
2022-01-17
Sausio 11-ąją Tauragės meno mokykloje (TMM) vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė“ rajoninis etapas. Kaip teigia konkurso organizatoriai, konkurse skambėjo daug gražių dainų ir muzikos garsų, kuriuos lydėjo konkurso dalyvių, jų mokytojų, tėvelių, žiūrovų ir vertinimo komisijos palaikymas ir jaudulys.
Nuotrauka
a
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotraukos
Įkelta:
2021-11-19
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ projektas „Kultūros muitinė“ jau trečius metus kvietė Tauragės pilies menėse įgyti naujų kultūrinių patirčių. Pilyje prasidėję kultūriniai mainai keliauja tolyn – nes muziejininkai mėgsta neapsiriboti tradiciniais sprendimais, eksperimentuoti. Taigi finalinis „Kultūros muitinės“ renginys – pleneras „Fotografika“ persikėlė į neįprastą erdvę – buvusią Skaičiavimo mašinų elementų gamyklą, įprastai tauragiškių vadinamą „Skaičiukais“. „Skaičiukai“ tapo istorija, bet moterys ir menas čia sugrįžo vienam vakarui.
Nuotrauka
a
Nuotraukų koliažas
Įkelta:
2021-10-15
Praėjusį penktadienį Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka paminėjo ypatingą datą – Tauragės valstybinio centralinio knygyno skyriaus (dabartinė biblioteka) 90-ųjų įsteigimo metinių šventę. Ta proga viešojoje bibliotekoje rinkosi garbingi svečiai, perskaityta  laudacija pirmajai bibliotekos vadovei Larisai Kopaitei ir bibliotekos darbuotojams. O bibliotekos gyvenimas mūsų mieste prasidėjo 1931 m. Ir pirmosios patalpos nebuvo net panašios į įstaigą – tada įsikurta mažame kambarėlyje Vytauto gatvėje. Miestiečiams buvo siūloma pasirinkti vieną iš dešimties knygų. Pirmoji bibliotekos vadovė nustebtų išvydusi, kokia biblioteka dabar.
Nuotrauka
a
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2021-10-11
Melburne (Australija) gyvenantis 26-erių tauragiškis Benas Norvilas sako, kad svetur jį išviliojo galimybė studijuoti, tačiau nors šiuo metu ir gyvena labiausiai nuo Lietuvos nutolusiame žemyne, jis nepamiršta gimtųjų namų ir seka čia vykstančius pokyčius. Australijoje įgijęs kineziterapeuto išsilavinimą tauragiškis yra projekto „Globali Tauragė“ ambasadorius. „Tauragės žinioms“ jis pasakojo, kad užsienyje gyvenančių Tauragės ambasadorių tikslas – garsinti šio miesto vardą visame pasaulyje. 
Nuotrauka
mažrimas
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2021-09-15
Rugsėjo 11-ąją Tauragės kultūros centro parodų salei suteiktas amžinybėn iškeliavusio Tauragės garbės piliečio, kraštotyrininko Edmundo Mažrimo vardas. Šįkart jos sienas puošė nuotraukos iš jo šeimos ir draugų archyvų, ir kiekvienoje jų – Edmundo veidas. O į vakarą, pavadintą „(Ne)tolima praeitis“ susirinkę bičiuliai, kolegos, bendražygiai dalijosi prisiminimais, įžvalgomis apie šią neeilinę asmenybę, palikusią ryškų pėdsaką istorijos tyrinėjimuose.
Nuotrauka
Jašinskienė
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-09-14
Atgimsta kažkada buvusi labai aktyvi mūsų krašto istorijai ir kultūrai neabejingų žmonių veikla – jie buriasi į asociaciją ir kviečia prisijungti visus, kurie nori daugiau sužinoti apie Tauragės krašto labui dirbančius žmones, susipažinti su krašto kultūros istorijos klodais. Steigiamasis asociacijos susirinkimas numatytas jau rugsėjo 15 dieną.
Nuotrauka
Renginio akimirka. Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-08-28
Sąjūdis kaip stebuklas, fenomenas, reiškinys. Apie jį kalbėta rugpjūčio 23-ąją Tremties ir rezistencijos muziejuje, plačiajai visuomenei atidarant Sąjūdžio kambarį. Sąjūdžio muziejaus Lietuva neturi, šiam itin reikšmingam šalies istorijos puslapiui skirta kukli ekspozicija yra tik dar viename – Panevėžio muziejuje. Į renginį gausiai susirinkę žmonės ne tik apžiūrėjo naująją ekspoziciją, bet ir išklausė Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės Eglės Červinskaitės pranešimą „Sąjūdžio gimimo Tauragėje kontekstai ir prielaidos“, diskusiją „Ar Sąjūdžio stebuklas įvyktų šiandien?“, sąjūdietės, dabar Seimo narės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės bei sąjūdiečio, dabar Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario Sigito Mičiulio bei Vilniaus universiteto Teisės fakulteto studento ir įvairių pilietinių jaunimo iniciatyvų dalyvio Nedo Tamašausko pasisakymus. 
Nuotrauka
a
Gretos Jonelytės nuotraukos
Įkelta:
2021-08-20
Ketvirtus metus Tauragės pilyje iniciatyvaus miesto jaunimo organizuojamas renginys – puiki galimybė atsiskleisti jauniems menininkams: savo darbus parodė fotografai, dailininkai, rašytojai, muzikantai, technologai ir kt. „Menų Festo“ tikslas – suburti pradedančius ir patirties turinčius menininkus iš visos Lietuvos bei pasidalinti jų kūryba su kitais. 
Nuotrauka
a
Nuotraukų koliažas
Įkelta:
2021-08-13
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka šiemet mini ne tik savo veiklos 90-metį – prieš 10 metų, 2011 m. rugpjūčio 30-ąją, bibliotekininkų bendruomenės prašymu Tauragės rajono savivaldybės taryba seniausiai Tauragės kultūros įstaigai suteikė kraštietės – literatūrologės, poetės, rašytojos ir vertėjos, habilituotos mokslų daktarės, profesorės Birutės Baltrušaitytės (1940–1996) vardą.  
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-30
Kone kiekvieną savaitgalį tai viename, tai kitame rajone kaime vyksta šventės. Tradiciniai bendruomenių renginiai suburia jų narius, sukviečia svetur gyvenančius kraštiečius, atneša į kaimą šventinę nuotaiką, skatina bendrauti ir dalintis geromis emocijomis. Praėjusį savaitgalį linksminosi batakiškiai ir Trepų gyventojai: Batakiuose vyko Šv. Onos atlaidai ir kraštiečių šventė „Ona ir vėl kviečia grįžti į tėviškę“, o Trepuose surengta bendruomenės šventė „Šakomis į dangų, šaknimis į žemę“. Abiejų šių kaimų bendruomenių pirmininkių Ritos Grinienės ir Jolantos Skrodenienės nuomonės sutampa: bendruomenių renginiai vienija ir ugdo. 
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-23
Šiandien, 16 val., Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ bus pristatyta paroda „Vasario 16-osios šventė 1919–1940 metais: susitelkimas ateičiai“. Šią kilnojamąją parodą, supažindinančią su Vasario 16-osios švente ir jos minėjimo tradicijomis 1919–1940 metais, parengė ir šalies regionų bendruomenėms dovanoja Lietuvos nacionalinis muziejus ir Signatarų namai. Specialiai šiai parodai muziejininkai sukūrė ir nuotaikingą edukaciją pagal rašytojo Antano Vienuolio tarpukariu skelbtas vizijas ir pranašystes, kaip Vasario 16-oji atrodys po šimto metų, t. y. dabar.
Nuotrauka
Eičas
Įkelta:
2021-07-21
Tauragės kultūros centro politinių kalinių ir tremtinių mišrus choras „Tremtinys“ birželio pabaigoje Telšiuose dalyvavo atminties koncerte „Dievo dovana, Lietuva, esi“, skirtame Rainių tragedijos 80-mečiui paminėti. O dabar, po ilgokos pertraukos, vėl repetuoja gyvai ir ruošiasi kitam renginiui, vyksiančiam Ariogaloje. 
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-07-20
20-metė Simona Bendikaitė šiais metais baigė Tauragės „Versmės“ gimnaziją. Meniškos sielos mergina pasakojo, kad Tauragėje pradėjo mokytis išėjusi iš vienos rajono mokyklos, kurioje patyrė sunkumų bendraudama su bendraklasiais. Patirti išgyvenimai, pasakojo ji, paskatino kurti.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2021-06-25
Artėjant Joninėms Tauragės kultūros centras kvietė tauragiškius ir miesto svečius į nuotaikingą šventę Taurų nuotykių parke. Dalyvaudami amatų demonstravime, prisimindami tradicijas, su muzika, šokiais, dainomis ir gera nuotaika visi linksminosi amatų ir muzikos šventėje.
Nuotrauka
geno
Įkelta:
2021-06-18
Pirmoji Tauragės kraštiečių šventė prie 15 metų surengta Vilniaus rotušėje, gi šiųmetinei, numatytai ryt, birželio 19-ąją, kraštiečiai rinksis netradicinėje aplinkoje – muziejuje „Duonos kelias“ prie Vilniaus Pilaitės vėjo malūno. Kaip visada, kraštiečiai išvys sceninių vaizdelių, o svarbiausia – galės bendrauti, diskutuoti, dainuoti, šokti kiek širdis geidžia.
Nuotrauka
atvi
Įkelta:
2021-06-18
Tūkstančiai mokinių prisijungė prie pilietinės iniciatyvos „Gyvybės medis“, skirtos paminėti Gedulo ir vilties dieną. Masinių gyventojų trėmimų pradžios 80-mečio proga Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, kaip ir kasmet, inicijavo Birželio 14-osios paminėjimą Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklose ir kvietė prisijungti prie pilietinės iniciatyvos „Gyvybės medis“. Sveikinimus tremtiniams, politiniams kaliniams kūrė ir „Šaltinio“ progimnazijos, Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centro ugdytiniai bei Adakavo socialinių paslaugų namų Tauragės padalinio atstovai. 
Nuotrauka
zyd
Autorės ir Žydrės Macienės asmeninio albumo nuotraukos
Įkelta:
2021-05-30
Karantinas, uždaręs žmones namuose, ne vienam tapo depresijos priežastimi. Vis dėlto kai kurie tuo metu tarsi atrado save iš naujo: prisiminė kadaise mėgtas veiklas, ėmė kurti – kas eiles, kas paveikslus ar dekoracijas, o kas tortus, ir taip įprasminti staiga atsiradusį laisvą laiką. Bibliotekininkė iš Skaudvilės Žydrė Macienė prisipažįsta niekada negalvojusi, kad jos tapyti paveikslai gali būti kam nors įdomūs, tačiau dabar jie tapo parodos eksponatais. Žydrė įsitikinusi: kiekvienas galime rasti kūrybiškų veiklų, kurios teikia malonumą, ir jei išdrįstume į jas pasinerti, depresijų tikrai būtų kur kas mažiau.
Nuotrauka
bazinienė
Įkelta:
2021-05-17
Lomių kaimo bendruomenė pirmininkė, mokinių mylėta ir mylima pedagogė, entuziastinga kraštotyrininkė. Tiesiog – aktyvi ir energinga moteris, nuoširdi ir darbšti kaimynė bei kolegė. Tai tik maža dalis epitetų, tinkančių prieš kelias dienas gimtadienį atšventusiai lomiškei Elenai Bazinienei. Dar viena dovana jai tapo žinia, kad jos parengta knyga „Kol neišpustė laiko vėjai“ ką tik pasibaigusiame 8-ajame konkurse „Tauragės metų knyga 2020“, kuriame dalyvavo net 19 knygų, pripažinta populiariausia pažintine knyga. 
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-05-12
Tautodailininkas Juozas Galbogis – vienas Tauragės tautodailės veteranų. Šiandien jis švenčia garbingą 90-ies metų sukaktį. Garbaus amžiaus sulaukęs kūrėjas turi ką prisiminti – sunki vaikystė, karo metai, vingiuotas profesinis kelias. Vis dėlto turbūt maloniausi prisiminimai – apie kūrybos momentus ir, žinoma, šeimą – gausią, muzikalią ir talentingą. 
Nuotrauka
J. Trilikauskienė laukia, kada po karantino susitiks su savo skaitytojais. Jono Valaičio nuotrauka
J. Trilikauskienė laukia, kada po karantino susitiks su savo skaitytojais. Jono Valaičio nuotrauka
Įkelta:
2021-04-30
Tauragėje žinoma rašytoja Justina Trilikauskienė jau išleido savo 8-ąją knygą „Ant laikmečio šakos“. Naująjį poezijos rinkinį pristatančios tauragiškės gyvenimas vingiuotas. Irkutske gimusi ir Sibiro platybėse augusi, Klaipėdoje gyvenusi, o galiausiai Tauragėje atsidūrusi moteris su „Tauragės žinioms“ pasidalijo mintimis apie tai, kas yra rašytojas bei papasakojo apie spalvingą savo likimą, atvedusį ją į kūrybą.  Gimė tremtyje
Nuotrauka
tramtatulis
Įkelta:
2021-04-26
Išrinkti šių metų Lietuvos vaikų ir moksleivių lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „Tramtatulis“ vietinio rato laureatai, kurie Tauragės kraštui atstovaus  regioniniame rate Telšiuose. Nuotoliniu būdu organizuojamas tradicinis jaunųjų atlikėjų konkursas suteikė ne tik kūrybinio džiaugsmo, bet ir nemažai iššūkių. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-04-17
Tauragiškės Antaninos Aldonos Auksorienės gyvenimas nebuvo lengvas. Pokariu gimusi moteris augo be tėvų, sunkiai dirbo, neteko vyro, tačiau drąsiai žengė gyvenimo keliu. Tauragiškė, įveikusi likimo siųstus išmėginimus, nusprendė apie tai papasakoti kitiems. Tiesa, kaip pati sako, ant popieriaus lapo išgulė ne ištisa istorija, o tik gyvenimo nuotrupos. „Tačiau jose kiekvienas gali atrasti dalį savęs“, – kalbėjo A. A. Auksorienė.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-04-16
Pasibaigus nuotoliniam mokymui vaikai atkeliavo į mokyklą su gėlėmis ir šypsenomis – visi buvo pasiilgę mokyklos, mokytojų ir draugų. O „Šaltinio“ progimnazijos 4b klasės mokytoja Jolita Girulienė sulaukė dar ir dovanos –  ji gavo knygą, kurios autorius – jos auklėtinis Nedas Mencleris. 
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-04-16
Nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios Lietuvos televizija ir laida „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ kvietė mokinius kurti laišką istorijai. Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos 4b klasės mokiniai, kaip pasakoja jų mokytoja Jolita Girulienė, šia idėja labai susidomėjo ir noriai įsitraukė į laiško rašymą. O vienas jų, Jokūbas Jankus, rašęs laišką Stasiui Girėnui, sulaukė TV laidos „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ padėkos! Vienintelis Tauragėje!