Praėjusią žiemą daugelyje Lietuvos miestų kainos už šildymą gerokai šoktelėjo į viršų. Rinkos tyrimų bendrovės atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, jog tai dažną privertė susimąstyti ne tik apie būsto renovaciją, bet ir atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą siekiant sutaupyti ateityje.
Tyrime dalyvavo 1015 nuolatinių gyventojų iš visos Lietuvos, 409 jų – renovuotinų daugiabučių namų gyventojai. Apklausus pastaruosius paaiškėjo, kad kiek daugiau nei pusė (56 proc.) renovuotinų daugiabučių gyventojų nurodo, kad šildymo kainų augimas skatina juos galvoti apie būsto atnaujinimą.
„Nerenovuotų daugiabučių gyventojai už šildymą moka 2–3 kartus didesnes sąskaitas nei tie, kurie jau atsinaujino savo gyvenamuosius namus arba gyvena naujos statybos būstuose. Kainoms už šildymą augant vienintelis būdas žymiai sutaupyti – atnaujinti savo daugiabutį taip padidinant jo energinį efektyvumą. Pradėjus rūpintis savo namo modernizacija dabar ateityje nebereikės jaudintis dėl sąskaitų už šildymą“, – teigia APVA Pastatų energinio taupumo departamento patarėja Gintarė Burbienė.
Renovacija – tai investicija į savo NT
Tauragės rajono energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programos įgyvendinimo administratoriaus renovacijos grupės vadovas Vytautas Navickas pastebi, kad mieste šildymo kainos neaugo taip žymiai, tačiau gyventojus renovuoti savo būstą motyvuoja ir kitos priežastys.
„Renovuotis butų savininkus skatina sėkmingos kitų namų patirtys, kokybiškesnės gyvenimo sąlygos, noras gyventi tvarkingesniame name, turėti atnaujintą vandentiekį, šildymą, fasadą ir vienodus gražiai atrodančius balkonus. Tauragiškiai būsto modernizaciją mato kaip investiciją į savo nekilnojamąjį turtą, todėl augančios šildymo kainos yra tikrai ne vienintelė priežastis atnaujinti daugiabučius“, – sako V. Navickas.
Specialistas pratęsia, kad nors gyventojai yra motyvuoti renovuoti savo daugiabučius, sunkumų kelia neaiškumai, kada bus skelbiamas kitas kvietimas modernizacijos projektams teikti. Sužinoję, kad namo atnaujinimo procesas trunka apie 3 metus, butų savininkai dažnai nusimena dėl ilgai trunkančių procedūrų.
Alternatyvūs energijos šaltiniai
Atliktas tyrimas parodė, kad net 80 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų, kurie būtų linkę modernizuoti savo būstą, nurodo, kad šildymo kainų augimas skatina juos atnaujinant būstą diegti ir alternatyvius energijos šaltinius: saulės jėgaines, geoterminį šildymą, šilumos siurblius ir kt.
V. Navicko teigimu, renovacijos projektus, kuriuose numatytas atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas, kol kas įgyvendinti yra sudėtinga. Pirmiausia, kyla sunkumų įtikinant gyventojus apie būsimą naudą, o sėkmingai įveikus abejonių žingsnį ne visuomet pavyksta nupirkti rangos darbus, dėl to vilkinamas renovacijos procesas. Natūralu, kad kiti butų savininkai, pasikalbėję su tokias patirtis išgyvenusiais kaimynais, abejoja dėl alternatyvių energijos šaltinių.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699
Užs. Nr. 48

