Dviejų vaikų mama Ieva Račkauskienė nusprendė pradėti vesti kalėdines edukacijas. Pasak moters, viename gyvenimo taške, kai jau, atrodo, buvo viską pasiekusi, suprato, kad yra nelaiminga ir eina netinkamu keliu, kuris neteikia džiaugsmo. Ji apsisprendė keisti gyvenimo kelią po to, kai baigė chemijos doktorantūros studijas, 6-erius metus dirbo kosmetikos pramonėje ir susilaukė dukrytės. Būtent dukra ir padėjo jai atverti akis į džiaugsmingą gyvenimą, prisiminti savo vaikystę, suvokti, ko trokšta širdis.
Laimės paieškos
Chemijos mokslus Ieva krimto ilgai – ketveri metai chemijos inžinerijos bakalauro, dveji metai chemijos inžinerijos magistro bei dar ketveri metai chemijos doktorantūros studijų Kauno technologijos universitete. 10 metų nuoširdaus atsidavimo mokslams. Ieva teigia universitete sutikusi daug įkvepiančių dėstytojų.
– Chemija tapo natūralia mano gyvenimo dalimi – kol virtuvėje gaminu maistą, su vyresniu sūnumi atliekame daug eksperimentų: ekstrahuojame įvairias daržoves, išgauname spalvas, keičiame jas su soda ir actu. Labai džiaugiuosi, kad studijavau chemiją, nes chemija yra viskas, viskas materialioje erdvėje sudaryta iš cheminių elementų, žinomų ir nežinomų, – teigė Ieva.
Paklausta, kodėl tai visgi nesuteikė laimės, pašnekovė ilgai nesvarsto – tikriausiai dėl to, kad ne ten jos ieškojo.
– Mintis, kad baigusi universitetą, sukūrusi šeimą, pasiekusi šio to karjeroje tapsiu laiminga, neišsipildė. Visas grožis ir laimė yra viduje, ten ir reikia ieškoti to, kas tave daro laimingą, – teigė I. Račkauskienė, – supratau, kad man patinka būti su vaikais, būti vaikiškai, linksmai, o ne tokia, kokia per tiek metų tapau – santūria ir reiklia. Laimė ateina tada, kai pradedi suprasti, ko iš tikro nori širdis, ir būni tokia, kokia esi be kaukės, – aiškino Ieva.
Skatins vaikų kūrybiškumą
Šiemet I. Račkauskienė ves pirmąsias kalėdines edukacijas.
– Visa edukacija prasidės kūčiukų gamyba, vaikai galės prisiliesti prie pačios gamybos ir sužinoti įdomių faktų apie kūčiukus. Po to eisime giliau į kūrybiškumą, kalbėsime apie kalėdinius stebuklus, kas yra stebuklas kiekvienam, kaip kiekvienas vaikas jį supranta, ir bandysime tai atvaizduoti piešinyje. Po to apjungsime visus piešinius ir kursime pasaką. Kiekvienas vaikutis turės galimybę sukurti savo pasakojimą, taip skatinsime išsiskleisti jų kūrybiškumą, – edukacijų naudą įvardijo moteris.
Edukacijoje, pasak jos, bus apjungta daug elementų. Kadangi edukacijos pavadintos „Fėjos edukacijos“, tai pasakiškų elementų bei dekoracijų tikrai netrūks.
– Daug dėmesio skirsiu spalvoms, nuotaikai sukurti, – teigė Ieva.
Edukacijas moteris organizuoja šeimos ūkio gamykloje Alijošiškių kaime, Mažonų seniūnijoje. „Žaliasis ūkis“ yra oficialiai įregistruotas kaip augalinių žaliavų perdirbimo cechas, dar vadinamas gamykla, kurioje kuriami ir gaminami makaronai bei konditerijos gaminiai. Ūkyje naudojamas ekologiškas žaliavas augina ir Ievos vyras.
Pati moteris kilusi iš kaimyninės Šilalės, tačiau išvykusi studijuoti į Kauną ten su vyru ir vaikais liko gyventi.
Moteris edukacijas planuoja tik tam tikromis dienomis, tada ir atvyks į vyro gimtinę.
Kalėdiniai užsiėmimai
Ieva sako jau anksčiau svarsčiusi galimybes dirbti su vaikais:
– Mintis, kad noriu dirbti su vaikais, sukasi galvoje apie pusę metų, tik nežinojau, nuo ko pradėti. O prieš porą mėnesių išsirutuliojo mintis, jog visai puiku pradėti edukacijas ūkyje, nes labai gražiai siejasi su Kalėdų tematika – kūčiukų kepimas, pasakos kūrimas. Galvodama apie edukacijas vaikams svarsčiau, eiti kažkam dirbti ar kurti kažką savo. Vieną dieną išdrįsau pasakyti sau, kad ir aš galiu kažką sukurti. Taip gimė „Fėjos edukacijos“.
Iki metų pabaigos liko visai nedaug, kol kas Ievos mintyse – kalėdinės edukacijos.
– Po jų, manau, gims kažkas nauja, bet kol kas dar negaliu pasakyti. Kol kas keliu tikslą, kad edukacijos būtų ne informacijos pateikimas, bet patyriminiai išgyvenimai, leidžiantys skleistis vaikų kūrybiškumui ir gebėjimams. O kur tai nuves, man irgi įdomu, – prisipažino edukatorė.
Pasak jos, edukacijų metu turi būti skatinama kūrybinė veikla per įvairias užduotis ar mokymą.
– Principai gana panašūs į Montessori, bet vedami labiau vidinių pajautimų. Montessori mokymo esmė nėra apipilti vaiką faktais, bet ugdyti jo natūralų norą mokytis. Daug dėmesio kreipiama į aplinkos paruošimą, kad vaikui būtų patogu prieiti ir gauti visas veiklas, kurios atitinka jo amžių, kelia jiems iššūkių, bet nėra pernelyg sudėtingos ir sėkmė būtų lengvai pasiekiama, – dėstė I. Račkauskienė. – Iš tikro vaikai yra linkę natūraliai viskuo domėtis, mokytis, nes tai užprogramuota genuose, bet tam reikia sudaryti tinkamas sąlygas. Ruošdama užsiėmimus skaitau knygas apie Montessori, tai padeda man geriau suprasti, kaip paruošti tinkamai aplinką.
Kalėdinės edukacijos susideda iš trijų etapų – mokoma kepti kūčiukus bei supažindinama su papročiais ir tradicijomis, kurie susiję su Kūčiomis ir kūčiukais, pokalbis apie kalėdinius stebuklus ir rankučių įdarbinimas kūrybinei veiklai atvaizduoti tai, kas vaikui yra stebuklas. Trečia, visų piešiniai bus sudedami ant „paslaptingo“ stalo ir kartu bus kuriama pasaka.
– Viskas orientuota į vaiko kūrybiškumo atskleidimą, bus galima sukurti ir savo norimą kūčiuką, kūrybiškai piešti, kiekvienas vaikas turės galimybę sukurti pasaką, – vardijo edukatorė.
Išlaisvinti švelnumą bei kūrybiškumą
Pasak Ievos, „Fėjos edukacijų“ pavadinimas pasirinktos ne šiaip sau – pasak pašnekovės, fėja slypi kiekvienoje moteryje, ji švelni, moteriška, rūpestinga, kūrybinga ir magiška. Kiekviena moteris turi įgimtas šias savybes ar bent kažkuria, net ir mažiausia, dalimi nori tokia būti, tik ne visada pavyksta viską atskleisti.
– Manau, kad man atėjo laikas atskleisti šias savybes, kurios nuo vaikystės buvo giliai kažkur viduje. Aš moteris Fėja, tokia, kokia esu – tobula ir klystanti, vaikiška ir suaugusi, linksma ir liūdna. O tam, kad suprasčiau, jog noriu dirbti su vaikais, man reikėjo įgyti chemijos mokslų daktaro laipsnį ir susilaukti dviejų nuostabių vaikų.
Leisdama laiką namuose su vaikais moteris pastebėjo, kad jai smagu juos mokyti, skatinti kūrybiškumą, kurti jiems pasakas.
– Iš tikrųjų vaikai yra geresni mokytojai nei mes patys. Jie yra mūsų variklis, kuris skatina mūsų vidinį augimą, pavyzdžiui, kai reikia apsišarvuoti kantrybe ir supratingumu.
Kalėdinės edukacijos vyks apie 2 valandas.
– Manau, kad iš pradžių vesiu edukacijas su tam tikromis tematikomis skirtingo amžiaus vaikams. Pačiai atrodo labai įdomu būtų pabandyti ir su pačiais mažiausiais, iki 2 metų vaikais, svarstau suformuoti jiems jutiminį kambarį, – mintimis dalijosi Ieva.
Pasak moters, pastaruoju metu jos galvoje sukasi įvairiausių idėjų: nuo žaidimų kambario įkūrimo su edukacinėmis programomis iki stovyklų ir dar daugiau.
– Labai laukiu kalėdinių edukacijų, jos, manau, padės man išgryninti idėjas, kaip keliauti toliau, – prieš pirmąją edukaciją teigė pašnekovė.