Velykų belaukiant: kiaušinių marginimo tradicijos, edukacijos ir vaško kvapas
Įkelta:
2022-04-16
Nuotrauka
AutOrės nuotrauka
Aprašymas

Kiašinių marginimo edukacija Pagramančio socialinės globos namuose. Autorės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Ritai Krompalcienei marginimas vašku – tikra širdies atgaiva. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
,
Nuotrauka
 nuotrauka
Aprašymas

Margučių parodėlė Pagramančio regioninio parko direkcijos Lankytojų centre. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Pagramančio regioninė parko direkcijos priešvelykinę savaitę organizuojamos kiaušinių marginimo edukacijos labai populiarios. Autorės nuotrauka

Didžioji savaitė prieš Velykas, ko gero, ne vienam asocijuojasi su vaško kvapu – gi juo dažnas margina kiaušinius. Tada ir vaikystės prisiminimai užplūsta – kaip varžytasi dėl gražesnio ir ryškesnio margučio, kaip laukta antrosios Velykų dienos, kad galėtum bėgti pas kūmą pinigėlio. Nuo darbų sustirusios Pagramančio socialiniuose globos namuose įsikūrusių senolių rankos kiaušinių marginimo edukacijos metu bando prisiminti ir atkartoti margučio raštus – vieni rezultatu labai patenkinti, kiti lyg ant savęs pyksta ir sako, kad anksčiau ir brūkšneliai būdavo tiesesni, ir ranka labiau klausydavo. Bet džiaugsmo pamačius spalvą įgavusį margutį netrūksta, o ir stalo kaimynui pasigirti smagu. Stebi smagų senolių šurmulį ir tiki – artėja graži  ir prasminga šventė. 

Edukacijos labai populiarios

Pagramančio regioninė parko direkcijos priešvelykinę savaitę organizuojamos kiaušinių marginimo edukacijos labai populiarios – užsiėmimų suplanuota po kelis kasdien, o atvyksta daugiausia vaikai ne tik iš Tauragės, bet ir iš kaimyninių rajonų. Edukacijas jau ilgiau nei dešimtmetį vedanti parko Lankytojų centro administratorė Rita Krompalcienė sako, kad kiaušinių marginimas – širdžiai mielas užsiėmimas, tad ir su dalyviais smagu bendrauti. Edukacijų tikslas – parodyti, pamokyti, prisiminti, o kartais ir pačiai pasiklausyti pasakojimų apie seniausią ne tik Žemaitijos krašto, bet ir kitų regionų kiaušinių marginimo būdą vašku. 

Nuotrauka
nuotrauka

– Dažus ir mes naudojame tik natūralius, išgaunamus iš svogūnų lukštų, raudonosios arbatos, juodą spalvą išgauti galima iš juodalksnio žievės, kurią reikia rauginti. Aišku, vaikai rezultato nori greitai, tad papasakojusi apie senuosius dažus per edukacijas naudoju maistinius, – sukiodamasi tarp įvairiausiomis edukacijoms reikalingomis priemonėmis nukrautų stalų pasakojo Rita. 

Be vaško, pasak pašnekovės, Žemaitijoje labai populiarus marginimas žolelėmis – kiaušinis jomis apdedamas, apsukama skudurėliu ir verdama natūraliuose dažuose. 

Dabar žmonių fantazijai ribų nėra – edukacijų vadovė rodo ekspozicijoje sukauptus margučius:  siūlais apvyniotus ir apklijuotus žilvičio šakelėmis, apmegztus, raižytus, apklijuotus gintaru, dažytus šilku.

Mūšis dėl margučio 

Paprašyta prisiminti vaikystės Velykas, Pagramantyje augusi ir dabar gyvenanti R. Krompalcienė pradeda nuo kiaušinių marginimo tradicijos šeimoje:

– Kiek prisimenu, kai tik mama leido marginti vašku, sėdėdavome prie krosnies, vašką išsitirpindavome skardiniame indelyje ir margindavome. Mama labai gražiai margindavo, tradicijas su sese perėmėme iš jos. 

Nuotrauka
nuotrauka

Vaikystėje pasiruošimas Velykoms, pasak jos, prasidėdavo nuo Verbų sekmadienio. Žemaitiškos verbos – kadagio šakelė su sužaliavusia medžio šakele. Ir būtinai perrišta raudonu vilnoniu siūlu, kuriuo vėliau būdavo trinamos skaudamos vietos. O verbas visus metus kaip namų apsaugą nuo nelaimių laikydavo užkištą už kambario kampe pakabinto paveikslo. 

– Prieš išgindami gyvulius į lauką žmonės uždegdavo verbą ir ja apdūmindavo gyvulius. Po metų verbą būtinai reikėdavo sudeginti, jokiu būdu nevelia išmesti, – pasakojo Rita. – Ketvirtadienį prieš Velykas persodindavome gėles, penktadieniais eidavome į bažnyčią, o šeštadienį po bažnyčios šeima sėsdavome prie stalo marginti. Bėgdavome žolelių rinkti. – Sekmadienį grįžę po mišių sėsdavome prie stalo, mušdavome margučius ir tikrindavome, kieno stipresnis. Margučių ridenimas atsirado vėliau. 

Antrąją Velykų dieną didžiausia atrakcija būdavo bėgti per kaimą kiaušinių rinkti. 

– Jei kuri močiutė margučio neturėdavo, tai duodavo saldainių. Labai laukdavome antrosios Velykų dienos dar ir todėl, kad iš labo ryto bėgdavau pas netoliese gyvenusią krikšto mamą, kuri duodavo kiaušinių, saldainių ir būtinai pinigėlių. 

Dabar jau margučių pas kaimynus vaikai nebevaikšto. O Ritos vaikystėje margučius rinkdami vaikai ir akordeoną nešdavosi, į svečius atėję dainą užtraukdavo. 

– Prisimenu, kaip mušdavomės dėl kiaušinių, ryškiu laku numargintų, nes mes tokio lako neturėjom, – prisiminė pašnekovė.   

Kai pakvimpa vašku

– Kažin, ar rankos dirbs, ar įžiūrėsiu, kaip dažyti baltą kiaušinį, – sėsdami prie stalo kiaušinių  marginimui vienas per kitą kalbėjo Pagramančio socialinių globos namų gyventojai, jau antrus metus sulaukę regioninio parko edukacijos. 

Linksmai nusiteikusi Genovaitė pasakojo anksčiau Velykoms primargindavusi ne vieną dešimtį kiaušinių, jų užtekdavo ir parduoti, ir artimiesiems išdalinti. 

– O mes margindavome su žolelėmis, – pasakojo sakė Anastazija. – Gražiausi išeidavo su rūtų šakelėmis, žemuogių lapeliais. 

Įkaitus vaškui pakvipo visa patalpa, kurioje vyko edukacija. 

Nuotrauka
 nuotrauka

Greta senelių prisėdęs globos namų vadovas Jonas Samoška čiupo kiaušinį, pagaliuką su gale įsmeigta adata ir ėmė marginti. 

– Porą kiaušinių marginant ne taip gerai išeina, o paskui ranka įgunda ir visos linijos būna tiesios, – tarstelėjo jis ir susikaupė darbui. 

O paprašytas papasakoti, kas išmokė marginti, nesustodamas karštą vašką tepti ant baltutėlių kiaušinių pasakojo, kad išmoko iš reikalo.

– Mama gulėjo ligoninėje, tad nusprendžiau pats pabandyti. Buvau matęs, kaip mama margina. Nuvežiau margučių į ligoninę, mama sakė, kad gražiai numarginti, – paauglystės prisiminimais dalijosi  J. Samoška. 

Genovaitė prisiminė, kaip margindavo kiaušinius, kuriuos vadindavo karvutėmis. 

– Vieną kiaušinio galą, paskui kitą kišdavome į vašką. Kuo mažesnė dėmė, tuo gražesnis margutis būdavo. O karvutė todėl, kad dėmėtas, – pasakojo ir rankose vartydama ką tik iš dažų ištrauktą margutį-karvutę pasidžiaugė Genovaitė. – O gražiai, kad gražiai išėjo.  

Džiaugsmo gražiais margučiais neslėpė ir kiti edukacijos dalyviai, nors ne vienas tarstelėdavo, kad anksčiau išeidavo gražesni. 

Velykinis pyragas

„Velykų rytą lelija pražydo. Ne dėl manęs vieno, dėl viso svieto. Prašau, mamyte, nerūgoti, o ką nors padovanoti“, – tokią dainelę, kaip pasakojo Genovaitė, vaikystėje dainuodavo atėję į svečius pas krikšto mamą antrąją Velykų dieną. 

Paklausti apie Velykų vaišes, seneliai vardijo kugelį su kiaulių kojikėmis, šaltieną, keptą vištą.  

– Velykom visada pjaudavome bekoniuką. Iš vakaro mama paruošdavo ir per Velykas virdavo kopūstus su šonkauliukais ant statinio pečiaus. Naktį keldavosi, iškūrendavo, ryte prieš einant į bažnyčią užkaisdavo, o grįžę valgydavome. Dabar jau nebėra tokių pečių, – pasakojo Genovaitė. 

Pasidalijo Genovaitė ir mamos gamintos duoninės tortelės receptu – sudžiovindavo ruginės naminės duonos, plutą nupjaudavo, sudžiovindavo, sutarkuodavo ir per tankų duršliuką iškošdavo. Tada su pienu ar saldžia grietinėle užplikydavo. Vėliau riebalu pertepdavo, ir išeidavo skanus duoninis patiekalas.  

Nuotrauka
spaudos

 

 

Nuotrauka
ignas
Įkelta:
prieš 1 dieną
16-metis „Versmės“ gimnazijos moksleivis Ignas Plienaitis piešti mėgo nuo vaikystės. Kaip ir daugelis bendraamžių,  piešinius jis padovanodavo tėvams. Tačiau po kurio laiko pomėgis piešti išaugo į šį tą daugiau – vaikinas piešti išmoko taip gerai, kad dabar yra raginamas surengti parodą. 11-ą klasę lankysiantis jaunuolis ne tik piešia pasitelkęs grafitinius pieštukus, bet ir tapo guašo akvarele. „Vasarą planuoju išmėginti ir aliejinius dažus“, – kalbėjo jis. Meniškos sielos moksleivis, regis, turėtų būti atitrūkęs nuo vadinamų tiksliųjų mokslų ir pasinėręs į paslaptimis apipintą meno sritį, tačiau vaikinas atskleidė planuojantis studijuoti ne ką kitą, o inžineriją. 
Nuotrauka
paulius
Įkelta:
2022-07-31
Tauragiškis Paulius Mikalauskas egzaminų rezultatais nustebino, ko gero, ne vieną – keturi iš penkių laikytų įvertinti šimtukais, o iki penktojo aukščiausio įvertinimo pritrūko vos dviejų balų. Devyniolikmetis vaikinas džiaugiasi savo pasiekimais ir jau seniai svajoja studijuoti mediciną Vilniaus universitete. Beje, šimtukai – tai dar ne visi Pauliaus pasiekimai: šiemet vaikinas laimėjo auksą Lietuvos mokinių biologijos olimpiadoje ir visai neseniai – bronzą tarptautinėje biologijos olimpiadoje.
Nuotrauka
jonines
Įkelta:
2022-07-01
Ilgąjį savaitgalį Joninių vainikais puošėsi visa Lietuva. Joninės arba Rasos – ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – siautulingai minėta ir Tauragės rajone – Jovaruose, Taurų parke, Dacijonuose, Pagramantyje, Adakave ir daugelyje kitų vietų.
Nuotrauka
Antaninių šventės akimirka. Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Šeštadienį Kęsčiuose su trenksmu nuaidėjusi Antaninių šventė „Pieno kelias: nuo šienapjūtės iki sūrio“ sulaukė nemažo aplinkinių kaimų gyventojų susidomėjimo. Netrūko smalsavusių susipažinti su šios šventės, dar kitaip vadinamos – šienpjovių švente, tradicijomis. Tą dieną pagerbti varduvininkai, jubiliatai, bendruomenės naujagimių tėveliai bei naujakuriai.
Nuotrauka
bliudziuviene
Įkelta:
2022-06-12
Reginą Bliūdžiuvienę galima pristatyti įvairiai: poetė, tautosakininkė, pedagogė, aktyvi Žygaičių miestelio bendruomenės narė. Regina apie savo darbus girtis nėra linkusi, tik žaviais eilėraštukais retsykiais pasidalija savo feisbuke.
Nuotrauka
pilies teatras
Įkelta:
2022-05-20
Gegužės 11-ąją Tauragės meno mokyklos (TMM) Pilies teatras pakvietė į spektaklio, pastatyto Krystal Sutherland romano „Mūsų širdžių chemija“ motyvais, premjerą. Pilnutėlėje Pilies salėje žiūrovai kiek ilgiau nei valandą stebėjo pasirodymą, kuris ne vieną privertė braukti ašarą – jaunųjų aktorių emocijos abejingų nepaliko. Toks ir buvo Pilies teatro tikslas. 
Nuotrauka
muz
Įkelta:
2022-05-16
Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, visi keliai veda į pažinimą. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir jo padaliniai – Tremties ir rezistencijos muziejus, įkurtas buvusioje NKVD būstinėje, tauragiškių vadinamas Šubertine, Skaudvilės krašto muziejus, Alfonso Čepausko dailės galerija, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras – tądien kviečia ne tik apsilankyti muziejuose nemokamai, bet ir dalyvauti gausybėje renginių.
Nuotrauka
sondra
Įkelta:
2022-05-15
Šiandien minime Šeimos dieną. Kiek mums visiems svarbi šeima? Ko gero, paprasčiausias meilės savo šeimai įrodymas – domėjimasis jos istorija. Sondrai Vaišvilaitei, pribloškiančios savo grožiu knygos „Šviesybių namai“ autorei, be galo svarbi kiekviena, net ir smulkiausia giminės istorijos detalė, kurias ji kartu su seserimi Danguole rinko po kruopelytę ne vienerius metus ir sudėliojo iš jų ištisą paprasto gyvenimo epą, įdomų ir vertingą ne tik artimiesiems. Susirinkusieji į Sondros Vaišvilaitės knygos „Šviesybių namai“ pristatymą vos tilpo B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje – žinia apie šią ypatingą leidinį priviliojo ne tik  autorės draugus, artimuosius, bet ir kraštotyra, istorija, etnografija besidominčius žmones. 
Nuotrauka
paulinos
Įkelta:
2022-05-05
Daugiau nei 10 metų fotografuojanti tauragiškė Paulina Dubė rimčiau šio darbo ėmėsi baigusi mokyklą – tada, pasak jos, atsirado ir laiko, ir noro užsidirbti. Visą savo laiką darbui skirianti moteris sako nežinanti, kaip daugiau save įvardinti nei fotografe. Ji pasakoja, kad pomėgiui tapus darbu laisvalaikio ji nelabai ir turi – didžiąją dalį laiko skiria fotosesijoms ir nuotraukų redagavimui.
Nuotrauka
viktorija
Įkelta:
2022-04-28
Tauragės „Versmės“ gimnazijos trečiokė Viktorija Rezgytė Lietuvos moksleivių liaudies dailės parodos-konkurso „Sidabro vainikėlis IX“ regioniniame ture už savo siuvinėtus darbelius jau trečią kartą laimi prizinę vietą. Mergina turi daug įvairių pomėgių – nuo siuvinėjimo adinukės stiliumi, piešimo, grojimo gitara iki pasivaikščiojimų gamtoje, knygų skaitymo bei domėjimosi istorija.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-04-18
Praėjusiais metais mokyklą baigusi tauragiškė Simona Bendikaitė nusprendė ieškoti savo gyvenimo kelio. Apie tolesnes studijas svarsčiusi mergina nebuvo iki galo apsisprendusi, ką būtent toliau studijuoti, tačiau pradėjusi savanoriauti Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ji suprato, kad norėtų pasinerti į kultūros pasaulį.
Nuotrauka
kulturos muitine
Įkelta:
2022-04-05
„Kultūros muitinė“, jau tradicija tapęs renginių ciklas, šiemet prasidėjo neįprastai –  austrių degustacija Pilies menėse, o po kelių dienų į kitą renginį irgi kulinarine tema pakvietė Skaudvilės krašto muziejus.
Nuotrauka
mmm
Įkelta:
2022-04-05
Balandžio 6-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Pilies menėse bus atidaryta ypatinga paroda. Tai kolektyvinė paroda, o jos eksponatai – moterų, lankančių Tauragės suaugusiųjų dailės studiją „MMM“ (Moterys mokosi meno, meno mokyklos moterys), darbai. Parodos pavadinimas visaapimantis ir daugiaprasmis – „Interpretacijos“.
Nuotrauka
batakiai
Įkelta:
2022-03-18
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai dauguma bendruomenių bei kultūros namų kvietė atvykti į renginius bei susibūrimus ir pasidžiaugti mūsų tautos laisve. Dauguma jų prasidėjo maldomis ne vien tik už mūsų laisvę – nepamirštas ir Ukrainoje vykstantis karas.
Nuotrauka
uzgavenes
Įkelta:
2022-03-06
Pirmoji pavasario diena šįmet prasideda Užgavėnėmis, simbolizuojančiomis žiemos palydėtuves ir pavasario sutiktuves. Nors pasaulį šiandien yra apėmęs nerimas dėl karo Ukrainoje, ir, atrodytų, linksmybėms vietos nebeliko, vis dėlto šios linksmos šventės atsisakė ne visi, o ją organizavusieji įsitikinę, kad  tradicijos padeda susitelkti. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-02-18
Lietuvos valstybės atkūrimo dieną visa šalis, o kartu ir tauragiškiai, paminėjo kaip laisvės, nepriklausomybės, demokratinės šalies dieną. Ši tautai svarbi diena minėta Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje, kur Šv. Mišios aukotos už Lietuvą ir Lietuvos žmones, Tauragės kultūros rūmuose surengtame iškilmingame koncerte dalyvavo Kultūros centro kolektyvai ir atlikėjai, kai kurios bendruomenės leidosi į pėsčiųjų žygius, vieni kitus džiugino dainomis, šypsenomis.
Nuotrauka
16
Įkelta:
2022-02-16
Praėjo 104 metai, kai tautos šviesuoliai pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą. Mūsų tėvai ir seneliai gali pasidalinti prisiminimais, kaip šią šventę švęsdavo praeityje. „Šaltinio“ progimnazijoje, kai klases retina vis įsisukdama COVID epidemija, mokytojai pasiūlė 5–8 klasių mokiniams pasidalinti mintimis, kaip mokinių šeimose švenčiama Vasario 16-oji, ką jaunajai kartai reiškia žodžiai Tėvynė, Laisvė... Pabiro tiek gražių, nuoširdžių žodžių, kuriuos jau šią savaitę mokyklos fojė mokiniai skaito per pertraukas televizijos ekrane. Kitame mokyklos koridoriuje – Vėjų pievoje – paroda „Lietuva pro mano langą“. Penktadienį, paskutinę savaitės dieną, bus suvedami rezultatai, kaip šiai šventei paminėti 1–8 klasių mokiniai papuošė savo kuprines. „Švenčiame ir švęsime visi: 1–8 klasių mokiniai, mokyklos administracija, klasių ir  būrelių vadovai, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos...“, – sako mokyklos bendruomenė ir dalijasi mokinių istorijomis, kaip šeimos švenčia Vasario 16-ąją. 
Nuotrauka
betrice
Įkelta:
2022-02-10
Artėjant svarbiausioms valstybinėms šventėms progą tautiškumą perteikti piešiniuose turėjo ir jaunieji Lietuvos menininkai. Iš 423 konkursui „Ateities miestai“ siųstų piešinių atrinkta 20 favoritų, kurių skaitmeninį katalogą kovo 1–15 dienomis ketinama pristatyti Lietuvos Respublikos Seime Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti skirtoje parodoje. Sėkmės sulaukusio ir į 20-uką patekusio piešinio autorė tauragiškė abiturientė Beatričė Arštikytė pasakoja, kad laisvė jai svarbi ne tik kaip Lietuvos pilietei, bet ir kaip meno kūrėjai. 
Nuotrauka
jencevicius
Įkelta:
2022-02-06
Tauragėje gimė daug pasaulinio garso žmonių – Jozefas Šereševskis, Davidas Kacelenbogenas, Robertas Lemanas, Taurogeno žeme vaikščiojo net keturi Rusijos carai, legendinis karo strategas Karlas Klauzevicas, pasaulinio garso kompozitoriai Aleksandras Borodinas, Hektoras Berliozas, Robertas Šumanas, rašytojas ir politikas Aleksandras Gercenas, „Kruvinojo sekmadienio“ herojus popas Gaponas, Aleksandro Puškino žudikas Žoržas Dantesas… Šiuos ir dar daugybę mažai kam žinomų ar netgi visai negirdėtų Tauragės istorijos faktų atkapstęs kraštietis Alvidas Jancevičius sudėjo juos į knygą-straipsnių rinkinį „Užmirštasis Tauroggenas“, kurią jau netrukus pristatys Tauragės krašto muziejuje „Santaka“. O belaukiant susitikimo – pokalbis su jos autoriumi.   
Nuotrauka
slaviunas
Įkelta:
2022-01-30
Žymusis tautosakininkas Leonardas Sauka rašė: „Nedaug tėra žmonių, kurie lygiai gerai galėtų nagrinėti liaudies buitį, papročius, apeigas, tikėjimus, muzikinę ir poetinę liaudies kūrybą“. Šie žodžiai skirti tautosakininkui, etnografui ir folkloristui Zenonui Slaviūnui (iki 1939 m. – Slavinskui), prieš 105 metus, 1907 m. sausio 14 dieną, gimusiam Skaudvilėje, vargonininko šeimoje. Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka šios sukakties proga paskelbė savo surinktą medžiagą apie šį garsų kraštietį. 
Nuotrauka
mizgiriene
Įkelta:
2022-01-17
Priešpaskutinę praėjusių metų dieną mūsų krašto šviesuolei, Tauragės rajono garbės pilietei Almai Mizgirienei (Valaitytei) būtų sukakę 90 metų. Buvusiai kolegei atminti bei Archyvų metams pažymėti B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka pakvietė susipažinti su ekspozicija, kurios tikslas – atkreipti bendruomenės dėmesį į Tauragės krašto šviesuolės paveldo tyrinėjimo darbus, žymių kraštiečių atminimo išsaugojimą ir skleisti informaciją apie bibliotekoje saugomą jos sukauptą kraštotyrinį archyvą. 
Nuotrauka
dainu dainele
Įkelta:
2022-01-17
Sausio 11-ąją Tauragės meno mokykloje (TMM) vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė“ rajoninis etapas. Kaip teigia konkurso organizatoriai, konkurse skambėjo daug gražių dainų ir muzikos garsų, kuriuos lydėjo konkurso dalyvių, jų mokytojų, tėvelių, žiūrovų ir vertinimo komisijos palaikymas ir jaudulys.