Nacionalinę bibliotekų savaitę buvo ką veikti ir bibliotekininkams, ir skaitytojams
Įkelta:
2023-05-07
Nuotrauka
metu bibliotekininke
Nuotraukos autorius:
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Aprašymas

Meilutė Parnarauskienė, Jovita Masidunskienė ir Lietuvos bibliotekininkų draugijos Tauragės skyriaus pirmininkė Greta Dagienė.

 

Ką tik pasibaigusi 23-oji Nacionalinė bibliotekų savaitė buvo kupina renginių: bibliotekininkai keliavo, diskutavo, rungėsi protmūšiuose, rinko geriausias knygas, rengė susitikimus ir parodas. O paskutinis mėnesio penktadienis, kvalifikacijos diena, virto tikra švente – paskelbti Metų geriausieji, į svečius atvyko, ko gero, populiariausias ir protingiausias šuo Lietuvoje – Kuršis, kuris su savo šeimininke mokymus pavertė ne tik įdomiais, naudingais, bet ir žaismingais.

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė buvo skirta apibendrinti, kokios įtakos bibliotekų bendruomenei turėjo įvairiausios krizinės situacijos – ar pandemija, infodemija, informacinis triukšmas, karo ir kitos informacijos gausa, būdinga krizinėms situacijoms, turėjo įtakos bibliotekų darbui, kaip į tai reagavo bendruomenės, besinaudojančios bibliotekų paslaugomis. Balandžio 23–29 dienomis šalies bibliotekininkai buvo kviečiami dalyvauti profesinėse iniciatyvose, o skaitytojai – kultūros renginiuose tiek savo bibliotekoje, tiek virtualiose erdvėse.

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė prasidėjo tradiciniu bibliotekininkų pėsčiųjų žygiu. Daugiau nei 300 bibliotekininkų ir jų draugų iš visos Lietuvos kartu žygiavo 12 kilometrų trasa gražiomis Kazlų Rūdos apylinkėmis.

Balandžio 24–29 dienomis vyko akcija „Nerimstanti biblioteka“, kurios metu Viešojoje bibliotekoje ir visuose jos filialuose skaitytojo bilietai buvo dovanojami, o pirmieji 20 naujų skaitytojų dovanų gavo kavos puodelį studijoje „ResPublica“. 

Edukacijos, kelionės, protmūšiai

Balandžio 26-ąją Vaikų literatūros skyriuje moksleivių grupėms vyko edukacija „Veltos vilnų istorijos“ su Inga Norkūniene ir šunimi Kuršiu, o B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje – protmūšis „Kartų kovos“, kuriame savo jėgas išbandė jaunimo ir senjorų komandos. Žaidimą laimėjo patirtis – Trečiojo amžiaus universiteto komanda. Šią dieną kitame žaidime fortūna nusišypsojo ir B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos komandai – iš 27 komandų, dalyvavusių žaidime „Šįryt nedirbu. Su Marium ir Marium“, kurio organizatoriai – Klaipėdos I. Simonaitytės viešoji biblioteka, pirmoji vieta atiteko B. Baltrušaitytės viešajai bibliotekai.

Nacionalinės bibliotekų savaitės metu bibliotekos darbuotojai buvo nuvažiavę į Kuldigos (Latvija) biblioteką. 

Metų knygos rinkimai

Tauragės rajono savivaldybės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje įvyko 10-ojo konkurso „Tauragės metų knyga“ apdovanojimų vakaras ir autografuotų knygų parodos „Su meile – tauragiškiams skaitytojams“ pristatymas. Vaikų literatūros skyrius kvietė į susitikimą su rašytoja Agnesa Kenešyte-Grice, lankytojams dovanojo spektaklį „Margaspalvė uodega“, Skaudvilės miesto filialas – į teatro „Avilys“ improvizaciją pagal Vytauto V. Landsbergio kūrinį „Arklio Dominyko meilė“, pristatė Pagramančio kultūros namų vokalinį duetą – bibliotekininkę Ernestą ir jos mamą Rasą.

„Tylu bibliotekoje būna tik kartais“

Paskutinį mėnesio penktadienį, kaip įprasta, Viešojoje bibliotekoje – kvalifikacijos diena. Kadangi šį kartą ji vyko 23-osios Nacionalinės bibliotekų savaitės metu, kolegų suvažiavimas tapo švente. Susitikimo metu paskelbtas Metų bibliotekininkas. 

Šį kartą Metų bibliotekininke tapo Lauksargių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Jovita Masidunskienė. 

„Tauragės žinioms“ ji sakė bibliotekoje dirbanti visai neseniai, vos dvejus metus. Jovita prisipažino niekada negalvojusi, kad dirbs bibliotekoje: 

– Taip jau išėjo. Tačiau galiu teigti, jog tai tikrai svajonių darbas. Man patinka bendrauti su žmonėmis, dauguma čia ateina ne tik pasiimti knygų, paskaityti spaudos, tačiau ir pasikalbėti, ir mokesčius sumokėti, ir pas gydytoją užsiregistruoti, ir arbatos puodelio išgerti. Lauksargių kaime nėra vaikų dienos centro, todėl biblioteka yra vaikų ir jaunimo susibūrimo ir susitiko vieta. Vieni ateina laukti autobuso po pamokų, kiti, vietiniai, – šiaip praleisti laiko, tuo tarpu ir prie kompiuterių žaidžia, ir stalo žaidimus, ir knygą vieną kitą išsirenka, – pasakojo ji.

Pernai Lauksargių bibliotekoje buvo 190 registruotų skaitytojų. 

– Kiek bus šiemet, tiksliai atsakyti negaliu, tačiau panašiai apie 200, gal kiek daugiau, kadangi žmonės vis dažniau naudojasi bibliotekos teikiamomis paslaugomis.

O ką jie mėgsta skaityti? 

– Negalėčiau išskirti vieno žanro, ką mėgsta skaityti lankytojai, – čia jau pagal skonį, vieni mėgsta romanus, kiti – detektyvus ar istorines knygas, kiti apskritai knygą renkasi pagal viršelį – jei viršelis gražus ir knyga nauja, galvoja, kad bus įdomi, kiti priešingai, jei knygos viršelis patrintas, galvoja, kad ją daug kas skaitė ir ji bus įdomi. Vieni labiau mėgsta lietuvių rašytojus, kiti dažniau renkasi užsienio autorių knygas, – pasakoja J. Masidunskienė.

Ji prisipažįsta pati paskutiniu metu randanti laiko paskaityti tik vietinę spaudą ir žurnalus, šiaip jai  labiau patinka meilės romanai.

Paklausta, kas šiame darbe ją žavi labiausiai, Jovita sakė:

– Žavi tai, jog darbas nėra monotoniškas, lankytojų ir skaitytojų netrūksta. Kitoje kelio pusėje, šalia bibliotekos, įsikūrusi mokykla, tad labai daug jaunųjų lankytojų ir skaitytojų, todėl ir bibliotekoje tylu būna tik kartais. Suaugusį žmogų sunku kažkuo sudominti ir paskatinti jį skaityti, o mažuosius vis dar labai lengva, paskatinu įvairiomis smulkmenomis, mažomis dovanėlėmis, džiaugiuosi, kai užėję į biblioteką vaikai ne tik žaidžia prie kompiuterių, tačiau renkasi knygas ir jas skaito. Bendradarbiauju su Tauragės atvira jaunimo erdve (TAJE), kas dvi savaites vyksta žaidimų vakarai, jų metu ir stalo žaidimus žaidžiame, ir su jaunimu apie įvairias kasdienes problemas kalbamės. Vos tik orai atšyla, stengiuosi suorganizuoti kokį renginį lauke. Prieš keletą savaičių kaip tik vyko Atvelykio popietė „Vaikų velykėlės“, bendradarbiavau su TAJE, kepėme ant grilio ir su mamytėmis vaikams gaminome dešrainius, kartu žaidėme „karštą bulvę“, įvairius stalo žaidimus, ir vaikams buvo papildoma pramoga – virtualios realybės akiniai.

Nominacijos – ir rimtos, ir linksmos

Išdalinta ir daugiau nominacijų. Metų iniciatyvos nominacija atiteko Laimai Bajoraitei už Skaitymo iššūkio akcijos koordonavimą ir iniciatyvas, Metų leidėjos – Laisvutei Pavalkienei už svarų prisidėjimą prie Batakių krašto kūrėjų knygų išleidimo, Metų geriausio vaikų draugo – Ernestai Giačienei už įvairias edukacijas ir veiklas su vaikais, Metų bendruomeniškiausios bibliotekos – Reginai Vingienei už bendradarbiavimo koordinavimą tarp LAB Elvis bibliotekos ir Adakavo bendruomenės, Metų kūrybiškiausios bibliotekos – Žydrei Macienei už poezijos, vaidmenų, tapybos išraiškas ir taikymą tiesioginiame darbe ir bendruomenės veikloje, Metų knygnešio – Vaivai Keserauskaitei už TBA ir LAB Elvis bibliotekos koordinavimą. Skirtos ir linksmosios nominacijos: Žalias klevo lapas – Kristinai Tymalkienei, Vaidai Balašaitienei; Ramunei Petravičiūtei-Kinderienei; Algoritmas – Laimai Bajoraitei; Panelė Kontora – Editai Laugalytei; Savaitinės spartuolės – Žanetai Maziliauskienei, Martynai Pikoraitienei, Gintarei Pavalkytei-Vasiliauskienei; Kaniterapijos specialistų ugdytoja – Inai Steponaitytei.

Po apdovanojimų surengti praktiniai kūrybiškumo ir darbo komandoje mokymai bibliotekos darbuotojoms su edukatore Inga Norkūniene ir erdelio terjeru Kuršiu. Nacionalinę bibliotekų savaitę užbaigė Nijolės Oželytės knygos „Atatrankos“ pristatymas.

Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2023-12-11
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į Fotografijos galeriją, kurioje gruodžio 14 d., 17 val. bus atidaryta Virgilijaus Usinavičiaus-Augulio fotografijų serija „Rūko alchemija“. Renginyje dalyvaus ir parodos autorius.
Nuotrauka
sostine
Linos Buchlickajos ir Juozo Petkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2023-12-11
Po daugybės renginių, performansų, aukšto meno ir pasaulinio lygio atlikėjų, po labai ypatingų metų Tauragė tarė „Stop“.  Tauragės kultūros rūmuose surengtas iškilmingas Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 uždarymo renginys – „Kultūros muitinė. STOP“.
Nuotrauka
duetas
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-07
Dainavimas žmonių kelius kartais suveda netikėtai. Panaši smagi situacija nutiko ir draugėms Kamilei Šlepavičiūtei ir Martynai Juozupaitytei, šiemet tapusioms bendraklasėmis ir dainuojančioms duetu. Gimnazijos antrokes kartu dainuoti paskatino muzikos mokytoja. O šiuo metu merginų laukia nemenkas iššūkis – pasiruošti ir dalyvauti „Dainų daineles“ konkurse.
Nuotrauka
adventas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-01
Nepaisant prasidedančio ankstyvo pasiruošimo Kalėdoms, artėjantis advento laikotarpis po truputį į visų širdis atneša džiugesį, vidinę ramybę. Įpusėjus lapkričiui prasideda advento vainikų pynimo edukacijos, primenančios gilias šio laikotarpio tradicijas. Kokios jos ir ką reiškia, plačiau papasakoti sutiko Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vedėja, renginių organizatorė-edukatorė Jurgita Brazauskienė.
Nuotrauka
regina
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-30
Regina Fominichienė save laiko tikra tauragiške, nors yra gimusi Skaudvilėje. O ir daugelis tauragiškių ją pažįsta, bent jau iš matymo – ją galima sutikti įvairiuose renginiuose, o ir gatvėje jos šypsena šviečia iš tolo. Savo amžiaus ji neslepia: Reginai – 68-eri, tačiau ją matydamas supranti, kad amžius nesvarbus, jei eini per gyvenimą atvira širdimi. O dabar visą gyvenimą poeziją mėgusi moteris tapo slemere. Ir jai puikiai sekasi!
Nuotrauka
renata
Renatos Karvelis feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-24
Renata Karvelis, tauragiškiams jau puikiai žinoma įvairių kultūrinių renginių ir akcijų organizatorė, performansų kūrėja, rašytoja, menininkė, išleido knygą „mOterOs“, kurioje – ironiški, provokuojantys, nenuspėjami eilėraščiai, apimantys moteriškumo temas, jas atskleidžiantys įvairiuose kontekstuose – nuo šeimos iki virtualybės ar biurokratijos profesiniame gyvenime. Juose gausu kritikos šiuolaikinio pasaulio detalėms, vis dar dažnai pasitaikančioms vyrų ir moterų nelygybės apraiškoms. Lapkričio 9-ąją knyga pristatyta B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. 
Nuotrauka
kvartetas
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2023-11-22
Kartu su rudeniu į Tauragę atėjusi kasmetinė teatro šventė „Kvartetas“ teatro mėgėjams vėl suteikė džiaugsmo. Šįkart festivalio spalva buvo ruda. Pasirodo, ruda gaunama sumaišius žalią su raudona, be to, ją mėgstantys žmonės nevengia sunkaus darbo... Taigi festivalis sužibėjo visomis spalvomis ir jų atspalviais. Festivalio sumanytoja ir puoselėtoja, Tauragės liaudies teatro režisierė Genovaitė Urmonaitė džiaugiasi – festivalis pavyko šimtu procentų ir įkvėpė naujiems darbams.
Nuotrauka
saulekalnis
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Spalio 27 dieną folkloro ansamblio „Saulėkalnis“ nariai susirinko paminėti ne tik penkerių metų veiklos sukakties, bet ir sudalyvauti naujų kolektyvo narių krikštynose. Prieš penkerius metus spalio 19-ąją susibūręs ansamblis savo dainomis ne tik džiugina Tauragės kraštą, bet garsina jį ir už rajono ribų.
Nuotrauka
kvartetas
Godos Virbickaitės nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-09
Su rudeniu į Tauragę ateina ir kasmetinė teatro šventė – tokia pat ir kitokia, bent jau festivalio spalva. Šįkart festivalio spalva ruda. Atrodo tamsu? Ogi sužinojome, kad ruda gaunama sumaišius žalią su raudona... Taigi festivalis sužibės visomis spalvomis ir jų atspalviais. Pakalbinome festivalio sumanytoją ir puoselėtoją, Tauragės liaudies teatro režisierę Genovaitę Urmonaitę.
Nuotrauka
aukso vainikas
Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-10-29
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre surengta XIX liaudies vaizduojamosios ir taikomosios dailės bei kryždirbystės meistrų kūrinių regioninė konkursinė paroda dėl „Aukso vainiko“ nominacijos, kurią 2005 m. įsteigė Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Regioniniame ture pirmoji vieta skirta batakiškei Onai Paulauskienei.
Nuotrauka
piliakalniai
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-10-28
Spalio 19-osios vakarą Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje vyko fotomenininko Alberto Švenčionio fotografijų parodos „Piliakalniai ir legendos“ bei fotografijų albumo „Būtsargiai“ pristatymas. Nespėjusieji į pristatymą parodą galės apžiūrėti iki lapkričio 10-osios. 
Nuotrauka
rita
Tauragės krašto muziejaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 25-ąją, 17 val., Tauragės krašto muziejaus Etnografijos ekspozicijoje vyks Ritos Balkutės paskaita „Vėlių laikas: apeigos ir mirties augalai“. Tai tęstinio muziejaus projekto „Vėlių mėnuo“, skirto bendruomenės edukavimui Vėlinių laikotarpiu, renginys.
Nuotrauka
norkaiciai
Bronislovo Ambrozo nuotraukos
Įkelta:
2023-10-22
Spalio 14-ąją Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblis „Saulėkalnis“ su vadove Jolanta Kažukauskiene iš Joniškio kultūros centre vykusio respublikinio konkurso „Aušta aušrelė“ grįžo laimėję pirmąją vietą. Kitą savaitę penkerių metų gyvavimo sukaktį minėsiantis kolektyvas šiame konkurse dalyvavo pirmą kartą ir labai sėkmingai. Tarp 13-os stipriausių šalies kolektyvų geriausiai įvertintiems tauragiškiams atiteko ir piniginė premija.
Nuotrauka
pleneras
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Tauragėje birželį surengtas menininkų pleneras „Laiko ženklai skulptūrose“ apjungė iš įvairių Lietuvos miestų šešis menininkus, gebančius prakalbinti ne tik medį, bet ir akmenį. Per penkias dienas jie sukūrė vieną akmens ir penkias medžio skulptūras. Svarstyta, kur statyti medžio skulptūras, ir nuspręsta jas įkurdinti parke prie Jūros gatvės. 
Nuotrauka
foto
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-10-16
Mažeikių muziejuje paskelbti jau 15-us metus rengiamo tarptautinio fotografijos konkurso „Gyvos žemės mintys“ laureatai. Tarp jų – ir tauragiškis fotografas Vytautas Butkus, konkursui pateikęs keletą fotografijų iš savo kelionės į Černobylį, kur prieš 37-erius metus įvyko didžiausia pasaulyje atominės jėgainės avarija, turėjusi globalaus masto pasekmių. 
Nuotrauka
karieta
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-13
Tarp Tauragės savivaldybės ir pašto pastatų neseniai sutvarkytame plote, akmenimis grįstoje aikštelėje, pastatyta ir tauragiškiams pristatyta kalvio Kęstučio Plyskaičio sukurta pašto karieta. Šis monumentas skirtas pašto 180 metų sukakčiai paminėti.  Šventės metu prisiminta istorija, žymūs žmonės, lankęsi pašte. 
Nuotrauka
elvis
B. Baltrušaitytės bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
ELVIS (elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) autobusas – tai po įvairius Lietuvos miestus ir atokiausius kaimus keliaujanti biblioteka, skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems sunku skaityti. Praėjusią savaitę ELVIS autobuso komanda atvyko į Tauragę.  
Nuotrauka
Stasys Eidrigevičius 
Ignacy Eidrigevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-20
Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 21 d. 17.00 val. kviečia į Tauragės pilį – naujoje muziejaus parodų erdvėje bus pristatyta Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Atidaryme dalyvaus pats parodos autorius, o parodą parengė Panevėžyje besikuriančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) komanda. Parodos kuratorė Lina Albrikienė, parodos architektas Darius Baliukevičius.
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šį savaitgalį jau 14-us metus skaudviliškiai organizuoja miesto šventę, truksiančią dvi dienas. Šiais metais bus prisiminta krašto istorija ir daug kur atsispindės faktas, kad Skaudvilėje buvo vienas didžiausių arklių turgų Europoje, sakė bendruomenės „Skaudvilės kraštas“ pirmininkas Vidas Bičkus.
Nuotrauka
vasaros skaitymo issukis
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Visą vasarą, nuo birželio 1-osios iki rugpjūčio 31-osios, šalyje jau aštuntus metus organizuotas tradicinis skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“. Skaitymo iššūkiu siekiama skatinti visuomenę domėtis literatūra, skaitymu. Šiemet priėmusieji iššūkį įvairaus amžiaus žmones buvo kviečiami perskaityti 5-ias pasirinktas knygas pagal tam tikras temas-užduotis ir registruotis savarankiškai arba artimiausioje bibliotekoje. Tauragėje šioje prasmingoje akcijoje dalyvavo net 1955 skaitytojai. Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji varžytuvių pabaigoje apdovanoti vertingais prizais. Laimėtojai išrinkti burtų keliu. 
Nuotrauka
lauksargiai
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-09-09
Pernai per šalį praėjus desovietizacijos bangai, Tauragės rajone demontuoti 4 sovietiniai paminklai. Daugelyje vietų taip ir liko tuščia, o štai Lauksargiuose rugsėjo pradžioje pastatytas naujas paminklas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui paminėti. Šia naujiena socialiniame tinkle pasidžiaugęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-vyriausiasis rinkinių kuratorius Darius Kiniulis užsiminė ir apie rašomą knygą, kurioje nuguls krašto istorijos faktai, nuotraukos, padavimai.
Nuotrauka
posmai
Daivos Genienės ir literatų klubo „Žingsniai“ nuotraukos
Įkelta:
2023-09-04
Šiltos emocijos, daug džiugių susitikimų ir sielą gaivinančios poezijos – taip galima būtų trumpai apibūdinti tradicinį, 10-ąjį respublikinį poezijos vakarą „Saulėlydžio posmai“, papuošusį Tauragės kultūros centro prieigas. Šiųmetį renginį, ko gero, galima vadinti rekordiniu: jame dalyvavo net 60 kūrėjų, suvažiavusių net iš 15-os šalies vietų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Kartu su lietuviais ir kitomis Tauragėje gyvenusiomis tautomis miesto veidą kūrė ir žydai. 1939 m. surašymo duomenimis, Tauragėje buvo 10 561 gyventojas,  iš jų – apie 4000 žydų. 1970 m. gyventojų buvo 19 500, iš jų 14 žydų… Holokaustas ilgametę Tauragės žydų bendruomenę visiškai sunaikino vos per keletą mėnesių. Saugodamas istorinę atmintį ir puoselėdamas žydų kultūros paveldą, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ rugsėjo 5 d., 15 val., kviečia į Pilies menes – į edukacinį susitikimą su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene „Šalom, Taurage!“.