Advento vakarai, dovanojantys bendrystę
Įkelta:
2022-12-05
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Adventinio vainiko kūrimo edukacija mokiniams Norkaičių etnokultūros centre

,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Lomių kultūros namų feisbuko nuotrauka
Aprašymas

Lomiuose kurti adventiniai vainikai

 

 

,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Edukacija Norkaičiuose

,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Dauglaukio kultūros namų feisbuko nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Žygaičių kultūros namų feisbuko nuotrauka
,
Nuotrauka
adventas
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Edukacija Norkaičiuose

 

Advento laikotarpis skirtas apmąstyti, nurimti ir neskubant ruoštis gražiausioms metų šventėms – Šv. Kalėdoms. Bendruomenėse prasideda pasiruošimas šventėms, vyksta įvairios edukacijos. Pirmajam advento savaitgaliui buvo ruošiamasi kurti advento vainikus. Pačios įvairiausios edukacijos organizuojamos daugelyje bendruomenių.

Advento vainiko reikšmė

Adventas kasmet prasideda sekmadienį tarp lapkričio 27-osios ir gruodžio 3 d. ir trunka keturias savaites – iki Kalėdų. Senovėje nauji krikščionių metai prasidėdavo 12 dienų Kalėdų laiko šventimu, kuris truko nuo Kūčių dienos iki Trijų karalių, arba Kristaus apsireiškimo šventės sausio 6-ąją. 

Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka

Kaip skelbia bernardinai.lt, advento vainiko apskritimas nuo senų laikų reiškia amžinumą ir vienybę, negęstančią saulę, jos metinį ciklą, o kartu ir Kristaus – amžinojo Dievo, susivienijusio su žmonija per įsikūnijimą, paslaptį. Vainikas primena ištikimybės ženklą – žiedą – ir liudija Dievo ištikimybę savo pažadams atsiųsti Išganytoją – Mesiją.

Pagamintus vainikus žmonės seniau nešdavo pašventinti į bažnyčią pirmąjį advento sekmadienį, o šiais laikais tai tarsi namų papuošimas nesureikšminant religinės prasmės. Į gražų adventinį vainiką įstatomos 4 žvakės, simbolizuojančios keturis advento sekmadienius. 

Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka

Kiekviena iš keturių žvakių turi savo pavadinimą. Pirmąjį advento sekmadienį uždegama Pranašų žvakė, reiškianti Viltį ir primenanti apie Senojo Testamento pranašų lauktą ir pranašautą Jėzaus atėjimą. Antrąjį sekmadienį įžiebiama Betliejaus žvakė, bylojanti apie Tikėjimą ir primenanti Marijos ir Juozapo kelionę į Betliejų, kurios sunkumus įveikti padėjo vien pasitikėjimas Dievu. Trečioji – Piemenėlių – žvakė uždegama Džiaugsmo sekmadienį ir primena, kad Kristaus užgimimo džiaugsmą pirmieji patyrė paprasti Betliejaus apylinkių piemenys. Ketvirtąjį advento sekmadienį sušvinta ramybę reiškianti Angelų žvakė. Ji primena žinią, kurią perteikia Kalėdų naktį skambanti angelų giesmė: „Garbė Dievui aukštybėse, o žemėje ramybė geros valios žmonėms!“.

Norkaičiuose – edukacijos

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre šią savaitę vyko ne viena adventinė edukacija – mokoma pinti advento vainikus, žaisti žaidimai.

Edukacijose mielai lankosi tiek vaikai, tiek suaugusieji. Norima ir jaunąją kartą išmokyti  prieškalėdinių senelių bei prosenelių tradicijų.

Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka

Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre susirinkę mokiniai kurti advento vainikus pradėjo eglės šakelių parinkimu, sudėliojimu ant lanko ir pritvirtinimu siūlais. Vėliau vainikai dekoruojami.

Dekoruoti advento vainikus galima įvairiausiais būdais – džiovintomis apelsinų skiltelėmis, cinamono lazdelėmis, džiovintais gėlių žiedais, karoliukais, kankorėžiais, šakelėmis. 

Prisimintos tradicijos

Štai Lomiuose advento vainikų kūrimas vyksta jau bene septinti metai.

Lomiškė mokytoja, kraštotyrininkė Elena Bazinienė dėkojo Lomių seniūnaičiui, kuris priruošė labai gražios gamtinės medžiagos, iš kurios bendruomenės nariai galėjo kurti advento vainikus – pušų ir eglių šakų ir dar žaliuojančių augalėlių. 

Nuotrauka
adventas
Lomių kultūros namų feisbuko nuotrauka

– Turėjome ir patys prisidžiovinę, nes iš anksto pradėjome ruoštis edukacijai. Sukvietėme kaimo moteris, jaunimą, visus, kurie galėjo ateiti, nes advento vainikus gaminome darbo dienos popietę, – vardijo moteris. – Susėdome ir pradėjome kurti vainikus. Pirmiausia prisiminėme istoriją, iš kur kilo advento tradicijos. Jų pradžia – XIX amžiuje Hamburge (Vokietija). Pasikalbėję ėmėme pinti vainikus taip, kaip juos įsivaizduojame, – vieni iš šiaudelių, kiti – žaliųjų medžiagų. Edukaciją vedė kultūros darbuotoja Lolita Užkurienė.

Pasak E. Bazinienės, bendruomenės virtuvėlės orkaitėje buvo išdžiovintos citrinų riekelės, kurios įkomponuotos į adventinius vainikus. 

Lomiuose moterys darbavosi dvi dienas: vieną dieną – vienos, kitą dieną – kitos. Baigus darbą kultūros namuose uždegta pirmoji advento žvakė.

Prieš Kalėdas kultūros namuose lomiškiai rinksis į dar vieną jau tradicinę edukaciją – keps imbierinius sausainius ir juos dekoruos.

Eglutės įžiebimas

Kalėdų eglutė Lomiuose bus įžiebta gruodžio 10-ąją. Tądien kultūros namuose vyks šventė „Kalėdinę šviesą – į kiekvieną širdį“ bei choro „Gloria“ koncertas. 

Kaip teigė E. Bazinienė, prieš šventę visuomet pagerbiami jau išėję anapilin kaimo gyventojai. Na o vėliau bus sėdama prie bendro stalo, aptariami metų pasiekimai bei pasidalinta ateinančiųjų planais.

E. Bazinienė įvardijo ir vieną išskirtinį dalyką:

– Prie bendruomenės namų turime parką, kuriame auga eglutės, pušelės, tad nebekertame eglučių, nevežame į kaimelio centrą, o puošiame parke augančias eglutes. Pasidaliname eglutėmis, ir, pavyzdžiui, vieną puošia bendruomenė, kitą – kultūros namų darbuotojai, dar kitą – vaikų dienos centro nariai, puošia ir šeimos ar kolektyvai. Kadangi eglučių nekertame, kiekvienais metais jos vis paauga. Tokia mintis ir buvo sodinant – kad neniokotume gamtos. Jei būtume sodinę lapuočius, tuomet ir lapus būtų reikėję grėbti, – aiškino Elena.

Eglutės tradiciškai būna papuoštos iki pat Trijų karalių.

Nuotrauka
adventas
Dauglaukio kultūros namų feisbuko nuotrauka

Sausainių kepimas

Advento laikotarpį mini ir kitos bendruomenės. Štai ketvirtadienį vyko įdomi prieškalėdinė edukacija Skaudvilėje – skaudviliškiai mokėsi gaminti bei dekoruoti meduolius.

Nuotrauka
adventas
Žygaičių kultūros namų feisbuko nuotrauka

– Meduolius kartu su Skaudvilės atviros jaunimo erdvės lankytojais kepame ne pirmus metus. Ruošiamės eglės įžiebimo šventei, jos metu veiks paviljonas, kuriame vaišinsime meduoliais ir arbata. Dalį meduolių nuperka seniūnija, – vardijo Skaudvilės skyriaus kultūrinių renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė. – Pernai sugalvojome pradėti kepti meduolius, buvome pasisamdę ir meistrę, o šiemet edukaciją vedame pačios, sausainius kepame pagal originalų receptą.

Svarbiausias ingredientas, pasak R. Bartkuvienės, – meilė bei šventinė nuotaika, o visa kita gana įprasta – medus, kiaušiniai, sviestas, meduolių prieskoniai, nugesinta soda.

– Pernai susipažinau su puikia moterimi iš Šiluvos, kuri man patikėjo savo meduolinių sausainių receptą. Dekoruosime meduolius glaistu, kurį gaminti išmokė ta pati moteris, – džiaugėsi R. Bartkuvienė.

Pirmadienį skaudviliškiai pynė vainikus, o tradicinė eglutės įžiebimo šventė bei padėkos vakaras vyks gruodžio 14 dieną.

Nuotrauka
nuotrauka
Nuotrauka
kovo 11
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-10
Kovo 11-oji, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena. Šiemet ją minime ypatingai – ir su pasididžiavimu, kad Tauragė šiemet gali didžiuotis Lietuvos kultūros sostinės titulu, ir skausmu širdyje už dėl savo laisvę kasdien kraują liejančią Ukrainą. 
Nuotrauka
uzgaveniu kaukes
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-02-25
Nors dabar Užgavėnės – linksmų pramogų ir „žiemos išvarymo“ šventė, jos tikroji prasmė buvo visai kitokia. Užgavėnių apeigos perteikia daug gilesnius dvasinius, religinius dalykus. Kažkada tai buvo bene esmingiausia senosios lietuvių religijos šventė, skirta mitinio-kosmologinio šviesos pergalės prieš tamsą įvykio kasmetiniam apeiginiam pakartojimui. Užgavėnių kaukes kūrė ir tauragiškis tautodailininkas Antanas Bagdonas, palikęs gilų pėdsaką, ryškų autorinį stilių. Jos eksponuojamos Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ šalia kitų jo kūrinių. Apie šio menininko sukurtas kaukes ir jų reikšmę papasakojo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Kultūros-edukacijų skyriaus vedėja Renata Jančiauskienė.
Nuotrauka
Užgavėnių linksmybės Tauragėje
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-02-24
Antradienį mieste ne vienas sukluso išgirdęs linksmą muziką, pamatęs šėlstančius persirengėlius. Tauragės kultūros centro kolektyvas nuotaiką kėlė nuo pat ryto – Užgavėnių šventę pradėję „Blūdnasčiu“ Centro turguje, vėliau keliavo per įstaigas, o vakare įsikūrė prie Tauragės kultūros centro – kepė blynus, šoko, degino Morę.
Nuotrauka
deives
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-02-13
Vasario 3-iąją Tauragės pilies kiemelyje startavo vienas įspūdingiausių šių metų Lietuvos kultūros sostinės reginių – instaliacija „Deivių giesmės“, moderniais vaizdo bei garso sprendimais atkreipianti dėmesį į etnografinę kultūrą. Instaliacija veiks iki kovo 26 dienos ir atgis kiekvieną ketvirtadienio, penktadienio, šeštadienio ir sekmadienio vakarą.
Nuotrauka
genute
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-02-12
„Surišti... Lietuvos lietumi ir Taurage“ – taip pavadintas renginys šeštadienį sukvietė tauragiškius į Kultūros rūmus. Tai buvo tarsi giminės susitikimas – tokia šilta atmosfera tvyrojo salėje, o dvi su puse valandos pralėkė tarsi akimirka.
Nuotrauka
kulturos sostine
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-31
Sausio 20-ąją Tauragės pilies kiemelyje oficialiai atidaryti Lietuvos kultūros sostinės metai. Ypatingus mūsų kraštui metus pradėjo įspūdingas teatralizuotas šviesos ir muzikos performansas „Kultūros muitinė – penki keliai“, sutraukęs gausų būrį žiūrovų.
Nuotrauka
meide
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-01-25
Muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ 2021-ųjų metų nugalėtoja Meidė Šlamaitė kaip padėką už palaikymą tauragiškiams vasario 3-iąją Tauragės kultūros rūmuose rengia koncertą. Jame skambės tik autorinės jaunosios dainininkės dainos, o jai akomponuos kanklėmis. 
Nuotrauka
kulturos sostine
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-17
Šie metai Tauragės kultūros bendruomenei itin svarbūs, nes miestas tampa Lietuvos kultūros sostine. Visko bus daugiau – žvilgsnių, susidomėjimo, turistų, veiklų. Lietuvos kultūros sostinės titulas Tauragei leis kurti ir įgyvendinti naujas kultūros idėjas ir iniciatyvas, padedančias atskleisti krašto identitetą ir žaliausio miesto Lietuvoje viziją, puoselėti miesto kultūros tradicijas ir jomis dalintis. Tai šansas parodyti Tauragės kultūrą Lietuvos ir užsienio gyventojams. Įspūdingas metų atidarymo renginys – sausio 20-ąją. 
Nuotrauka
sausio13
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-13
Šiandien minima Laisvės gynėjų diena daugumai paliko neišdildomų prisiminimų ir dovanojo galimybę gyventi laisvoje šalyje. Vyresnieji prisimena patys dalyvavę pasipriešinime prieš sovietų kariuomenę, o jaunoji karta vertina jų pasiaukojimą dėl Lietuvos nepriklausomybės. O pagerbti kovotojų už laisvę tauragiškiai kviečiami į pilietinę akciją „Sustok už didvyrius“.
Nuotrauka
ieva feja
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-12-18
Dviejų vaikų mama Ieva Račkauskienė nusprendė pradėti vesti kalėdines edukacijas. Pasak moters, viename gyvenimo taške, kai jau, atrodo, buvo viską pasiekusi, suprato, kad yra nelaiminga ir eina netinkamu keliu, kuris neteikia džiaugsmo. Ji apsisprendė keisti gyvenimo kelią po to, kai baigė chemijos doktorantūros studijas, 6-erius metus dirbo kosmetikos pramonėje ir susilaukė dukrytės. Būtent dukra ir padėjo jai atverti akis į džiaugsmingą gyvenimą, prisiminti savo vaikystę, suvokti, ko trokšta širdis. 
Nuotrauka
krastotyra
Tauragės kraštotyros draugijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2022-11-19
Praėjusią savaitę atšvęsta pirmoji atsikūrusios Tauragės kraštotyros draugijos gyvavimo sukaktis. Šia proga patvirtintas ir naujasis draugijos logotipas, aptarti metų pasiekimai bei pasidalinta naujais planais.
Nuotrauka
lauksargiai
Lauksargių kultūros namų nuotrauka
Įkelta:
2022-11-19
Po visų rudens darbų šeštadienį į Lauksargių kultūros namuose organizuojamą šventę „Šv. Martyno šokiai ir dainos“ sugužėjo seniūnijos gyventojai ir svečiai. Dalyviai supažindinti su šios šventės tradicijomis, legendomis bei burtais.
Nuotrauka
diksaitis
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-10-31
Prieš Visų šventųjų ir Vėlinių dienas daugelis mūsų vis dažniau susimąsto ne tik apie mirusius artimuosius, bet ir neišvengiamą savo pačių gyvenimo pabaigą. Daugeliui pažįstamos katalikų tradicijos bei papročiai, tačiau Tauragės rajone gyvena nemažai ir  evangelikų liuteronų. Tad kaip jie suvokia mirtį bei mini šias dienas?  
Nuotrauka
helovinas dvare
Tauragės dvaro bendruomenės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-29
Po praūžusio šviesos ir moliūgų  festivalio Švėkšnoje pasigrožėti, o gal ir pasibaisėti helovino grožybėmis galėsime Tauragės dvaro šiurpnakčio vakarėlyje. Organizatoriai žada, kad išgąsčio tikrai netrūks. Nepamirškite įėjimo mokesčio – pokštų ir saldainių.
Nuotrauka
aukso vainikas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2022-10-29
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ surengta liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Iškilmingo parodos uždarymo metu komisija įvertino pateiktus darbus, paskelbė laureatus ir atrinko geriausius kūrinius respublikiniam turui, kurio metu trys geriausi meistrai iš visos Lietuvos bus apdovanoti simboliniais „Aukso vainikais“.
Nuotrauka
geguzine
Bronislovo Ambrozos nuotrauka
Įkelta:
2022-10-26
Spalio 15-ąją Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras „į krūvą sudėjo“ net du renginius: vos pasibaigus respublikinei tradicinių kapelų šventei „Mildos gegužinė“ visi nuskubėjo į tradicinių šokių vakaronę suaugusiesiems „Grajyk, muzikonte, – kaimynele šuoks“. Smagu buvo visiems – skambėjo dainos ir melodijos, trepsėjo visi – ir jaunas, ir senas.
Nuotrauka
paroda jazz
Mortos Mikutytės/„Fotojūra“ nuotraukos
Įkelta:
2022-10-07
Nuaidėjo VIII tarptautinio festivalio „Džiazo dienos Tauragėje“ akordai. O atmintin įsirėžę momentai, nuotaikos prisimintos dviejų fotografų parodoje, atidarytoje Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Fotografijos galerijoje rugsėjo 29-ąją. Tauragiškiai kviesti pamatyti fotografų užfiksuotus įspūdingiausius bei jaukiausius momentus.
Nuotrauka
alekna
Joanos Suslavičiūtės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-24
Tauragiškis 16-metis Vilius Alekna aktyviai įsitraukia į savanorišką veiklą, o šiemet dar ir išrinktas į Jaunimo Europos komandą (JEK). Nors „Versmės“ gimnazistas mokslams skiria daug laiko, jo randa ir užsiimti mėgstamais dalykais – domisi informacinėmis technologijoms, dalyvauja šaulių bei JEK veiklose.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-12
​​​​​​​Tauragėje vienas kitą atradę ir grupę, pavadintą „Neradau“, subūrę, o šiuo metu Vilniuje studijuojantys 4 atlikėjai su šypsena prisimena ir labiausiai įsiminusius kuriozus, ir nesėkmes, patirtas ant scenos. Tauragiškiai Kostas Patašius (20 m.), Julius Bučinskas (19 m.), Anelė Matrosovaitė (20 m.) ir Greta Jonelytė (19 m.) aistrą muzikai atrado skirtingai, tačiau pradėję groti kartu išmoko ir ne vieną bendrą pamoką. 
Nuotrauka
MENU FESTAS
Įkelta:
2022-08-19
Praėjusį savaitgalį Tauragėje nugriaudėjo penktą kartą surengtas „Menų Festas“, tapęs puikia terpe skleistis jauniems menininkams. Šiemet į festivalio rėmus tilpo įvairiausios meno formos: performatyviosios poezijos varžytuvės „Slemas su ragais“, kuriose susirungė net 14 poetų, savo darbus eksponavo dešimtys dailininkų ir fotografų iš visos Lietuvos, scenoje pasirodė net 12 muzikos grupių. „Tauragėje jaunimo organizuojamas muzikos, vizualiųjų menų, slemo festivalis orientuotas į jaunimo auditoriją yra vertas dėmesio reiškinys“, – įsitikinusi Renata Karvelis.
Nuotrauka
moxie
Įkelta:
2022-08-13
Praėjusių metų lapkritį susikūrusi jaunimo roko grupė „Moxie“ skinasi savo kelią į žvaigždes. Grupę sudaro šauni penkių nenustygstančių vietoje narių komanda: gitaristė Luka Bagdonaitė, solistas Mantas Aldukevičius, gitaristas Matas Jonas Piečia, būgnininkas Mantas Jancevičius bei bosine gitara grojantis Kristupas Andriukaitis. Po truputį pradėjusi groti Tauragės atviroje jaunimo erdvėje vėliau grupė persikėlė į Tauragės kultūros centro rūsį. Jaunuoliai džiaugiasi, kad Tauragės kultūros centro direktorius juos priėmė ir suteikė galimybę repetuoti. Laikui bėgant juos po truputį pradėjo kviesti į renginius.
Nuotrauka
ignas
Įkelta:
2022-08-11
16-metis „Versmės“ gimnazijos moksleivis Ignas Plienaitis piešti mėgo nuo vaikystės. Kaip ir daugelis bendraamžių,  piešinius jis padovanodavo tėvams. Tačiau po kurio laiko pomėgis piešti išaugo į šį tą daugiau – vaikinas piešti išmoko taip gerai, kad dabar yra raginamas surengti parodą. 11-ą klasę lankysiantis jaunuolis ne tik piešia pasitelkęs grafitinius pieštukus, bet ir tapo guašo akvarele. „Vasarą planuoju išmėginti ir aliejinius dažus“, – kalbėjo jis. Meniškos sielos moksleivis, regis, turėtų būti atitrūkęs nuo vadinamų tiksliųjų mokslų ir pasinėręs į paslaptimis apipintą meno sritį, tačiau vaikinas atskleidė planuojantis studijuoti ne ką kitą, o inžineriją.