Metalo menas – unikali meno forma, suteikianti neribotas galimybės. Kai įvaldote pagrindus, jus riboja tik vaizduotė. Šiame straipsnyje pateiksime idėjas bei visą informaciją, kurią reikia žnoti pradedantiesiems, nusprendusiems konstruoti iš metalo.
Kokių įrankių reikės?
Tekinimo staklės. Bene visiems metalo darbams reikia tekinimo staklių. Ne veltui tekinimo staklės dažnai vadinamos „staklių motina“. Tekinimas – tai įvairių konstrukcinių medžiagų apdirbimas jas pjaunant. Metalo darbams tinkamų staklių galite rasti https://toolsta.lt.
Plazminio pjovimo aparatas. Vienas iš tiksliausių būdų dirbti su metalu – naudoti plazminio pjovimo aparatą. Šis įrenginys metalui išlydyti naudoja elektringai jonizuotas dujas, išstumiamas pro nedidelę angą. Kokybiški plazminio pjovimo aparatai gali pjauti įvairiomis dujomis bei jų mišiniais. Plazminį pjovimo aparatą paprasta valdyti, todėl tai – idealus įrankis pradedantiesiems. Su šiuo aparatu galite ne tik tiksliai pjauti spalvotus metalus, bet ir išraižyti norimus raštus. Ypač verta atkreipti dėmesį į skysčiu aušinamus degiklius – jie ilgiau dirba ir mažiau susidėvi atsarginės dalys.
Suvirinimo įranga. Taip pat patariama įsigyti suvirinimo įrangą. Suvirinimas – tai dviejų metalo gabalų kaitinimo aparatu procesas, kurio metu dalys sujungiamos. Kai dalys atvėsta, jos lieka suvirintos.
Lituoklis. Litavimas yra vienas svarbiausių įgūdžių, reikalingų dirbant su metalais. Litavimas – tai dviejų metalų sujungimas. Pravartu investuoti į lituoklį su elektronine temperatūros kontrole, kad visada žinotumėte, jog įrenginys pakankamai įkaitęs. Per karštas lituoklis gali sugadinti projektus.
Saugos priemonės. Nusipirkę įrangą, nepamirškite pasirūpinti ir saugos priemonėmis. Jums reikės gesintuvo, akių apsaugos, pirštinių, storos prijuostės ir kitų apsauginių drabužių. Dirbkite tik saugioje vietoje: pasirūpinkite gerai vėdinama patalpa ir dūmų surinktuvais.
Kiti reikmenys. Jei piešite ant metalo, jums reikės tvirto žymeklio. Jei dizainą kursite ne iškart ant metalo, prireiks popieriaus ar kitos medžiagos, kad galėtumėte pasidaryti šabloną.

Kokį metalą rinktis?
Kai kuriuos metalus dėl jų standumo sunkiau apdirbti. Kitus, priešingai, galima lengvai lankstyti ir formuoti. Svarbu suprasti skirtumą tarp standumo (medžiagos atsparumo deformacijai laipsnio) ir kietumo (gebėjimo plastiškai deformuotis be lūžių). Pavyzdžiui, aliuminis, sidabras ir alavas yra minkšti ir lengvai apdorojami. Nikelis, varis ir žalvaris yra vidutinio kietumo, o nerūdijantis plienas – itin kietas.
Puiki medžiaga pradedantiesiems yra anglinis plienas. Ši plieno rūšis plastiškesnė, lengviau apdirbama ir suvirinama. Iš maždaug 1-2 mm plieno galima padaryti reikiamas formas naudojant šlifuoklį, pjovimo diską, alavo žirkles ar plaktuką.
Geras sprendimas yra ir žalvaris, varis, nikelis bei bronza. Šie metalai gražiai atrodo namų dekoro elementuose, kaip papuošalai ir kitos kūrybiškos detalės. Vis dėlto patariama pradėti eksperimentuoti su pigesniais metalais.
Kaip pradėti projektą?
- Nupieškite arba atsispausdinkite norimą dizainą ant popieriaus. Galite praleisti šį žingsnį ir piešti tiesiai ant metalo.
- Perpieškite dizainą ant metalo gabalo.
- Užsidėkite visas saugos priemones.
- Įjunkite plazminio pjovimo aparatą.
- Atsargiai pjaukite pagal dizaino linijas.
- Kitoje pusėje liks sukietėjusio metalo gabalėlių, vadinamų nuodegomis. Juos galite palikti arba pašalinti plaktuku ir kaltu.
- Privirinkite kitas dalis ar metalo gabalėlius prie dizaino. Taip sukursite 3D efektą.
- Pridėkite pageidaujamus apdailos elementus. Šiame žingsnyje galite dažyti, šlifuoti ir t.t.
Idėjos, ką sukonstruoti
- Elementai namams. Kurkite namams žavias vienetines metalo skulptūras, turėklus, nestandartinius baldus ir pašto dėžutes. Iš metalo pertekliaus gaminkite vyno stovus, židinių komplektus, diržų sagtis ir kt.
- Kiemo kūriniai. Panaudojant metalą ar net nereikalingas automobilio dalis galite sukurti unikalias kiemo puošmenas, pavyzdžiui, skulptūras.
- Suvirinimo stalas. Šiai paprastai idėjai naudojama sauja tiesių metalo gabalų, kurie suvirinami į rėmą. Viršuje esančiose metalinėse lentjuostėse sukuria tvirtą erdvę sunkiems daiktams.
- Drabužių kabykla. Ar svajojate apie daugiau vietos spintoje? Pagaminkite drabužių stovą, kuris būtų ne tik funkcionalus, bet ir estetiškas.
- Grotelės. Jei aplink jūsų namus auga vynmedžiai arba sode auginate vijoklines daržoves, tai – jums skirtas projektas. Jo pagrindą sudaro tvirta atviro rėmo konstrukcija.
- Vainikas. Gražų metalinį vainiką galima pagaminti vien iš sodos skardinių ir karštų klijų. Auksiniai atspalviai puikiai tinka rudeniui, tačiau tai gali būti ir puiki kalėdinė dekoracija.
- Auskarai. Varinius arba žalvarinius auskarus lengva pasigaminti ir jie atrodo itin stilingai.
- Virtuvės stalviršis. Variniai, cinko, bronzos ar alavo stalviršiai yra labai paklausūs. Skirtingai nei akmuo, jie yra antibakteriniai, atsparūs dėmėms ir itin lengvai valomi. Nors gaminant stalviršius metalą teks šiek tiek lankstyti, iš tiesų tai labai paprasta – tereikia įsitikinti, kad turite tinkamus matmenis, užsisakyti skardą ir pritvirtinti.
Praktikuodamiesi ir vis bandydami naujus projektus, mokysitės bei tobulinsite savo įgūdžius. Jums tikrai patiks kurti ir formuoti, o galiausiai džiaugtis darbo rezultatu. Svarbiausia – turėti tinkamas priemones ir aiškų planą.
Užs. Nr. 50