Trumpa, bet labai įdomi fejerverkų istorija
Įkelta:
2024-06-20
Nuotrauka
fejerverkai

Kadangi fejerverkai yra svarbi daugumos pagrindinių metų švenčių dalis, papasakosime jums viską, ką reikia žinoti apie fejerverkų istoriją - nuo jų kuklios pradžios, kai jie buvo visiški nelaimingi atsitiktinumai, iki įspūdingos jų dabarties.

Pradžioje - didysis sprogimas

Istorikai paprastai nurodo, kad fejerverkai pirmą kartą pasirodė II a. pr. m. e. senovės Liujango mieste Kinijoje. Tuomet senovės kinai rašydavo ant žalių bambuko stiebų ir kaitindavo juos virš anglių, kad išdžiūtų. Jei stiebai perkaisdavo, medienoje esančios oro kišenės išsiplėsdavo ir garsiai sprogdavo. Šias ankstyvąsias petardas kinai naudojo norėdami atbaidyti piktąsias dvasias ir fizinius įsibrovėlius, pavyzdžiui, laukinius gyvūnus ir kalnų vyrus.

Legenda byloja, kad daug vėliau kinų alchemikas sumaišė salietrą - kalio nitratą - su medžio anglimi ir siera, bandydamas sukurti amžinojo gyvenimo eliksyrą.

Vietoj to jis gavo juodus miltelius, kurie, susidūrę su ugnimi, sprogdavo.

Šie ankstyvieji šaunamieji milteliai, arba „ugnies narkotikai“ (huo yao), tapo svarbia kinų kultūrinių švenčių dalimi, kai žmonės kūrė tuometinius fejerverkus, pripildydami į tuščiavidurius bambuko stiebus ir juos uždegdami.

Kinija taip pat sukūrė naujovę fejerverkus naudoti kaip ginklus. Kinų lankininkai prie strėlių pritvirtindavo ankstyvuosius fejerverkus, kad priešus apšaudytų ugnimi. Istoriniuose šaltiniuose taip pat minima primityvi miltelių katapulta, kurią kinų kariai naudojo apie 1046 m.

Tačiau nesupraskite klaidingai - fejerverkai atsirado anksčiau nei ginklai su šaunamaisiais milteliais. Ne atvirkščiai.

Fejerverkai paplito Europoje

Marco Polo priskiriama garbė už fejerverkų atgabenimą į Europą iš Azijos, tačiau istorikai ginčijasi, ar iš tikrųjų jis pirmasis Europą supažindino su šia technologija. Per kryžiaus žygius arabų pajėgos prieš Europos priešus naudojo įvairius sprogstamuosius ginklus. Nors kinai dėjo visas pastangas, kad kontroliuotų šaunamųjų miltelių srautą iš šalies, gali būti, kad prekiautojams Šilko keliu pavyko jų gauti ir, nepaisant visų Kinijos pastangų, atgabenti į Artimuosius Rytus.

Pirmieji pirotechnikai, vadinami ugnies meistrais, dirbo su padėjėjų komanda, vadinamaisiais žaliaisiais žmogeliukais, kurie dėvėjo lapų kostiumus, kad apsisaugotų nuo krintančių kibirkščių. Prieš pasirodymą žalieji žmogeliukai linksmindavo minią, pasakodavo anekdotus ir pakeldavo nuotaiką. Geras ugnies meistras galėjo pelnyti rimtą pripažinimą - Anglijos karalius Jokūbas II buvo taip sužavėtas savo karūnavimo pasirodymu, kad už tai savo ugnies meistrą įšventino į riterius.

Renesanso laikotarpiu pirotechnikos mokyklos pradėjo kurtis visame žemyne. Šių prestižinių įstaigų studentai mokėsi kurti ir rengti akį traukiančius pasirodymus visuomenei, atsiduodami pirotechnikos gyvenimo būdui.

Smalsu, kokia galėjo būti fejerverkų akademija? Štai trumpas greitasis kursas apie tai, kaip sprogsta fejerverkai:

Fejerverkams reikia trijų pagrindinių sudedamųjų dalių - oksidatoriaus, kuro šaltinio ir cheminio mišinio spalvai gauti. Oksidatorius užsidegdamas suardo degalų jungtis ir išlaisvina visą cheminėse jungtyse sukauptą energiją, sukeldamas ryškų garso ir įniršio sprogimą.

Fejerverkai Italijoje

Italai ne tik pirmieji iš europiečių pradėjo gaminti fejerverkus, bet ir juos modernizavo. Per šimtmečius italų mokslininkai įdiegė daugybę naujovių ir patobulinimų, kurie leido pirotechnikams pakelti savo šou meistriškumą į aukštesnį lygį.

Nors anuomet kinai buvo atsakingi už fejerverkų kūrimą, tačiau italai juos patobulino išradę orinį apvalkalą - ledų kūgio formos kasetę, kurioje telpa fejerverko žvaigždės, sprogstamasis užtaisas ir vidinis sprogdiklis. Vidinis apvalkalo išdėstymas lemia fejerverko formą ore.

Italijos fejerverkų inžinieriai atrado, kad pridėjus tam tikrų metalų galima pakeisti sprogimo spalvas ir ryškumą. Ankstyvieji fejerverkai buvo beveik išimtinai oranžinės spalvos, bet kai italų pirotechnikai pradėjo žaisti su receptu, jie pakeitė spalvų paletę. Į fejerverkų receptus pridėję šių metalų, jie galėjo keisti žvaigždžių spalvas:

  • Raudona spalva: Stroncis (Sr)
  • Žalia: Baris (Ba)
  • lyna: Varis (Cu)
  • Geltona: Natris (Na)

Iš šių spalvų sunkiausia buvo ir tebėra išgauti mėlyną spalvą. Taip yra todėl, kad vario junginys, naudojamas mėlynoms žvaigždėms sukurti, yra ypač jautrus karščiui. Didinant liepsnos temperatūrą, didėja žvaigždės spalvos ryškumas. Tačiau jei temperatūra pakils per daug, bus sunaikinta spalvą sukurianti metalo rūšis, todėl vietoj norimos ryškios mėlynos spalvos bus pašalinta balta.

Fejerverkai Amerikoje

Renesanso europiečiai taip mėgo fejerverkus, kad XVII a. pradžioje keliaudami į Naująjį pasaulį, būtinai jų pasiimdavo ir į savo laivus.

Apie fejerverkus ankstyvosiose kolonijose nėra daug dokumentų, tačiau, pasak kai kurių istorikų, kapitonas Džonas Smitas Džeimstauno gyvenvietėje surengė pirmąjį amerikietišką fejerverkų šou.

Vėliau ryškiais fejerverkais buvo paminėtos pirmosios Nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo metinės 1777 m. liepos 4 d. - ši tradicija tęsiama iki šiol, kaip numatė tėvas įkūrėjas Džonas Adamsas.

Netrukus po to tapo plačiai paplitę fejerverkai, o visą likusį šimtmetį Amerikos politikai, norėdami pritraukti minias į savo kalbas, naudojo fejerverkus. Tačiau spalvoti fejerverkai amerikiečiams buvo neprieinami iki XIX a. pabaigos, kai italų imigrantai juos atvežė iš Senojo pasaulio. Nuo to laiko fejerverkai išliko pagrindiniu Amerikos švenčių elementu.

Fejerverkai ir teisė

Akivaizdu, kad pirmieji amerikiečiai mėgo pramogauti vieni kitiems rodydami fejerverkų šou. Po kelių sprogstamųjų „išdaigų“ buvo uždrausta naudoti fejerverkus „piktiems tikslams“.

Vėliau, XX a. pradžioje, aktyvistai, kovojantys su triukšmu, pavyzdžiui, Niujorke įsikūrusios Nereikalingo triukšmo slopinimo draugijos nariai (taip, jie tikrai egzistavo), vykdė kampaniją prieš fejerverkų ir kitų prie „miesto triukšmo“ prisidėjusių asmenų naudojimą. Jų pastangos iš tikrųjų padėjo priimti kelis JAV įstatymus dėl fejerverkų.

Šiandien kiekviena šalis taip pat turi savo įstatymus dėl fejerverkų licencijų ir naudojimo taisyklių - prieš uždegdami būtinai pasiskaitykite apie vietos įstatymus!

Užs. nr. 95

Nuotrauka
lidl
Įkelta:
prieš 1 dieną
Iš emigracijos į tėvynę grįžusiai šiaulietei Gintarei prekybos tinklas „Lidl“ tapo pirmąja darboviete Lietuvoje. Kaip sako pati Gintarė, kandidatuoti į pardavėjos poziciją ją paskatino vakarietiška įmonės kultūra, dinamiškas darbas ir galimybė nuolat tobulėti. Parduotuvės vadovė dalijasi savo karjeros istorija, įvardija darbo privalumus ir kviečia prisijungti prie „Lidl“ parduotuvių vadovų ir pavaduotojų komandos.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-07-09
Vasara daliai studentų – pats darbymetis. Kai kurie jų atradę daugiau laisvo laiko nuo mokslų skuba užsidirbti ir įgyti naudingos patirties, o rudenį vėl grįžti į universitetų suolus. Tačiau sėkminga studento Granto patirtis prekybos tinkle „Lidl“ liudija – jei darbdavys lankstus, galima sėkmingai dirbti ir prasidėjus mokslo metams. Kokias darbo sąlygas studentams siūlo „Lidl“ ir kuo labiausiai džiaugiasi čia dirbantys jaunuoliai?
Nuotrauka
tepalai
Įkelta:
2024-07-02
Automobilių tepalai – tai tarsi automobilio kraujas, užtikrinantis variklio veikimą sklandžiai ir be gedimų. Tačiau, kaip ir daugelio kitų techninių sričių atveju, apie tepalus sklando daugybė mitų. Ką iš tikrųjų reikia žinoti apie automobilių tepalus? Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai pasitaikančius mitus ir pateiksime faktus, kurie padės jums geriau suprasti tepalų svarbą ir jų poveikį jūsų automobilio varikliui.
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2024-06-28
Tyrimai rodo, kad saugumo jausmas darbe, kurį užtikrina sąžiningai mokamas atlyginimas, plačios karjeros galimybės ir pozityvi aplinka, tiesiogiai prisideda prie didesnės darbuotojų motyvacijos ir pasitenkinimo darbu. Stabiliai ir užtikrintai besijaučiantys kolektyvo nariai yra lojalesni bei geriau atlieka savo kasdienes užduotis. Ekspertai pasakoja, kokių veiksmų turėtų imtis darbdaviai, norintys, kad jų darbuotojai jaustųsi saugūs ir užtikrinti.
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2024-06-27
Rita visą gyvenimą svajojo dirbti prekybos srityje, todėl tik pamačiusi naujienas apie „Lidl“ veiklos pradžią Lietuvoje, be jokių abejonių nusprendė užpildyti anketą ir kandidatuoti į laisvą poziciją. Pradėjusi dirbti kaip pardavėja, moteris „Lidl“ prekybos tinkle skaičiuoja jau aštuonerius metus, o penkerius iš jų eina vadovaujamas pareigas. Šiuo metu „Lidl“ parduotuvei Kaune, Raudondvario pl., adresu Ežero g. 3, vadovaujanti Rita sako, kad šios pareigos padėjo jai augti ne tik profesinėje srityje, bet prisidėjo ir prie teigiamų asmenybės pokyčių.
Nuotrauka
oro
Įkelta:
2024-06-26
Vilniaus Vingio parko renginiai išsiskiria savo grandioziškumu, nes čia vyksta pačios didžiausios ne tik sostinės, bet ir visos šalies šventės. Viena iš jų – tai garsioji Dainų šventė, kuri šiemet minės savo šimtmetį. Šiame parke taip pat švenčiamas sostinės gimtadienis ir Šv. Kristoforo vardadienis
Nuotrauka
namai
Įkelta:
2024-06-26
Kaip sukurti daugiau jaukumo namuose? Į jaukius namus visada norisi sugrįžti pailsėti, atsipalaiduoti ir nusiraminti. Tai ypatinga vieta - ramybės oazė, saugus prieglobstis ir erdvė, kurioje galite atsikvėpti po įtemptos, iššūkių kupinos dienos. Kaip, pasitelkę kelias paprastas gudrybes galite savo namų keturis kampus paversti jaukia vieta gyventi ir priimti svečius? Spalvų žaismas Spalviniai sprendimai sienoms, grindims ir dekoracijoms stipriai lemia buto atmosferą. Jei norite, kad jis būtų jaukesnis, rinkitės šiltą spalvų paletę - rinkitės atspalvius, kurie dažniausiai asocijuojasi su vasara ir maloniu oru lauke. Pavyzdžiui, galite sukurti vasaros nuotaiką savo kambaryje, nudažydami vieną sieną šilta spalva. Jei jums priimtinesnis šviesesnis interjeras, rinkitės pastelines spalvas - jos nepavaldžios laikui, o jų švelnūs, atostogų įkvėpti atspalviai suteiks jums gerą nuotaiką. Taip pat galite pamatyti, kokį ryškų efektą galite pasiekti, jei nuspręsite sienas nudažyti oranžine, ruda ar raudona spalva. Taip optiškai sumažinsite interjerą, jis taps jaukus ir šiltas. Tiems, kurie nenori perdažyti sienų, alternatyvus sprendimas - rinktis šiltų tonų dekoracijas ir aksesuarus (pavyzdžiui, užuolaidas, sofą ar dekoratyvines pagalvėles). Spalvos, kurios jūsų namus padarys jaukesnius: kapučino, švelni dramblio kaulo, ruda ir smėlio spalva. Atmosferinis apšvietimas Dar vienas būdas sukurti jaukius namus - apgalvotai žaisti su šviesa. Apgalvotas apšvietimas net paprasčiausiam kambariui gali suteikti jaukumo ir stilingo įvaizdžio. Rinkitės šiltą, išsklaidytą šviesą, o tuos baldų elementus, kuriuos, jūsų manymu, verta ypač pabrėžti (pavyzdžiui, skaitymo kampelį), išryškinkite. Čia puikiai tiks sieniniai šviestuvai bei toršerai. Jaukią atmosferą taip pat galite sukurti tikra liepsna, todėl pasirinktose vietose pastatykite žvakių ir leiskite, kad jus užlietų cinamono ir apelsinų, vanilės, gvazdikėlių, vaisių ar mėgstamų gėlių kvapas. Tokiu paprastu, bet labai veiksmingu būdu savo namus padarysite jaukius, kupinus šilumos ir nepakartojamos atmosferos. Malonūs audiniai Kad jūsų namai būtų jaukūs, turėtų netrūkti medžiagų, kurios būtų tokios pat jaukios ir malonios liesti. Pirmiausia pasikliaukite savo intuicija: vietoj brangaus marmuro rinkitės šilto, laikui nepavaldaus medžio eleganciją, o ant grindų patieskite minkštą - geriausia pūkuotą kilimą. Nustebsite, kokį įspūdingą efektą galite pasiekti vos keliais atskirais baldais. Dekoratyvinės pagalvėlės (vienspalvės ar raštuotos) taip pat yra būtinos jaukiuose namuose - jos ne tik gražiai papuošia kambarį, bet ir yra praktiškas aksesuaras, kurį įvertinsite, ypač jei vakare žiūrėsite televizorių ar skaitysite mėgstamo autoriaus knygą.
Nuotrauka
lova
Įkelta:
2024-06-26
Lova yra pagrindinė kiekvieno miegamojo dalis. Nuo tinkamai pasirinktos lovos bei žinoma, čiužinio priklauso kasdienio poilsio patogumas ir komfortas. Taip pat labai svarbi baldų estetika. Platus gaminių asortimentas leidžia priderinti lovą prie bet kokio miegamojo dizaino. Klasikinės medinės lovos, minkšti baldai - ką rinktis?
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2024-06-26
Finansinį stabilumą darbuotojams garantuoja ne tik darbo užmokesčio dydis, bet ir įmonėje taikomos atlygio sistemos. Pasak „Lidl Lietuva“ valdybos narės ir personalo vadovės Sandros Savickienės, aiški informacija apie uždarbį ir jo augimo perspektyvas padeda pritraukti naujus bei išsaugoti lojalius darbuotojus.
Nuotrauka
tele2
Įkelta:
2024-06-26
Birželio 29 d. prasidės ir net savaitę tęsis vienas svarbiausių šalies kultūros renginių – Dainų šventė, šiemet mininti 100 metų sukaktį. Puoselėti lietuviškas tradicijas kviečiantis mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ pasirūpino, kad šventės dalyviai galėtų sklandžiai mėgautis kiekviena akimirka – Vilniaus Vingio parke įdiegė specialią masiniams renginiams skirtą ryšio įrangą, o taip pat pasirūpino papildomu ryšio sustiprinimu ir Kalnų parke. Šie sprendimai leis užtikrinti itin kokybišką ryšį net ir susibūrus itin dideliems žmonių srautams.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2024-06-20
Šiuolaikinėje rinkoje kasmet pasirodo vis daugiau elektrinių transporto priemonių, todėl neretai tampa pakankamai sudėtinga suprasti, į ką reikėtų atkreipti dėmesį. Todėl, jei jau kurį laiką svarstote, kaip išsirinkti elektromobilį, pateikiame jums keletą paprastų, tačiau naudingų patarimų, padėsiančių lengviau įsigyti tinkamą elektromobilį.
Nuotrauka
sportas
Įkelta:
2024-06-18
Kūno stiprybės ir sveikatos reikia nusipelnyti. Ji pasiekiama kasdienių treniruočių metu, kadangi treniruojamas žmogaus kūnas stiprėja ir tampa sveikesnis, o netreniruojamas priešingai – darosi silpnas. Todėl labai svarbios reguliarios treniruotės atliekant kad ir trumpą, bet veiksmingą mankštą kasdien. Norėdami išmokti sportuoti dar taisyklingiau ir atrasti Jums optimaliai tinkamą tempą, užsirašykite į sporto klubą, kuriame dirbantys profesionalūs treneriai padės laikytis tinkamo veiksmų plano.
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2024-06-17
Siekiant auginti sėkmingą organizaciją, svarbu sukurti aplinką, kurioje darbuotojai jaustųsi įvertinti ir būtų motyvuoti reikšti savo nuomonę, siūlyti idėjas. Darbuotojų nuomonė ir pastebėjimai skatina inovacijų atsiradimą, taip pat padeda nustatyti galimas problemines sritis. „Lidl Lietuva“ atstovės pasakoja, kad užtikrinti, jog kolektyvo nariai galėtų laisvai reikšti savo nuomonę bei pasiūlymus, padeda specialus įrankis – „Mano idėja“ platforma.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-06-13
Lauko žaidimai yra esminė vaikystės dalis, kuri skatina kūrybiškumą, fizinį aktyvumą ir socialinius įgūdžius. Lauko žaislai padeda vaikams smagiai leisti laiką lauke, tyrinėti aplinką ir lavinti svarbius įgūdžius. Šiame straipsnyje aptarsime populiariausius lauko žaislus vaikams ir jų teikiamą naudą.
Nuotrauka
game
Įkelta:
2024-06-10
Lažybos su draugais – puikus pasirinkimas, kai norisi ir gero laiko, ir azarto, ir kažko naujo. Tai gali būti puiki proga linksmai praleisti laiką ir geriau pažinti savo draugų asmenybę.
Nuotrauka
gėlės
Įkelta:
2024-06-10
Gėlės į namus pristatymo paslauga yra ypatingas būdas parodyti meilę ir dėmesį savo artimiesiems ir draugams. Tai yra puiki galimybė nustebinti, išreikšti jausmus ir suteikti džiaugsmą ne tik per šventes, bet ir kasdienybėje. Žmonės dažnai renkasi šią paslaugą dėl jos patogumo, patikimumo ir emocinės vertės. Istorijos ir atsiliepimai iš tų, kurie pasinaudojo gėlių pristatymo paslauga iš  https://www.geliufeja.lt/ , rodo, kad tai yra nepakeičiama dovana, kuri sukelia šypseną ir šilumą.
Nuotrauka
gydytojas
Įkelta:
2024-06-07
Gyvenimas po traumos gali tapti sudėtingas ir iššūkių kupinas. Nuo fizinių sužalojimų iki emocinių sunkumų – traumų pasekmės gali paveikti kiekvieną gyvenimo sritį. Tačiau yra veiksmingas būdas padėti žmonėms atsigauti ir grįžti į normalų gyvenimą – tai ergoterapija. Štai penkios pagrindinės priežastys, kodėl reikėtų rinktis ergoterapiją po traumos.
Nuotrauka
veidas
Įkelta:
2024-06-06
Ką dažniausiai pastebime veide ir kas greičiausiai padeda susidaryti bendrą įspūdį? Galbūt atsakymas jus nustebins, bet vienas svarbiausių veido bruožų yra antakiai. Jie tarytum „įrėmina“ veidą, suteikia jam gyvybingumo, grakštumo ir išraiškingumo bei gali iš esmės pakeisti išvaizdą. Tinkamai suformuoti ir prižiūrimi antakiai gali norima kryptimi pabrėžti veido bruožus ir netgi užmaskuoti tam tikrus trūkumus.
Nuotrauka
internetas
Įkelta:
2024-06-05
Ieškote greitai veikiančio, dideliu pralaidumu pasižyminčio interneto įvairiems savo naršymo poreikiams? Metas išbandyti privalumus, kuriais pasižymi šviesolaidinis internetas, specialiai pritaikytas patogiam naršymui. Su šviesolaidiniu internetu galėsite pasiekti reikiamus duomenis virtualioje erdvėje, patogiai naršyti kone visoje Lietuvos teritorijoje, taip pat užsienyje.
Nuotrauka
žoliapjove
Įkelta:
2024-06-04
Sodininkystė – tai ne tik pomėgis ar būdas praleisti laiką, bet ir gyvenimo būdas, kuris reikalauja nemažai laiko, pastangų ir žinių. Tradiciškai vejos priežiūra buvo laikoma viena iš sudėtingiausių sodininkystės užduočių, ypač jei reikia prižiūrėti didesnius plotus. Tačiau technologijų pažanga ir modernių įrankių, tokių kaip traktoriukas žoliapjovė, atsiradimas keičia mūsų požiūrį į sodininkystę ir vejos priežiūrą. Šis straipsnis aptars, kaip traktoriukas žoliapjovė keičia sodininkystės kultūrą ir kokie yra pagrindiniai šios inovacijos privalumai.
Nuotrauka
basutės
Įkelta:
2024-06-03
Atidarius basučių sezoną, derėtų pasirūpinti ne tik nauja pora ar dviem, bet ir pėdų grožių bei būkle. Kartais rodos, net ir naudojant įvairiausius kremus, pėdos vis tiek lieka suskirdusios, šiurkščios, sausos. Iš užsidegimo turėti kuo įmanoma švelnesnes pėdas, pamirštame paprasčiausius dalykus, padedančius pasiekti šio tikslo. Pasidomėkime keletu veiksmingiausių būdų, kaip pasirūpinti pėdomis šiuo šiltuoju sezonu.
Nuotrauka
dovana
Įkelta:
2024-06-03
Kiekvienas, kas kada nors kraustėsi į naujus namus, žino, kiek daug laiko, pastangų ir finansinių išteklių šis procesas gali pareikalauti. Naujakuriai dažnai jaučia tiek džiaugsmą, tiek stresą, tad praktiška dovana gali būti puikus būdas parodyti dėmesį ir palengvinti įsikūrimą naujame būste, tačiau ką padovanoti, kad dovana būtų tikrai naudinga ir funkcionali? Štai keletas idėjų, kurios padės išsirinkti tinkamą dovaną naujakuriams.
Nuotrauka
tapetai
Įkelta:
2024-05-31
Laukiate gimstančio vaikelio? Kai ruošiatės naujausio savo šeimos nario atvykimui, natūralu, kad norite užtikrinti, kad namai būtų saugi, patogi ir svetinga jūsų mažyliui aplinka. Tačiau, kad ruošti būtų lengviau ir paprasčiau, pristatome jums penkis patarimus, kurie padės paruošti namus būsimai tėvystės kelionei.