Velykų belaukiant: kiaušinių marginimo tradicijos, edukacijos ir vaško kvapas
Įkelta:
2022-04-16
Nuotrauka
AutOrės nuotrauka
Aprašymas

Kiašinių marginimo edukacija Pagramančio socialinės globos namuose. Autorės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Ritai Krompalcienei marginimas vašku – tikra širdies atgaiva. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
,
Nuotrauka
 nuotrauka
Aprašymas

Margučių parodėlė Pagramančio regioninio parko direkcijos Lankytojų centre. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Pagramančio regioninė parko direkcijos priešvelykinę savaitę organizuojamos kiaušinių marginimo edukacijos labai populiarios. Autorės nuotrauka

Didžioji savaitė prieš Velykas, ko gero, ne vienam asocijuojasi su vaško kvapu – gi juo dažnas margina kiaušinius. Tada ir vaikystės prisiminimai užplūsta – kaip varžytasi dėl gražesnio ir ryškesnio margučio, kaip laukta antrosios Velykų dienos, kad galėtum bėgti pas kūmą pinigėlio. Nuo darbų sustirusios Pagramančio socialiniuose globos namuose įsikūrusių senolių rankos kiaušinių marginimo edukacijos metu bando prisiminti ir atkartoti margučio raštus – vieni rezultatu labai patenkinti, kiti lyg ant savęs pyksta ir sako, kad anksčiau ir brūkšneliai būdavo tiesesni, ir ranka labiau klausydavo. Bet džiaugsmo pamačius spalvą įgavusį margutį netrūksta, o ir stalo kaimynui pasigirti smagu. Stebi smagų senolių šurmulį ir tiki – artėja graži  ir prasminga šventė. 

Edukacijos labai populiarios

Pagramančio regioninė parko direkcijos priešvelykinę savaitę organizuojamos kiaušinių marginimo edukacijos labai populiarios – užsiėmimų suplanuota po kelis kasdien, o atvyksta daugiausia vaikai ne tik iš Tauragės, bet ir iš kaimyninių rajonų. Edukacijas jau ilgiau nei dešimtmetį vedanti parko Lankytojų centro administratorė Rita Krompalcienė sako, kad kiaušinių marginimas – širdžiai mielas užsiėmimas, tad ir su dalyviais smagu bendrauti. Edukacijų tikslas – parodyti, pamokyti, prisiminti, o kartais ir pačiai pasiklausyti pasakojimų apie seniausią ne tik Žemaitijos krašto, bet ir kitų regionų kiaušinių marginimo būdą vašku. 

Nuotrauka
nuotrauka

– Dažus ir mes naudojame tik natūralius, išgaunamus iš svogūnų lukštų, raudonosios arbatos, juodą spalvą išgauti galima iš juodalksnio žievės, kurią reikia rauginti. Aišku, vaikai rezultato nori greitai, tad papasakojusi apie senuosius dažus per edukacijas naudoju maistinius, – sukiodamasi tarp įvairiausiomis edukacijoms reikalingomis priemonėmis nukrautų stalų pasakojo Rita. 

Be vaško, pasak pašnekovės, Žemaitijoje labai populiarus marginimas žolelėmis – kiaušinis jomis apdedamas, apsukama skudurėliu ir verdama natūraliuose dažuose. 

Dabar žmonių fantazijai ribų nėra – edukacijų vadovė rodo ekspozicijoje sukauptus margučius:  siūlais apvyniotus ir apklijuotus žilvičio šakelėmis, apmegztus, raižytus, apklijuotus gintaru, dažytus šilku.

Mūšis dėl margučio 

Paprašyta prisiminti vaikystės Velykas, Pagramantyje augusi ir dabar gyvenanti R. Krompalcienė pradeda nuo kiaušinių marginimo tradicijos šeimoje:

– Kiek prisimenu, kai tik mama leido marginti vašku, sėdėdavome prie krosnies, vašką išsitirpindavome skardiniame indelyje ir margindavome. Mama labai gražiai margindavo, tradicijas su sese perėmėme iš jos. 

Nuotrauka
nuotrauka

Vaikystėje pasiruošimas Velykoms, pasak jos, prasidėdavo nuo Verbų sekmadienio. Žemaitiškos verbos – kadagio šakelė su sužaliavusia medžio šakele. Ir būtinai perrišta raudonu vilnoniu siūlu, kuriuo vėliau būdavo trinamos skaudamos vietos. O verbas visus metus kaip namų apsaugą nuo nelaimių laikydavo užkištą už kambario kampe pakabinto paveikslo. 

– Prieš išgindami gyvulius į lauką žmonės uždegdavo verbą ir ja apdūmindavo gyvulius. Po metų verbą būtinai reikėdavo sudeginti, jokiu būdu nevelia išmesti, – pasakojo Rita. – Ketvirtadienį prieš Velykas persodindavome gėles, penktadieniais eidavome į bažnyčią, o šeštadienį po bažnyčios šeima sėsdavome prie stalo marginti. Bėgdavome žolelių rinkti. – Sekmadienį grįžę po mišių sėsdavome prie stalo, mušdavome margučius ir tikrindavome, kieno stipresnis. Margučių ridenimas atsirado vėliau. 

Antrąją Velykų dieną didžiausia atrakcija būdavo bėgti per kaimą kiaušinių rinkti. 

– Jei kuri močiutė margučio neturėdavo, tai duodavo saldainių. Labai laukdavome antrosios Velykų dienos dar ir todėl, kad iš labo ryto bėgdavau pas netoliese gyvenusią krikšto mamą, kuri duodavo kiaušinių, saldainių ir būtinai pinigėlių. 

Dabar jau margučių pas kaimynus vaikai nebevaikšto. O Ritos vaikystėje margučius rinkdami vaikai ir akordeoną nešdavosi, į svečius atėję dainą užtraukdavo. 

– Prisimenu, kaip mušdavomės dėl kiaušinių, ryškiu laku numargintų, nes mes tokio lako neturėjom, – prisiminė pašnekovė.   

Kai pakvimpa vašku

– Kažin, ar rankos dirbs, ar įžiūrėsiu, kaip dažyti baltą kiaušinį, – sėsdami prie stalo kiaušinių  marginimui vienas per kitą kalbėjo Pagramančio socialinių globos namų gyventojai, jau antrus metus sulaukę regioninio parko edukacijos. 

Linksmai nusiteikusi Genovaitė pasakojo anksčiau Velykoms primargindavusi ne vieną dešimtį kiaušinių, jų užtekdavo ir parduoti, ir artimiesiems išdalinti. 

– O mes margindavome su žolelėmis, – pasakojo sakė Anastazija. – Gražiausi išeidavo su rūtų šakelėmis, žemuogių lapeliais. 

Įkaitus vaškui pakvipo visa patalpa, kurioje vyko edukacija. 

Nuotrauka
 nuotrauka

Greta senelių prisėdęs globos namų vadovas Jonas Samoška čiupo kiaušinį, pagaliuką su gale įsmeigta adata ir ėmė marginti. 

– Porą kiaušinių marginant ne taip gerai išeina, o paskui ranka įgunda ir visos linijos būna tiesios, – tarstelėjo jis ir susikaupė darbui. 

O paprašytas papasakoti, kas išmokė marginti, nesustodamas karštą vašką tepti ant baltutėlių kiaušinių pasakojo, kad išmoko iš reikalo.

– Mama gulėjo ligoninėje, tad nusprendžiau pats pabandyti. Buvau matęs, kaip mama margina. Nuvežiau margučių į ligoninę, mama sakė, kad gražiai numarginti, – paauglystės prisiminimais dalijosi  J. Samoška. 

Genovaitė prisiminė, kaip margindavo kiaušinius, kuriuos vadindavo karvutėmis. 

– Vieną kiaušinio galą, paskui kitą kišdavome į vašką. Kuo mažesnė dėmė, tuo gražesnis margutis būdavo. O karvutė todėl, kad dėmėtas, – pasakojo ir rankose vartydama ką tik iš dažų ištrauktą margutį-karvutę pasidžiaugė Genovaitė. – O gražiai, kad gražiai išėjo.  

Džiaugsmo gražiais margučiais neslėpė ir kiti edukacijos dalyviai, nors ne vienas tarstelėdavo, kad anksčiau išeidavo gražesni. 

Velykinis pyragas

„Velykų rytą lelija pražydo. Ne dėl manęs vieno, dėl viso svieto. Prašau, mamyte, nerūgoti, o ką nors padovanoti“, – tokią dainelę, kaip pasakojo Genovaitė, vaikystėje dainuodavo atėję į svečius pas krikšto mamą antrąją Velykų dieną. 

Paklausti apie Velykų vaišes, seneliai vardijo kugelį su kiaulių kojikėmis, šaltieną, keptą vištą.  

– Velykom visada pjaudavome bekoniuką. Iš vakaro mama paruošdavo ir per Velykas virdavo kopūstus su šonkauliukais ant statinio pečiaus. Naktį keldavosi, iškūrendavo, ryte prieš einant į bažnyčią užkaisdavo, o grįžę valgydavome. Dabar jau nebėra tokių pečių, – pasakojo Genovaitė. 

Pasidalijo Genovaitė ir mamos gamintos duoninės tortelės receptu – sudžiovindavo ruginės naminės duonos, plutą nupjaudavo, sudžiovindavo, sutarkuodavo ir per tankų duršliuką iškošdavo. Tada su pienu ar saldžia grietinėle užplikydavo. Vėliau riebalu pertepdavo, ir išeidavo skanus duoninis patiekalas.  

Nuotrauka
spaudos

 

 

Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-05
Advento laikotarpis skirtas apmąstyti, nurimti ir neskubant ruoštis gražiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms. Bendruomenėse prasideda pasiruošimas šventėms, vyksta įvairios edukacijos. Pirmajam advento savaitgaliui buvo ruošiamasi kurti advento vainikus. Pačios įvairiausios edukacijos organizuojamos daugelyje bendruomenių.
Nuotrauka
krastotyra
Tauragės kraštotyros draugijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2022-11-19
Praėjusią savaitę atšvęsta pirmoji atsikūrusios Tauragės kraštotyros draugijos gyvavimo sukaktis. Šia proga patvirtintas ir naujasis draugijos logotipas, aptarti metų pasiekimai bei pasidalinta naujais planais.
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių kultūros namų nuotrauka
Įkelta:
2022-11-19
Po visų rudens darbų šeštadienį į Lauksargių kultūros namuose organizuojamą šventę „Šv. Martyno šokiai ir dainos“ sugužėjo seniūnijos gyventojai ir svečiai. Dalyviai supažindinti su šios šventės tradicijomis, legendomis bei burtais.
Nuotrauka
diksaitis
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-10-31
Prieš Visų šventųjų ir Vėlinių dienas daugelis mūsų vis dažniau susimąsto ne tik apie mirusius artimuosius, bet ir neišvengiamą savo pačių gyvenimo pabaigą. Daugeliui pažįstamos katalikų tradicijos bei papročiai, tačiau Tauragės rajone gyvena nemažai ir  evangelikų liuteronų. Tad kaip jie suvokia mirtį bei mini šias dienas?  
Nuotrauka
helovinas dvare
Tauragės dvaro bendruomenės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-29
Po praūžusio šviesos ir moliūgų  festivalio Švėkšnoje pasigrožėti, o gal ir pasibaisėti helovino grožybėmis galėsime Tauragės dvaro šiurpnakčio vakarėlyje. Organizatoriai žada, kad išgąsčio tikrai netrūks. Nepamirškite įėjimo mokesčio – pokštų ir saldainių.
Nuotrauka
aukso vainikas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2022-10-29
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ surengta liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Iškilmingo parodos uždarymo metu komisija įvertino pateiktus darbus, paskelbė laureatus ir atrinko geriausius kūrinius respublikiniam turui, kurio metu trys geriausi meistrai iš visos Lietuvos bus apdovanoti simboliniais „Aukso vainikais“.
Nuotrauka
geguzine
Bronislovo Ambrozos nuotrauka
Įkelta:
2022-10-26
Spalio 15-ąją Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras „į krūvą sudėjo“ net du renginius: vos pasibaigus respublikinei tradicinių kapelų šventei „Mildos gegužinė“ visi nuskubėjo į tradicinių šokių vakaronę suaugusiesiems „Grajyk, muzikonte, – kaimynele šuoks“. Smagu buvo visiems – skambėjo dainos ir melodijos, trepsėjo visi – ir jaunas, ir senas.
Nuotrauka
paroda jazz
Mortos Mikutytės/„Fotojūra“ nuotraukos
Įkelta:
2022-10-07
Nuaidėjo VIII tarptautinio festivalio „Džiazo dienos Tauragėje“ akordai. O atmintin įsirėžę momentai, nuotaikos prisimintos dviejų fotografų parodoje, atidarytoje Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Fotografijos galerijoje rugsėjo 29-ąją. Tauragiškiai kviesti pamatyti fotografų užfiksuotus įspūdingiausius bei jaukiausius momentus.
Nuotrauka
alekna
Joanos Suslavičiūtės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-24
Tauragiškis 16-metis Vilius Alekna aktyviai įsitraukia į savanorišką veiklą, o šiemet dar ir išrinktas į Jaunimo Europos komandą (JEK). Nors „Versmės“ gimnazistas mokslams skiria daug laiko, jo randa ir užsiimti mėgstamais dalykais – domisi informacinėmis technologijoms, dalyvauja šaulių bei JEK veiklose.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-12
​​​​​​​Tauragėje vienas kitą atradę ir grupę, pavadintą „Neradau“, subūrę, o šiuo metu Vilniuje studijuojantys 4 atlikėjai su šypsena prisimena ir labiausiai įsiminusius kuriozus, ir nesėkmes, patirtas ant scenos. Tauragiškiai Kostas Patašius (20 m.), Julius Bučinskas (19 m.), Anelė Matrosovaitė (20 m.) ir Greta Jonelytė (19 m.) aistrą muzikai atrado skirtingai, tačiau pradėję groti kartu išmoko ir ne vieną bendrą pamoką. 
Nuotrauka
MENU FESTAS
Įkelta:
2022-08-19
Praėjusį savaitgalį Tauragėje nugriaudėjo penktą kartą surengtas „Menų Festas“, tapęs puikia terpe skleistis jauniems menininkams. Šiemet į festivalio rėmus tilpo įvairiausios meno formos: performatyviosios poezijos varžytuvės „Slemas su ragais“, kuriose susirungė net 14 poetų, savo darbus eksponavo dešimtys dailininkų ir fotografų iš visos Lietuvos, scenoje pasirodė net 12 muzikos grupių. „Tauragėje jaunimo organizuojamas muzikos, vizualiųjų menų, slemo festivalis orientuotas į jaunimo auditoriją yra vertas dėmesio reiškinys“, – įsitikinusi Renata Karvelis.
Nuotrauka
moxie
Įkelta:
2022-08-13
Praėjusių metų lapkritį susikūrusi jaunimo roko grupė „Moxie“ skinasi savo kelią į žvaigždes. Grupę sudaro šauni penkių nenustygstančių vietoje narių komanda: gitaristė Luka Bagdonaitė, solistas Mantas Aldukevičius, gitaristas Matas Jonas Piečia, būgnininkas Mantas Jancevičius bei bosine gitara grojantis Kristupas Andriukaitis. Po truputį pradėjusi groti Tauragės atviroje jaunimo erdvėje vėliau grupė persikėlė į Tauragės kultūros centro rūsį. Jaunuoliai džiaugiasi, kad Tauragės kultūros centro direktorius juos priėmė ir suteikė galimybę repetuoti. Laikui bėgant juos po truputį pradėjo kviesti į renginius.
Nuotrauka
ignas
Įkelta:
2022-08-11
16-metis „Versmės“ gimnazijos moksleivis Ignas Plienaitis piešti mėgo nuo vaikystės. Kaip ir daugelis bendraamžių,  piešinius jis padovanodavo tėvams. Tačiau po kurio laiko pomėgis piešti išaugo į šį tą daugiau – vaikinas piešti išmoko taip gerai, kad dabar yra raginamas surengti parodą. 11-ą klasę lankysiantis jaunuolis ne tik piešia pasitelkęs grafitinius pieštukus, bet ir tapo guašo akvarele. „Vasarą planuoju išmėginti ir aliejinius dažus“, – kalbėjo jis. Meniškos sielos moksleivis, regis, turėtų būti atitrūkęs nuo vadinamų tiksliųjų mokslų ir pasinėręs į paslaptimis apipintą meno sritį, tačiau vaikinas atskleidė planuojantis studijuoti ne ką kitą, o inžineriją. 
Nuotrauka
paulius
Įkelta:
2022-07-31
Tauragiškis Paulius Mikalauskas egzaminų rezultatais nustebino, ko gero, ne vieną – keturi iš penkių laikytų įvertinti šimtukais, o iki penktojo aukščiausio įvertinimo pritrūko vos dviejų balų. Devyniolikmetis vaikinas džiaugiasi savo pasiekimais ir jau seniai svajoja studijuoti mediciną Vilniaus universitete. Beje, šimtukai – tai dar ne visi Pauliaus pasiekimai: šiemet vaikinas laimėjo auksą Lietuvos mokinių biologijos olimpiadoje ir visai neseniai – bronzą tarptautinėje biologijos olimpiadoje.
Nuotrauka
jonines
Įkelta:
2022-07-01
Ilgąjį savaitgalį Joninių vainikais puošėsi visa Lietuva. Joninės arba Rasos – ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė – siautulingai minėta ir Tauragės rajone – Jovaruose, Taurų parke, Dacijonuose, Pagramantyje, Adakave ir daugelyje kitų vietų.
Nuotrauka
Antaninių šventės akimirka. Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-06-17
Šeštadienį Kęsčiuose su trenksmu nuaidėjusi Antaninių šventė „Pieno kelias: nuo šienapjūtės iki sūrio“ sulaukė nemažo aplinkinių kaimų gyventojų susidomėjimo. Netrūko smalsavusių susipažinti su šios šventės, dar kitaip vadinamos – šienpjovių švente, tradicijomis. Tą dieną pagerbti varduvininkai, jubiliatai, bendruomenės naujagimių tėveliai bei naujakuriai.
Nuotrauka
bliudziuviene
Įkelta:
2022-06-12
Reginą Bliūdžiuvienę galima pristatyti įvairiai: poetė, tautosakininkė, pedagogė, aktyvi Žygaičių miestelio bendruomenės narė. Regina apie savo darbus girtis nėra linkusi, tik žaviais eilėraštukais retsykiais pasidalija savo feisbuke.
Nuotrauka
pilies teatras
Įkelta:
2022-05-20
Gegužės 11-ąją Tauragės meno mokyklos (TMM) Pilies teatras pakvietė į spektaklio, pastatyto Krystal Sutherland romano „Mūsų širdžių chemija“ motyvais, premjerą. Pilnutėlėje Pilies salėje žiūrovai kiek ilgiau nei valandą stebėjo pasirodymą, kuris ne vieną privertė braukti ašarą – jaunųjų aktorių emocijos abejingų nepaliko. Toks ir buvo Pilies teatro tikslas. 
Nuotrauka
muz
Įkelta:
2022-05-16
Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną, visi keliai veda į pažinimą. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir jo padaliniai – Tremties ir rezistencijos muziejus, įkurtas buvusioje NKVD būstinėje, tauragiškių vadinamas Šubertine, Skaudvilės krašto muziejus, Alfonso Čepausko dailės galerija, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras – tądien kviečia ne tik apsilankyti muziejuose nemokamai, bet ir dalyvauti gausybėje renginių.
Nuotrauka
sondra
Įkelta:
2022-05-15
Šiandien minime Šeimos dieną. Kiek mums visiems svarbi šeima? Ko gero, paprasčiausias meilės savo šeimai įrodymas – domėjimasis jos istorija. Sondrai Vaišvilaitei, pribloškiančios savo grožiu knygos „Šviesybių namai“ autorei, be galo svarbi kiekviena, net ir smulkiausia giminės istorijos detalė, kurias ji kartu su seserimi Danguole rinko po kruopelytę ne vienerius metus ir sudėliojo iš jų ištisą paprasto gyvenimo epą, įdomų ir vertingą ne tik artimiesiems. Susirinkusieji į Sondros Vaišvilaitės knygos „Šviesybių namai“ pristatymą vos tilpo B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje – žinia apie šią ypatingą leidinį priviliojo ne tik  autorės draugus, artimuosius, bet ir kraštotyra, istorija, etnografija besidominčius žmones. 
Nuotrauka
paulinos
Įkelta:
2022-05-05
Daugiau nei 10 metų fotografuojanti tauragiškė Paulina Dubė rimčiau šio darbo ėmėsi baigusi mokyklą – tada, pasak jos, atsirado ir laiko, ir noro užsidirbti. Visą savo laiką darbui skirianti moteris sako nežinanti, kaip daugiau save įvardinti nei fotografe. Ji pasakoja, kad pomėgiui tapus darbu laisvalaikio ji nelabai ir turi – didžiąją dalį laiko skiria fotosesijoms ir nuotraukų redagavimui.
Nuotrauka
viktorija
Įkelta:
2022-04-28
Tauragės „Versmės“ gimnazijos trečiokė Viktorija Rezgytė Lietuvos moksleivių liaudies dailės parodos-konkurso „Sidabro vainikėlis IX“ regioniniame ture už savo siuvinėtus darbelius jau trečią kartą laimi prizinę vietą. Mergina turi daug įvairių pomėgių – nuo siuvinėjimo adinukės stiliumi, piešimo, grojimo gitara iki pasivaikščiojimų gamtoje, knygų skaitymo bei domėjimosi istorija.