Velykų belaukiant: kiaušinių marginimo tradicijos, edukacijos ir vaško kvapas
Įkelta:
2022-04-16
Nuotrauka
AutOrės nuotrauka
Aprašymas

Kiašinių marginimo edukacija Pagramančio socialinės globos namuose. Autorės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Ritai Krompalcienei marginimas vašku – tikra širdies atgaiva. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
,
Nuotrauka
 nuotrauka
Aprašymas

Margučių parodėlė Pagramančio regioninio parko direkcijos Lankytojų centre. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Pagramančio regioninė parko direkcijos priešvelykinę savaitę organizuojamos kiaušinių marginimo edukacijos labai populiarios. Autorės nuotrauka

Didžioji savaitė prieš Velykas, ko gero, ne vienam asocijuojasi su vaško kvapu – gi juo dažnas margina kiaušinius. Tada ir vaikystės prisiminimai užplūsta – kaip varžytasi dėl gražesnio ir ryškesnio margučio, kaip laukta antrosios Velykų dienos, kad galėtum bėgti pas kūmą pinigėlio. Nuo darbų sustirusios Pagramančio socialiniuose globos namuose įsikūrusių senolių rankos kiaušinių marginimo edukacijos metu bando prisiminti ir atkartoti margučio raštus – vieni rezultatu labai patenkinti, kiti lyg ant savęs pyksta ir sako, kad anksčiau ir brūkšneliai būdavo tiesesni, ir ranka labiau klausydavo. Bet džiaugsmo pamačius spalvą įgavusį margutį netrūksta, o ir stalo kaimynui pasigirti smagu. Stebi smagų senolių šurmulį ir tiki – artėja graži  ir prasminga šventė. 

Edukacijos labai populiarios

Pagramančio regioninė parko direkcijos priešvelykinę savaitę organizuojamos kiaušinių marginimo edukacijos labai populiarios – užsiėmimų suplanuota po kelis kasdien, o atvyksta daugiausia vaikai ne tik iš Tauragės, bet ir iš kaimyninių rajonų. Edukacijas jau ilgiau nei dešimtmetį vedanti parko Lankytojų centro administratorė Rita Krompalcienė sako, kad kiaušinių marginimas – širdžiai mielas užsiėmimas, tad ir su dalyviais smagu bendrauti. Edukacijų tikslas – parodyti, pamokyti, prisiminti, o kartais ir pačiai pasiklausyti pasakojimų apie seniausią ne tik Žemaitijos krašto, bet ir kitų regionų kiaušinių marginimo būdą vašku. 

Nuotrauka
nuotrauka

– Dažus ir mes naudojame tik natūralius, išgaunamus iš svogūnų lukštų, raudonosios arbatos, juodą spalvą išgauti galima iš juodalksnio žievės, kurią reikia rauginti. Aišku, vaikai rezultato nori greitai, tad papasakojusi apie senuosius dažus per edukacijas naudoju maistinius, – sukiodamasi tarp įvairiausiomis edukacijoms reikalingomis priemonėmis nukrautų stalų pasakojo Rita. 

Be vaško, pasak pašnekovės, Žemaitijoje labai populiarus marginimas žolelėmis – kiaušinis jomis apdedamas, apsukama skudurėliu ir verdama natūraliuose dažuose. 

Dabar žmonių fantazijai ribų nėra – edukacijų vadovė rodo ekspozicijoje sukauptus margučius:  siūlais apvyniotus ir apklijuotus žilvičio šakelėmis, apmegztus, raižytus, apklijuotus gintaru, dažytus šilku.

Mūšis dėl margučio 

Paprašyta prisiminti vaikystės Velykas, Pagramantyje augusi ir dabar gyvenanti R. Krompalcienė pradeda nuo kiaušinių marginimo tradicijos šeimoje:

– Kiek prisimenu, kai tik mama leido marginti vašku, sėdėdavome prie krosnies, vašką išsitirpindavome skardiniame indelyje ir margindavome. Mama labai gražiai margindavo, tradicijas su sese perėmėme iš jos. 

Nuotrauka
nuotrauka

Vaikystėje pasiruošimas Velykoms, pasak jos, prasidėdavo nuo Verbų sekmadienio. Žemaitiškos verbos – kadagio šakelė su sužaliavusia medžio šakele. Ir būtinai perrišta raudonu vilnoniu siūlu, kuriuo vėliau būdavo trinamos skaudamos vietos. O verbas visus metus kaip namų apsaugą nuo nelaimių laikydavo užkištą už kambario kampe pakabinto paveikslo. 

– Prieš išgindami gyvulius į lauką žmonės uždegdavo verbą ir ja apdūmindavo gyvulius. Po metų verbą būtinai reikėdavo sudeginti, jokiu būdu nevelia išmesti, – pasakojo Rita. – Ketvirtadienį prieš Velykas persodindavome gėles, penktadieniais eidavome į bažnyčią, o šeštadienį po bažnyčios šeima sėsdavome prie stalo marginti. Bėgdavome žolelių rinkti. – Sekmadienį grįžę po mišių sėsdavome prie stalo, mušdavome margučius ir tikrindavome, kieno stipresnis. Margučių ridenimas atsirado vėliau. 

Antrąją Velykų dieną didžiausia atrakcija būdavo bėgti per kaimą kiaušinių rinkti. 

– Jei kuri močiutė margučio neturėdavo, tai duodavo saldainių. Labai laukdavome antrosios Velykų dienos dar ir todėl, kad iš labo ryto bėgdavau pas netoliese gyvenusią krikšto mamą, kuri duodavo kiaušinių, saldainių ir būtinai pinigėlių. 

Dabar jau margučių pas kaimynus vaikai nebevaikšto. O Ritos vaikystėje margučius rinkdami vaikai ir akordeoną nešdavosi, į svečius atėję dainą užtraukdavo. 

– Prisimenu, kaip mušdavomės dėl kiaušinių, ryškiu laku numargintų, nes mes tokio lako neturėjom, – prisiminė pašnekovė.   

Kai pakvimpa vašku

– Kažin, ar rankos dirbs, ar įžiūrėsiu, kaip dažyti baltą kiaušinį, – sėsdami prie stalo kiaušinių  marginimui vienas per kitą kalbėjo Pagramančio socialinių globos namų gyventojai, jau antrus metus sulaukę regioninio parko edukacijos. 

Linksmai nusiteikusi Genovaitė pasakojo anksčiau Velykoms primargindavusi ne vieną dešimtį kiaušinių, jų užtekdavo ir parduoti, ir artimiesiems išdalinti. 

– O mes margindavome su žolelėmis, – pasakojo sakė Anastazija. – Gražiausi išeidavo su rūtų šakelėmis, žemuogių lapeliais. 

Įkaitus vaškui pakvipo visa patalpa, kurioje vyko edukacija. 

Nuotrauka
 nuotrauka

Greta senelių prisėdęs globos namų vadovas Jonas Samoška čiupo kiaušinį, pagaliuką su gale įsmeigta adata ir ėmė marginti. 

– Porą kiaušinių marginant ne taip gerai išeina, o paskui ranka įgunda ir visos linijos būna tiesios, – tarstelėjo jis ir susikaupė darbui. 

O paprašytas papasakoti, kas išmokė marginti, nesustodamas karštą vašką tepti ant baltutėlių kiaušinių pasakojo, kad išmoko iš reikalo.

– Mama gulėjo ligoninėje, tad nusprendžiau pats pabandyti. Buvau matęs, kaip mama margina. Nuvežiau margučių į ligoninę, mama sakė, kad gražiai numarginti, – paauglystės prisiminimais dalijosi  J. Samoška. 

Genovaitė prisiminė, kaip margindavo kiaušinius, kuriuos vadindavo karvutėmis. 

– Vieną kiaušinio galą, paskui kitą kišdavome į vašką. Kuo mažesnė dėmė, tuo gražesnis margutis būdavo. O karvutė todėl, kad dėmėtas, – pasakojo ir rankose vartydama ką tik iš dažų ištrauktą margutį-karvutę pasidžiaugė Genovaitė. – O gražiai, kad gražiai išėjo.  

Džiaugsmo gražiais margučiais neslėpė ir kiti edukacijos dalyviai, nors ne vienas tarstelėdavo, kad anksčiau išeidavo gražesni. 

Velykinis pyragas

„Velykų rytą lelija pražydo. Ne dėl manęs vieno, dėl viso svieto. Prašau, mamyte, nerūgoti, o ką nors padovanoti“, – tokią dainelę, kaip pasakojo Genovaitė, vaikystėje dainuodavo atėję į svečius pas krikšto mamą antrąją Velykų dieną. 

Paklausti apie Velykų vaišes, seneliai vardijo kugelį su kiaulių kojikėmis, šaltieną, keptą vištą.  

– Velykom visada pjaudavome bekoniuką. Iš vakaro mama paruošdavo ir per Velykas virdavo kopūstus su šonkauliukais ant statinio pečiaus. Naktį keldavosi, iškūrendavo, ryte prieš einant į bažnyčią užkaisdavo, o grįžę valgydavome. Dabar jau nebėra tokių pečių, – pasakojo Genovaitė. 

Pasidalijo Genovaitė ir mamos gamintos duoninės tortelės receptu – sudžiovindavo ruginės naminės duonos, plutą nupjaudavo, sudžiovindavo, sutarkuodavo ir per tankų duršliuką iškošdavo. Tada su pienu ar saldžia grietinėle užplikydavo. Vėliau riebalu pertepdavo, ir išeidavo skanus duoninis patiekalas.  

Nuotrauka
spaudos

 

 

Nuotrauka
paroda
Įkelta:
prieš 9 valandas
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į Fotografijos galeriją, kurioje gruodžio 14 d., 17 val. bus atidaryta Virgilijaus Usinavičiaus-Augulio fotografijų serija „Rūko alchemija“. Renginyje dalyvaus ir parodos autorius.
Nuotrauka
sostine
Linos Buchlickajos ir Juozo Petkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
prieš 12 valandų
Po daugybės renginių, performansų, aukšto meno ir pasaulinio lygio atlikėjų, po labai ypatingų metų Tauragė tarė „Stop“.  Tauragės kultūros rūmuose surengtas iškilmingas Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 uždarymo renginys – „Kultūros muitinė. STOP“.
Nuotrauka
duetas
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-07
Dainavimas žmonių kelius kartais suveda netikėtai. Panaši smagi situacija nutiko ir draugėms Kamilei Šlepavičiūtei ir Martynai Juozupaitytei, šiemet tapusioms bendraklasėmis ir dainuojančioms duetu. Gimnazijos antrokes kartu dainuoti paskatino muzikos mokytoja. O šiuo metu merginų laukia nemenkas iššūkis – pasiruošti ir dalyvauti „Dainų daineles“ konkurse.
Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-01
Nepaisant prasidedančio ankstyvo pasiruošimo Kalėdoms, artėjantis advento laikotarpis po truputį į visų širdis atneša džiugesį, vidinę ramybę. Įpusėjus lapkričiui prasideda advento vainikų pynimo edukacijos, primenančios gilias šio laikotarpio tradicijas. Kokios jos ir ką reiškia, plačiau papasakoti sutiko Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vedėja, renginių organizatorė-edukatorė Jurgita Brazauskienė.
Nuotrauka
regina
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-30
Regina Fominichienė save laiko tikra tauragiške, nors yra gimusi Skaudvilėje. O ir daugelis tauragiškių ją pažįsta, bent jau iš matymo – ją galima sutikti įvairiuose renginiuose, o ir gatvėje jos šypsena šviečia iš tolo. Savo amžiaus ji neslepia: Reginai – 68-eri, tačiau ją matydamas supranti, kad amžius nesvarbus, jei eini per gyvenimą atvira širdimi. O dabar visą gyvenimą poeziją mėgusi moteris tapo slemere. Ir jai puikiai sekasi!
Nuotrauka
renata
Renatos Karvelis feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-24
Renata Karvelis, tauragiškiams jau puikiai žinoma įvairių kultūrinių renginių ir akcijų organizatorė, performansų kūrėja, rašytoja, menininkė, išleido knygą „mOterOs“, kurioje – ironiški, provokuojantys, nenuspėjami eilėraščiai, apimantys moteriškumo temas, jas atskleidžiantys įvairiuose kontekstuose – nuo šeimos iki virtualybės ar biurokratijos profesiniame gyvenime. Juose gausu kritikos šiuolaikinio pasaulio detalėms, vis dar dažnai pasitaikančioms vyrų ir moterų nelygybės apraiškoms. Lapkričio 9-ąją knyga pristatyta B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. 
Nuotrauka
kvartetas
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-22
Kartu su rudeniu į Tauragę atėjusi kasmetinė teatro šventė „Kvartetas“ teatro mėgėjams vėl suteikė džiaugsmo. Šįkart festivalio spalva buvo ruda. Pasirodo, ruda gaunama sumaišius žalią su raudona, be to, ją mėgstantys žmonės nevengia sunkaus darbo... Taigi festivalis sužibėjo visomis spalvomis ir jų atspalviais. Festivalio sumanytoja ir puoselėtoja, Tauragės liaudies teatro režisierė Genovaitė Urmonaitė džiaugiasi – festivalis pavyko šimtu procentų ir įkvėpė naujiems darbams.
Nuotrauka
saulekalnis
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Spalio 27 dieną folkloro ansamblio „Saulėkalnis“ nariai susirinko paminėti ne tik penkerių metų veiklos sukakties, bet ir sudalyvauti naujų kolektyvo narių krikštynose. Prieš penkerius metus spalio 19-ąją susibūręs ansamblis savo dainomis ne tik džiugina Tauragės kraštą, bet garsina jį ir už rajono ribų.
Nuotrauka
kvartetas
Godos Virbickaitės nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-09
Su rudeniu į Tauragę ateina ir kasmetinė teatro šventė – tokia pat ir kitokia, bent jau festivalio spalva. Šįkart festivalio spalva ruda. Atrodo tamsu? Ogi sužinojome, kad ruda gaunama sumaišius žalią su raudona... Taigi festivalis sužibės visomis spalvomis ir jų atspalviais. Pakalbinome festivalio sumanytoją ir puoselėtoją, Tauragės liaudies teatro režisierę Genovaitę Urmonaitę.
Nuotrauka
aukso vainikas
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-10-29
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre surengta XIX liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Regioniniame ture pirmoji vieta skirta batakiškei Onai Paulauskienei.
Nuotrauka
piliakalniai
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-10-28
Spalio 19-osios vakarą Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje vyko fotomenininko Alberto Švenčionio fotografijų parodos „Piliakalniai ir legendos“ bei fotografijų albumo „Būtsargiai“ pristatymas. Nespėjusieji į pristatymą parodą galės apžiūrėti iki lapkričio 10-osios. 
Nuotrauka
rita
Tauragės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 25-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus Etnografijos ekspozicijoje vyks Ritos Balkutės paskaita „Vėlių laikas: apeigos ir mirties augalai“. Tai tęstinio muziejaus projekto „Vėlių mėnuo“, skirto bendruomenės edukavimui Vėlinių laikotarpiu, renginys.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotraukos
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 14-ąją Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblis „Saulėkalnis“ su vadove Jolanta Kažukauskiene iš Joniškio kultūros centre vykusio respublikinio konkurso „Aušta aušrelė“ grįžo laimėję pirmąją vietą. Kitą savaitę penkerių metų gyvavimo sukaktį minėsiantis kolektyvas šiame konkurse dalyvavo pirmą kartą ir labai sėkmingai. Tarp 13-os stipriausių šalies kolektyvų geriausiai įvertintiems tauragiškiams atiteko ir piniginė premija.
Nuotrauka
pleneras
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Tauragėje birželį surengtas menininkų pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ apjungė iš įvairių Lietuvos miestų šešis menininkus, gebančius prakalbinti ne tik medį, bet ir akmenį. Per penkias dienas jie sukūrė vieną akmens ir penkias medžio skulptūras. Svarstyta, kur statyti medžio skulptūras, ir nuspręsta jas įkurdinti parke prie Jūros gatvės. 
Nuotrauka
foto
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-16
Mažeikių muziejuje paskelbti jau 15-us metus rengiamo tarptautinio fotografijos konkurso „Gyvos žemės mintys“ laureatai. Tarp jų – ir tauragiškis fotografas Vytautas Butkus, konkursui pateikęs keletą fotografijų iš savo kelionės į Černobylį, kur prieš 37-erius metus įvyko didžiausia pasaulyje atominės jėgainės avarija, turėjusi globalaus masto pasekmių. 
Nuotrauka
karieta
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-13
Tarp Tauragės savivaldybės ir pašto pastatų neseniai sutvarkytame plote, akmenimis grįstoje aikštelėje, pastatyta ir tauragiškiams pristatyta kalvio Kęstučio Plyskaičio sukurta pašto karieta. Šis monumentas skirtas pašto 180 metų sukakčiai paminėti.  Šventės metu prisiminta istorija, žymūs žmonės, lankęsi pašte. 
Nuotrauka
elvis
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
ELVIS (elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems sunku skaityti. Praėjusią savaitę ELVIS autobuso komanda atvyko į Tauragę.  
Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
lauksargiai
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-09
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“.